PDA

Επιστροφή στο Forum : Ψηφιακό θερμόμετρο



thanos_
16-12-07, 03:40
καλησπέρα σε όλους..
θέλω να κατασκευάσω ένα κύκλωμα το οποίο να ελέγχει την θερμοκρασία σε ένα δωμάτιο(συγκεκριμένα υπόγειο) και να μου δείχνει εκτός δωματίου, σε μια οθόνη, την εσωτερική θερμοκρασία. έχω διαβάσει και κάποια άλλα topic στο forum για τέτοιο κύκλωμα αλλά δεν μπόρεσα να τα καταλάβω.
επειδή το επίπεδο των γνώσεων μου δεν είναι πολύ καλό θα παρακαλούσα όποιον ασχοληθεί να μου τα πεί όσο γίνεται αναλυτικά(συνδεσμολογία, εξαρτήματα κτλ)..
ευχαριστώ πολύ..

DT200
16-12-07, 14:12
Αυτό που χρειάζεσαι είναι ένας μικροελεγκτής που θα κουμαντάρει τον έλεγχο της θερμοκρασίας και
θα σου την εμφανίζει σε μία LCD ή σε display ,
Άρα θα είναι ένα μακροπρόθεσμο εγχείρημα για σένα
πού απαιτεί την εκμάθηση κάποιας γλώσσας προγραμματισμού .

gsmaster
16-12-07, 14:32
Βάλε μέσα στο δωμάτιο έναν απλό θερμοστάτη ο οποίος θα ελέγχει την οερμοκρασία, και ένα απλό θερμόμετρο με αισθητήρα με καλώδιο. Υπάρχουν και ασύρματα θερμόμετρα αλλά θα πρέπει να αλλάζεις μπαταρίες κάθε τόσο.

DT200
16-12-07, 15:55
Πολύ καλό !

steliosm
16-12-07, 20:47
Αν σκοπευεις να ασχοληθεις περισσοτερο ομως, θα μπορουσες σιγα σιγα να μαζεψεις τα υλικα και να το κανεις.
Σε κοστος θα σου βγει μεγαλυτερο απο το να παρεις ενα κινεζικο θερμομετρο με καλωδιο, θα σου μεινουν ομως οι γνωσεις.
Αν σε ενδιαφερει να το κανεις μονος σου, πες το να γραψω περισσοτερες πληροφοριες.
Εχω ενα παρομοιο συστημα στο σπιτι μου, που μετραει εσωτερικη και εξωτερικη θερμοκρασια και τα αποτελεσματα τα βλεπω online. Μπορεις να παρεις μια ιδεα απο εδω: http://www.steliosm.net/projects/homemonitor/

Matzika
27-04-09, 14:40
Γεια σας :001_smile:

Ειπα να μην ανοιξω καινούριο τόπικ αφού είδα ότι υπάρχουν ήδη αρκετα..:001_rolleyes:
Λοιπόν θελω να κατασκευάσω ψηφιακό θερμόμετρο με μικροελεγκτη και θερμίστορ..
Το προβλημα μου είναι ότι διαβασα γενικά πολλά πράγματα και εδώ και απο το google με αποτέλεσμα να έχω μπερδευτεί απο την τόση πληροφορία!:cursing:
Αυτό που ζητάω είναι για αρχή να μου ξεκαθαρίσει κάποιος τα πράγματα ,όπως επίσης να δείξετε και κατανόηση γιατί είμαι αρχάρια και δεν ξέρω και πολλά...:blushing:

Πρώτα απόλα,αν χρησιμοποιήσω θερμίστορ δεν χρειάζεται να χρησιμοποιήσω αισθητήρες θερμοκρασίας?ή μήπως θα τα χρησιμοποιήσω σε συνδιασμό και θα προγραμματίσω τους αισθητήρες?
Επειτα για την εμφάνιση της θερμοκρασίας σκεφτομαι να χρησιμοποιήσω leds...Ο μικροελεγκτης θα μου χρησιμέυσει για τη μετατροπή A/D?Μήπως πρέπει να χρησιμοποιήσω και πολυπλέκτη?
Εχω δει επίσης και για τον μικροεπεξεργαστή της ΑΤΜΕL Atmel mega128 και η αλήθεια είναι ότι με δελεάζει να τον χρησιμοποιήσω γιατί θα ήθελα να προγραμματίσω σε ΑVR...Αλλα μήπως είναι για πιο πολύπλοκες εφαρμογές?(εγώ ας πούμε μόνο θερμοκρασία θέλω να μετρήσω..)
Τελος,αν μπορούσατε να μου προτείνετε μοντέλα θερμίστορ,μικροελεγκτών και ότι άλλο μπορεί να χρειαστώ...
Ευχαριστώ προκαταβολικά ..

KOKAR
27-04-09, 16:11
Γεια σας :001_smile:

Ειπα να μην ανοιξω καινούριο τόπικ αφού είδα ότι υπάρχουν ήδη αρκετα..:001_rolleyes:
Λοιπόν θελω να κατασκευάσω ψηφιακό θερμόμετρο με μικροελεγκτη και θερμίστορ..
Το προβλημα μου είναι ότι διαβασα γενικά πολλά πράγματα και εδώ και απο το google με αποτέλεσμα να έχω μπερδευτεί απο την τόση πληροφορία!:cursing:
Αυτό που ζητάω είναι για αρχή να μου ξεκαθαρίσει κάποιος τα πράγματα ,όπως επίσης να δείξετε και κατανόηση γιατί είμαι αρχάρια και δεν ξέρω και πολλά...:blushing:

Πρώτα απόλα,αν χρησιμοποιήσω θερμίστορ δεν χρειάζεται να χρησιμοποιήσω αισθητήρες θερμοκρασίας?ή μήπως θα τα χρησιμοποιήσω σε συνδιασμό και θα προγραμματίσω τους αισθητήρες?
Επειτα για την εμφάνιση της θερμοκρασίας σκεφτομαι να χρησιμοποιήσω leds...Ο μικροελεγκτης θα μου χρησιμέυσει για τη μετατροπή A/D?Μήπως πρέπει να χρησιμοποιήσω και πολυπλέκτη?
Εχω δει επίσης και για τον μικροεπεξεργαστή της ΑΤΜΕL Atmel mega128 και η αλήθεια είναι ότι με δελεάζει να τον χρησιμοποιήσω γιατί θα ήθελα να προγραμματίσω σε ΑVR...Αλλα μήπως είναι για πιο πολύπλοκες εφαρμογές?(εγώ ας πούμε μόνο θερμοκρασία θέλω να μετρήσω..)
Τελος,αν μπορούσατε να μου προτείνετε μοντέλα θερμίστορ,μικροελεγκτών και ότι άλλο μπορεί να χρειαστώ...
Ευχαριστώ προκαταβολικά ..

δες το λινκ...
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=41134&highlight=nokia

stom
27-04-09, 16:26
Μια χαρα επεξεργαστης ο atmega 128. Σιγουρα μπορει να κανει πολυ περισσοτερα, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν κανει για αυτο που θες.
Τοσο τα thermistor οσο και οι αισθητηρες θερμοκρασιας (τυπου Lm35) μετατρεπουν τη θερμοκρασια σε ταση, την οποια στη συνεχεια με Α/D μετατροπη τη διαβαζεις στον επεξεργαστη για τα περαιτερω.
Μια αλλη, πιο μοντερνα προσεγγιση θα ηταν να χρησιμοποιησεις ενα Ds1820 ή DS18B20.. http://www.maxim-ic.com/appnotes.cfm/an_pk/4377

Για την εμφανιση της θερμοκρασιας μπορεις να χρησιμοποιησεις ειτε led ειτε οθονη LCD.

hardcode
27-04-09, 18:28
Όπως είπε και ο φίλος, υπάρχουν τα αναλογικά και τα ψηφιακά αισθητήρια. Αν ασχοληθείς με τα αναλογικά, θα βρεις το μπελά σου. Τα θερμίστορ θέλουν κύκλωμα με τελεστικούς και καλιμπράρισμα και ένα σωρό πραματάκια για να μπορέσεις στο τέλος να πάρεις μέτρηση σε μικροελεγκτή. Αν ο μικροελεγκτής δεν έχει αναλογική είσοδο τότε θα χρειαστείς ακόμα και κάποιον εξωτερικό A/D μετατροπέα. Το ίδιο και χειρότερα με το LM35, το οποίο ναι μεν έχει γραμμική αναλογική έξοδο, όμως για να μετρήσεις αρνητικές θερμοκρασίες, χρειάζεται και αρνητική τροφοδοσία.
Απο την άλλη, τα πετάς τα αναλογικά, παίρνεις ένα DS18B20 ή DS18S20 και το μόνο που χρειάζεσαι είναι μια τροφοδοσία και ένας μικροελεγκτής. Το βάζεις και σε παρασιτική λειτουργία κατά την οποία χρειάζεται μόνο δυο καλώδια για να συνδεθεί (γείωση και data) και μπορεί να πάει και πάνω απο 80 μέτρα.
Ο atmega128 δε βγαινει σε dip για να μπορεσεις να το χρησιμοποιήσεις σε raster, καλύτερα βρες κάποιον tiny2313 εφόσον είσαι αρχάρια.

briko
27-04-09, 18:44
οποιοδιποτε PIC και ενα ds18B20 μετραει οτι θες, ενα υποτιποδες πληκτρολογιο (3 πληκτρα) μια οθονη και ενα rele . αν σε καλυπτει μπορουμε να βρουμε και προγραμμα.

KOKAR
27-04-09, 18:51
το link Που έδωσα παραπάνω έχει ακριβώς αυτήν την υλοποίηση
με την μόνη διαφορά ότι οδηγεί μια LCD οθόνη από τηλέφωνο ΝΟΚΙΑ
άρα και ποιο φθηνό στην κατασκευή ( λιγότερο από 8 ευρώ )

http://www.ivica-novakovic.from.hr/Nokia%20Lcd%20Termometar-eng.htm

το έχω φτιάξει και είναι οκ

briko
27-04-09, 19:25
ναι αλλα κανει ελεγχο (rele)?

KOKAR
27-04-09, 19:40
ναι αλλα κανει ελεγχο (rele)?

ΟΧΙ, αλλά ούτε ο thanos ούτε h Matzika δεν ανέφεραν ότι θέλουν κάτι
τέτοιο ! :confused1:

briko
27-04-09, 20:02
ΟΧΙ, αλλά ούτε ο thanos ούτε h Matzika δεν ανέφεραν ότι θέλουν κάτι
τέτοιο ! :confused1:

sorry ο thanos θελει η matzika οχι

KOKAR
27-04-09, 20:13
sorry ο thanos θελει η matzika οχι


καλησπέρα σε όλους..
θέλω να κατασκευάσω ένα κύκλωμα το οποίο να ελέγχει την θερμοκρασία σε ένα δωμάτιο(συγκεκριμένα υπόγειο) και να μου δείχνει εκτός δωματίου, σε μια οθόνη, την εσωτερική θερμοκρασία. έχω διαβάσει και κάποια άλλα topic στο forum για τέτοιο κύκλωμα αλλά δεν μπόρεσα να τα καταλάβω.
επειδή το επίπεδο των γνώσεων μου δεν είναι πολύ καλό θα παρακαλούσα όποιον ασχοληθεί να μου τα πεί όσο γίνεται αναλυτικά(συνδεσμολογία, εξαρτήματα κτλ)..
ευχαριστώ πολύ..

και που είναι το request του Θάνου ότι θέλει ρελε ???

briko
27-04-09, 20:42
..
να ελέγχει την θερμοκρασία..
μηπως εδω?

KOKAR
27-04-09, 21:10
να ελέγχει την θερμοκρασία σε ένα δωμάτιο(συγκεκριμένα υπόγειο) και να μου δείχνει εκτός δωματίου.........

δεν αναφέρει πουθενά να ανοιγοκλείνει κάτι με ρελέ
τέλος πάντων ας μας απαντήσει ο Θανος για το τι εννοεί

briko
27-04-09, 21:34
[B]να ελέγχει....
πως θα μπορουσε να ελεγχει χωρις ρελε η εστω με καποιο tr η fet?

KOKAR
27-04-09, 21:48
καλά, ας μας πει ο Θάνος τι εννοεί.......
Θάνο είσαι σπιτιιιιιι ? ( εκ του γνωστου ασματος "Θωμα εισαι σπιτι" η καπως ετσι :lool::lool::lool:)

gsmaster
28-04-09, 00:07
....Το ίδιο και χειρότερα με το LM35, το οποίο ναι μεν έχει γραμμική αναλογική έξοδο, όμως για να μετρήσεις αρνητικές θερμοκρασίες, χρειάζεται και αρνητική τροφοδοσία.
.....
Διάβασε το datasheet σελίδα 7, figure 7. Χρησιμοποιώντας μια ή δύο δίοδους δημιουργείς μια εικονική γείωση στα 0,7 ή 1,4V που την δίνεις στο LM35 και βάζεις μια αντίσταση απο την έξοδο του LM35 προς την κανονική γείωση. Ο μικροελεκτής μετράει κανονικά την τάση εξόδου του LM35 ως προς την κανονική γείωση. Η μόνη διαφορά είναι ότι για 0 βαθμούς θα έχει μια τιμή 0,7 ή 1,4V. Αν σε κάθε μέτρηση αφαιρεθεί αυτή η γνωστή τιμή τάσης απο την μέτρηση τότε έχεις καθαρή την μέτρηση.




....
Απο την άλλη, τα πετάς τα αναλογικά, παίρνεις ένα DS18B20 ή DS18S20 και το μόνο που χρειάζεσαι είναι μια τροφοδοσία και ένας μικροελεγκτής. Το βάζεις και σε παρασιτική λειτουργία κατά την οποία χρειάζεται μόνο δυο καλώδια για να συνδεθεί (γείωση και data) και μπορεί να πάει και πάνω απο 80 μέτρα.....

Το έχεις δοκιμάσει? με τι καλώδιο? Ενδιαφέρον ακούγεται και κάτι δοκιμές που είχα κάνει το είχα βρεί πολύ ευαίσθητό σε παράσιτα.

hardcode
28-04-09, 01:14
Είχα φτιάξει καταγραφικό για σιλό με LM35 πριν 5 χρόνια και απο τότε δε θέλω ούτε να το ξαναδώ. Η προσωπική μου άποψη για τα αναλογικά είναι μακριά και αγαπημένοι.

Το κύκλωμα που αναφέρεις στο datasheet το είχα δοκιμάσει και φυσικά με μεγάλα καλώδια (πάνω απο 20 μέτρα) γινόταν ότι να'ναι. Είχα χρησιμοποιήσει atmega8 και θυμάμαι ότι έπρεπε να βάλω αντίσταση μεταξύ γείωσης και Vout, αλλιώς οι μετρήσεις που έδειχνε ήταν ότι να'ναι.

Στα καταγραφικά που φτιάχνω έχω βάλει DS και ησύχασα. Το έχω φτάσει άνετα στα 80 μέτρα. Χίλιες φορές το DS απο οποιοδήποτε αναλογικό της ίδιας κλίμακας (-50 με 150 βαθμούς κελσίου). Με το DS ή θα πάρεις μέτρηση επιβεβαιωμένη με CRC, άρα σωστή, ή δε θα πάρεις καθόλου. Με τα αναλογικά θα έχεις αποκλίσεις είτε λόγω καλωδίου, είτε λόγω κακής Vref είτε χιλίων άλλων κουσουριών.
Επίσης με δυο καλώδια μπορείς να συνδέσεις παράλληλα πολλά DS. Αυτό με τα αναλογικά είναι αδύνατο, πρέπει να τραβήξεις ξεχωριστό καλώδιο για το καθένα.

Έχω ακόμα καμιά 80 LM35, σκέφτομαι να τα πετάξω στα σκουπίδια. Αν κάποιος τα θέλει τα χαρίζω.

Matzika
28-04-09, 15:57
ευχαριστώ πολύ όλους σας για τις απαντήσεις σας...
η ιδέα με το θερμόμετρο nokia μου άρεσε πολύ και λέω να την προσπαθήσω..
αλλα κάποιες απορίες ακόμα :confused1:
1)πως μπορώ να προγραμματίσω τον Pic12F629?
2)μπορώ να τον βρώ στο εμπόριο?συγκεκριμένα αν μπορεί να μου πει κάποιος απο θεσσαλονίκη σε περίπτωση που ξέρει κάποιο μαγαζί...

Matzika
03-05-09, 17:53
Τελικά θα το κάνω με θερμίστορ και avr atmega8...
Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει στο πως να μετρήσουμε την αντίσταση του θερμίστορ για διαφορετική θερμοκρασία?επισυνάπτω και ένα datasheet για το θερμίστορ που θα χρησιμοποιήσω...απλά δεν μπορώ να καταλάβω τι δεδομένα μου δίνουν οι πίνακες...:confused1:

επίσης μπορεί κανείς να προτείνει κάποιο βολικό πρόγραμμα για να σχεδιάσω το κυκλωμα μου?

stom
03-05-09, 19:53
Αυτο δεν ειναι ΕΝΑ θερμιστορ αλλα ολη η σειρα...
Πρακτικως το θεμα μετρησης της θερμοκρασιας αναγεται σε προβλημα μετρησης αντιστασης.. Η αντισταση ενος θερμιστορ NTC ελαττωνεται με την αυξηση της θερμοκρασιας. Ο αμειλικτος νομος του Ohm λεει οτι αν κρατας τη ταση σταθερη τοτε θα πρεπει να μετρησεις το ρευμα, ενω αν κρατας το ρευμα σταθερο τοτε θα πρεπει να μετρας την μεταβολη της τασεως...
Ολα αυτα ειναι σχετικα ευκολα με ενα op-amp... ΑΛΛΑ μιας και εχεις στα χερια σου ενα Atmega 8 που διαθετει ηδη ενα αρκετα καλο a/d conventer θα σου ελεγα να αφησεις στην ακρη το θερμιστορ προσωρινα.
Ενας a/d conventer μετραει απο μονος του ταση.
Ενα lm35 βγαζει απο μονο του ταση αναλογα με τη θερμοκρασια.
Προγραμματισε τον atmega 8 να διαβαζει αυτη τη ταση (και να τη δειχνει σε ενα display πχ) και μετα καταργεις το lm35 και βαζεις και θερμιστορ αμα θες...

ΥΓ Θα συμφωνησω οτι η αναλογικη μετρηση εχει μειονεκτηματα, ειδικοτερα σε δυσκολες βιομηχανικες συνθηκες, αλλα σε επιπεδο εργαστηριου και μαθησης δεν ειναι και τοσο προβληματικη.

ΥΥΓ Ειχα στησει στο παρελθον ενα τετοιο πειραμα, με atmega lcd οθονη και lm35 που μετραγε θερμοκρασια. Κωδικας σε codevision C.
Αλλα νομιζω οτι δεν το θες ετοιμο ε?

Matzika
03-05-09, 20:02
Με τον πίνακα εβγαλα άκρη..αυτό που σκεφτομαι να κανω είναι να χρησιμοποιήσω το θερμίστορ μαζί με μία αντίσταση 1ΚΩ (το θερμίστορ έχει αντίσταση στους 25 βαθμούς 10ΚΩ) και να βγάζω διαρέτη τάσης και έπειτα να οδηγώ την τάση αυτη στον atmega..
πως σας φαίνεται αυτό σαν ιδέα?
επισης τελικά θα χρησιμοποιήσω atmega 16PI..έχει διαφορά?

Ακόμα χρειάζεται να χρησιμοποιήσω σταθεροποιητή LM317?

Και τέλος, ένα προγραμματάκι ρε παιδια να προτείνει κανείς για σχεδιαση κυκλωμάτων???το spice αρκεί?η μπα??

stom
03-05-09, 20:08
Για αυτο που θες να κανεις σου κανουν σχεδον ολοι οι atmega.
Δες λιγο το θεμα της Vref. Δεν μπορεις να μετρησεις τασεις μεγαλυτερες απο τη Vref.
Αμα θες να μπλεξεις με διαιρετες τασεως κλπ, ελευθερα.... :D
Σταθεροποιητη χρειαζεσαι μονο αν η ταση που εχεις δεν ειναι ηδη σταθεροποιημενη.
Αν θες απλως να σχεδιασεις το κυκλωμα μπορεις να το κανεις πχ με eagle.
Αν θες τωρα να δεις και πως δουλευει χωρις να το φτιαξεις, τοτε θες simulator οπως το spice..
Απο την αλλη, δεν νομιζω οτι εχεις να σχεδιασεις τιποτε.
Φτιαξε για αρχη ενα προγραμμα που να μετραει ταση απο ενα ποτενσιομετρο και πας μετα παρακατω....

Επιστήμων
03-05-09, 20:16
Με το θερμίστορ σε διαιρέτη τάσης δεν θα μπορέσεις να
πάρεις ανάλογη έξοδο σε σχέση με τη θερμοκρασία.

LM35 δεν έχω χρησιμοποιήσει αλλά το TMP36.(δείγμα ANALOG)
Βγάζει ανάλογη τάση με τη θερμοκρασία .(10mV/C)
0C --> 125C
500mV --> 1750mV

Αφού κάνεις μετατροπή A/D και
με λίγες πράξεις εντός μΕ είσαι οκ .

Η απόφαση δική σου .

Matzika
03-05-09, 20:16
Απο τι μου λες το να κάνω διαιρέτη τάσης μάλλον μπελάς είναι...έχεις κάποιον ενναλλακτικό τρόπο να προτείνεις?
Εγω την τροφοδοσία θα την δίνω απο μπαταρίες..η τάση πως ξέρω ότι είναι σταθεροποιημένη?:blushing:

Matzika
03-05-09, 20:29
επισης τη vref πως την υπολογίζω?? εχει να κάνει με το vcc/2 μήπως??

stom
03-05-09, 20:38
Και το lm35 αναλογα πραγματα κανει σε τασεις. Επισης ειναι αρκετα ευκολο να το βρεις σε καταστηματα ηλεκτρονικων στην Ελλαδα (σε αντιθεση με τα samples..)
Για την vref, διαβασε λιγο το pdf του atmega.. Στην πιο απλη περιπτωση Vref=Vcc με ενα πυκνωτακι για αποζευξη..
Οσο για τη μπαταρια ας το αφησουμε και παλι το θεμα για μετα.
Εαν δεν εχεις τροφοδοτικο, χρησιμοποιησε μια πλακε για φακο στα 4.5 volt
Η υλοποιηση κυκλωματων με επεξεργαστες που να δουλευουν με μπαταριες που να μην τελειωνουν σε μερικες μερες θα πρεπει να ειναι αλλο project.
Δεν γινονται ολα μαζι.
(Υποθετω οτι ξερεις οτι με 20 ευρω περνεις ετοιμο θερμομετρο με 2 αισθητηρες και display εσωτερικης /εξωτερικης θερμοκρασιας...)

robotakias
17-06-09, 18:59
[QUOTE=gsmaster;304879]Διάβασε το datasheet σελίδα 7, figure 7. Χρησιμοποιώντας μια ή δύο δίοδους δημιουργείς μια εικονική γείωση στα 0,7 ή 1,4V που την δίνεις στο LM35 και βάζεις μια αντίσταση απο την έξοδο του LM35 προς την κανονική γείωση. QUOTE]

Στο figure 1, εννοεί οτι για 2 βαθμούς Κελσίου έχουμε 0 mV ?

gsmaster
18-06-09, 00:38
Στο figure 1 λέει ότι αν το συνδέσεις απλά με μονοπολική τροφοδοσία θα δίχνει απο 2 βαθμους και πάνω. Δηλαδή η έξοδος του LM35 δεν μπορεί να είναι μικρότερη απο 20mV αν το συνδέσεις έτσι.

robotakias
18-06-09, 14:56
Στο figure 1 λέει ότι αν το συνδέσεις απλά με μονοπολική τροφοδοσία θα δίχνει απο 2 βαθμους και πάνω. Δηλαδή η έξοδος του LM35 δεν μπορεί να είναι μικρότερη απο 20mV αν το συνδέσεις έτσι.

Οπότε σε θερμοκρασία 2 βαθμών η έξοδος θα είναι στα 20 mV? Κατάλαβα σωστά? :confused1: