PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοηθεια με προβλημα σε ψηφιακα βολτομετρα



tasosmos
04-10-07, 03:58
Για να παρουμε τα πραγματα απο την αρχη τον τελευταιο καιρο φτιαχνω ενα τροφοδοτικο 0-30V 0-10Α.
Στο κουτι εκτος απο τον κυριο μετασχηματιστη και το υπολοιπο κυκλωμα υπαρχει και ενας μικρος μ/σ 12V-1,2Α καθως και μια πλακετα με ενα κυκλωμα ελεγχου για 3 ανεμιστηρες και (ξεχωριστο τμημα) με lm317 και icl7660 για τροφοδοσια των ψηφιακων οργανων.

Εδω και 1-2 βδομαδες εχω τελειωσει με το κυκλωμα του τροφοδοτικου αλλα δεν μπορω να βγαλω ακρη με τα βολτομετρα.
Αρχικα ειχα φτιαξει ενα με led (βαση του γνωστου σχεδιου απο electronicslab/smartkit) για μετρηση τασης κατευθειαν απο τις μπορνες, μετα προσθεσα και μια αντισταση 0,1Ω στην πλακετα για μετρηση ρευματος, οποτε εχω ουσιαστικα 2 ιδια βολτομετρα αλλα με διαφορετικη κλιμακα.
Το προβλημα ειναι οτι παρολο που οταν εκανα δοκιμες δουλευαν κανονικα μολις τα εβαλα και τα 2 σε μια πλακετα συνδεοντας τα παραλληλα με την τροφοδοσια ψηνονταν τα ολοκληρωμενα.
Μετα απο 2-3 αποτυχημενες προσπαθειες υπεθεσα οτι θα υπαρχει καποιο προβλημα με το σχεδιο κι ετσι αγορασα 2 ετοιμα με lcd, δοκιμες ολα οκ οποτε φτιαχνω την προσοψη και βγαζω το αχρηστο πλεον 7660 απο την δευτερη πλακετα αφου τα lcd χρειαζονται μονο +9V τροφοδοσια αντι για +-5 που ηθελαν τα "σπιτικα".
Πριν λιγο τελειωσα με τις συνδεσεις, ανοιγω τον διακοπτη και παλι τα ιδια!!! Μεσα σε λιγα δευτερολεπτα ψηθηκαν και τα αγοραστα βολτομετρα!
Εχω φαει τον τοπο αλλα δεν μπορω να καταλαβω τι φταιει, τα ειχα δοκιμασει ξεχωριστα με τροφοδοσια απο την ιδια ακριβως πλακετα και συνδεση με τον ιδιο τροπο και δουλευαν μια χαρα. Μηπως για καποιο λογο δεν μπορεις να συνδεσεις 2 οργανα στην ιδια τροφοδοσια?

jakektm
04-10-07, 08:30
κανε σε ενα σχεδιακι καλυτερα τον τροπο που εχεις συνδεσει τα βολτομετρα με την αντισταση 0,1 ωμ

chip
04-10-07, 09:46
Σίγουρα εκεί είναι το πρόβλημα...στον τρόπο σύνδεσης το Aμπερομέτρου. Ο μόνος τρόπος να το συνδέσεις είναι να βάλεις την αντίσταση στο - της εξόδου του τροφοδοτικού και φυσικά να έχεις ίδιες γειώσεις και για Αμπερόμετρο και για βολτόμετρο...
Επειδή όμως δεν είναι σωστό να βάζεις αντιστάσεις σε σειρά με το (-) του τροφοδοτικού γι αυτό συνήθως τα δύο βολτόμετρα (βολτόμετρο και αμπερόμετρο) έχουν διαφορετικές τροφοδοσίες...

eebabs2000
05-10-07, 11:46
Κάποιο λάθος έχεις κάνει όσο αφορά τη τροφοδοσία και την είσοδο προς μέτρηση στα όργανα. Οπότε όταν τα δοκιμάμαζες σε διαφορετική πηγή όλα πηγαίναν καλά και στο τροφοδοτικό πάνω βραχυκυκλώνουν ίσως μέσω γης ή άλλου κοινού σημείου κ.τ.λ. Κάνε ένα καλό σχέδιο με το τρόπο που τα έχεις συνδέσει όπως είπε και ο φίλος παραπάνω να δούμε τι ακριβώς παίζει...

tasosmos
08-10-07, 16:19
Συγνωμη για την καθυστερηση αλλα τελευταια εχω πηξει.
Λοιπον τα οργανα ειναι συνδεδεμενα οπως φαινεται στο σχημα και για τροφοδοσια ειναι παραλληλα πανω σε ενα κλασικο κυκλωματακι με lm317 ρυθμισμενο ακριβως στην προτεινομενη ταση (9V).
Την συνδεση κατ'αυτο τον τροπο την ειχα δει σε ενα σχηματικο στο ιντερνετ, δυστυχως δεν θυμαμαι που, και αφου στις δοκιμες ξεχωριστα δουλευαν μια χαρα υπεθεσα οτι θα ειναι οκ και τοποθετημενα μαζι... :oops:

@chip: με το "να έχεις ίδιες γειώσεις και για Αμπερόμετρο και για βολτόμετρο", εννοεις για την τροφοδοσια ή για τις εισοδους?

Εν ολιγοις για να μην καιγονται αρκει να χρησιμοποιησω 2 μπαταριες ή ξεχωριστο κυκλωμα για την τροφοδοσια του καθε οργανου ή το προβλημα ειναι στις εισοδους για την μετρηση οποτε πρεπει να ξανασχεδιασω την κεντρικη πλακετα και να μεταφερω την αντισταση?

gsmaster
08-10-07, 19:52
Τα - των οργάνων απο ποιά πλευρά είναι? Εφόσον τα έχεις στην ίδια τροφοδοσία, τότε τα - τους λογικά ενόνωνται, και όλο το ρεύμα περνάει απο εκεί. Πρέπει να φέρεις τα όργανα έτσι ώστε να έχουν κοινή γείωση.

Την δίοδο γιατί την τοποθετείς εκεί?

tasosmos
08-10-07, 21:28
Η διοδος ειναι μερος του κυκλωματος του τροφοδοτικου, λογικα για να προστατευει το κυκλωμα σε περιπτωση που θα συνδεθει καποια μπαταρια με αντιστροφη πολικοτητα κτλ, εβαλα την αντισταση πριν γιατι αλλιως επρεπε να μπει διαγωνια και δεν ειχα αλλο χωρο στο κουτι... :hammer:
Η πολικοτητα στις εισοδους ειναι ετσι ωστε να εχω θετικη ενδειξη και απο τα 2, για το βολτομετρο το - στο - του τροφοδοτικου και για το αμπερομετρο (ουσιαστικα βολτομετρο 0-2V αφου μετραμε την ταση στα ακρα της αντιστασης) το - ειναι προς την διοδο ισχυος.

Αν ξηλωσω τελειως το κυκλωματακι με το lm317 και χρησιμοποιησω 2 μπαταριες 9V και 2 ρελε για την τροφοδοσια των οργανων ωστε να ειναι πληρως ανεξαρτητη θα υπαρχει παλι προβλημα?
Το lm βρισκεται σε μια μικρη δευτερη πλακετα μαζι με τον ελεγχο των ανεμιστηρων οποτε θα ειναι πολυ πιο ευκολο να γινει αυτη η αλλαγη παρα να ξαναφτιαξω ολη την βασικη πλακετα απο την αρχη

chip
09-10-07, 00:56
Μιλούσα για τις γειώσεις των δύο βολτομέτρων. (εννοος το (-) της τροφοδοσίας)
Αν βάλεις δύο μπαταρίες 9V να τροφοδοτούν χωριστά τα ICL7016 έλυσες όλα τα προβλήματα... όμως αφού έχεις είδη ένα τροφοδοτικό καλύτερα φτιάξε ένα δεύτερο...λιγότερο θα κοστίσει από το να αλλάζεις μπαταρίες..

Τρελός Επιστήμονας
09-10-07, 11:17
Θα πω και εγώ τη γνώμη μου. Είχα κάποτε κάνει μια παρόμοια κατασκευή και χρησιμοποίησα ψηφιακό βολτόμετρο και ψηφιακό αμπερόμετρο του εμπορίου που απαιτούσαν εξωτερική τροφοδοσία 9VAC. Σύνδεσα δυο διαφορετικούς μετασχηματιστές των 9 V ανεξάρτητα σε κάθε όργανο και σύνδεσα τα (+) και (-) του βολτόμετρου στην έξοδο του τροφοδοτικού και τα (+) και (-) του αμπερόμετρου σε σειρά με τη θετική πλευρά της εξόδου (το αμπερόμετρο είχε ενσωματωμένη μετρητική αντίσταση). Το αποτέλεσμα; Άριστη λειτουργία και στα τρία μέρη: Τροφοδοτικό, βολτόμετρο και αμπερόμετρο. Κοίταξε λοιπόν μήπως η πλήρως ανεξάρτητη τροφοδοσία των οργάνων είναι η λύση στο πρόβλημά σου.

chip
09-10-07, 18:17
Αυτό είναι το πρόβλημα....η ανεξάρτητη τροφοδοσία...
Πρέπει να τα φτιάξει ακριβώς όπως εσύ για να δουλέψει!

chip
09-10-07, 18:17
Δεν τα πα καλά....η ίδια τροφοδοσία είναι το πρόβλημα και πρέπει να βάλει ανεξάρτητη...

gsmaster
09-10-07, 18:22
Μετέφερε το Αμπερόμετρο στο - του τροφοδοτικού...... κάντο όπως το έχω σχεδιάσει

Το μόνο κακό είναι ότι σε φούλ ρεύμα εξόδου, η πτώση τάσης πάνω στην αντίσταση του αμπερομέτρου, δεν θα την μετράει το βολτόμετρο.

chip
09-10-07, 20:46
Για να μην έχει αυτή την λάθος ένδειξη μπορεί να βάλει το αμπερόμετρο πριν το βολτόμετρο..
Όμως δεν είναι οτι καλύτερο να βάζεις την 0,1 Ω σε σειρά με το (-). (Σε περιορίζει σε πιθανές λύσεις γείωσης για επίλυση προβλημάτων θορύβου)

tasosmos
09-10-07, 21:00
Αν βαλω ομως το αμπερομετρο πριν το βολτομετρο τοτε ενα απο τα δυο θα πρεπει να μπει αναποδα (δηλ θα δειχνει αρνητικη τιμη ) για να εχουν ως κοινο σημειο το (-).
Εκτος αυτου η αντισταση για την μετρηση ρευματος ειναι πανω στην πλακετα σε μορφη ΤΟ-202 και λογω της μεγαλης ψυκτρας που θελει ειναι δυσκολο να μεταφερθει, θα πρεπει να ξανασχεδιασω ολοκληρη την πλακετα απο την αρχη και ειναι αρκετα πολυπλοκη.
Μαλλον η καλυτερη λυση ειναι να διατηρησω την συνδεσμολογια οπως ειναι και η τροφοδοσια να γινεται με 2 μπαταριες μιας που δεν εχω πολυ χωρο στο κουτι για να προσθεσω τριτο μετασχηματιστη και κυκλωμα σταθεροποιησης.
Υποθετω οτι ετσι δεν θα υπαρχει καποιο προβλημα με βαση τα παραπανω?

gsmaster
09-10-07, 21:01
Για να μην έχει αυτή την λάθος ένδειξη μπορεί να βάλει το αμπερόμετρο πριν το βολτόμετρο.....
Δεν θα έχουν ίδια γείωση τα δύο όργανα....


...Όμως δεν είναι οτι καλύτερο να βάζεις την 0,1 Ω σε σειρά με το (-). (Σε περιορίζει σε πιθανές λύσεις γείωσης για επίλυση προβλημάτων θορύβου)

Μπορείς να γειώσεις όποια τάση του τροφοδοτικού θέλεις (αν θέλεις).
Προσωπικά προτιμώ η έξοδος του τροφοδοτικού να είναι στον αέρα, και κατα περίπτωση γειώνω ότι θέλω.
Πχ, αν θέλεις να συνδέσεις δυο τροφοδοτικά σε σειρά (είτε για να πάρεις συμμετρική τάση, είτε για να πάρεις μεγάλη τάση), αν έχεις γειωμένα τα (-) τους δεν μπορείς να το κάνεις, γιατί το ένα απο τα δύο τροφοδοτικά θα βραχυκυκλώνεται.

chip
10-10-07, 09:54
Πράγματι το σωστό είναι να μην είναι γειωμένο το τροφοδοτικό (Φυσικά το κουτί πρέπει να γειώνεται)

Αυτό με την κοινή γείωση δεν το πρόσεξα :( . Όμως πιθανότατα και πάλι δεν θα είχε πρόβλημα.
Το τωρινό πρόβλημα πρέπει να εντοπίζεται στο οτι δημιουργείται μια μεγάλη διαφορά δυναμικού που φτάνει τα 30V μεταξύ της θετικής εισόδου του ICL710X που διαβάζει το ρεύμαι και της γειωσης της τροφοδοσίας του ιδίου. Τώρα γιατί καίγεται και το δεύτερο δεν έχω καταλάβει ακριβώς ακόμα...αλλά ενδεχωμένος να περνά στην θετική τροφοδόσία του ολοκληρωμένου αυτή η τάση μέσα από τις διόδους που έχει το ολοκληρωμένο για την προστασία από στατικά φορτία.... πράγμα που δεν θα υφίσταται στη συνέχεια... Άρα δεν θα υπάρχει πρόβλημα.