PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΛΕΧΕΙΡΙΣΜΟ ΜΕΣΩ ΚΙΝΗΤΟΥ



john-k
25-10-07, 03:35
Καλησπέρα παιδιά.Το προηγούμενο πάσχα είχα φτιάξει με ένα φίλο μου ενα τηλεχειρισμό ο οποίος ενεργοποιύσε ενα ρελέ μέσω κινητού τηλεφώνου.Δηλαδη έκανα αναπάντητη,έκλεινε η συσκευή που είχα επάνω.Ξανάκανα, άνοιγε.Την εντολή για να ενεργοποιείται το ρελέ την έπαιρνα από τη δόνηση του κινητού.Πριν δυο μέρεσ ομως μου έπεσε κάτω και έφυγαν τα καλώδια απο το κινητό και μαζί τους οι άκρες από τη δόνηση από όπου έπαιρνα την εντολή.Εχετε να μου προτείνετε κάποιον άλλο τροπο ώστε να δώσω ξανά την εντολή στο κύκλωμα?(πχ απο την οθόνη με κάποιο αισθητήρα,το ακουστικο, το hands free)Αν μπορείτε πέιτε μου και πως θα το κανω.

DT200
25-10-07, 08:41
Εγώ θα έβαζα μία φωτοαντίσταση ή φωτοτρανζίστορ
για να παίρνω σήμα από το άναμμα της οθόνης

babisko
25-10-07, 16:58
Εγώ θα έβαζα μία φωτοαντίσταση ή φωτοτρανζίστορ
για να παίρνω σήμα από το άναμμα της οθόνης

+1

gsmaster
25-10-07, 19:06
Και αν η οθόνη αναβοσβήνει κατα την κλήση?

-1 :P

babisko
26-10-07, 07:14
Και αν η οθόνη αναβοσβήνει κατα την κλήση?

-1 :P

Αν με κάποιο τρόπο υπάρξει καθυστέρηση στην απενεργοποίηση του κυκλώματος που ελέγχεται από την φωτοαντίσταση, έτσι ώστε να μην διακόπτεται το κύκλωμα από το αναβοσβήσιμο της οθόνης; (Και η δόνηση συνήθως δεν είναι συνεχόμενη, αλλά διακοπτόμενη)

DT200
26-10-07, 15:12
Και αν η οθόνη αναβοσβήνει κατα την κλήση?

-1 :P

Ρε παλιάνθρωπε ! γιατί το έκανες αυτό ? (αφαίρεσες τον πόντο ) :twisted:
Αφού με ένα απλό RC λύνετε το πρόβλημα . :wink:

john-k
27-10-07, 04:50
ολα ενταξει.Πηρα ενα άλλο κινητο και το εβαλα.ολα κομπλε!

ConX.
02-02-10, 23:38
Δεύτερο ξέθαμα θέματος :)

Γενικότερα αυτό το project πιστεύω ότι είναι αρκετά ενδιαφέρον και θέλω να το ξεκινήσω. Έχω ήδη ανοίξει ένα κινητό έκανα και τις μετρήσεις μου και βρήκα το σημείο από όπου θα πάρω το σήμα (από εκεί που συνδεόταν ο δονητής).

Για να το ξεκινήσω όμως θα χρειαστεί να φτιάξω μια σταθερή τροφοδοσία για κινητό. Εδώ είναι και το (πρώτο) πρόβλημα που αντιμετωπίζω.

Η μπαταρία του κινητού λέει 3.6 V 600mAh και έχω έναν φορτιστή κινητού (δεν ξέρω αν ήταν του ίδιου, πάει καιρός) που γράφει 4.5 DC 300mA (η VA ένδειξη έχει σβηστεί). Πως μπορώ βρω τι ρεύμα πρέπει να δώσω στο στο κινητό για να δουλέψει;

Ευχαριστώ γι' ακόμη μια φορά ;)

leeperik
03-02-10, 01:11
Τι μοντελο-μαρκα ειναι;ισως με βαση αυτο να βρουμε κατι

ConX.
03-02-10, 01:33
Τι μοντελο-μαρκα ειναι;ισως με βαση αυτο να βρουμε κατι

Είναι το Ericsson T39 (φρέσκο μοντέλο :biggrin:).

ConX.
03-02-10, 16:53
Κάποιος; Ότι και να έχω δοκιμάσει με φορτιστές δεν το έχω καταφέρει να το ξεκινήσω μόνο με μια μπαταρία από άλλο κινητό που έχω και μέτρησα ότι βγάζει 3.7V. Στην ουσία θέλω να του δώσω ρεύμα από τα pins που έχει για την μπαταρία έτσι ώστε να αυτό να βλέπει ότι έχει μια συνεχώς φορτισμένη μπαταρία συνδεδεμένη.:confused1::confused1::confused1:

leeperik
03-02-10, 23:00
Ελπιζω παρακατω να βρεις ακρη
http://www.allcollection.net/charger-ericsson-ip-35-394eu-230-4-5-v-to-model-t20-t28s-t68i-t39-t65-t200-r600-t290-j200-j210~x9884262

leeperik
03-02-10, 23:04
Επισης για να εισαι 1000% σιγουρος αν μπορεις πας σε ενα καταστημα γερμανο η οτιδηποτε αλλο και πες τους οτι θες φορτιστη για μοντελο ιμιτασιον.(δεν ξερω αλλου αλλα στο γερμανο οι Orbit φορτιστες ανοιγουν και κλεινουν οι συσκευασιες χωρις να χαλαει η συσκευασια )και κοιτα την ταση.

ConX.
04-02-10, 02:38
Ελπιζω παρακατω να βρεις ακρη
http://www.allcollection.net/charger-ericsson-ip-35-394eu-230-4-5-v-to-model-t20-t28s-t68i-t39-t65-t200-r600-t290-j200-j210~x9884262 (http://www.allcollection.net/charger-ericsson-ip-35-394eu-230-4-5-v-to-model-t20-t28s-t68i-t39-t65-t200-r600-t290-j200-j210%7Ex9884262)

Να σε καλά Περικλή που απαντάς ;) Τον φορτιστή τον βρήκα τον έχω. Αυτός όμως βγάζει 4.5V και η μπαταρία λέει 3.6V, κάνει να τον κολλήσω στα pins της μπαταρίας κατευθείαν ή πρέπει να βάλω κάποιες αντιστάσεις; Αν ναι, μπορείς να μου κάνεις ένα μικρό σχεδιάγραμμα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων ;)

GeorgeVita
16-02-10, 12:53
Γειά σου ConX.
Το κινητό τηλέφωνο έχει μεγάλες απαιτήσεις από την τροφοδοσία του (στιγμιαία ρεύματα, έλεγχος φόρτισης, κλπ) καθιστώντας αναγκαία τη χρήση 'συμβατής' μπαταρίας. Αν η συγκεκριμένη είναι χαλασμένη και δεν μπορείς να την επισκευάσεις, χρησιμοποίησε αντίστοιχα στοιχεία εξωτερικά. Εφόσον το κινητό είναι αρκετά παλαιό, μάλλον μπορείς να χρησιμοποιήσεις 3x στοιχεία NiMH.

Ο φορτιστής θα παραμείνει σταθερά συνδεδεμένος για να φορτίζει αυτόματα την μπαταρία όταν πέσει κάτω από κάποιο όριο (το κάνει το κινητό) ενώ θα υπάρχουν και τα αποθέματα ενέργειας για σωστή λειτουργία.

>>> Λίγο πριν ξεκινήσεις τα 'πειράγματα', κάνε υπολογισμό του κόστους μήπως σε συμφέρει αγορά καινούργιου κινητού χαμηλής τιμής από καρτοκινητά (έτσι κι αλλιώς μια κάρτα χρειάζεται για τη χρήση).

>>> Αν και είσαι ακόμη στην αρχή (τροφοδοσία), σκέψου την πιθανότητα χρήσης των τόνων εισερχομένων κλήσεων (rimgtones) για "φιλτράρισμα" των εντολών τηλεχειρισμού. Η σύνδεση του εξωτερικού κυκλώματος ("φίλτρο") θα μπορούσε να γίνει στο βύσμα του handsfree. Το "φίλτρο" ίσως να ανιχνεύει μια συχνότητα ή μία στάθμη σήματος που υπάρχει στο συγκεκριμένο ringtone. Αν το κινητό έχει δυνατότητα προγραμματισμού των ringtones μπορείς να έχεις περισσότερες εντολές από διαφορετικές εισερχόμενες κλήσεις (δωρεάν αφού δεν θα απαντήσει κανείς).

Φιλικά,
Γιώργος

ConX.
16-02-10, 20:52
Καταρχάς Γιώργο, καλώς ήρθες! Ευχαριστώ πολύ που ασχολήθηκες με το θέμα!

Δυστυχώς αυτές τις απαιτήσεις στην τροφοδοσία που αναφέρεις τις βλέπω, μιας και ακόμα δεν έχω ακόμα φτιάξει μια σταθερή τροφοδοσία χωρίς προβλήματα.

Η μεγάλη (:)) εξέλιξη που έχω στο θέμα είναι ότι τώρα μπορώ να το ξεκινήσω με την χρήση του δικού του φορτιστή, αφού συνέδεσα έναν πυκνωτή (220μF, 16V) για να κάνει την εξομάλυνση στα άκρα του φορτιστή. Δυστυχώς όμως δεν είναι και πάλι σταθερό! Την μια δείχνει ότι φορτίζει την άλλη λέει ότι έχει ξένη μπαταρία και κάποιες στιγμές σβήνει και ξανά-ανάβει.

Προφανώς πρέπει να κάνω αυτό που μου λες με την μπαταρία αλλά και πως θα κάνω την συνδεσμολογία; Δεν είναι όσο απλό φαίνεται πιο κάτω, ε; Έτσι δεν θα φορτίζει συνέχεια η μπαταρία; Αν αντί να πάρω μπαταρία χρησιμοποιήσω και regulator θα κερδίσω τίποτα; Το 3ο (μεσαίο) pin της μπαταρίας, είναι για να κάνει κάποιον έλεγχο στην μπαταρία; Αν ναι μπορώ να το "μπερδέψω" κάπως μήπως αποφύγω το μήνυμα της "ξένης μπαταρίας";

Για αυτό που αναφέρεις με το ringtone είναι μια τεχνική που δεν είχα διαβάσει μέχρι τώρα, αλλά νομίζω παίρνοντας το σήμα από τον δονητή θα με καλύψει για τις απαιτήσεις που έχω (χειρισμός μόνο ενός κυκλώματος - ένα relay), οπότε μάλλον δεν θα το προσπαθήσω.

GeorgeVita
16-02-10, 21:32
Δοκίμασε την κατάσταση της μπαταρίας:
- καθάρισε τις επαφές της με λίγο οινόπνευμα σε χαρτί
- φόρτισέ τη πλήρως στο κινητό
- αφαίρεσε το φορτιστή και βάλε το κινητό σε αναμονή
- κάνε 2-3 κλήσεις προς αυτό (όπως όταν θα το τηλεχειρίζεσαι)

>>> Αν η μπαταρία 'αντέξει' για 1 ώρα αναμονή + λήψη κλήσεων μάλλον μπορεί να χρησιμοποιηθεί.

Δοκίμασε τα παραπάνω χωρίς να αφαιρέσεις το φορτιστή. Υπο κανονικές συνθήκες ο κύκλος φόρτισης θα επαναλαμβάνεται κυκλικά όταν το κινητό αντιληφθεί μείωση της τάσης στην μπαταρία. Σε αυτή την κατάσταση πρέπεινα παραμένει ΟΝ. Αν κλείσει ή κάνει ήχους 'τέλος μπαταρίας' θέλεις νέα μπαταρία.

Η εποχή που κατασκευάστηκε αυτό το μοντέλο είχε δοκιμές για 'h/w lock' των αξεσουάρ και ανταλλακτικών (μπαταρίες, ακουστικά κλπ.). Ετσι απλά 'για το καλό μας' ( ;?! ) ίσως να μη δουλέψει χωρίς 'ειδική' μπαταρία.

Στις παλαιότερες μπαταρίες (NiMH T10) οι δύο από τις τρεις επαφές είναι γεφυρωμένες (λειτουργούν σαν γενικός διακόπτης φόρτισης).

Αν υποθέσουμε ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί τροφοδοτικό, τα στοιχεία του πρέπει να είναι περίπου 4.2-4.5V DC με δυνατότητα παροχής έως και 2A peak.

Φιλικά,
Γιώργος

Υ.Γ. Αναφέρθηκα σε 'τόνους' γιατί συνήθως οι τηλεχειρισμοί γίνονται με αναγνώριση κλήσης (κινητό ως modem), με SMS ή με τόνους DTMF.

ConX.
16-02-10, 21:47
Δοκίμασε την κατάσταση της μπαταρίας:
- καθάρισε τις επαφές της με λίγο οινόπνευμα σε χαρτί
- φόρτισέ τη πλήρως στο κινητό
- αφαίρεσε το φορτιστή και βάλε το κινητό σε αναμονή
- κάνε 2-3 κλήσεις προς αυτό (όπως όταν θα το τηλεχειρίζεσαι)

>>> Αν η μπαταρία 'αντέξει' για 1 ώρα αναμονή + λήψη κλήσεων μάλλον μπορεί να χρησιμοποιηθεί.


Δυστυχώς, δεν έχω πλέον την μπαταρία αυτή! Τι μπαταρία να ζητήσω από κατάστημα;


Η εποχή που κατασκευάστηκε αυτό το μοντέλο είχε δοκιμές για 'h/w lock' των αξεσουάρ και ανταλλακτικών (μπαταρίες, ακουστικά κλπ.). Ετσι απλά 'για το καλό μας' ( ;?! ) ίσως να μη δουλέψει χωρίς 'ειδική' μπαταρία.

Αν το μόνο πρόβλημα είναι τα μηνύματα που εμφανίζει, δεν με ενοχλεί πολύ!


Στις παλαιότερες μπαταρίες (NiMH T10) οι δύο από τις τρεις επαφές είναι γεφυρωμένες (λειτουργούν σαν γενικός διακόπτης φόρτισης).

Ποιες πρέπει να γεφυρώσω;


Αν υποθέσουμε ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί τροφοδοτικό, τα στοιχεία του πρέπει να είναι περίπου 4.2-4.5V DC με δυνατότητα παροχής έως και 2A peak.

Χρειάζεται ρεύμα 2Α; Δεν είναι πολύ; Ο φορτιστής του είναι 300mA, οπότε δεν κάνει :(

GeorgeVita
17-02-10, 11:18
1. Τι μπαταρία να ζητήσω από κατάστημα;
2. Αν το μόνο πρόβλημα είναι τα μηνύματα που εμφανίζει, δεν με ενοχλεί πολύ!
3. Ποιες πρέπει να γεφυρώσω;
4. Χρειάζεται ρεύμα 2Α; Δεν είναι πολύ; Ο φορτιστής του είναι 300mA, οπότε δεν κάνει

Γειά σου ConX.

Γενικά τα κινητά τηλέφωνα ΔΕΝ έχουν σχεδιαστεί για χρήση με τροφοδοτικό ΧΩΡΙΣ την μπαταρία τους. Η σωστή λύση είναι να βρεις μια μπαταρία για Τ39 και να δοκιμάσεις την αυτονομία με το φορτιστή συνδεδεμένο διαρκώς.

1. για Τ39 (ή να φτιάξουν ισοδύναμο pack εφόσον βρουν -δεν ξέρω- τα στοιχεία της)
2. τα μηνύματα εμφανίζονται για 'προειδοποίηση σφάλματος'. Στη δοκιμή σου θα δεις αν αυτό σε ενοχλεί.
3. για το Τ39 δεν ξέρω. Στο Τ10 οι επαφές στην μπαταρία είναι - + +
(τα δυο + είναι το γεφύρωμα)
4. ΝΑΙ και ο φορτιστής δεν κάνει ΧΩΡΙΣ την μπαταρία.
Για σχέδια τροφοδοτικών GSM modules: http://www.google.gr/search?q=PSU+schematic+for+GSM+module

Φιλικά,
Γιώργος

ConX.
17-02-10, 11:31
Να σε καλά Γιώργο!



1. για Τ39 (ή να φτιάξουν ισοδύναμο pack εφόσον βρουν -δεν ξέρω- τα στοιχεία της)
Μιας και είσαι στην Αθήνα, μήπως ξέρεις κάποιο μαγαζί που να μου φτιάξει το pack; Από ότι έχω ακούσει ο Γερμανός δεν είναι και πολύ οικονομικός.


3. για το Τ39 δεν ξέρω. Στο Τ10 οι επαφές στην μπαταρία είναι - + +
(τα δυο + είναι το γεφύρωμα)

Τα - + στη άκρη είναι τα ίδια και σε εμένα, οπότε θα βάλω το + στο μεσαίο ;)

GeorgeVita
17-02-10, 11:46
Περισσότερα 'εμπορικά' δεν ξέρω. Κοίτα και τα banners του hlektronika.gr.

Για να είσαι σίγουρος για τους ακροδέκτες της μπαταρίας, θέλεις μια μπαταρία!

G