PDA

Επιστροφή στο Forum : One Transistor Led Flasher



lynx
12-11-07, 08:21
Αρκετοι απο εμας χρειαστηκαμε για καποια κατασκευη ενα Led που να αναβοσβηνει...

Αν βαρεθηκατε τα συνηθησμενα με 555 ICs και multivibrators, τι θα λεγατε για μια διαφορετικη προσεγγιση στο θεμα πληρως ρυθμιζομενη και μαλιστα με την χρηση μονο ενως τρανζιστορ σε μια συνδεσμολογια.. ισως οχι και τοσο συνηθησμενη! :D

H επανασταση ερχεται απο την Ιαπωνια και ειναι τελευταια λεξη της τεχνολογιας! εφευρεθηκε μολις το 1957! 8)

διαβαστε περισοτερα στο παρακατω site:

http://www.cappels.org/dproj/simplest_LED_flasher/Simplest_LED_Flasher_Circuit.html


My led flasher! με χρηση ενως μεταλικου 2Ν2222 μιας 9V μπαταριας και με minimum components σε σχεση
με το σχηματικο! το μονο drawback νομιζω ειναι η ταση τροφοδοσιας και ισως η πιθανη καταστροφη του
τρανζιστορ μετα απο αρκετο καιρο... :?

http://www.imageshack.gr/thumbs/l0dynnnjimdfimztihzm.jpg (http://www.imageshack.gr/viewer.php?file=l0dynnnjimdfimztihzm.jpg)


ηθελα να υπαρχει στο αρχειο μου σαν κατι ξεχωριστο... :wink:

chip
12-11-07, 10:04
=D> =D> =D> =D> =D>

lynx
12-11-07, 18:05
=D> =D> =D> =D> =D>

επισεις να συμπληρωσω οτι αν του βαλεις 3 τρανζιστορ σε σειρα μπορεις να ανεβασεις την ταση εισοδου κοντα στα 35V
σαν oscillator ισως φανει χρησημο σε καποιον για να φτιαξει ενα PSU... :roll:

chip αν το κανεις ή αν το κανει καποιος αλλος με καποιο αλλο τρανζιστορ και δουλεψει ας μας πει!
εγω διστοιχος δεν τα καταφερα με ενα 2Ν3904... το μεταλλικο 2Ν2222 μου δουλευει μια χαρα...

chip
13-11-07, 09:49
Ok! Αυτό είναι πρόκληση ....μόλις βρω λίγο χρόνο θα το δοκιμάσω... (2n2222 δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ :oops: )

xifias84
03-01-08, 04:15
υπαρχουν led που αναβοσβηνουν με 2 Hz περιπου χωρις κυκλωματα κλπ.ιδανικα για ψευτικη ενδειξη συναγερμου σε αμαξι.κ δε κοστιζουν τπτ,αντε το 3πλασιο του απλου κοκινου led,δηλ κανα 50 λεπτο.

DT200
03-01-08, 09:10
Εγώ δεν κατάλαβα πως λειτουργεί ,
πως γίνετε να περνάει ρεύμα από το τρανζίστορ αφού είναι
τοποθετημένο ανάποδα και γιατί άγει χωρείς ρεύμα στην βάση ?

chip
03-01-08, 09:19
Απ οτι λέει στο άρθρο σε κάποια περιοχή το τρανζίστορ δουλεύει σαν αντίσταση tunnel (εμφανίζοντας "αρνητική" αντίσταση). Οπότε δικαιολογείται και η ταλάντωση

DT200
03-01-08, 09:58
Αν είναι έτσι πάω πάσο , ευχαριστώ.

lynx
03-01-08, 12:01
Απ οτι λέει στο άρθρο σε κάποια περιοχή το τρανζίστορ δουλεύει σαν αντίσταση tunnel

διοδος tunnel... :wink:

οπως ειπε ο xifias84 υπαρχουν και τα led flasher τα οποια και εγω τα χρησιμοποιω οταν δεν εχω απαιτησεις και
βαριεμαι να κανω κυκλωματα, αυτο ομως ειναι το κατι αλλο! ισως ιδανικο για να κουφανουμε ορισμενους καθηγητες στις σχολες! 8)

DT200
03-01-08, 12:30
Το πρόβλημα με εμένα και την δίοδο tunnel είναι
ότι δεν την έχω χρησιμοποιήσει ποτέ ,
τι θα μπορούσα να κάνω με μία τέτοια δίοδο ?

lynx
03-01-08, 13:07
Το πρόβλημα με εμένα και την δίοδο tunnel είναι
ότι δεν την έχω χρησιμοποιήσει ποτέ ,
τι θα μπορούσα να κάνω με μία τέτοια δίοδο ?

Γιαννη... ειναι για μικροκυμματικες εφαρμογες δεν ξερω αν μπορει να σου φανει καπου χρησιμη. :roll:

DT200
03-01-08, 13:18
Αν είναι έτσι ,
απέχω τουλάχιστον 980MHz από μία εφαρμογή με δίοδο tunnel. :oops:

chip
03-01-08, 18:57
Σωστός Whiz :oops: :oops:

Επιστήμων
03-01-08, 22:31
Εδώ πάει το ρητό

" Γηράσκω αεί διδασκόμενος "

Πραγματικά μοναδικό !

Nemmesis
03-01-08, 23:02
καλοοοοοο... και εγω το δοκιμασα και μαλιστα με ενα καμενο 2Ν2222 που ειχα και δουλεψε...

phevtron
19-11-10, 22:50
an ke dn nmzw oti eine kati kenurio ya esas eida kati.
exw kanei to kuklwma ok ( me 1 puknwth 330 uf) akubaw to ena <<syrma>> sto thetiko ths batarias k k th vash tu 2n2222 sto arnhtiko keeeeee .......... dn anavei.(akoma k an afhsw to ena geiwsh )
parola afta an akubhsw to 1 daxtulo sto idio <<syrma>> k to allo sthn vash tu 2n2222 tote to led anavei k malista ya ikanopoihtiko xrono, epishs oso pio dunata akubaw th vash tu transistor toso pio fwteino ginete.
Erwthma 1:exei sxesh me thn agwgimothta tu anthropinu swmatos etsi?
Erwthma 2: ftei oti dn exw 2 puknwtes? yafto dn anavosvinei? ( mathiths 13on etwn , yafto plz mh me lintsarete :P )

navar
20-11-10, 15:48
Φοίβο άνθρωποι είμαστε και όχι κανίβαλοι !!!! δεν λιντσάρουμε κανέναν !!!
προσωπικά είναι μεγάλη χαρά να βλέπω παιδία στην ηλικία σου να ασχολούνται !!!
απλά αν θέλεις μιας και είμαστε μιας κάποιας ηλικίας :lool::lool::lool::lool::001_tt2:
προσπάθησε να γράφεις στα ελληνικά !

GeorgeVita
20-11-10, 17:01
...προσπάθησε να γράφεις στα ελληνικά !
Μάλλον πλάκα κάνει, αφού έχει Ελληνικό πληκτρολόγιο [όταν 'γράφτηκε' στο forum λέει 'fo;ibow Au;hna' (βάζει και τους τόνους)]. Παρόλα αυτά αν βαριέται υπάρχουν πολλοί μεταφραστές στο internet για τα φραγκοχιώτικα και ΔΕΝ υπάρχει νέος που να μη γράφει με Ελληνικά γράμματα, εκτός αν είναι στην αλλοδαπή ...

Επί του θέματος: Το LED Flasher δουλεύει με οποιοδήποτε NPN transistor (λ.χ. BC546).

G

SIERA
20-11-10, 20:00
η απορια που εχω ειναι αν σηκωνει να βαλεις 10 led θα παιξει το κυκλωματακι αυτο???η δεν θα τα σηκωσει????

GeorgeVita
20-11-10, 20:08
η απορία που έχω είναι αν σηκώνει να βάλεις 10 led θα παίξει το κυκλωματάκι αυτό;
Εννοείς να αναβοσβήνουν όλα μαζί. Κόκκινα Low Current σου κάνει;
G

SIERA
20-11-10, 20:13
ναι γιωργο εννοω να βαλεις 10 led αντι για ενα!!θα τα σηκωνει απο θεμα ισχυς???θα εχει την ιδια φωτεινοτητα?????

GeorgeVita
20-11-10, 20:35
Μόλις δοκίμασα με 3x3 LED σε πρόχειρη συνδεσμολογία 3 παράλληλοι κλάδοι των 3 LED σε σειρά.
Τρανζίστορ BC546B, 1ΚΩ στον εκπομπό, 470μF, τα 3x3 LED στο συλλέκτη με μία αντίσταση 100Ω προς τη γη. Τα LED ήταν κόκκινα L934LSRD (ανάβουν με 1mA). Για να λειτουργήσουν ήθελαν τάση 12.5V.

Η συχνότητα αναλαμπών άλλαζε με την τάση και για λεπτά ήταν εντάξει. Δεν ξέρω τι θα γίνει αν τα αφήσεις ...

Πρόσεξε όμως, το θέμα αυτό έχει πιο πολύ ιστορική σημασία και όχι πρακτική!
Ο 'εφευρέτης' του φαινομένου αυτού Leo Esaki (http://nobelprize.org/nobel_prizes/physics/laureates/1973/esaki-bio.html) πήρε Nobel για την 'δίοδο tunnel (http://en.wikipedia.org/wiki/Tunnel_diode)', φυσικός στο επάγγελμα που δούλευε για την Tokyo Tsushin Kogyo (http://en.wikipedia.org/wiki/Tokyo_Tsushin_Kogyo) η οποία αργότερα έφτιαξε το πρώτο ραδιόφωνο 'λιανικής' TR-55 (http://www.google.gr/images?q=sony%20tr55%20radio) με τρανζίστορ. Λόγω της καλής ποιότητας ήχου (sound) ονόμασαν το ραδιόφωνο 'sony' ...

Φιλικά,
Γιώργος

phevtron
21-11-10, 00:55
Συγχωρέστε με δάσκαλοι :001_smile:
Λοιπόν θα ήθελα να ρωτήσω
δεν λειτουργεί το δικό μου,χρησιμοποιώ τον πυκνωτή των 330 μφ ( αυτό φτέει?)
Επίσης πού ακριβός να βάλω την γείωση όταν το συνδέσω στο ποδήλατο μου?

Ευχαριστώ :biggrin:

tasosmos
21-11-10, 01:09
Αφου εισαι απο Αθηνα και θελεις να τα βαλεις σε ποδηλατο οποτε θελεις οσο το δυνατον μικροτερο μεγεθος και πολυπλοκοτητα ξεχνα το κυκλωμα και πηγαινε σε ενα μαγαζι ηλεκτρονικων και ζητα ετοιμα flash led.

Αναβοσβηνει απο μονο του το λεντακι χωρις απολυτως τπτ αλλο, μονο μια αντισταση σε σειρα με την τροφοδοσια για περιορισμο ρευματος βαζεις και δεν ειναι ακριβα.

Γειωση ειναι το - της μπαταριας που το τροφοδοτεις για το κυκλωμα.

phevtron
21-11-10, 01:16
Ναι ξέρω και τα παιδιά στο φανός το ίδιο μου είπαν ,αλλά θέλω να φτιάξω κάτι μόνος μου . Επίσης το ποδήλατο το έχω στο χωριό μου , κ έχει χώρο πάνω του για ένα κυκλωματάκι ( χρησιμοποιώ πλαστικό για να φτιάξω circuit boards )

tasosmos
21-11-10, 01:20
Ok τοτε παμε στο troubleshooting...

Παραπανω λες οτι εχεις βαλει την βαση του τρανζιστορ στην γειωση, αν ισχυει αυτο τοτε προφανως εκει ειναι το προβλημα αφου συμφωνα με το σχεδιο η βαση του τρανζιστορ πρεπει να ειναι εντελως ασυνδετη.

phevtron
21-11-10, 01:25
για να είμαι ειλικρινής αυτό που αναγράφω παραπάνω είναι όντως λάθος
απλά δεν το είχα καταλάβει κ ανακάλυψα το φαινόμενο που λέω.
Μετά το ξανάφτιαξα σωστά.

tasosmos
21-11-10, 01:26
Κατσε γιατι τα μπλεξαμε...

Τι κυκλωμα εχεις φτιαξει ακριβως και ποιο ειναι το προβλημα?

phevtron
21-11-10, 01:42
Mπερδεφτήκαμε χδ
Λοιπόν αντίσταση 1κΩ πάνω της το θετικό του πυκνωτή και ο emmiter του τρανζίστορ ,αρνητικό πυκνωτή σε αρνητικό λεντ , θετικό λεντ σε αντίσταση 100Ω κ μετά στον collector του τρανζίστορ.

tasosmos
21-11-10, 02:14
Δλδ οπως ειναι στο αρχικο σχεδιο ακριβως...

Ειναι βεβαιο οτι δεν ειναι καμενο το τρανζιστορ και οτι εχεις συνδεσει σωστα το λεντ?

Τροφοδοσια υποθετω εχεις βαλει 12V οπως λεει.

phevtron
21-11-10, 02:30
χρησιμοποίησα 9 κ δεν έγινε τπτ .
12 ναι.με μπαταρίες πάντα.

phevtron
21-11-10, 02:31
12 πάλι τπτ.