PDA

Επιστροφή στο Forum : Πότε καηκε η ασφαλεια; δεν ξερω!!!!



toykaki
01-12-07, 02:08
Εχω εναν πινακα ο οποιος ειναι γεματος με ασφαλειες μαχαιρωτου τυπου και με ταση 53,5 V DC....
Ζητω μια κατασκευη-ιδεα η οποια οταν μου καει μια αφαλεια να εχω οπτικη αλλα και ηχητικη σηματοδοτηση.
Σκεφτηκα το πιο απλο...να παρω παραλληλα απο καθε ασφαλεια (φυσικα μπορω να το ομαδοποιησω)παραλληλα και να παω σε μια πιο μικρη ασφαλεια...π.χ απο 150 Α να οδηγηθω σε μια 1 Α ...αυτο θα ειχε σαν αποτελεσμα οταν μου καει η 150 Α το ρευμα ευνοητα να παει να περασει μεσα απο την 1Α με συνεπεια να καει η μικρη ακαριαια...απο την μικρη θα οδηγουσα ενα ρελε που απο τις επαφες του θα δωσω μια λαμπα και ενα μπαζερακι ....ο προβληματισμος μου ειναι ο εξης: μα καλα πότε θα μου καει καποια ασφαλεια; μπορει και ποτε...αυτο δεν θα εχει σαν αποτελεσμα να εχω ενα ρελε του οποιου το πηνιο θα ειναι μονιμα οπλισμενο; μα δεν θα μου καει καποτε; και τι θα εχω θα μου πειτε μια οπτικη και ηχητικη σηματοδοτηση σε περιπτωση που καει το ρελε...δεν λεω...ειναι μια λυση και αυτη...
Απλα ελεγα μηπως υπαρχει καποια καλυτερη κατασκευη η οποια π.χ να μου οδηγει ενα led και να εχω και την καταληλη πτωση τασης για αυτο καθως και ενα μπαζερακι μεσα απο μια ασφαλη διαταξη ολα αυτα βεβαια....
Τι λετε; μπορω να εχω καμμια ιδεα;
Ευχαριστω...Σταματης

lynx
01-12-07, 02:23
δεν ειναι ασχημη η ιδεα σου! ομως δεν το καταλαβαινω αυτο που λες...γιατι θα πρεπει το ρελε μονιμα να διαρεεται απο ρευμα? δεν ειναι αναγκαιο νομιζω! :roll:

toykaki
01-12-07, 02:33
μα αφου θα περνει μονιμα παραλληλα απο την ασφαλεια ....και για την ακριβεια απο την εξοδο της ...δεν θα εχει μονμα ρευμα το πηνιο; πως αλλιως μπορει να γινει;

lynx
01-12-07, 02:47
χμμμ ναι συγνωμη δεν το καταλαβα φενεται καλα τι εννωουσες... :roll:

jeronimo
01-12-07, 05:08
Νομίζω αν βάλεις μια λάμπα μικρή παράλληλα με κάθε ασφάλεια θα ανάβει λάμπα όταν καεί η ασφάλεια.

Τρελός Επιστήμονας
01-12-07, 12:31
Μπορείς να βάλεις μια λάμπα 24 βολτ σε σειρά με μια αντίσταση και όταν καίγεται η ασφάλεια το ρεύμα που θα περνάει μπορεί να την ανάψει. Επίσης μπορείς να βάλεις ένα LED σε σειρά με κατάλληλη αντίσταση, προσέχοντας την πολικότητα, εφόσον βέβαια ο πίνακας λειτουργεί σε DC. Αλήθεια, αυτή η τιμή της τάσης γύρω στα 54 βολτ κάτι μου θυμίζει. Μήπως είναι πίνακας για τηλεπικοινωνιακά συστήματα με τροφοδοτικά και παράλληλες μπαταρίες 4Χ12 βολτ;

gsmaster
02-12-07, 18:52
Νομίζω αν βάλεις μια λάμπα μικρή παράλληλα με κάθε ασφάλεια θα ανάβει λάμπα όταν καεί η ασφάλεια.

Συμφωνώ, αυτό σκέφτηκα κι εγώ μόλις διάβασα το πρώτο μήνυμα, ένα λαμπάκι ΝΕΟΝ παράλληλα με κάθε ασφάλεια.

Τρελός Επιστήμονας
02-12-07, 21:02
Το λαμπάκι ΝΕΟΝ δεν θα ανάψει γιατί η τάση είναι χαμηλή (53,5V). Ένα λαμπάκι χρειάζεται σε σειρά με την κατάλληλη αντίσταση (ή LED με αντίσταση 3,3kΩ).