PDA

Επιστροφή στο Forum : Διαφανεια αντι press-peel



xazopartalos
17-10-07, 16:05
Εφτιαξα ενα βαλιτσακι με uv λαμπες αλλα δεν μπορεσα να καταφερω πολλα χαλασα μια πλακετα και τιποτα αλλο.
Πηρα μια απλη πλακετα και για δοκιμη εκανα το εξης χρεισημοποιησα την διαφανια σαν press-peel!!!!!
Αποτελεσμα να βγηκε το χρωμα της διαφανιας επανω στην πλακετα σαν μαρκαδορος ακρηβειας, μου πηρε κανενα 10λεπτο
την μιση την ζεστανα περισοτερο αλοστε φαινεται κιολας και την μιση ποιο λιγο.
(σε μερικα σημεια χρειαζεται και λιγο μαρκαδορος για να τονιστουν καλητερα οι γραμες)
Η ερωτηση τωρα αυτο το υλικο καταστρεφεται απο το ακουαφορτε??????

babisko
17-10-07, 16:38
Εφόσον η διαφάνεια τυπώθηκε με εκτυπωτή laser (το πιθανότερο), όχι, δεν παθαίνει τίποτε, μπορείς να αποχαλκώσεις την πλακέτα.

xazopartalos
17-10-07, 16:50
Σε ευχαριστω.
Μαλον αυριο θα εχω νεα.

joke
17-10-07, 18:54
Eγω δουλεύω με διαφάνιες.Με λιγη προσωχη (ομιόμορφο σιδέρομα σωστο timing και σωστη θερμοκρασία) έχεις πολυ καλο αποτέλεσμα .Μετα αποχάλκωση κάνω με περιντρολ και ακουαφόρτε (και με feCL3 το αποτέλεσμα είναι ίδιο).Αν στο σιδέρωμα κατι δεν αποτυπώθηκε καλά είτε ξανασιδερώνω εκεινο το σημείο η βάζω λίγη όζα.

Α,καλο είναι το κύκλωμα αν χωράει βέβαια να το εκτυπώσεις δυο,τρεις φορες πανω στη διαφάνια (σε διαφορετικά σημεία) ώστε αν γίνει λάθος να μην εκτυπώνεις συνέχια ή χειρώτερα να τρέχεις συνέχεια στο φοτοτυπάδικο όπως έκανα εγω)

xazopartalos
19-10-07, 15:47
Οριστε και τα αποτελεσματα.