PDA

Επιστροφή στο Forum : μετατροπη πληκτρολογιου



pit21
20-11-07, 16:08
γεια σας!
με αφορμη ενα θεμα που δημοσιευτικε ειπα να ρωτησω κ γω κατι αναλογο(σε αλλο θεμα για να μη χαλασω το θεμα του φιλου μας)πανω σε κατι που προσπαθησα στο παρελθον χωρις αποτελεσμα...

θελω να φτιαξω ενα πληκτρολογιο(δν εχω προβλημα ακομα κ να διαλυσω ενα παλιο)κ να το κανω αντι να λειτουργει με τα κουμπια του να χτυπαω ενα μπαζερακι κ να πατιεται ενα αντιστιχο κουμπι που θα εχω ορισει εγω.θελω ταυτοχρονα ομως η αναταποκριση του απο κατασταση on σε κατασταση off να ειναι οσο το δυνατο πιο γρηγορη ωστε οταν θα χτυπαω ενα μπαζερ γρηγορα κ συνεχεια να μην χανει κανενα απο τους χτυπους κ να εμφανιζει το γραμμα χωρις καθυστερηση.

ποσο ευκολο ειναι αυτο?εχετε καποια προταση κ ιδιαιτερα για το κυκλωμα με το οποιο θα συνδεω τα μπαζερ με το πληκτρολογιο?

gsmaster
20-11-07, 18:05
Όπα. Λέγοντας μπάζερ τι εννοείς? γιατί Buzzer κυριολεκτικά είναι το εξάρτημα που του δίνεις ρεύμα και παράγει ήχο.
Το λέω αυτό γιατί παλιότερα στα τηλεπαιχνίδια ερωτήσεων buzzer λέγανε το κουμπί που πατάει ο παίκτης για να απαντήσει.

pit21
20-11-07, 19:30
νομιζω μπαζερ λεγεται(ετσι μου το εχουν πει δλδ) κ ειναι αυτο το πραγματακι...
το μονο που ξερω για αυυο ειναι οτι οταν δεχτει πιεση παραγει μια μικρη ταση...

tasosmos
20-11-07, 20:15
Οντως buzzer (πιεζοηλεκτρικο νομιζω) ειναι στην φωτο αλλα δεν νομιζω πως υπαρχει καποιος λογος να χρησιμοποιησεις αυτο αντι για ενα απλο μπουτον.
Οσον αφορα το να μην "χανεις χτυπους απο το κουμπι" υπαρχουν αντιστοιχες ρυθμισεις στα win για την αποκριση του πληκτρολογιου repeat rate & repeat delay, απλα πηγαινε τα τερμα δεξια.

Nemmesis
20-11-07, 20:32
pit21 αυτο που δειχνεις στην φοτο ειναι οντως buzzer αλλα τα βαζουν σε χριστουγενιετικες καρτες κτλ για να παιζουν καποιο ηχο... τωρα αν μπορουν να γινουν και διαποκτες δεν το γνωριζω... ΑΛΛΑ και να γινονται θες ενα κυκλωμα ενισχυσης του σηματος που θες... πως σου ηρθε η ιδεα να τα κανεις αυτα για διακοπτες?

pit21
20-11-07, 20:51
Βασικα ηθελα να φτιαξω μια ηλεκτρονικη ντραμς τοσο επειδη ασχολουμε με το "αθλημα" οσο κ γιατι μου φαινεται πολυ ενδιαφερον σαν κατασκευη.
Εχω δει αναλογα projects κ ολοι χρησημοποιουσαν τετοια πραγματακια σαν αισθητηρες πιεσης κ τα καταφεραν!Χρησημοποιουσαν κ ενα μηχανηματακι(drum module)το οποιο ειναι φτιαγμενο για να περνει τετοιους αισθητηρες-μπαζερ(σαν triggers) κ να φτιαχνει τον ηχο μονο του.
Επειδη ομως αυτο δν ειναι κ πολυ για την τσεπη μου κ ιδιαιτερα μια κ αποφευω οπως ο διαολος το λιβανι τις αγορες μεσω internet ειπα να κανω κατι αλλο.
Εχω ενα προγραμμα midi με το οπιο πατωντας κουμπια στο πληκτρολογιο ακουγεται ο ηχος του καθε τυμπανου(σαν να μετατρεπεις το πληκτρολογιο σε virtual αρμονιο)κ ειπα να παρακαμψω τους διακοπτες κ να βαλω τετοιους αισθητηρες...
Ξερω οτι θελει ενισχυση η κατι τετοιο κ βασικα εκει ειναι που κολλαω.
πιστευω οτι αξιζει την προσπαθεια...

Τι λετε?

pit21
21-11-07, 15:46
:help: κανεις...?

pit21
23-11-07, 16:18
κανεις...?νομιζω ειναι απλο...
ουσιαστικα πρεπει να φτιαξω ενα ευαισθητο ηλεκτρονικο διακοπτη που με 0.5-1mV να ανοιγει ενα 2ο κυκλωμα που εχει τροφοδοσια 5V...
Τπτ αλλο... Οποιος εχει τις γνωσεις κ την καλοσυνη ας με βοηθησει...
Συγνωμη αν γινομαι κουραστικος...
Ευχαριστω.

PiCBuRn3r
23-11-07, 19:26
Με λίγο ψάξιμο...

http://www.mikmo.dk/cbbrakedrumdetails.html
http://members.cox.net/ampage/triggers.htm
http://www.edrums.info/4.htm

pit21
25-11-07, 10:08
αυτα τα σιτε τα εχω δει κ εγω πολλες φορες αλλα αυτοι οπως ξαναειπα χρησημοποιουν ετοιμες μηχανες για να βαζουν τους αισθητηρες ενω εγω θελω να χρησημοποιησω ενα κυκλωμα για να μπαινουν στο πληκτρολογιο.

PiCBuRn3r
25-11-07, 13:28
Αν κοιτάξεις το πρώτο link νομίζω, έχει δύο module, ένα με το LM324 που προενισχύει το σήμα από τα πιεζοηλεκτρικά και ένα δεύτερο με το 555 που παίρνει το σήμα από το module με το LM324 και δημιουργεί ένα παλμό σε κάθε χτύπημα (απ' ότι κατάλαβα τουλάχιστον...). Μάλλον αυτός ο παλμός είναι αυτό που θες...

pit21
25-11-07, 21:39
Ναι πρεπει να εχεις δικιο...ντρεπομαι που το εψαξα τοσο επιπολαια...
Σε ευχαριστω πολυ κ συγνωμη...
Κ κατι τελευταιο αν εχεις τις τεχνικες γνωσεις.πιστευεις οτι το κυκλωμα στο http://www.mikmo.dk/cbbrakedrumdetails.html
θα δουλεψει?η οποιος μπρει να κρινει.πιστευετε οτι 555 θα "τετραγωνισει" τον παλμο?
Κ ποσο περιπου κανουν το LM324 κ το 555?

pit21
11-12-07, 23:08
γεια σε ολους.
το πληκτρολογιο εμφανιζει τον καθε χαρακτηρα στην οθονη οταν συνδεσεις δυο ακρες απο το ολοκληρομενο που εχει.
στο διαγραμα που ακολουθει(το σχεδιο ειναι πολυ απλοποιημενο) φανταστειτε τους πολους της πηγης V2 σαν αυτες τις δυο ακρες του ολοκληρωμενου.
οπως εχω αναφερει παλιοτερα στο ιδιο θεμα θελω να μετατρεψω ενα πληκτρολογιο ωστε να πατιουνται τα πληκτρα δινοντας ενα μικρο σημα κ σκεφτηκα να χρησημοποιησω ενα fet σαν διακοπτη.
το ενισχυμενο σημα απο τον τελεστικο παει στο fet οπυ το "διεγειρει" κ ανοιγει το κυκλωμα δεξια.

Η απορια:με προβληματιζει το γεγονος οτι στο fet συνδεω τον ενα ακροδεκτη του ολοκληρωμενου με την γειωση δηλαδη -9V.φοβαμαι οτι αυτο μπορει να ειναι επιβλαβες για το ολοκληρωμενο του πληκτρολογιου.

εσεις τι λετε?
ειναι ασφαλες κ αν οχι πως μπορω να αποφυγω πιθανη ζημια?

Οποιος γνωριζει ας βοηθησει παρακαλω...
ευχαριστω προκαταβολικα! :)

Nemmesis
12-12-07, 10:08
λοιπον... οταν διεγειτεραι το φετ στο ολοκληρωμενο του πληκτρολογιου δεν πανε 9βολτ οπως λες... απλα μηδενιζονται τα 2 βολτ που λες... αλλα για να δουλεψει το φετ πρεπει να εχεις κοινο πλιν... δλδ το πλιν απο το κυκλωμα σου πρεπει να συνδεθει με το πλιν απο το κυκλωμα του πληκτρολογιου...
τωρα για αυτο που λες ...
"με προβληματιζει το γεγονος οτι στο fet συνδεω τον ενα ακροδεκτη του ολοκληρωμενου με την γειωση δηλαδη -9V"
σε καμια περιπτωση δεν ισχυει αυτο που λες... γιατι με απλη τροφοδοσια δεν εχεις θετικες και αρνιτικες τασεις... εχεις απλα δια καλωδια με διαφορα δηναμικου 9βολτ... επισης κατι ακομα... το ποτενσιομετρο τι θες? και εισαι σιγουρος οτι ο συγκριτης τασης θα ανοιξει? και ειδικα μαλιστα αφου κατεβαζεις το σημα τις εισοδου του με τον διερετη τασης?

pit21
12-12-07, 11:22
οχι δν ειμαι σιγουρος οτι θα ανοιξει αλλα επειδη το κυκλωμα οπως μου το εδωσαν ηταν ετσι το αφησα ετσι.μου φανηκε κ μενα περιττο οποτε αν δν δουλεψει το πρωτο πραμμα που θα δοκιμασω θα ειναι να το βγαλω!
παντως εισαι σιγουρος οτι ειναι τελειως ακινδυνο ετσι?
(οχι τπτ ειναι κριμα να αγορασω πληκτρολογιο για να το χαλασω :lol: )

Σε ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σου παντως!

stelios2000
12-12-07, 20:55
οχι δν ειμαι σιγουρος οτι θα ανοιξει αλλα επειδη το κυκλωμα οπως μου το εδωσαν ηταν ετσι το αφησα ετσι.μου φανηκε κ μενα περιττο οποτε αν δν δουλεψει το πρωτο πραμμα που θα δοκιμασω θα ειναι να το βγαλω!
παντως εισαι σιγουρος οτι ειναι τελειως ακινδυνο ετσι?
(οχι τπτ ειναι κριμα να αγορασω πληκτρολογιο για να το χαλασω :lol: )

Σε ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σου παντως!


επειδη ενδιαφερομαι σε παρακαλω ενημερωσε μας για τα αποτελεσματα της δοκιμης σου

Ευχαριστω


Στελιος

pit21
13-12-07, 18:45
τελικα λειτουργησε με το τριμμερ συνδεδεμενο.αλλαξα μονο την αντισταση 1ΜΩ με μια 8Μ.
βεβαια υπαρχουν καποια προβληματα που φοβομουν απο την αρχη οπως πχ οτι αλλες φορες χανει μερικους χτυπους κ αλλες φορες(λογω ταλαντωσης του κοντρα πλακε) προσθετει παραπανω.
Η επιτυχημενη δοκιμη σημερα ηταν πολυ ελπιδοφορα κ θα συνεχισω τους πειραματισμους.
σκεφτομαι να βαλω bjt τρανζιστορ αντι για fet κ μετα βλεποντας κ κανοντας.

Στελιο(η οποιοσδηποτε αλλος ενδιαφερεται) Αν εχεις καποια προταση η απορια πες μου μηπως μου δωσεις καμια ιδεα να αποκτησω καποια κατευθυνση γιατι εχω στερεψει απο ιδεες κ θα δυσκολευτω πολυ αν απο δω κ μπρος ψαχνω στα τυφλα...