PDA

Επιστροφή στο Forum : Αόρατη επαγωγικο?αντίσταση? SMD



kopla
08-12-07, 21:25
Καλησπέρα και πάλι.
Ακούστε και αυτό, μιας και δε νομίζω να το έχετε ξανα-ακούσει.

Σε προηγούμενο thread μου, είχα ανεβάσει κάτι photos με smd αντιστάσεις 0805-5% και σας έλεγα ότι το κίτρινο είναι 5 volt (pull up SMDs) και το κόκκινο 12 volt.
Μιας και υπάρχει transistor open collector χρειάζεται pullup αντίσταση. Με 1Κ δεν παίζει, με 4Κ7 ΟΚ! Οι 2 μεσσαίες είναι 4Κ7 για 2 trasnistor.
Θα μιλήσω για το ένα, και ακριβώς το ίδιο γίνεται για την άλλη συνδεσμολογία (αντίσταση, τρανζίστορ, δίοδος, κτλ)

Κοιτάχτε αυτό που έφτιαξα στη ζωγραφική...
- Ανάλογα αν άγει ή όχι το τρανζίστορ, ο τελεστικός-συγκριτής ανάβει ή σβήνει το LED.
- Μέσω διόδων (πύλη OR) πάνε οι συλλέκτες σε hardware interrupt σε μικροελεγκτή.
- Επίσης πριν τη δίοδο, ο κάθε συλλέκτης πάει και σe digital Input pin για να χρησιμοποιώ και μέθοδο polling (αντί για interrput)

To Πρόβλημα είναι ότι με 5 volt τροφοδοσία η μία αντίσταση πέφτει σιγά σιγά στα μισα... με αποτέλεσμα να μη δουλεύει καλά το σύστημα. Η άλλη είναι βράχος στα 4.66 ΚΩ

Τι έχω δοκιμάσει:
- Με τροφοδοσία, η τάση στο συλλέκτη τη μία ειναι 0.12 volt και μετά (όταν πειράζω το τρανζίστορ) 0.97V. Η άλλη αντίσταση SMD που δουλεύει καλά, έχει τη μία 0.12 και την άλλη 3.5 .. που σημαίνει ότι φταίει η αντίσταση με τη χαμηλή της τιμή.
- Χωρίς τροφοδοσία, μετρώ την αντίσταση και αρχίζει απο 2.7Κ και ανεβαίνει.. !@# μέχρι τα 4.6Κ
- Οι δίοδοι είναι 4148 high speed (150mΑ) και μετρούμενες με το πολύμετρο δείχνουν την ίδια ακριβώς τιμή, οπότε δεν είναι το πρόβλημα εκεί
- Ξεκόλλησα την SMD και μέτρησα:
- στις επαφές ΤΗΣ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗΣ .. 4.7Κ. ΟΚ, η αντίσταση είναι καλά
- στις επαφές εκει που ΗΤΑΝ κολλημένη η αντίσταση... 4.7Κ πάλι. Οπότε 4.7 (SMD) // 4.7 (αόρατη) = περίπου 2.7Κ ==> δεν παίζει με τόσο χαμηλή τιμή.

Που έχω καταλήξει:
Λέτε να φταίει που είναι τόσο κοντα οι 2 smd ? Δείτε στο προηγούμενο μου thread [http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?p=53603] ... Οι μαύρες τελείες απέχουν 2.54mm και το πάτημα των επαφών των SMD είναι 1.27x1.27 mm.

ΥΓ1 Έβαλα το λίνκ από το thread που έλεγα παραπάνω
ΥΓ2 Το ξέρω, όλο προβλήματα είμαι, .. αλλά δεν το θέλω :wink:

chip
08-12-07, 23:03
Πραγματικά δεν έχω καταλάβει ακριβώς τη θες να κάνεις και την όλη διαδικασία όμως....
μήπως έχει καταστραφεί η αντίσταση? Επίσης όμως σου είπε evdokimosK σε προηγούμενο Post ... μήπως δεν έχεις καθαρίσει τη σολντερίνη? Και φυσικά έλεγξε και την κόληση...
Προσοπικά θα ξύλωνα την SMD θα δοκίμαζα μία κανονική αντίσταση ΤΗΤ 1/4W και αφού το έβλεπα να δουλέυει θα έβαζα μια καινούρια SMD.

sigmacom
09-12-07, 00:18
Θα πρότεινα να αφαιρέσεις και τον τελεστικο όταν θα κάνεις τις δοκιμές για να βρείς τι φταίει...

kopla
09-12-07, 00:39
Σολντερίνη... με τι συνίσταται να τιν καθαρίζουμε ?
Η κόλληση καλή πρέπει αν είναι.

Οι SMD δουλεύου... και η παλιά και η καινούργια που έβαλα.


ΟΚ Θα βγάλω του opamps να τεστάρω..

kopla
09-12-07, 01:42
Λοιπόν η πλακέτα έκανε μπάνιο.
Με οινόπνευμα και με απορρυπαντικό.. πως γράφεται.
Την 320 την διαβάζει 300 και την 4.7Κ.. 400 Ohm

Πάντως η σολντερίνη έφυγε. :roll:

gsmaster
09-12-07, 13:44
Μήπως έχεις καμια Pull-up ενεργοποιημένη στο πιν του μικροελεκτή?

kopla
09-12-07, 14:33
Οι αντιστάσεις επανήλθαν. Σε λίγο θα βάλω και τροφοδοσία να δούμε ...

Οι pullups είναι by default OFF οπότε δεν τίθεται τέτοιο θέμα.

chip
10-12-07, 10:55
H Σολντερίνη φεύγει με βενζίνη όχι με οινόπνευμα... Το μπάνιο είναι μια καλή ιδέα αλλά θέλει τέλειο στέγνωμε με σεσουάρ μαλιών. Επίσης αν έχει η πλακέτα ακάλυπτο χαλκό μπορεί να οξειδωθεί...