PDA

Επιστροφή στο Forum : Τρεχαντιρι με LED



mgi2003
22-11-07, 22:27
Εχω φτιαξει εαν πανελ με LED το οποιο αναβει στα 12 volt θα ηθελα ενα κυκλωματακι και καποιο σχεδιο για να το κανει να αναβοσμηνει ή να τρλεχουν τα LED το ενα μετα το αλλο κατι σαν τρεχαντιρι ισως και κατασκευη τρεχαντιρι εχει κανεις κανενα κυκλωμα ?

chip
23-11-07, 09:50
Δες το Datasheet του cd4017 Θα χρειαστεί βέβαια και παλμούς οπότε βάλε και ένα 555...

Βέβαια η συνδεσμολογία με το cd4017 εξαρτάται.... από το πως έχεις συνδέσει τα LED αν πχ οδηγούνται από κάποιο transistor ή απλά έχουν κάποια αντιστασε σε σειρά....

mgi2003
27-11-07, 11:42
Εχεις καποιο σχεδιο ?

Ακομα δεν εχω συναρμολογηση τα led αλλα σκεφτομαι να τα βαλω σε σειρα 6αδα για να αναβουν με 12 volt.

Εχεις καμια κακυτερη ιδεα ?

chip
27-11-07, 13:47
Πόσες ομάδες από LED θες να ανάβουν?
Είναι καλύτερα να οδηγεί την κάθε ομάδα κάποιο transistor

chip
27-11-07, 13:54
Επίσης δεν είναι καλό να αδηγείς απ΄ευθείας τα LED με κάποια τάση. Θα πρέπει να υπάρχει μια αντίσταση να περιορίζει το ρεύμα. Διαφορετικά μία μικρή αλλαγή στην τάση δημιουργεί μεγάλες μεταβολές στο ρεύμα και συνεπώς μειώνεται η ζωη των LED. Αυτό συμαίνει ακόμα οτι αν έβαζες ένα 7812 που θα έδινε 12V ενδεχωμένος θα ήταν λίγα τα 12 για τα LED που ανάβεις ενώ αν είναι πολλά θα δημιουργεί πρόβλημα στα LED.

mgi2003
28-11-07, 02:00
Οκ Αυτο ριθμιζεται κανενα σχεδιο για το τρεχαντιρι εχεις υπαρχει ?

PCMan
28-11-07, 02:22
Sorry για το άσχετο που θα πετάξω.
Πόσα V θέλει ένα led υψηλής φωτεινότητας για να ανάβει κανονικά και χωρίς να παθαίνει ζημιά. Για άσπρα led λέω αν έχει σημασία.

chip
28-11-07, 10:00
θα ανεβάσω σχέδια για τρεχαντήρι με δέκα ομάδες μεLED. ΘΑ μειώνονται οι ομάδες αλλά για να αυξηθούν πέρα από τις 10 ομάδες θα θέλει επανσεδίαση.
Το κάθε χρώμα έχει τη δική του τάση. Τα άσπρα δεν θυμάμαι πόσο και μάλιστα τα άσπρα νομίζω έχουν μεγάλες παραξενιες (ίσως θέλουν σταθερό ρεύμα ή περιορισμό ρέυματος...δεν θυμάμαι.)

PCMan
28-11-07, 14:49
Με ένα 7812 και 4 led στη σειρά θα δουλέψει?
Τα έχω τώρα σε 12V σκέτα αλλά κάπου κάπου καίγεται απο κανένα...

eebabs2000
28-11-07, 15:03
Καλά είναι πάντα να υπάρχει μια αντίσταση έστω και μικρή της τάξης των 100Ω σε σειρά ακόμα και αν τα ανάβετε τα LED σε σειρά, ώστε να ρυθμίζεται η τάση από μόνη της που θέλει το κάθε LED για να ανάβει σωστά.
Αν θέλεις φίλε mgi2003, μπορώ να σου γράψω ένα hex για κάποιο μικροελεγκτή (avr, γιατί μ' αυτούς ασχολούμε) και τότε τα LED να σου κάνουν πολλά σχέδια και με το πάτημα ενός πλήκτρου να αλλάζουν κιόλας. Πες μου πόσα LED θέλεις να έχεις... Βέβαια θα χρειαστεί να προγραμματίσεις το τσιπ, αλλά πιστεύω ότι θα σου αρέσει περισσότερο το κύκλωμα γιατί θα είναι πιο απλό και θα έχει πολύ περισσότερες δυνατότητες.

mgi2003
28-11-07, 15:59
Καλά είναι πάντα να υπάρχει μια αντίσταση έστω και μικρή της τάξης των 100Ω σε σειρά ακόμα και αν τα ανάβετε τα LED σε σειρά, ώστε να ρυθμίζεται η τάση από μόνη της που θέλει το κάθε LED για να ανάβει σωστά.
Αν θέλεις φίλε mgi2003, μπορώ να σου γράψω ένα hex για κάποιο μικροελεγκτή (avr, γιατί μ' αυτούς ασχολούμε) και τότε τα LED να σου κάνουν πολλά σχέδια και με το πάτημα ενός πλήκτρου να αλλάζουν κιόλας. Πες μου πόσα LED θέλεις να έχεις... Βέβαια θα χρειαστεί να προγραμματίσεις το τσιπ, αλλά πιστεύω ότι θα σου αρέσει περισσότερο το κύκλωμα γιατί θα είναι πιο απλό και θα έχει πολύ περισσότερες δυνατότητες.

Θέλω να φτιαξω μια επιγραφει με LED απο οτι εχω υπολογισει βγαινουν γυρω στα 500 led ισως και παραπανω.
Ειπα να τα βαλω ανα 6 σε σειρα για να τα τροφοδοτισω με 12 V. Με τον μικροελεκτη χρειαζεται αλλη συνδεσμολογια στα LED ή μπορω να τα βαλω οπως θελω ?

Πως θα προγραμματισο το τσιπ ?


Εαν μπορεις να το φτιαξεις θα ειναι πολυ καλο.....

mgi2003
28-11-07, 16:01
Με ένα 7812 και 4 led στη σειρά θα δουλέψει?
Τα έχω τώρα σε 12V σκέτα αλλά κάπου κάπου καίγεται απο κανένα...

Θα σου καιγονται συνεχεια βαλε 5 με 6 στην σειρα. το καθε LED χονδρικα για να αναψει θελει 2 volt ( γυρω στο 1,2V) οποτε 6LED Χ 2V =12 V

mgi2003
28-11-07, 16:04
Sorry για το άσχετο που θα πετάξω.
Πόσα V θέλει ένα led υψηλής φωτεινότητας για να ανάβει κανονικά και χωρίς να παθαίνει ζημιά. Για άσπρα led λέω αν έχει σημασία.


Επιδει θελω να χρησιμοποιησω τετοια LED στην επιγραφει που θελω να φτιαξω τα ασπρα εγω τα δοκιμασα σε σειρα 4 με μια μπαταρια 9 V και δεν αναβαν τα 3 ομως αναψαν αλλα οχι με δυνατο φως. Γυρω στα 2,5V με 3V πρπει να θελει οποτι ειδα....

mgi2003
28-11-07, 16:06
[quote="chip"]θα ανεβάσω σχέδια για τρεχαντήρι με δέκα ομάδες μεLED. ΘΑ μειώνονται οι ομάδες αλλά για να αυξηθούν πέρα από τις 10 ομάδες θα θέλει επανσεδίαση.
quote]

Οταν λες ομαδες τι εννοεις ?

Ας Πουμε μπορουμε σε μια ομαδα να εχουμε 40 LED μαζι ?

eebabs2000
28-11-07, 17:58
Καλά είναι πάντα να υπάρχει μια αντίσταση έστω και μικρή της τάξης των 100Ω σε σειρά ακόμα και αν τα ανάβετε τα LED σε σειρά, ώστε να ρυθμίζεται η τάση από μόνη της που θέλει το κάθε LED για να ανάβει σωστά.
Αν θέλεις φίλε mgi2003, μπορώ να σου γράψω ένα hex για κάποιο μικροελεγκτή (avr, γιατί μ' αυτούς ασχολούμε) και τότε τα LED να σου κάνουν πολλά σχέδια και με το πάτημα ενός πλήκτρου να αλλάζουν κιόλας. Πες μου πόσα LED θέλεις να έχεις... Βέβαια θα χρειαστεί να προγραμματίσεις το τσιπ, αλλά πιστεύω ότι θα σου αρέσει περισσότερο το κύκλωμα γιατί θα είναι πιο απλό και θα έχει πολύ περισσότερες δυνατότητες.

Θέλω να φτιαξω μια επιγραφει με LED απο οτι εχω υπολογισει βγαινουν γυρω στα 500 led ισως και παραπανω.
Ειπα να τα βαλω ανα 6 σε σειρα για να τα τροφοδοτισω με 12 V. Με τον μικροελεκτη χρειαζεται αλλη συνδεσμολογια στα LED ή μπορω να τα βαλω οπως θελω ?

Πως θα προγραμματισο το τσιπ ?


Εαν μπορεις να το φτιαξεις θα ειναι πολυ καλο.....

Άρα δε θες ένα απλό τρεχαντήρι, θες κάτι σαν οθόνη στην ουσία που κάθε pixel θα είναι ένα LED και να εμφανίζονται εκεί μηνύματα ή κάποιο παιχνίδι. Αν ναι τότε στάνταρ θες μικροελεκτή και σίγουρα θα πάρει πολύ χρόνο για να το φτιάξει κάποιος. Άσε που θέλει και βοηθητικά ψηφιακά, όπως αποπολυπλέκτες-αποκωδικοποιητές κ.α. Το καλύτερο θα ήταν να γνωρίζεις 5 βασικά πράγματα στους μικροελεγκτές για να το κάνεις μόνος σου (μή νομίζεις ότι και γω είμαι πολύ σχετικός με μC , αλλά απ' τα απλά βγαίνουν και τα πιο δύσκολα). Αυτή τη στιγμή είμαι φοιτητής (έχω πάρει και πτυχιακή) και δε προλαβαίνω να κάνω τόσο μεγάλη εφαρμογή... Αν θες κάτι απλό με λίγα LED που να βγαίνουν απλά εφέ όπως κύλιση, swap κτλ. κάτι μπορώ να κάνω...

Η τροφοδοσία είναι το πιο εύκολο πράγμα να τη βρούμε είτε τα βάλουμε σε ομάδες τα LED είτε όχι...

Αν δεν κατάλαβα καλά ξαναγράψε. Ότι θες εδώ είμαστε!!!

gsmaster
28-11-07, 19:15
Πώς βρίσκουμε την τάση λειτουργίας ενός led.
- Το συνδέουμε σε τροφοδοτικό σε σειρά με μια αντίσταση γνωστής τιμής και σε σειρά με ένα μιλλι-αμπερόμετρο.
- Ανεβάζουμε σιγά σιγά την τάση απο το τροφοδοτικό μέχρι το led να ανάβει ικανοποιητικά, ή πιό σωστά μέχρι τα mA να γίνουν περίπου 20 όπου είναι και τα περισσότερα συνηθισμένα led.
- μετράμε με το πολύμετρο την τάση στα άκρα του led. Αυτή είναι η τάση που ψάχνουμε. :)

mgi2003
28-11-07, 22:15
Εχω φτιαξει με LED το ετος 2008 και εχω βαλει ενα πλαισιο με LED γυρω απο το 2008.

Απλα πραγματα θελω οχι επιγραφες απλα να αναβοσβηνουν ή κατι σαν κυλιομενο μυνημα ή να αναβουν με την σειρα κατι τετοιο στιλ ψαχνω. Την κινηση που θελω να κανουν μπορει να σκεφτεις τα χριστουγενιατικα φωτακια..... οτι κανουν και αυτα θελω στο περιπου να κανει και αυτο που εχω φτιαξει........

mgi2003
28-11-07, 22:18
Πώς βρίσκουμε την τάση λειτουργίας ενός led.
- Το συνδέουμε σε τροφοδοτικό σε σειρά με μια αντίσταση γνωστής τιμής και σε σειρά με ένα μιλλι-αμπερόμετρο.
- Ανεβάζουμε σιγά σιγά την τάση απο το τροφοδοτικό μέχρι το led να ανάβει ικανοποιητικά, ή πιό σωστά μέχρι τα mA να γίνουν περίπου 20 όπου είναι και τα περισσότερα συνηθισμένα led.
- μετράμε με το πολύμετρο την τάση στα άκρα του led. Αυτή είναι η τάση που ψάχνουμε. :)

Υπαρχουν κατι τεστερ που μπορεις να κανεις δοκιμες. Εχουν επανω τους μια κλιματα σε mA η ταση τροφοδοσιας ειναι 1,2Volt Μπορεις να βρεις ενα Τεστερ και να το αντιγραψεις or να το αγορασεις

otakis
28-11-07, 23:59
Υπαρχουν κατι τεστερ που μπορεις να κανεις δοκιμες. Εχουν επανω τους μια κλιματα σε mA η ταση τροφοδοσιας ειναι 1,2Volt Μπορεις να βρεις ενα Τεστερ και να το αντιγραψεις or να το αγορασεις

tester, τι tester?
για define pls, διότι ο Γκούγκλης μου επέστρεψε 54,3 μύρια αποτελέσματα :?

chip
29-11-07, 10:45
Τα 20mA είναι το μέγιστο... με 15mΑ η φωτηνότητα είναι πάλι καλή και η ζωή του LED πολύ μεγαλύτερη.
Το σχέδιο δεν πρόλαβα να το φτιάξω....ελπίζω να προλάβω να το ανεβάσω το βράδυ.
Γενικά κάνε ((τάση τροφοδοσία)-Vled)/15mA και πέρνεις την αντίσταση που θα βάλεις σε σειρά.

eebabs2000
29-11-07, 17:00
Εχω φτιαξει με LED το ετος 2008 και εχω βαλει ενα πλαισιο με LED γυρω απο το 2008.

Απλα πραγματα θελω οχι επιγραφες απλα να αναβοσβηνουν ή κατι σαν κυλιομενο μυνημα ή να αναβουν με την σειρα κατι τετοιο στιλ ψαχνω. Την κινηση που θελω να κανουν μπορει να σκεφτεις τα χριστουγενιατικα φωτακια..... οτι κανουν και αυτα θελω στο περιπου να κανει και αυτο που εχω φτιαξει........

Δηλαδή θες να βάλεις 10 ομάδες π.χ. από 10 LΕD η κάθεμία, αν είναι έτσι τότε είναι απλά τα πράγματα... Η τροφοδοσία που έχεις είναι μόνο τα 12V; Περιέγραψε την εφαρμογή με λεπτομέρεια γιατί δεν έχω καταλάβει. Αν είναι από βδομάδα να το έχω προγραμματίσει να το ανεβάσω!!!

mgi2003
29-11-07, 23:10
tester, τι tester?
για define pls, διότι ο Γκούγκλης μου επέστρεψε 54,3 μύρια αποτελέσματα :?[/quote]

Πηγαινε σε αυτο το Url το βρηκα στο Γκούγκλης εχει σε φωτογραφεια το μηχανημα που κανει το τεστ απλα να παρεις μια ιδεα.....

http://www.ledtronics.com/ds/TST-1001/

mgi2003
29-11-07, 23:18
Δηλαδή θες να βάλεις 10 ομάδες π.χ. από 10 LΕD η κάθεμία, αν είναι έτσι τότε είναι απλά τα πράγματα... Η τροφοδοσία που έχεις είναι μόνο τα 12V; Περιέγραψε την εφαρμογή με λεπτομέρεια γιατί δεν έχω καταλάβει. Αν είναι από βδομάδα να το έχω προγραμματίσει να το ανεβάσω!!![/quote]

Η τροφοδοσια ειναι 12V για να μου αναψουν τα LED χωρις να καουν εχω βαλει 6 LED σε σειρα και τα κανω ομαδες .

Το νουμερο 2 το εχω φτιαξει με 5 ομαδες των 6 LED
To νουμερο 0 το εχω φτιιαξει με 6 ομαδες των 6 LED
Εκει που θα πανε πολλες ομαδες ειναι το πλαισιο γυρο γυρο απο το ετος....

Στην ουσια βαζω 6 LEd σε σειρα για να σπασω τα 12V και μετα την καθε σειρα παραλληλα.....

Ειναι δυσκολο να φτιαξεις το προγραμμα με αυτη την συνδεσμολογια ?

mgi2003
29-11-07, 23:21
Τα 20mA είναι το μέγιστο... με 15mΑ η φωτηνότητα είναι πάλι καλή και η ζωή του LED πολύ μεγαλύτερη.
Το σχέδιο δεν πρόλαβα να το φτιάξω....ελπίζω να προλάβω να το ανεβάσω το βράδυ.
Γενικά κάνε ((τάση τροφοδοσία)-Vled)/15mA και πέρνεις την αντίσταση που θα βάλεις σε σειρά.

Ας πουμε οτι η ταση τροφοδοσιας ειναι 12V και η ταση που περνει το καθε LEd ειναι 2 volt θα κανουμε 12-2/15mA
Μολις Μπορεσεις ανεβασετο ευχαριστω

mgi2003
29-11-07, 23:27
tester, τι tester?
για define pls, διότι ο Γκούγκλης μου επέστρεψε 54,3 μύρια αποτελέσματα :?[/quote]

Δες μερικες σελιδες στο net με LEd tester

http://www.allelectronics.com/cgi-bin/category.cgi?item=LT-100&type=

http://www.ledtronics.com/ds/TST-1001/

http://www.jameco.com/webapp/wcs/stores/servlet/ProductDisplay?langId=-1&storeId=10001&catalogId=10001&productId=355805

http://www.elexp.com/opt_dtst.htm

http://www.leds-buy.nl/led-tester-p-476.html

http://www.mcdelectronics.com/index_flash.asp



Αυτα πιστευω οτι ειναι αρκετα για να καταλαβεις πως ειναι η δομη του τεστερ


Βρηκα και ενα σχεδιο ειναι σε PDF

http://www.imagineeringezine.com/PDF-FILES/testled.pdf

Ελπιζω να βγαλεις καμια ακρη


http://www.eng-tips.com/viewthread.cfm?qid=159435&page=1

Εχει αρκετες πληροφοριες αλλα θελει ψαξιμο εαν εχεις χρονο ψαξε

chip
29-11-07, 23:27
Ενδεικτικά έχω βάλει 3 led σε κάθε ομάδα αλλά μπορούν να αυξηθούν ανάλογα με την αντίσταση σε σειρά.
Οι ομάδες μπορούν να μειωθούν εύκολα. Απλά φιτάχνεις όσες ομάδες θέλεις και την έξοδο του CD4017 από την επόμενη ομάδα που δεν φτιάνχεις τη συνδέεις στο πόδι 15 (το οποίο φυσικά δεν το συνδέεις πλέον στο' -' ). Δηλαδή αν θες 5 ομάδες το pin 1 που θα αντιστοιχούσε στην 6η ομάδα το συνδέεις στο πιν 15.

chip
29-11-07, 23:31
Αν τροφοδοτείς ένα Led σωστά το έγραψες.
Αν έχεις πχ 3 Led σε σειρά τότε

(12-3x2)/0,015=400Ω οπότε βάζουμε αντίσταση 390Ω.

eebabs2000
30-11-07, 13:37
Η τροφοδοσια ειναι 12V για να μου αναψουν τα LED χωρις να καουν εχω βαλει 6 LED σε σειρα και τα κανω ομαδες .

Το νουμερο 2 το εχω φτιαξει με 5 ομαδες των 6 LED
To νουμερο 0 το εχω φτιιαξει με 6 ομαδες των 6 LED
Εκει που θα πανε πολλες ομαδες ειναι το πλαισιο γυρο γυρο απο το ετος....

Στην ουσια βαζω 6 LEd σε σειρα για να σπασω τα 12V και μετα την καθε σειρα παραλληλα.....

Ειναι δυσκολο να φτιαξεις το προγραμμα με αυτη την συνδεσμολογια ?

OK, από βδομάδα αν είναι θα το έχω προγραμματίσει και θα το ανεβάσω...

ALAMAN
30-11-07, 14:41
Ένα πολύ καλό και εύκολο κύκλωμα για τρεχαντίρι με led είναι ο συνδυασμός ενός αποκωδικοποιητή και ενός απαριθμητή.
Βάζοντας έναν απαριθμητή στην είσοδο του αποκωδικοποιητή ώστε να σχηματίζονται όλοι οι δυνατοί συνδυασμοί πχ. απο 0000 ως 1111
στην έξοδο του αποκωδικοποιητή θα έχουμε 16 led που θα ανάβουν το ένα μετά το άλλο ανάλογα με την συχνότητα ρολογιού του απαριθμητή.
Θα προσπαθήσω να ανεβάσω κύκλωμα την άλλη φορά... πρέπει να το σχεδιάσω.

eebabs2000
03-12-07, 17:51
Φίλε mgi2003 ελπίζω να σε ενδιαφέρει ακόμα το project. Το πρόγραμμα το έχω ολοκληρώσει και μπορώ να σου πω ότι είναι καταπληκτικό (κάνει φοβερά εφε) μόνο μερικά πράγματα μένουν να διορθώσω, οπότε αύριο το ανεβάζω μαζί με το κύκλωμα!!!

mgi2003
03-12-07, 18:15
Φίλε mgi2003 ελπίζω να σε ενδιαφέρει ακόμα το project. Το πρόγραμμα το έχω ολοκληρώσει και μπορώ να σου πω ότι είναι καταπληκτικό (κάνει φοβερά εφε) μόνο μερικά πράγματα μένουν να διορθώσω, οπότε αύριο το ανεβάζω μαζί με το κύκλωμα!!!

Ευχαριστω φιλε μου.... εννοητε οτι με ενδιαφερει......ανεβασε το να δω και το κυκλωμα να παω να αγορασω τα υλικα να το φτιαξω........

και παλι ευχαριστω

otakis
03-12-07, 19:58
Δες μερικες σελιδες στο net με LEd tester
http://www.allelectronics.com/cgi-bin/category.cgi?item=LT-100&type=
http://www.ledtronics.com/ds/TST-1001/
http://www.jameco.com/webapp/wcs/stores/servlet/ProductDisplay?langId=-1&storeId=10001&catalogId=10001&productId=355805
http://www.elexp.com/opt_dtst.htm
http://www.leds-buy.nl/led-tester-p-476.html
http://www.mcdelectronics.com/index_flash.asp
Αυτα πιστευω οτι ειναι αρκετα για να καταλαβεις πως ειναι η δομη του τεστερ
Βρηκα και ενα σχεδιο ειναι σε PDF
http://www.imagineeringezine.com/PDF-FILES/testled.pdf
Ελπιζω να βγαλεις καμια ακρη
http://www.eng-tips.com/viewthread.cfm?qid=159435&page=1
Εχει αρκετες πληροφοριες αλλα θελει ψαξιμο εαν εχεις χρονο ψαξε

ευχαριστώ΄πολύ man, ειδικά τα σχέδια είναι αρκούντως ενδιαφέροντα :)

eebabs2000
04-12-07, 13:11
Λοιπόν φίλε μου, για να παράγεις τα εφέ αυτά με άλλα ολοκληρομένα στη καλύτερη περίπτωση θα ήθελες πάνω από 5-6 για να τα δημιουργήσεις και αν τα κατάφερνες. Εκτός βέβαια και αν το ολοκληρομένο είναι μικροελεγκτής όπως στη περίπτωση αυτή... Χρησιμοποίησα τον ΑΤmega8515 γιατι έχει αρκετές πόρτες και έτσι να μπορείς να έχεις αρκετές ομάδες LED (στη περίπτωση αυτή 16 ομάδες). Δημιουργούνται 7 εφε με τρεις ταχύτητες το καθένα... Και κρατάνε 1min και 30sec όλα μαζί. Μόλις τελειώσουν ξεκινάνε πάλι απ' την αρχή. Με το button που βρίσκεται στο pin 1 του chip μεταβαίνεις στα εφέ swap, (κρατώντας το πατημένο για 1-2sec) ενώ με το button που βρίσκεται στο pin 9 επιστρέφεις στην αρχή δηλαδή στα εφέ κύλισης.

Το ολοκληρομένο πρέπει πρώτα να το προγραμματίσεις με το αρχείο .hex που έχω μέσα στο zip και μετά να κάνεις την κατασκευή του κυκλώματος. Αν κάθε ομάδα LED θέλεις να έχει πάνω από 2 LED τότε πρέπει να φτιάξεις και να συνδέσεις σε κάθε pin του μικροελεγκτή το κύκλωμα που έχω στο zip με όνομα 6LED.jpg

ποτέ μην κολλήσεις το ολοκληρομένο στη πλακέτα γιατί μπορεί να το καταστρέψεις. Θα το τοποθετήσεις σε βάση, και ότι απορίες έχεις εδώ είμαστε... Θα χαρώ πολύ όποιος φίλος το κατασκευάσει...

mgi2003
04-12-07, 22:03
Ευχαριστω πολυ θα ξεκινισω την κατασκευη μολις μαζεψω τα υλικα.

Να σε ρωτησω τον μικροελεκτη πως των προγραμματιζουμε ?

Πως θα του φωρτωσω το αρχειο μεσα ?

chip
05-12-07, 09:37
Και BC547 να βάλει δεν θα έχει πρόβλημα αφού το ρεύμα είναι μικρό (λιγότερο από 20mΑ... με το BC547 να αντέχει τουλάχιστον 100mΑ)

eebabs2000
06-12-07, 12:15
Και BC547 να βάλει δεν θα έχει πρόβλημα αφού το ρεύμα είναι μικρό (λιγότερο από 20mΑ... με το BC547 να αντέχει τουλάχιστον 100mΑ)
Πολύ σωστά, εγώ από συνήθεια το έγραψα και δω τώρα...


Να σε ρωτησω τον μικροελεκτη πως των προγραμματιζουμε ?

Πως θα του φωρτωσω το αρχειο μεσα ?

Κατέβασε από εδώ το πρόγραμμα και το κύκλωμα ενός πολύ απλού προγραμματιστή...
http://www.lancos.com/prog.html

mgi2003
06-12-07, 21:01
Συνδεετε στην σειριακη του υπολογιστη πως θα το προγραμματισο δεν χρειαζεται καποιο κυκλωμα για να το προγραμματισω πως θα δωσω την σειριακη στο μικροελεκτη ?

Τι ειναι το pull up 10 kΩ pack 8 αντιστασεων ?

eebabs2000
07-12-07, 12:24
Στη σελίδα που έδωσα παραπάνω υπάρχει και το κύκλωμα που πρέπει να φτιάξεις το οποίο θα το συνδέσεις στη σειριακή του υπολογιστή και θα τοποθετήσεις το μικροελεγκτή επάνω για να προγραμματιστεί. Ορίστε:
http://www.lancos.com/siprogsch.html

Κάνε εγκατάσταση το PonyProg2000 (όχι τις άλλες εκδόσεις γιατί δεν προγραμματίζουν το μικροελεγκτή του κυκλώματος) διάλεξε από τη λίστα το τσιπ ΑΤmega8515. Βγάλε έξω απ' το zip το αρχείο .hex, και από το μενού αρχείο-άνοιγμα του Ponyprog διάλεξε κάτω που λέει .hex και πήγαινε στο φάκελο που έχεις βάλει το αρχείο LEDproject.hex . Μετά πάτα write all και αυτό ήταν...

mgi2003
07-12-07, 14:41
Στο κυκλωμα που ειναι για να το προγραμματισσο το j2 με con10 ειναι τα ποδαρακια του μικροελεκτη ?

Χρειαζεται το κυκλωμα για εξωτερικη πηγη ?(external power circuit)

Nemmesis
07-12-07, 18:39
διαβασε καλα την σελιδα του προγραμματιστη... ναι χτειαζετε "external power circuit" και το γραφει πανω δεξια στο σχεδιο του προγραματιστη...

eebabs2000
09-12-07, 01:04
Το κύκλωμα δουλεύει και χωρίς εξωτερική τροφοδοσία τροφοδοτούμενο από τη σειριακή. Εγώ έτσι το έχω. Απλά ενώνεις τα pin 2 και 3 του Jp2 και έτσι μπορείς και να παραλήψεις το external power circuit... Το j2 θα το συνδέσεις κατάλληλα στα ποδαράκια του μικροελεγκτή. Παρακάτω δίνει και το κύκλωμα για τον ΑΤmega8515 που σε ενδιαφέρει (αυτός το έχει ως ΑΤ90s8515 το ίδιο είναι)...

mgi2003
27-12-07, 22:04
Εχω ξεκινησει να φτιαξω το programmer αλλα αντι για το LM2936Z-5 μου δωσανε το LM78L05 ειναι το ιδιο αλλα στην κατασκευη γραφη οτι δεν πρεπει να το χρησιμοποιησουμε υπαρχει τροπος να το χρησιμοποιησω το LM78L05 γιατι στο κολονησο που ειμαι μεχρι να μου το φερουν θα εχει ερθει το πασχα.......

eebabs2000
30-12-07, 19:10
Εγώ με LM7805 το έχω γιατί να μη κάνει?

mgi2003
30-12-07, 21:23
Εγώ με LM7805 το έχω γιατί να μη κάνει?

Δεν ξερω απλα ρωταω γιατι στην κατασκευη γραφη να μην χρησιμοποιησουμε αυτο LM7805

Θα βαλω το LM και εαν δω κατι εδω ειμαστε παλι....

gsmaster
02-01-08, 23:20
Μπορεί να δουλεύει και με το 78L05, αν δεν δουλεύει δοκιμάστε να δώσετε εξωτερική τροφοδοσία στην είσοδο του 78L05 μεγαλύτερη απο 7V