PDA

Επιστροφή στο Forum : Το μεγαλύτερο ραντάρ/παρεμβολέας στον κόσμο



aeonios
13-11-07, 12:25
Χρησιμοποιήθηκε από τους Ρώσους την περίοδο του ψυχρού πολέμου και είχε την ονομασία ανά τον κόσμο ως τρυποκάρυδος γιατί παρέμβαλε τις τηλεπικοινωνίες ως και το 1989 περίπου με ονομαστική ισχύ 10 MW EIRP. Πρόκειται για ραντάρ που "ακούει" και πέρα από τον ορίζοντα με κωδική ονομασία DUGA-3 και έχει μήκος 900 μέτρα ! Η τοποθεσία του είναι έξω από το τσέρνομπιλ και χρησιμοποιήθηκε επίσημα για να βρίσκει αντιβαλιστικούς πυραύλους που τάχα θα εκτόξευε το ΝΑΤΟ.

Οταν το ραντάρ αυτό δούλευε η παρεμβολή ήταν τόσο μεγάλη που παρέμβαλε σε παγκόσμια κλίμακα


http://deputy-dog.com/2007/08/27/the-duga-3-radar/

Lykos1986
13-11-07, 14:07
Τι είναι αυτό το πράγμα!!! Δεν ήξερα πως υπάρχουν τόσο μεγάλα ρανταρ!!!!!!!!!!!!!!

Οι εγκαταστάσεις που φαίνονται κάτω είναι μόνο για την λειτουργία του; Με τόσο μεγάλη ισχύς πώς μπορούσαν να μένουν εκεί πέρα;;;

Πέτροs
13-11-07, 14:42
Τι αλλο θα δουν τα ματια μαs?

ta03
14-11-07, 01:40
Συχνοτητα εκπομπης;

Τρελός Επιστήμονας
14-11-07, 08:17
Συχνότητα εκπομπής; Όλο το φάσμα των βραχέων κυμάτων Θυμάμαι πολύ καλά τις παρεμβολές που δημιουργούσε αυτό το τερατούργημα. Ακουγόταν ξαφνικά σε οποιαδήποτε συχνότητα πχ στους 7, 14, 21 MHz και ξαφνικά άλλαζε συχνότητα και παρέμβαλλε κάπου αλλού."Τάπωνε" κάθε φορά κομμάτι του φάσματος πολλών MHz. Η σχετικοποίηση της νομιμότητας σε όλο το μεγαλείο της.

Γιώργος Ανώνυμος
27-11-07, 15:24
Τελικά τί ανίχνευε και ήταν αποτελεσματικό?

Πόσες ώρες εξέπεμπε και τί ακρίβεια θα μπορούσε να έχει καθότι το ανακλώμενο σήμα μπορεί να ήταν αποτέλεσμα διαδοχικών ανακλάσεων και από πολλαπλούς στόχους, οπότε το ανακλώμενο έφτανε σε πολλαπλούς χρόνους, με διαφορετική στάθμη και κατεύθυνση, οπότε πώς αποδιαμορφωνόταν? Πιο πολύ με project συσκότησης επικοινωνιών σε περίπτωση πολέμου και στην εποχή του μου μοιάζει παρά για radar... Και σίγουρα δεν θα ήθελα να μένω στα κτίρια πέριξ...!!!

Πάντως τελικά κάτι τέτοια project εξάπτουν την φαντασία...

Υπόψη τον μεγαλύτερο σταθμό ραδιοφώνου τον έχει η Ρωσία που εκπέμπει στα LW, ωστόσο οι φυσικοί περιορισμοί δεν του επιτρέπουν καμμία εξαιρετική στάθμη π.χ. στη Δυτική Ευρώπη ή την χώρα μας... Κάτι ήξερε και ο Αμερικάνος με τους αναμεταδότες Κρήτη και αλλού στα ΜW... Προπαγάνδα ελέω... Άλλες εποχές... Τότε γίνεται αλλιώς, πιό διακριτικά μεν (βλ. δορυφόρους), πιθανά πιό αδυσώπυτα δε...

Χαιρετισμούς
Γιώργος

Γιώργος Ανώνυμος
29-11-07, 08:39
Και παιδεύω το μυαλό μου... Κάτι μου θυμίζει, κάτι μου θυμίζει...

Λοιπόν, είναι η Ρωσική έκδοση του project HARP... Τί Αλάσκα τί πρώην Σοβιετική Ένωση... Μάλλον κοινές οι αναζητήσεις, από σενάρια ανίχνευσης πυλών (σε χωροχρόνο για μετάβαση σε άλλους γαλαξίες) στους πόλους της γης με ανίχνευση κάμψης του ηλεκρομαγνητικού πεδίου (ΗΜ) λόγω της θεωρίας σχετικότητας κοντά στις πύλες, αλλαγής του κλίματος μέσω παρεμβολής στο ασθενές (αλλά καθοριστικό για το κλίμα) ΗΜ της γης μέχρι πιό πεζά όπως αλλαγή των στοιχείων της ιονόσφαιρας (καμπυλότητα και πυκνότητα) μέσω φόρτισης-ιονισμού των σωματιδίων εκεί ή της απλής συσκότησης των τηλεπικοινωνιών που προανέφερα με κάλυψη όλου του εύρους της μετάδοσης HF...!!!

Και τώρα ας προσγειωθούμε στην καθημερινότητά μας...

HORIZONS
29-11-07, 22:54
Και παιδεύω το μυαλό μου... Κάτι μου θυμίζει, κάτι μου θυμίζει...

Λοιπόν, είναι η Ρωσική έκδοση του project HARP... Τί Αλάσκα τί πρώην Σοβιετική Ένωση... Μάλλον κοινές οι αναζητήσεις, από σενάρια ανίχνευσης πυλών (σε χωροχρόνο για μετάβαση σε άλλους γαλαξίες) στους πόλους της γης με ανίχνευση κάμψης του ηλεκρομαγνητικού πεδίου (ΗΜ) λόγω της θεωρίας σχετικότητας κοντά στις πύλες, αλλαγής του κλίματος μέσω παρεμβολής στο ασθενές (αλλά καθοριστικό για το κλίμα) ΗΜ της γης μέχρι πιό πεζά όπως αλλαγή των στοιχείων της ιονόσφαιρας (καμπυλότητα και πυκνότητα) μέσω φόρτισης-ιονισμού των σωματιδίων εκεί ή της απλής συσκότησης των τηλεπικοινωνιών που προανέφερα με κάλυψη όλου του εύρους της μετάδοσης HF...!!!

Και τώρα ας προσγειωθούμε στην καθημερινότητά μας...
Και εμενα αυτο μου θυμιζει γιατι ειχα δει αυτο http://www.blackstate.gr/haarp/ http://www.e-telescope.gr/gr/cat08/art08_050311.htm & το "επισημο" site τους http://www.haarp.alaska.edu/ παλαιοτερα και οταν ειδα τα γκωναρια αυτα ειπα δεν μπορει πρεπει να εινα κατι παρομοιο.