PDA

Επιστροφή στο Forum : remot control για 200 μετρα περιπου.



merlot77
23-11-07, 01:00
Γεια σας.
Ειμαι νεος στο "hlektronika" και πραγματικα ξεχωριζετε απο αλλα forums.
Πριν απο λιγο εκανα την εγγραφη και η ταχυτητα με την οποια εγγραφηκα με αφησε τις καλυτερες εντυπωσεις.
Αληθεια προσπαθησατε να εγγραφητε σε παραπλησιου ενδιαφεροντως forums? Μονο γενικη αιματος και ουρων δεν σου ζητανε.
Τελος παντων συγχαρητηρια σ αυτους που στησαν και λειτουργουν αυτην την προσπαθεια.


Φιλικα Merlot77

merlot77
23-11-07, 01:15
Τελικα με τις ευχαριστιες και μ αυτα ξεχασα να ρωτησω αυτο για το οποιο ψαχνω.
Θελω να φτιαξω εναν πομπο και εναν δεκτη για να δινω εντολη σε ενα ηλεκτρικο βαρκακι που εχω φτιαξει για ψαρεμα.
Δεν μ ενδιαφερει να ειναι με κωδικα και τετοια. Να στελνει μονον το σημα για να διεγειρει εκει εναν ρελε.
Αν καποιος απο την παρεα μπορει να μου βρει τα σχεδια του πομπου και του δεκτη, θα μου εδινε μια ωραια ασχολια για τις κρυες νυχτες του χειμωνα, οπου θα ανακατευετε η μυρουδια του λουκανικου στα καρβουνα μ αυτη του κολλητηριου.

Φιλικα Merlot77

DT200
23-11-07, 19:45
Καλώς ήρθες στην παρέα μας φίλε .

Όταν λες 200 μέτρα είναι αυστηρά 200 μέτρα ή
μπορείς να κάνει και κάποιες υποχωρείς ,
διότι αν πραγματικά τα χρειάζεσαι,
τότε θέλεις μία ζεύξη τουλάχιστον 250 μέτρα.

(για λόγους ασφαλείας , μην χάσεις και το βαρκάκι )

hlektrologos000
23-11-07, 23:40
κατι με κινητο πιστευω θα ηταν πιο ευκολο και σιγουρο .

merlot77
24-11-07, 00:09
Σας ευχαριστω και τους δυο που απαντησατε αμεσα.
Φιλε Ιωαννη η αποσταση δεν ειναι αναγκη να ειναι ακριβως 200 μετρα. Παντως οσα περισσοτερα τοσο το καλυτερο.
Επειδη το τηλεκατευθυνομενο θα ειναι 1,5 μετρα σε μηκος, θα μου κοστισει αρκετα σε χρονο για να το φτιαξω και σε χρημα φυσικα.
Υπαρχουν ετοιμα αλλα ειναι αρκετα μικροτερα και δεν κανουν για αυτο που τα θελω.Αγορασα δυο και τα πεταξα.
Ο τηλεχειρισμος πρεπει να ειναι με 4 καναλια και οχι απαραιτητα στην ιδια πλακετα.Να κανουν απλα on-off.
Εψαξα αλλα δεν βρηκα κατι σε ετοιμο.Ισως δυσκολευτηκα να βρω, γιατι δεν ειμαι και τοσο εξοικιωμενος με τον χωρο αυτον.
Ειναι και το αλλο. Αλλο να το φτιαξω μονος μου και αλλο να το παρω ετοιμο να το μονταρω.Ειναι η χαρα της δημιουργιας.

Φιλικα Γιαννης.

DT200
25-11-07, 02:34
Θα το σκεφτώ λίγο και θα σου απαντήσω ,
τώρα αν κάποιος άλλος έχει να προτείνει κάτι ας το πει.

Πάντως, στην πραγματικότητα 200 μέτρα είναι πάρα πολλά για τηλεκατεύθυνση !

pit21
25-11-07, 09:32
Φιλε merlot77.

Επειδη εχω ασχοληθει κ γω με τηλεκατευθηνομενα πιστευω οτι τα 200 μετρα ειναι λιγα για να βαζεις το βαρκακι σου εν αντιθεσει με τις τηλ/νσεις που πωλουνται ετοιμες κ πιανουν 1Km περιπου. Η προταση μου ειναι να μειωσεις τα απαιτουμενα καναλια οσο γινετε(νομιζω ενα βαρκακι λειτουργει με 2 καναλια)κ να παρεις μια ετοιμη.μια που κοιτουσα καποτε εκανε 80ευρω(δικαναλη).κ δν παιδευεσαι κ πανω απο ολα εχεις ησυχο το κεφαλι σου οτι δν θα βγεις εκτος εμβελειας.

Η βασικη μου παντως απορια ειναι το γιατι χρειαζεσαι τοσα πολλα καναλια.Ρωταω μηπως μπορεσουμε να σου πουμε καποιο τροπο να αξιοποιησεις καλυτερα τα δυο σερβο μιας ετοιμης δικαναλης που εναι φυσικα φθηνοτερη απο 4καναλη.

pit21
25-11-07, 11:06
Sorry μεγαλη βλακεια ειπα :oops: !
η εμβελεια τους ειναι καπου 200 μετρα.
Ειχα τοσο καιρο να ασχλοληθω που ειχα ξεχασει τα παντα σχεδον :roll:

merlot77
25-11-07, 16:22
Γεια σας και παλι !!!
Φιλε DT200 τα 200 μετρα δεν ειναι και παρα πολλα, αρκει να φανταστεις οτι θα στελνω το σκαφακι στα βαθια για να μου αφηνει τα δολωμενα αγγιστρια εκει και να γυριζει πισω. Αν για καποιο λογο χασω την εμβελια θα πρεπει να φορεσω τα μπρατσακια και να βουτηξω.
Ειναι μια αρκετα μεγαλη κατασκευη (1,5 μετρο), της οποιας το σκαφος το εχω στο τελειωμα. Ξεφευγει κατα πολυ απο τα μικρα και ετοιμα.
Ειναι ολο απο πολυεστερα, με στεγανα για να μην υπαρξει περιπτωση να παει στον πατω, και ειδικο κυκλωμα απο θαλασσινο νερο για να ψυχει τα μοτερ.

Φιλε Pit21 αν μπορεις γινε ποιο αναλυτικος ως αναφορα τα καναλια.
Απο οτι καταλαβα το κατεχεις το θεμα.
Θελω λοιπον να ξεκιναει, να σταματαει, να στριβει και ενα ακομα servo που θα απελευθερωνει ο τι του εχω δεσει πισω του.
Ολα αυτα μπορουν να γινουν( τα εχω δει στο διαδυκτιο) αλλα απο κανεναν δεν μπορεσα να βρω λεπτομεριες.

Αν καποιος φιλος μπορει να μου προτεινει καταστημα να τα αγορασω, ας απαντησει.
Παντως το μερακι μου ειναι να το φτιαξω μονος και οχι να γλυτωσω καποια χρηματα.

Φιλικα Γιαννης.

pit21
25-11-07, 17:00
Τα καναλια ειναι οι μοχλοι της τηλ/θυνσης.
Δλδ τα αυτοκινητακια που εχουν μπρος-πισω κ δεξια-αριστερα εχουν δυο μοχλους στο χειρηστηριο(που κανουν τις αντιστιχες κινησεις) κ αρα 2 καναλια.
Καθε καναλι μπορει να ελεγξει 1 Servo
Δλδ με 2 καναλια μπορεις να ελεγξεις 2 Servo.
στη βαρκα σου το ξεκινημα κ το στριψιμο καλυπτονται ανετα με μια 2καναλη τηλ/θυνση

με ενα διακοπτακη στην ακραια θεση του 1ου servo θα βαζεις μπρος το μοτερ κ με την κινηση του 2ου θα κινεις με ενα βραχιονα το πηδαλιο

Για το σταματημα:αν εχει παρει φορα το βαρκακι δν θα σταματησει ακαριαια εκτος αν γυρισει αναποδα η προπελα(κ παει οπισθεν) πραγμα λιγο επικινδυνο γιατι αν μπλεχτει η πετονια στη προπελα...θα πρεπει να κανεις μπανιο!
Σκοπευεις λοιπον να βαλεις οπισθεν?

merlot77
25-11-07, 18:23
Δηλαδη Παναγιωτη λες οτι με μια δυκαναλι θα κανω δουλεια?
Αυτο το ¨¨με ενα διακοπτακη στην ακραια θεση του 1ου servo θα βαζεις μπρος το μοτερ κ με την κινηση του 2ου θα κινεις με ενα βραχιονα το πηδαλι﨨 δεν το καταλαβα.

Γιαννης

pit21
25-11-07, 21:11
Να ξεκαθαρισουμε πρωτα πρωτα οτι ολα αυτα εφοσον αγορασεις ετοιμα τηλ/θυνση διοτι πιστευω οτι το να φτιαξεις μια αυτοσχεδια θα ειναι εξερετικα δυσκολο.
Πιστευω πως αν το καλοσχεδιασεις ισως να την βγαλεις καθαρη κ με 2καναλη.
Εχεις δει servo να δουλευει?

Ειναι κατι σαν μοτερ που κανει μια "κεφαλη" να κανει μια ημικυκλικη κινηση...
δες την φοτο κ το σχεδιο κ προσπαθησε να τα συνδιασεις...
Συγχωρεσε με για το σχεδιο ειναι προχειρο στο Paint.

Αν βαλεις λοιπον ενα διακοπτακι(που ειναι on μονο οταν το πιεζεις κ οταν το αφηνεις παει off)στην ακραια θεση οταν θα μετακινεις τον μοχλο μπροστα το σερβο θα κινει την κεφαλη αυτη θα πιεζει τον διακοπτη κ θα ανοιγει τη τροφοδοσια του μοτερ.

pit21
25-11-07, 22:07
κοιτα ενα σχεδιακι ακομα το εκανα οσο πιο παραστατικα μπορουσα :D
η κανονικη θεση του σερβο ειναι καπως οπως την πρωτη εικονα.(ρυθμιζεται αν θες απλα την εβαλα ετσι σαν παραδειγμα)οταν κουνησεις τον μοχλο του χειριστηριου η κεφαλη γυρναει κ πιεζει τον διακοπτη ανοιγοντας το επιθυμιτο κυκλωμα.

merlot77
26-11-07, 19:17
Παναγωτη κατα αρχας να σ ευχαριστησω για τις πληροφοριες που μου εδωσες.
Μου βγαζεις απο μεγαλο κοπο, ψαχνοντας και δοκιμαζοντας διαφορα.
Δεν ξαναειδα servo, αλλα η απορια μου ειναι ανα κανει μια η δυο κινησεις. Δηλαδη κανει δυο κινησεις μια αριστερα και μια δεξια με το ιδιο καναλι?. Αν ειναι ετσι, τα πραγματα γινονται ποιο απλα.
Και παλι σ ευχαριστω για τον κοπο που εκανες.

Γιαννης

merlot77
26-11-07, 19:32
Παναγιωτη και κατι αλλο που ξεχασα.
Την τηλεκατευθηνση σχεδιαζα να την φτιαξω μονος μου, οχι για οικονομικους λογους, αλλα ελεγα να την κανω οπως μου εξυπηρετη και να την προσαρμοσω αναλογα. Τωρα που μου λες οτι θα μπλεξω θα ψαξω για μαγαζι να παω να παρω τα σχετικα ετοιμα.
Μπηκα σε διαφορα site και γινετε ενας χαμος.
Tα ξαναλεμε παιδια.

Γιαννης

pit21
26-11-07, 21:47
Οπως ειπα ενας μοχλος στο χειρηστηριο ελεγχει ενα καναλι οποτε κ ενα σερβο.
Οταν εχεις τον μοχλο στη μεση το σερβο καθεται ακινητο στη μεση
οταν σπρωξεις μπροστα το μοχλο το σερβο θα γυρισει(λεμε τωρα... σαν παραδειγμα)αριστερα
οταν τον πας πισω θα παει πισω στην "ουδετερη" θεση κ θα συνεχισει προς τα δεξια. οποτε με ενα σερβο μπορεις να ανοιγο-κλεινεις ανετα 2διακοπτες(εναν αριστερα κ εναν δεξια)
εσυ ηθελες 4 διακοπτες οποτε με μια δικαναλη γινεται ανετα.

το μονο προβλημα(αναλογα με τη χρηση βεβαια) ειναι οτι δν μπορεις να ανοιξεις ολους τους διακοπτες μαζι γιατι το σερβο θα γυρισει η αριστερα η δεξια οποτε πρεπει να προσεξεις κ να τοποθετησεις τους διακοπτες με τον καλυτερο τροπο ωστε πριν αγορασεις τηλ/θυνση να εισαι σιγουρος μηπως τελικα σου χρειαζονται κ αλλα καναλια οποτε την εχεις ασχημα.

κ γω ειχα σκεφτει να φτιαξω μονος μου τηλ/θυνση.(τοτε δν ηξερα για το φορουμ) δν εχω τις αναλογες γνωσεις για να σου πω ποσο ευκολο η δυσκολο(μου φαινεται δυσκολο αν κρινω απο την ετοιμη που εχω) ειναι αλλα το ετοιμο ειναι σιγουρη κ αποτελεσματικη λυση.Επισης πιανει λιγοτερο χωρο κ βαρος αλλα με 1.5μ βαρκα δν νομιζω να εχεις προβλημα! :lol:

Παραγαδι θες να ριξεις?πιστευω οτι ο παραδοσιακος τροπος ειναι πιο ευκολος! :D

merlot77
27-11-07, 22:20
Παναγιωτη, με βοηθησες παρα πολυ. Να εισαι καλα.

Φιλικα Γιαννης