PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναζητηση παλιου τευχους ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΕΚΛΟΓΗΣ



badsak
30-09-07, 16:32
Παιδια μηπως καποιος εχει το τευχος του ΜάΪου 2006 τευχ.471 τις
ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΕΚΛΟΓΗΣ που βρισκεται αυτο το κυκλωμα?
Αν καποιος το εχει και μπορει ας βοηθησει!!

radioamateur
30-09-07, 18:53
Ποιό κύκλωμα;

badsak
30-09-07, 22:33
Φιλε radioamateur ενδιαφερομαι για την κατασκευη του
Digital AM Synthesizer
ΘΑ σου ημουν υποχρεος αν μπορουσες να βοηθησεις!!

Τρελός Επιστήμονας
30-09-07, 22:43
Μπορείς να ζητήσεις από το περιοδικό να σου στείλει το τεύχος ταχυδρομικά. Ψάξε στην ιστοσελίδα τους www.techline.gr. Θα ενδιέφερε και εμένα αφού μπορεί να καλύψει περίπου το μισό φάσμα των βραχέων (μέχρι 12 μεγαχέρτς). Από θόρυβο φάσης πώς πάει; Αν το φτιάξει κάποιος, ας μας πει.

badsak
30-09-07, 23:10
Το ξερω οτι μπορω να το ζητησω να μου το στειλουν αλλα θελω να βρω αν το εχει καποιος φιλος
να μην χασω χρονο.
Παλια αγοραζα τα τευχη της ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΕΚΛΟΓΗΣ τακτικα.
Τωρα πλεον δεν μπορω ευκολα να τα βρω στα καταστηματα.

sigmacom
01-10-07, 00:53
Με carrier στους 5 MHz, ο θόρυβος φάσης είναι στα -115dBc@100Hz / -134dBc@1kHz / -147dBc@10kHz.
Η συγκεκριμένη κατασκευή μπορεί να πάει ως τους 30 MHz μόνο με μια αλλαγή στο firmware του μικροελεγκτή.

itta-vitta
01-10-07, 08:06
Παιδια μηπως καποιος εχει το τευχος του ΜάΪου 2006 τευχ.471 τις
ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΕΚΛΟΓΗΣ που βρισκεται αυτο το κυκλωμα?
Αν καποιος το εχει και μπορει ας βοηθησει!!

Νομίζω ότι το έχω. Περίμενε κανά δυό μέρες. Μόλις βρω ευκαιρία να πάω στο εργαστήριό μου να ψάξω.

antonis_x
01-10-07, 11:25
νομιζω οτι μπορω να το βρω.θα κοιταξω το απογευμα και θα σου απαντησω το βραδυ.

antonis_x
01-10-07, 13:29
Το βρηκα αλλα δεν εχω σκανερ.εχει ενας φιλος μου και αν ειναι θα τα σκαναρω εκει,πιστευω το απογευμα.αν θες να μαθεις κατι επειγοντως απο το αρθρο πες μου να στο πω τωρα.

badsak
01-10-07, 14:29
Εγινε παιδια ευχαριστω για το ενδιαφερων θα περιμενω. :D :D

itta-vitta
01-10-07, 15:51
Δυστυχώς δεν το βρήκα. Θα ξαναδώ.

radioamateur
01-10-07, 20:10
Δυστυχώς δεν το εχω αλλά αν χρειαστείς οποιοδήποτε άλλο κύκλωμα πολύ ευχαρίστως να ψάξω.

badsak
01-10-07, 22:46
Δεν πειραζει παιδια.
Ευχαριστω για το ενδιαφερον. :D :D
Ισως το βρω καπου αλλου!!

G.POL
02-10-07, 01:00
Aν δεν το βιαζεσαι,πρεπει να ψαξω στην αποθηκη μου.πρεπει να το εχω σιγουρα :wink:

antonis_x
02-10-07, 12:21
επειδη δεν βρηκα σκανερ αν βγαλω φωτογραφιες το αρθρο πειραζει?

badsak
02-10-07, 13:03
Δεν πειραζει και φωτο να ειναι αρκει να μπορει να διαβαστει.
Ευχαριστω προκαταβοληκα. :D :D

sigmacom
02-10-07, 19:01
Το κείμενο θες ή το κύκλωμα?

antonis_x
03-10-07, 13:56
sorry για την παρουσιαστικη αθλιοτητα(οταν το δεις θα καταλαβεις) αλλα η φωτοτυπου βιαζοταν:
h**p://rapidshare.com/files/59953844/hlektronika3.rar

badsak
03-10-07, 16:45
Ευχαριστω πολυ παιδια.
Μπηκα και στην σελιδα τις τεχνικης εκλογης για περισοτερες πληροφοριες και για το αρχειο του Atmega 8
αλλα μου ζηταει τον κωδικο που βρισκεται στα περιεχομενα τις τεχνικης εκλογης. :( :(

«Τον κωδικό θα τον βρείτε να αναγράφεται στα περιεχόμενα του τεύχους που
κυκλοφορεί & στο Reader Service on Line»

Και απο οτι βλεπω ειναι λιγο δυσκολο να βρεθει και το AD 9850.

antonis_x
03-10-07, 19:13
δηλαδη αδικα τα ανεβασα? :( παντως αν θες σου βρισκω και τον κωδικο που θες.τις φωτογραφιες τις εβαλα μαζι με το pdf γιατι καπου ειχε κοπει το κειμενο και το συμπληρωσα.

badsak
03-10-07, 21:57
Οχι δεν το ανεβασες αδικα!!!
Αν ειναι ευκολο να μου δωσεις τον κωδικο θα με βοηθουσε.
Αν παρω αποφαση να ξεκινησω κατασκευη μαλλον θα παραγγειλω και το τευχος τις ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΕΚΛΟΓΗΣ.
Ειναι καλητερα να εχω και το περιοδικο στα χερια μου.

sigmacom
03-10-07, 22:49
Αν είχες απαντήσει σε κάποια από τις προηγούμενες ερωτήσεις μου, θα είχες τελειώσει τώρα.
Είμαι ο σχεδιαστής της κατασκευής & συγγραφέας του άρθρου.

Το AD9850 μπορείς να το παραγγείλεις από εδώ (http://www.futurlec.com/ICAnalogDevices.shtml).

badsak
04-10-07, 00:38
Το κείμενο θες ή το κύκλωμα?

Φιλε sigmacom συγνωμη αλλα μπερδευτηκα και νομιζα οτι ο φιλος antonis_x μου ειχε κανει αυτη την ερωτηση.
Λαθος μου επειδη εμπαινα στο φορουμ πολυ βιαστηκα.
Δεκτη καθε βοηθεια.
Αν θες πες μας καμια παραπανω λεπτομερεια για αυτην την κατασκευη.
Και κατι αλλο.
Πως μπορουμε να δωσουμε διαμορφωση σε ενα τετοιο κυκλωμα.
Ειναι η πρωτη φορα που θελω να κανω μια τετοια κατασκευη LCD atmel κτλ και το βλεπω
αρκετα ενδιαφερων.
Θα ξανακανω αποχαλκωση μετα απο περιπου 5 χρονια........

sigmacom
04-10-07, 01:32
Αυτή η κατασκευή είχε αρχικά ζητηθεί και σχεδιαστεί για μια εταιρεία που φτιάχνει ραδιοφωνικούς πομπούς FM/AM.
Είχε μεγαλύτερη οθόνη και λειτουργίες (μετρούσε διαμόρφωση, watt, στάσιμα), είχε συμμετρική έξοδο με διαφορά φάσης 180 μοιρών για να οδηγεί push-pull κ.α. Στην version του περιοδικού, για ευνόητους λόγους, αφαιρέθηκαν πολλά.

Αν διαμορφώσεις τον ταλαντωτή (είτε αυτόν τον ψηφιακό, είτε οποιονδήποτε άλλο - δεν έχει σημασία) τα επόμενα στάδια ενίσχυσης όπως γνωρίζεις θα πρέπει να είναι γραμμικότατα, ειδάλλως η διαμόρφωση θα βγαίνει χάλια. Αν λοιπόν τα ενισχυτικά σου στάδια είναι ΟΚ, τότε ναί μπορείς να διαμορφώσεις τον ψηφιακό ταλαντωτή - θα σου πω πως.

Από επιδόσεις, η συγκεκριμένη κατασκευή προσφέρει πολλά. Και μόνο που δεν έχει πηνία, συντονισμούς, μίξεις κλπ, και πάει από 9 kHz ως 12 MHz μονομιάς (με μια μετατροπή στο firmware όπως είπα και νωρίτερα, πάει ως τους 30 MHz), είναι σημαντικό. Παρ' ότι στην συγκεκριμένη version το step είναι 1 kHz, αν διάβασες το pdf που ανέβασε ο φίλος antonis_x, θα δεις ότι μπορεί να κατέβει ως τους 0.02 Hz (Hertz). Σαν διαμόρφωση, από μόνο του "κελαηδάει". Με καλά ενισχυτικά στάδια στην συνέχεια, κάνεις θαύματα.

Αν έχεις καιρό να ασχοληθείς με "λεπτοδουλειές", θα δυσκολευτείς. Το AD9850 είναι SMD διαστάσεων 10x8mm και έχει 28 ακροδέκτες με απόσταση 0.65mm μεταξύ τους. Αντιλαμβάνεσαι ότι και η πλακέτα πρέπει να βγεί άψογη, και η κόλληση του ολοκληρωμένου δεν θα είναι παιχνιδάκι...

Όποιος αποφασίσει να την κατασκευάσει και χρειαστεί βοήθεια, στην διάθεσή σας! :)

badsak
04-10-07, 18:17
Μαλλον θα ξεκινησω κατασκευη!!!!!!!!!
Εχω κολησει αρκετα υλικα SMD.
Καποτε δουλευα σε μια εταιρια που εφτιαχνε κατασκευες με SMD!!!!!!!!!
(Προ Τριανταφυλοπουλου εποχη) Οποιος καταλαβε καταλαβε!!!!!
Φιλε sigmacom αν θες μπορεις να μου στειλεις τα σχεδια και οτι αλλο χρειαζομαι με πρωσοπικο μηνημα!!
Ευχαριστω προκαταβολικα για την προθυμια να βοηθησεις!!!!

chip
04-10-07, 20:44
Καταλάβαμε... είσαι κι εσυ θύμα των βλακιών του Τριανταφυλόπουλου και τόυ έξυπνου όπως πάντα κράτους ...Και τι κατάλαβαν που κατέστρεψαν μία από τις λίγες αγορές ηλέκτρονικών στην Ελλάδα...
Φρόντισαν "λέμε τώρα" για τα σπίτια των τζογαδώρων... λες και με μία απαγόρευση λύνεται το πρόβλημα...και έκλεισε τα σπίτια από οικογενειάρχες ηλεκτρονικούς..

sigmacom
04-10-07, 22:28
Φιλε sigmacom αν θες μπορεις να μου στειλεις τα σχεδια και οτι αλλο χρειαζομαι με πρωσοπικο μηνημα!!
Ωραία λοιπόν, ας αρχίσουμε! :)

electronic
13-05-08, 15:30
Σάκη καλησπέρα.

Τελικά έκανες το dds με τον ATMega 8 και τον ad9850.


Για πες μου γιατί ενδιαφέρωμε και εγώ για να το κανω.

Σε ευχαριστώ πολυ.


Εγινε παιδια ευχαριστω για το ενδιαφερων θα περιμενω. :D :D

badsak
13-05-08, 20:16
Φιλε electronic αν και βρηκα 2 τσιπακια AD9851 δεν το προχωρησα πρωτον λογο ελειψης χρονου και δευτερον
λογο του οτι μου φαινεται αδυνατον να βγαλω καποιο τυπωμενο για τοσο μικρο τσιπακι.
Δεν ξερω αν εχεις κανα τσιπ στα χερια σου αλλα οταν ηρθε στα δικα μου διαπιστωσα οτι ηταν ποιο μικρο απο οσο νομιζα.
Μαλλον θα καταληξω σε καποια ετοιμη breadboard για τετοιες διαστασεις η θα παραγγειλω το εξης kit
http://www.njqrp.org/dds/

electronic
14-05-08, 10:15
Σάκη καλημέρα

Βρήκα τσιπάκια από την Futurlec και έχω δυο κομάτια ad9850. Πήρα και προσαρμοστές που κάνει την βάση πλέων αρκετά μεγάλη για να κολλήσεις όπου θες.

Περιμένω κάποιες απαντήσεις απο τον Sigmacom και μετά θα ξεκινήσω κατασκευή. Γιατί με τα PLL δεν μπορώ να καλήψω μεγάλη περιοχή.

Σου έστειλα και pm.

Γιώργος.


=====================

Φιλε electronic αν και βρηκα 2 τσιπακια AD9851 δεν το προχωρησα πρωτον λογο ελειψης χρονου και δευτερον
λογο του οτι μου φαινεται αδυνατον να βγαλω καποιο τυπωμενο για τοσο μικρο τσιπακι.
Δεν ξερω αν εχεις κανα τσιπ στα χερια σου αλλα οταν ηρθε στα δικα μου διαπιστωσα οτι ηταν ποιο μικρο απο οσο νομιζα.
Μαλλον θα καταληξω σε καποια ετοιμη breadboard για τετοιες διαστασεις η θα παραγγειλω το εξης kit
http://www.njqrp.org/dds/

electronic
22-05-08, 21:10
Καλησπέρα

"το τευχος του ΜάΪου 2006 τευχ.471 τις ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΕΚΛΟΓΗΣ"


Έχει κανείς το περιοδικό αυτό για να μου πει τον κωδικό έτσι ώστε να κατεβάσω το αρχείο που προγραμματίζει τον Atmel.

Σας ευχαριστώ πολύ.

Γιώργος.

ilakast
23-05-08, 13:30
επειδη ήμουν ένα φεγγαρι συνδρομητης, ο κωδικος αλλαζει καθε μηνα, απο τευχος σε τευχος , οποτε για να κατεβασεις οτιδηποτε παλιο αρκει να ξερεις τον κωδικο του τρεχοντος τευχους. Δυστυχως δε μπορω να σε βοηθησω σε αυτο ομως

antonis_x
23-05-08, 16:57
στον εστειλα με pm. τον δοκιμασα κιολας.

electronic
23-05-08, 17:04
1000 ΧΧΧΧΧΧΙΙΙΙΙΛΛΛΛΛΛΙΙΙΙΙΙΑΑΑΑΑΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

ΑΝΤΩΝΗ


Γιώργος

badsak
23-05-08, 22:38
Φιλε antonis_x Αν γινεται τον στελνεις και σε εμενα?

antonis_x
24-05-08, 02:24
:ok:

ts0gl1s
29-04-10, 10:24
Τεχνική εκλογή τεύχος Νο5 Νοέμβριος του 2003 (ηλεκτρονικά νέα) ήθελα να ρωτήσω για τον ανιχνευτή μετάλλων που έχει μέσα στα ηλεκτρονικά νέα που μπορώ να βρω τα αρχεία προγραμματισμού των ολοκληρωμένων που έχει μέσα ?

omortis
14-10-16, 18:17
Καλησπέρα. Μήπως ξέρετε αν υπάρχει το τεύχος 304 1992 της Τεχνικής Εκλογής?
Ευχαριστώ

andyferraristi
14-10-16, 22:41
Να κάνω κι εγώ μια άσχετη ερώτηση. Επειδή απέχω χρόνια από το χώρο, ποια σχετικά με το αντικείμενο περιοδικά κυκλοφορούν σήμερα ???

picdev
14-10-16, 23:16
Δεν υπάρχουν περιοδικά ελληνικά , ξένα όσα θεσ

Sent from my 2014813 using Tapatalk

chip
14-10-16, 23:26
Φίλε Άκη δεν σε πάει η τύχη σου σήμερα...
μετά από αυτό που έγραψες θυμήθηκα εκείνη την ελευταία προσπάθεια που είχε γίνει στην Ελλάδα αλλά φάνηκε να μην προχωράει και είπα να μπω από περιέργεια να δω αν υπάρχει το site τους.... και μιλάω για το electronic circuits!
και βλέπω οτι αυτό το μήνα... ναι! ΟΚΤΩΒΡΙΟ ΤΟΥ 2016 ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΑΝ ΝΕΟ ΤΕΥΧΟΣ!!
http://www.electroniccircuits.gr/

picdev
14-10-16, 23:33
Και μένα εκεί πήγε το μυαλό μου , είχαν βγάλει μερικά τεύχη αλλά τα βρίσκεις στα περίπτερα ?

Sent from my 2014813 using Tapatalk

p.gabr
15-10-16, 09:31
Επ ευκαιρίας , αυτό το τεύχος το έχει κανείς? :)

67045

chip
15-10-16, 09:50
Και μένα εκεί πήγε το μυαλό μου , είχαν βγάλει μερικά τεύχη αλλά τα βρίσκεις στα περίπτερα ?

Sent from my 2014813 using Tapatalk


λογικά μόνο αν το παραγγείλεις στον περιπτερά....και για τους τυχερούς που μένουν Αθήνα λογικά ο Φανός θα το έχει....

sot1
15-10-16, 11:47
Επ ευκαιρίας , αυτό το τεύχος το έχει κανείς? :)

67045
αυτο δεν το εχω πλεον
τοτε ειχε κατασκευες απο βαρκες μεχρι και μικρο αεροπλανο αν θυμαμε καλα
.καποτε ειχα ολη την σειρα .. σε μια μετακομιση σχεδον ολα τα παλια τευχη της τεχνικης εκλογης τα εκλεψαν :saad: απιστευτο....καθως ηταν αρκετα κιβωτια
τωρα εχω πολυ λιγα απο αυτην την σειρα, και σχεδον ολα απο ελεκτορ αλλα και μεταγενεστερη τεχνικη εκλογη ,
και νομιζω ολα τα ηλεκτρονικα νεα με τα αρχικα χρονια βιβλιοδετημενα
αν χρειαστεις κατι που εχω πολυ ευχαριστως

Ροζ Πανθηρας
10-04-17, 05:19
Μια και μιλαμε για αρχαια τευχη.... γυρω στα τευχη 120-140 ειχε δημοσιευθει ενα "VFO FM". Διαστασεις της πλακεττας ηταν περιπου 5Χ5 εκατοστα και χρησιμοπουσε 4 βαρικαπς. Δυο για συντονισμο με ποτανσιομετρο και δυο για διαμορφωση.
Αν τυχη και σκονταψει κανεις σ'αυτο το τευχος, θα ημουν ευγνωμων για το αρθρο σαρωμενο η φωτογραφημενο.

Αλλα δεν κραταω την αναπνοη μου :001_smile:
ευχαριστω

Ροζ Πανθηρας
14-04-17, 03:39
κανενας; .... Μπιουλερ ;