PDA

Επιστροφή στο Forum : 2 μικρές απορίες σε Schematic και μετατροπή σε PCB



ArtifexEfr
07-11-07, 13:39
Γεια χαρά,έχω ένα schematic από ένα κύκλωμα αναλογικό με τελεστικούς TL074 κτλ που θέλω να υλοποιήσω και έχω τις εξής απορίες(δηλαδή έπεσα στην ανάγκη σας...χεχε και ελπίζω στην βοήθεια σας)

α)Σε κάποιες αντιστάσεις μου δίνει τιμη π.χ 100R ενώ σε άλλες κανονικά π.χ 2.2Κ
αυτή η 100R ειναι 100Ω??

β)Επίσης στο schematic μου δίνει και σαν τροφοδοσία +ΒΑΤ και -ΒΑΤ Επειδή θέλω να κάνω και την πλακέτα σε pcb στο Electronic Workbench(multisim9) να βάλω π.χ Vcc=+BAT και Vdd=-BAT

αυτα τα ολίγα
ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον έστω ασχοληθεί με τις απορίες μου!
Κάλη σας Ημέρα!

kopla
07-11-07, 14:24
α) Ναι, 100R = 100 Ωμ. Επισης συνήθως γράφουνε 2Κ2 για 2.2 ΚOhm .... δλδ το "Κ" συμβολίζει και το Kilo και την υποδιαστολή.

β) Vcc συνήθως ειναι +5 Volt, αλλά βάλτο και κάνε διευκρίνηση για την τάση (+ΒΑΤ). Τώρα, -ΒΑΤ είναι συνήθως η γη, οπότε μπορείς να βάλεις γείωση

ArtifexEfr
07-11-07, 14:51
Χίλια Ευχαριστώ kopla!

'Εχει γείωση σαν GND ,+bat=9v και -Bat=-9v οπότε λέω να βάλω vcc=+bat=9v και vdd=-bat=-9v

Να σαι καλά!

hlektrologos000
07-11-07, 15:05
α)Σε κάποιες αντιστάσεις μου δίνει τιμη π.χ 100R ενώ σε άλλες κανονικά π.χ 2.2Κ
αυτή η 100R ειναι 100Ω?? σωστα .


β)Επίσης στο schematic μου δίνει και σαν τροφοδοσία +ΒΑΤ και -ΒΑΤ Επειδή θέλω να κάνω και την πλακέτα σε pcb στο Electronic Workbench(multisim9) να βάλω π.χ Vcc=+BAT και Vdd=-BAT

προσεξε ..... καταρχην το vcc ,vdd αναλογα το κυκλωμα δηλωνουν διαφορετικα πραγματα .

το +ΒΑΤ και -ΒΑΤ ειναι για για μπαταριες . το - λαμβανετε ως γειωση/σασι /0volts , αν μιλισουμε για εφαρμογη στο αυτοκινητο .

το tl074 δεν περνει + και γειωση ,αλλα συμετρικη τροφοδοσια +15volts / -15volts .... περιπου

τα σωστα αρχικα ειναι vcc +/ vcc-
[/quote]

gsmaster
07-11-07, 20:41
Vdd συνήθως αναφέρεται σε θετική τροφοδοσία. Για αρνητική τροφοδοσια καλύτερα βάλε Vss, GND, 0V

Δεν σε περιορίζει κανένας, όπως θες τα ονομάζεις, αλλά γενικά αυτά συνηθίζονται.

hlektrologos000
07-11-07, 22:12
Vdd συνήθως αναφέρεται σε θετική τροφοδοσία. Για αρνητική τροφοδοσια καλύτερα βάλε Vss, GND, 0V


φιλε Γιαννη αν διαβασεις ξανα ολα τα post θα συμφωνησεις οτι ειναι εντελος λαθος να βαλει GND , 0V ή vss .

φιλε ArtifexEfr αν μπορεις ανεβασε το σχηματικο ..

gsmaster
08-11-07, 18:10
Ναι οκ δεν πρόσεξα ότι έχει συμμετρική τροφοδοσία.

ArtifexEfr
08-11-07, 19:22
Ανεβάζω το σχηματικό!
ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας...

ArtifexEfr
12-11-07, 13:03
Είδατε το σχηματικό??
Τελικά κάποια νέα πρόταση?Η μάλλον συμπερασματική...

hlektrologos000
13-11-07, 07:15
Η ετυμηγορια εχει βγει .............

bat+ = vcc+
bat- = vcc-
GND = GND

sakis
24-11-07, 19:45
ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΜΕ ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΘΕΛΕΙ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΑΚΙ ΣΥΜΜΕΤΡΙΚΟ ΔΛΔ ΜΕ ΔΥΟ ΤΑΣΕΙΣ ΑΡΝΗΤΙΚΗ ΚΑΙ ΘΕΤΙΚΗ ΚΑΙ ΚΑΘΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΗΜΕΝΗ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΡΕΓΚΟΥΛΑΤΟΡ 7815 ΚΑΙ 7915

regards sakis

ArtifexEfr
24-11-07, 20:01
Γιατί δεν δουλεύει με μπαταρίες???

Ρίξε μια ματιά εδώ, όπως τα λέει το παλικάρι μια χαρά φαίνεται να δουλεύει...
http://homepage.ntlworld.com/henry01/cheap_soundfield/cheap_soundfield.htm

sakis
24-11-07, 20:06
ΕΧΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΜΕ ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΚΡΑΤΑΝΕ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΟΤΑΝ ΟΙ ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΝΑ ΠΕΦΤΟΥΝ ΝΑ ΠΕΦΤΟΥΝ ΟΜΟΙΟΜΟΡΦΑ ΓΙΑΤΙ ΣΕ ΕΝΑ ΤΕΛΕΣΤΙΚΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ Η ΘΕΤΙΚΗ ΤΡΟΦΟΔΟΣΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΝΗΤΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΕΙΔΕΙΚΟΤΕΡΑ ΣΕ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ AUDIO ΕΤΣΙ ΑΡΧΙΖΕΙ Η ΠΑΡΑΜΟΡΦΩΣΗ

ΕΠΙΣΗΣ Ο ΤΕΛΕΣΤΙΚΟΣ ΑΥΤΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΕΑ ΒΟΛΤ ΑΛΛ ΚΑΤΑ ΤΟ ΠΟΣ ΑΠΟΔΙΔΕΙΚΑΛΑ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΑ 15 ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΗ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ .....

gsmaster
25-11-07, 17:32
sakis, Παρακαλώ να μην γράφεις με κεφαλαία, εκτός του ότι είναι δυσανάγνωστα, στην γλώσσα του ιντερνετ δηλώνουν ότι φωνάζεις!

ArtifexEfr
28-11-07, 15:53
Καταρχάς saki ευχαριστώ πολύ για τις παρατηρήσεις σου,(όπως και όλους τους άλλους)
Να σε ρωτήσω, απ ότι την εμπειρία σου προτείνεις να μην το υλοποιήσω με μπαταρίες?
Βασικά με βολεύει πιο πολύ να είναι φορητό...
Αλλιώς πρέπει να 'φτιάξω η να πάρω τροφοδοτικό'
Οπότε λέω να το κάνω μια έτσι και αν χρειαστεί να πάω και σε τροφοδοτικό

sakis
28-11-07, 16:44
σε ενα τοσο ευαισθητο κυκλωμα πρωτα απο ολα πρεει νε εχεις καλο pcb μετα οπως και ο ιδιος αναφερει η τροφοδοσια ειναι σημαντικη για το κερδος και τα πραγματα μαλλον αλλαζουν αν πεσουν οι μπαταριες απο την αλλη ο σχεδιαστης μαλλον δεν εχει σκεφτει την περιπτωση οτι οι μπαταριες δεν ξεφορτιζουν ομιομορφα οποτε οταν στα +9 τελικα παιρνεις 8,2 και στα -9 τελικα παιρνεις 7,5 μαλλον δεν θα πρεπει να δουλευει και τοσο σωστα ....ακομα αν σκεφτεις οτι αυτο ειναι μια εφαρμογη ηχου που μαλλον θελει ακριβεια κερδος και ποιοτητα

Αν το φτιαχνεις για εξασκηση προχωρα ...αν ομως ειναι μια συσκευη που την φτιανεις για να δουλευει και να περιμενεις σοβαρα αποτελεσματα φτιαξε ενα καλο τυπωμενο ( εχωντας παντα υποψιν πως διανεμεις τα ρευματα και πως διαχειριζεσαι τις γειωσεις ) και φυσικα βαλτου ενα καλα φιλτραρισμενο τροφοδοτικο και εισαι αρχοντας