PDA

Επιστροφή στο Forum : Διακοπτες / μπουτον και συνδεση τους με USB



stelios2000
20-11-07, 00:41
Καλησπερα σας και καλως σας βρηκα.
Εχω καποιες-αρκετες γνωσεις ηλεκτρονικων κυριως ομως θεωρητικες.
anyway ....
Βασικα θα ήθελα να μου πειτε αν εχετε την καλοσυνη

1) πως μπορω να φτιαξω ενα κύκλωμα ώστε να συνδεσω πανω σε αυτο μπουτον, διακοπτες on/off και toggle και αυτα να αναγνωριζονται απο την USB σαν κουμπια Joystick.Εχω βρει ηδη το προγραμμα ωστε μετα να αντιστοιχιζω τα κουμπια αυτα με εντολες ή macro εντολες.
Βασικα διαβασα σε ενα αλλο post την προταση ενος φιλου να ανοιξω ενα παλιο πληκτρολογιο αλλα θα ηθελα κατι καλυτερο περιπου σαν και αυτο
http://www.ultimarc.com/a-pac1.html
Το θεμα γιατι δεν το αγοραζω ειναι πρωτον γιατι κανει 58 ευρω μαζι με τα μεταφορικα δευτερον γιατι εχει θεσεις μονο για 24 switch + 2*4 θεσεις ποτενσιομετρων και τριτον γιατι πιστευω οτι το κυκλωμα ειναι παρα πολυ απλο -αν εχεις βεβαια το chip-.

2) θα ηθελα να μου πειτε πως μπορω εχοντας ενα μπουτον toggle -το πατας και επιστρεφει παλι πισω μονο του- να συνδεσω ενα led και το οποιο να αναβει ΜΟΝΟ στις μονες φορες που θα παταω τον διακοπτη.

3) Εαν γινεται να μου δωσετε το πιο απλο κυκλωμα για ενα led ωστε να κανει flash. Λεω το πιο απλο καθως με 160 μπουτον και switches και περιπου 60 led θα μου ειναι δυσκολο να φτιαξω 60 φορες ενα μεγαλο κυκλωμα.

Ελπιζω να μη σας κουρασα. Και απο σημερα που σας βρηκα θα ειμαι τακτικος στην παρεα σας.

Σας ευχαριστω πολυ για το χρονο σας
με τιμη,
Στελιος

th_shak
20-11-07, 12:05
Καλημέρα και καλώς ήρθες. Αυτό που θες να κάνεις γίνεται μόνο με μικροελεγκτή και θα πρέπει να έχεις και το κατάλληλο λογισμικό για τον υπολογιστή, όπως στο link που δίνεις. Αυτό που σου προτείνω είναι να πάρεις το κιτ αυτό ή να δεις αν μπορείς να πάρεις τον μικροελεγτή που έχει το συγκεκριμένο link σαν sample από την εταιρία κατασκευής του (cypress). Μπορείς να δεις και το κιτ στο link που σου στέλνω, είναι προγραμματιστής αλλά με το κατάλληλο (free) πρόγραμμα μπορεί να δουλέψει και σαν γενικής χρήσης πόρτα με 10 I/O pins, στην οποία μπορείς να συνδέσεις τα μπουτόν και ότι άλλο θέλεις.

http://www.elektor.gr/product_info.php?products_id=510
http://www.embedded-projects.net/index.php?page_id=165

gsmaster
20-11-07, 18:30
Απο την πλευρα software του υπολογιστή τι θα υπάρχει???
Ρωτάω γιατί πιθανότατα μπορεις να στέλνεις σειριακά τα δεδομένα σου, πράγμα πολύ πιο απλό απο πλευράς κατασκευής.

stelios2000
20-11-07, 22:46
Απο την πλευρα software του υπολογιστή τι θα υπάρχει???
Ρωτάω γιατί πιθανότατα μπορεις να στέλνεις σειριακά τα δεδομένα σου, πράγμα πολύ πιο απλό απο πλευράς κατασκευής.

ενας φιλος που το παρελαβε προσφατα δουλευει μια χαρα. Το αναγνωριζει σαν Joystick απο την USB. Εχει κατεβασει ενα free προγραμματακι οπου καθε κουμπι του joystick το αντιστοιχει σε οποιο κουμπι θελει ή macro εντολη
Λεγεται SV mapper και μπορειται να το κατεβασετε απο το
http://forum.sukhoi.ru/attachment.php?attachmentid=70479&d=1173468799


Όσον αφορα το δευτερο μηπως ξερει κανεις πως μπορω να το υλοποιησω ?
Εννοω το να αναβει το led ΜΟΝΟ στις μονες φορες που θα παταω το κουμπι
Σας ευχαριστω

PiCBuRn3r
20-11-07, 23:09
Με μια αναζήτηση στο google έβγαλε αρκετά... :D

http://www.mictronics.de/?page=avr_usb_joystick
http://www.makezine.com/blog/archive/2006/11/diy_usb_joystic.html
http://www.flightsim.com/cgi/kds?$=main/howto/mind.htm

DT200
21-11-07, 09:44
Όσον αφορα το δευτερο μηπως ξερει κανεις πως μπορω να το υλοποιησω ?
Εννοω το να αναβει το led ΜΟΝΟ στις μονες φορες που θα παταω το κουμπι
Σας ευχαριστω

Με j-k flip flop (αν ήμουν στο σπίτι θα σου πρότεινα και κάποιο σχέδιο )
Είναι πολύ απλό , θα πρέπει να συνδέσεις το j και k στο Vcc και τον διακόπτη σου στο Clk,
έτσι κάθε φορά που θα πατάς τον διακόπτη σου η έξοδος του j-k flip flop (Q) θα αλλάζει κατάσταση .

Προσοχή μην ξεχάσεις να συνδέσεις το Clr και δώσε έμφαση μήπως κάποιες είσοδοι έχουν αναστροφή .

stelios2000
21-11-07, 15:35
Όσον αφορα το δευτερο μηπως ξερει κανεις πως μπορω να το υλοποιησω ?
Εννοω το να αναβει το led ΜΟΝΟ στις μονες φορες που θα παταω το κουμπι
Σας ευχαριστω

Με j-k flip flop (αν ήμουν στο σπίτι θα σου πρότεινα και κάποιο σχέδιο )
Είναι πολύ απλό , θα πρέπει να συνδέσεις το j και k στο Vcc και τον διακόπτη σου στο Clk,
έτσι κάθε φορά που θα πατάς τον διακόπτη σου η έξοδος του j-k flip flop (Q) θα αλλάζει κατάσταση .

Προσοχή μην ξεχάσεις να συνδέσεις το Clr και δώσε έμφαση μήπως κάποιες είσοδοι έχουν αναστροφή .



mmmm σ'ευχαριστω πολυ. Οντως πως δε το ειχα σκεφτει.
Ευχαριστω και παλι

DT200
21-11-07, 15:45
Αν καταλήξεις σε αυτή την ιδέα,
θα πρέπει να θυμάσαι ότι,
αν δεν κουμπώνει καλά ο διακόπτης,
ίσος να έχεις περισσότερα από ένα Clk μέχρι να σταθεροποιηθεί η επαφή .

stelios2000
21-11-07, 15:54
Αν καταλήξεις σε αυτή την ιδέα,
θα πρέπει να θυμάσαι ότι,
αν δεν κουμπώνει καλά ο διακόπτης,
ίσος να έχεις περισσότερα από ένα Clk μέχρι να σταθεροποιηθεί η επαφή .

οταν λες "να μην κουμπωνει καλα ο διακοπτης " ????? τι εννοεις?

Το led θα χρησιμοποιηθει σε μπουτον και on/off διακοπτες.

DT200
21-11-07, 16:07
Όταν ξεκινάει η επαφή μεταξύ των δύο ελασμάτων του διακόπτη,
δεν έχουμε μια ακαριαία και μόνιμη ζεύξη αλλά τις περισσότερες φορές
πάνω από μία και το flip flop το λαμβάνει και τις καταμετρά όλες.

όταν το φτιάξεις θα το καταλάβεις καλύτερα και τότε στην είσοδο θα βάλουμε ένα κύκλωμα RC και όλα θα στρώσουν.

stelios2000
21-11-07, 16:17
Όταν ξεκινάει η επαφή μεταξύ των δύο ελασμάτων του διακόπτη,
δεν έχουμε μια ακαριαία και μόνιμη ζεύξη αλλά τις περισσότερες φορές
πάνω από μία και το flip flop το λαμβάνει και τις καταμετρά όλες.

όταν το φτιάξεις θα το καταλάβεις καλύτερα και τότε στην είσοδο θα βάλουμε ένα κύκλωμα RC και όλα θα στρώσουν.

μαλλον τοτε θα χρειατω την βοηθεια σου. Αν προλαβω αυριο και παρω τα εξαρτηματα για να κανω κανενα πειραμα θα σου στειλω Π.Μ. με τα αποτελεσματα αλλιως απο βδομαδα σιγουρα.

Μια αλλη ερωτηση -ελπιζω η τελευταια- για αυτο το προτζεκτ που παλευω :

Εχω ενα διακοπτη on/off ......... Ειναι συνδεδεμενος με την usb θυρα μεσω της κατασκευης που εδωσα παραπανω το λινκ.
με το προγραμματακι ειναι αντιστοιχισμενο με το πληκτρο για παραδειγμα το F.
Ειναι στο off ο διακοπτης.
Τον κατεβαζω στο on και μου βγαζει F.
Ολα καλα.
Μετα απο καποιο χρονικο διαστημα -εντελως τυχαιο- το γυριζω σε off αλλα θελω παλι ο διακοπτης να μου βγαλει το F.
Εννοω και στις 2 περιπτωσεις το ιδιο ΑΛΛΑ οχι συνεχες FFFFFFFFFFF και οχι οταν ειναι στην κατασταση off να μου βγαλει το F αλλα οταν απο on γινει σε off να αρχιζει να βγαζει το F.
Ελπιζω να καταλαβατε .....

Ελπιζω να μη σας εχω πρηξει

Σας ευχαριστω και παλι :oops:

DT200
22-11-07, 14:49
Πάντα με τον γραπτό λόγο είναι ποιο δύσκολο να καταλάβει κάποιος τι ακριβός θέλεις .
Αυτό που έχω καταλάβει μέχρι στιγμής είναι ότι θέλεις να σου βγάζει ένα F
σε κάθε μεταβολή του διακόπτη σου, δηλαδή από on – off να σου δίνει ένα F και
από off – on ακόμα ένα F , σωστά ; και ξανά από την αρχή η διαδικασία .

Αν είναι έτσι είναι αρκετά δύσκολο... έχω βρει δύο τρόπους ( χωρίς μ/ε )
Αλλά θέλουν δοκιμή πριν στους προτείνω.
Περιμένω απάντηση σου.

stelios2000
22-11-07, 16:21
Πάντα με τον γραπτό λόγο είναι ποιο δύσκολο να καταλάβει κάποιος τι ακριβός θέλεις .
Αυτό που έχω καταλάβει μέχρι στιγμής είναι ότι θέλεις να σου βγάζει ένα F
σε κάθε μεταβολή του διακόπτη σου, δηλαδή από on – off να σου δίνει ένα F και
από off – on ακόμα ένα F , σωστά ; και ξανά από την αρχή η διαδικασία .

Αν είναι έτσι είναι αρκετά δύσκολο... έχω βρει δύο τρόπους ( χωρίς μ/ε )
Αλλά θέλουν δοκιμή πριν στους προτείνω.
Περιμένω απάντηση σου.

ναι οντος ετσι ειναι . Καλα το καταλαβες με μια μονο λεπτομερεια. Όταν ξεκιναω την εφαρμογη ο διακοπτης ειναι off.
Τοτε δεν θελω να μου δωσει F αυτοματα αλλα οταν γινει η πρωτη μεταβολη σε on απο τοτε και υστερα ΚΑΘΕ μεταβολη να μου δινει F -και οχι FFFFFFF-.
Σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σου και σορρυ αν σε μπερδεψα

Στελιος

DT200
22-11-07, 17:39
Είναι επιβεβαιωμένο ότι αν σύνδεες
απευθείας τον διακόπτη θα σου βγάζει FFFFFFFFFFFF…

stelios2000
22-11-07, 19:56
Είναι επιβεβαιωμένο ότι αν σύνδεες
απευθείας τον διακόπτη θα σου βγάζει FFFFFFFFFFFF…

Αυτο που εκανα εγω ειναι οτι ενωσα τα δυο ακρα του διακοπτη ωστε και στο οn και στο off να βγαζει F.
Ολα καλα μεχρι εδω.
Το κακο ομως ειναι οτι με το που ανοιγω την εφαρμογη μου βγαζει το F στο off.
Αρα αυτο το κολπο δε πιανει.

DT200
23-11-07, 19:37
Αυτο που εκανα εγω ειναι οτι ενωσα τα δυο ακρα του διακοπτη ωστε και στο οn και στο off να βγαζει F.
Ολα καλα μεχρι εδω.


Λυπάμαι αλλά δεν καταλαβένω :roll:

DT200
26-11-07, 20:56
Τι έγινε ? έχουμε κάποιο νέο ?

stelios2000
27-11-07, 15:36
Τι έγινε ? έχουμε κάποιο νέο ?


μολις επεστρεψα απο το ταξιδι....
Απο αυριο θα προσπαθησω αυτα που μου ειπες....
Αν τελικα εχεις το κυκλωμα με το J-k FF και μπορεις να μου το γραψεις ......


σ'ευχαριστω

DT200
27-11-07, 22:50
Ποιο κύκλωμα με J-K FF ?

stelios2000
27-11-07, 22:55
Όσον αφορα το δευτερο μηπως ξερει κανεις πως μπορω να το υλοποιησω ?
Εννοω το να αναβει το led ΜΟΝΟ στις μονες φορες που θα παταω το κουμπι
Σας ευχαριστω

Με j-k flip flop (αν ήμουν στο σπίτι θα σου πρότεινα και κάποιο σχέδιο )
Είναι πολύ απλό , θα πρέπει να συνδέσεις το j και k στο Vcc και τον διακόπτη σου στο Clk,
έτσι κάθε φορά που θα πατάς τον διακόπτη σου η έξοδος του j-k flip flop (Q) θα αλλάζει κατάσταση .

Προσοχή μην ξεχάσεις να συνδέσεις το Clr και δώσε έμφαση μήπως κάποιες είσοδοι έχουν αναστροφή .


αυτο εδω

DT200
27-11-07, 23:03
Θα σου έκανε μεγαλύτερο καλό να το πάλευες λίγο μόνος σου αυτό,
διότι είναι αρκετά εύκολο,
Αν δεν έχεις ιδέα πώς να το κάνεις, θα σου δώσω κάποιες οδηγίες.

stelios2000
27-11-07, 23:12
Θα σου έκανε μεγαλύτερο καλό να το πάλευες λίγο μόνος σου αυτό,
διότι είναι αρκετά εύκολο,
Αν δεν έχεις ιδέα πώς να το κάνεις, θα σου δώσω κάποιες οδηγίες.

οκ εχεις δικιο....
αν δεν καταφερω το Σ-Κ απο δευτερα θα ζητησω τη βοηθεια σου

stelios2000
04-12-07, 16:29
πηρα το CD4027BE που εχει 2 j-k FF μεσα του ....

σε γενικες γραμμες :

εβαλα τροφοδοσια στο τσιπ
+Vcc = 5v
Grνd = 0v

βραχυκυκλωσα τα j-k μεταξυ τους και τα εβαλα στο Vcc.
τον διακοπτη τον εβαλα αναμεσα στο Vcc και το clock.
To preset to ebala sto grnd
το reset ston αερα
βραχυκυκλωσα τις εξοδους και την εβαλα σε σειρα με αντισταση 1κω και μετα το led.
dustuxos omos den paizei

που ειναι το λαθος ρε παιδια ???
Να θυμισω οτι θελω να φτιαξω ενα κυκλωμα με ενα button -toggle- που θα το παταω και.....Στις μονές φορες θα αναβει το led στις ζυγές οχι.
Δηλαδη.....αρχιζει και το led σβηστο

1ο πατημα led οn
2ο πατημα led οff
3ο πατημα led οn
4ο πατημα led οff

κλπ κλπ



thanks
stelios

chip
04-12-07, 18:27
1..) ΠΟΤΕ δεν βραχυκυκλώνουν εξόδους που είναι αντίθετες... κανονικά θα έχει κάει κάποια από τις δύο...αν και η εμπειρία λέει οτι το πιθανότερο είναι οτι θα είσαι τυχερος...και δεν θα κάηκαν..
2..)Για να είσαι σίγουρος οτι θα ξεκινά πάντα με σβιστό Led θα πρέπει παντα στην αρχή να γίνεται reset ή Preset το ολοκληρωμένο με κάποιο εξωτερικό RC Κύκλωμα.
3..) Reset στον αέρα απαγορευέται! Είναι είσοδος και στα CD4ΧΧΧ ποτέ δεν αφήνουμε είσοδο ελεύθερη
4..) Ακόμα και αν φτιάξεις όλα τα παραπάνω πάλι δεν θα δουλέψει γιατί απλά όταν πατάς ένα πλήκτρο αυτό κάνει αναπηδήσεις (bounce) την ώρα που τα πατάς και την ώρα που το αφήνεις παράγοντας αρκετούς παλμούς και όχι τον ένα που θέλεις. Για να το αποφύγεις πρέπει να έχεις και ένα κατάλληλο RC κύκλωμα και είσοδο smith-trigger. Ίσως αν είσαι τυχερός να πετύχεις CD4xxx με είσοδο με αρκετή υστέρηση και να σου δουλέψει απλά με το RC.
Αν έχεις Button on-on τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά. (είναι???)

stelios2000
04-12-07, 20:28
1..) ΠΟΤΕ δεν βραχυκυκλώνουν εξόδους που είναι αντίθετες... κανονικά θα έχει κάει κάποια από τις δύο...αν και η εμπειρία λέει οτι το πιθανότερο είναι οτι θα είσαι τυχερος...και δεν θα κάηκαν..
2..)Για να είσαι σίγουρος οτι θα ξεκινά πάντα με σβιστό Led θα πρέπει παντα στην αρχή να γίνεται reset ή Preset το ολοκληρωμένο με κάποιο εξωτερικό RC Κύκλωμα.
3..) Reset στον αέρα απαγορευέται! Είναι είσοδος και στα CD4ΧΧΧ ποτέ δεν αφήνουμε είσοδο ελεύθερη
4..) Ακόμα και αν φτιάξεις όλα τα παραπάνω πάλι δεν θα δουλέψει γιατί απλά όταν πατάς ένα πλήκτρο αυτό κάνει αναπηδήσεις (bounce) την ώρα που τα πατάς και την ώρα που το αφήνεις παράγοντας αρκετούς παλμούς και όχι τον ένα που θέλεις. Για να το αποφύγεις πρέπει να έχεις και ένα κατάλληλο RC κύκλωμα και είσοδο smith-trigger. Ίσως αν είσαι τυχερός να πετύχεις CD4xxx με είσοδο με αρκετή υστέρηση και να σου δουλέψει απλά με το RC.
Αν έχεις Button on-on τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά. (είναι???)


Καταλαβα ....
Το ερωτημα τοτε ειναι πως να τα συνδεσω??? Και αναφερομαι στο led.
Σε ποια απο τις 2 εξοδους ???
Για να εχω στην αρχη σβηστο led πρεπει το Preset να ειναι μονιμως στο GRND ???
Οταν λες καταλληλο RC τι τιμες εννοεις ???
Ή θα πρεπει απλα να δοκιμασω εγω τιμες ωστε να δω το χρονο που μου χρειαζεται ???
thanks

stelios

chip
05-12-07, 09:53
Τα cd4χχχ μπορούν να τραβούν ρεύμα αλλά όχι να δίνουν αυτό σημαίνει οτι σε όποια έξοδο το συνδέσεις τελικά το led θα καταλήγει στο + (μέσω αντίστασης). Αν λοιπόν κάνεις στην αρχή reset το ολοκληρωμένο, τότε για να είναι σβηστό πρέπει να το συνδέσεις στο /Q.
Το preset θα πάει στη γείωση. Το ρεσετ θα πάει στο VCC μέσω πυκνωτή (1μF) και στη γείωση μέσω αντίστασης (1ΚΩ) και ας ελπίσουμε να κάνει ρεσετ....
Επίσης σε σειρά με την είσοδο μία αντίσταση που θα πηγαίνει στο Button (220 Ω) και από την είσοδο και προς τη γείωση ένας πυκνωτής (10nF), από το button προς τη γείωση μία αντίσταση (4Κ7)
Αν προλάβω θα κοιτάξω το απόγευμα να δω αν οι τιμές που σου είπα είναι OK.

stelios2000
05-12-07, 22:44
Τα cd4χχχ μπορούν να τραβούν ρεύμα αλλά όχι να δίνουν αυτό σημαίνει οτι σε όποια έξοδο το συνδέσεις τελικά το led θα καταλήγει στο + (μέσω αντίστασης). Αν λοιπόν κάνεις στην αρχή reset το ολοκληρωμένο, τότε για να είναι σβηστό πρέπει να το συνδέσεις στο /Q.
Το preset θα πάει στη γείωση. Το ρεσετ θα πάει στο VCC μέσω πυκνωτή (1μF) και στη γείωση μέσω αντίστασης (1ΚΩ) και ας ελπίσουμε να κάνει ρεσετ....
Επίσης σε σειρά με την είσοδο μία αντίσταση που θα πηγαίνει στο Button (220 Ω) και από την είσοδο και προς τη γείωση ένας πυκνωτής (10nF), από το button προς τη γείωση μία αντίσταση (4Κ7)
Αν προλάβω θα κοιτάξω το απόγευμα να δω αν οι τιμές που σου είπα είναι OK.

ρε παιδια ειναι ευκολο να μου σχεδιασει κανεις το κυκλωμα.....

Δεν μπορω να το φτιαξω εγω....παραιτουμαι....δυστυχως

σορρυ

DT200
06-12-07, 19:14
Για δοκίμασε αυτό και πες μας τι γίνετε,
αν πετύχει αλλά δεν ξεκινάει με off όπως θέλεις τότε ξεσύνδεσε
Το led από το πάνω Q και βάλτο στο από κάτω /Q που είναι το ανάστροφο,
δηλαδή έχει πάντα την ακριβός αντίστροφη κατάσταση από ότι έχει το Q

Υ.Γ. το τεχνικό φυλλάδιο του συγκεκριμένου flip flop είναι αίσχος, τόσες μέρες γι’αυτό το απέφευγα .
Καλή τύχη και προπαντός μην τα παρατάς!
τίποτα δεν πετύχει με την πρώτη ,
ούτε τα ποιο απλά πράγματα .

stelios2000
06-12-07, 20:05
thanks γιαννη αλλα αν εξαιρεσουμε τον πυκνωτη και εγω ετσι το εκανα και δεν δουλεψε ....

και με τον πυκνωτη που το δοκιμασα τωρα δεν δουλευει ....

ισως να ειναι καμμενες οι εξοδοι οπως ειπε παραπανω και ο CHIP.

ευχαριστω παντως

DT200
06-12-07, 20:16
Δοκίμασε την άλλη πλευρά (δεξιά) μήπως είναι εντάξει .

stelios2000
06-12-07, 21:26
Δοκίμασε την άλλη πλευρά (δεξιά) μήπως είναι εντάξει .


εχεις δικιο ................ΔΟΥΛΕΥΕΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ ΙΙΙ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Σας ευχαριστω ολους σας και κυριως βεβαια το -θα μου επιτρεψει τον χαρακτηρισμο- φ'ιλο μου ΓΙΑΝΝΗ




thanks και παλι


στελιος

chip
06-12-07, 23:21
Με το reset στη γείωση κανείς δεν εγγυάται οτι θα ξεκινά με σβσιμένο το LED. (Τα cd4xxx δεν έχουν κύκλωμα reset κατά την έναρξη της τροφοδοσίας.)
Για το λόγο αυτό καλό είναι να προστεθεί το κύκλωμα RC που φαίνεται στο σχέδιο που ανεβάζω.
Επίσης είναι λάθος αυτό που είπα οτι μπορεί να τραβά αλλά όχι να δίνει πολύ ρεύμα. Ειδικά το CD4027 τραβά (λογικό 0) και δίνει (λογικό 1) το ίδιο ρεύμα. Άρα μπορεί κάλιστα να δουλέψει και με την Q έδοδο και το led να συνδέεται στο '-'

DT200
07-12-07, 09:04
Συγχαρητήρια φίλε !!! όλοι εδώ μέσα ξέρουμε ακριβός
πόσο μεγάλη είναι η χαρά της δημιουργίας και της επιτυχίας μετά από τόσα βάσανα .
Καλή συνέχεια

DT200
07-12-07, 17:33
Λοιπόν φίλε Chip ομολογώ, ότι έχω πραγματικά ψαρώσει με κάποια πράγματα που γράφεις κατά καιρούς π.χ.

Τα cd4xxx δεν έχουν κύκλωμα reset κατά την έναρξη της τροφοδοσίας.

Είναι είσοδος και στα CD4ΧΧΧ ποτέ δεν αφήνουμε είσοδο ελεύθερη
Μήπως θα μπορούσες να μου εξηγήσεις
την λογική που από τα νούμερα καταλαβαίνεις κάποια χαρακτηριστικά του ολοκληρωμένου ?

chip
07-12-07, 18:35
Αν δεις τα datasheet των cd4XXX δεν αναφέρουν πουθενά οτι διαθέτουν κύκλωμα Power On reset. Αν διέθεταν θα το έγραφαν σίγουρα! Από την άλλη αν δεις τα "άντερα" από το cd4027 περιλαμβάνει μόνο πύλες και transmision gates (κλασικό JK flip-flop όπως περιγράφεται στα βιβλία σχεδίασης ολοκληρωμένων (πχ Μικροηλεκτρονικά κυκλώματα) ). Για να κάνει reset θα έπρεπε να υπάρχει ένα αναλογικό κύκλωμα στο εσωτερικό του που να κάνει αυτή τη λειτουργία. Ακόμα λοιπόν και να υπήρχε και οι κατασκευαστές να μην το έδειχναν στο εσωτερικό σχέδιο του ολοκληρωμένου η απουσία του φένεται και στην πράξη. Αν το ανοιξεις 10 φορές (και έχει μηδενιστεί σίγουρα η τροφοδοσία) τότε τις μισές θα έχει διαφορετική αρχική κατάσταση. Ακόμα το οτι τα CD4XXΧ δεν έχουν power-on reset φένεται από το γεγονώς οτι το CD4541 αποτελόντας εξαίρεση διαθέτει Power-on reset και τονίζεται στο datasheet του. Φυσικά ούτε τα 74XXX έχουν Power-on reset., Γενικά τα ψηφιακά ολοκληρωμένα που διαθέτουν το αναφέρουν. Παράδειγμα με Power-on reset είναι τα CPLD τα FPGA και τα PLD (σαν το atf22V10)...(τουλάχιστον αυτά που έχω υπόψην μου)

΄Οσο γι αυτο που είπα για τις ασύνδετες εισόδους ισχύει για όλα τα CMOS που δεν διαθέτουν κάποια pull-up ή pull-down αντίσταση. Αυτό συμβαίνει γιατί έχοντας πολύ μεγάλη αντίσταση εισόδου μπορούν με εξαιρετικά μικρά ρεύματα να αλλάζουν καταστάσεις...(ακόμα και με ρεύτα που ρέουν ενω είναι ασύνδετα το pin). Είναι αυτό που λέμε "μπάζουν" θόρυβο. Αυτός ο θόρυβος κάνει τα τρανζιστορ εισόδου να ανειγοκλέινουν συνέχεια και δεδομένου οτι η κατανάλωση των CMOS εξαρτάται από τις αλλαγές καταστάσεων αυξάνεται κατακόρυφα η κατανάλωση. Σε εξαιρετικές περιπτώσεις αυτές οι συνεχείς αλλαγές επειδή το σήμα (θόρυβος) μπορεί να είναι αργό και τα transistor είναι σε συμπληρωματική διάταξη θα μπορούσαν να οδηγήσουν και τα δύο τρανζίστορ σε μερική αγωγιμότητα ταυτόχρονα που σημαίνει οτι μπορεί ακόμα και να καεί η είσοδος (δύσκολο αλλά μπορεί να συμβεί). Αυτό όμως που συμβαινει πιο εύκολα είναι οτι παραμένουν περισσότερο εβάλοτα σε στατικά φορτία...

Ειδικά για τα 74LS που δεν είναι βέβαια CMOS επειδή το ρεύμα εισόδου είναι σχετικά μικρό και παρότι σε ασύνδετη κατάσταση πέρνουν λογικό '1' καλό είναι και σε αυτά να αποφεύγουμε να αφήνουμε ασύνδετες εισόδους...
Φυσικά για CMOS σειρές πχ 74HC και 74HCT ποτέ δεν αφήνουμε εισόδους ελεύθερες....

chip
07-12-07, 18:42
Ωχ.. ίσως δεν απάντησα ακριβώς....
Το θέμα του reset το είπα γενικά για CD4XXX έχοντας υπόψην τις λειτουργίες που κάνουν τα ολοκληρωμένα αυτά,
ενώ για τις ασύνδετες εισόδους το είπα γιατί είναι CMOS χωρίς pull-up ή pull-down αντιστάσεις (ξέρωντας το στάδιο είσοδου των CD4xxx).

DT200
07-12-07, 19:51
θα προσπαθήσω να τα θυμάμαι, διότι χρειάστηκε αρκετός κόπος
για να τα γράψεις όλα αυτά !
Σ'ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

chip
08-12-07, 00:20
Να σαι καλα....
Αν θέλεις μπορείς να δεις το application note: Application Note 303 HC-MOS Power Dissipation στην fairchild (ήταν της national αλλα το πήρε η fairchild όταν πήρε τη γραμμή παραγωγής των CMOS πριν λίγα χρόνια). Σε αυτό περιγράφεται και το θέμα με τις ασύνδετες εισόδους στα CMOS.