PDA

Επιστροφή στο Forum : Φωτορυθμικό



fkdpbpar
18-12-07, 01:03
Χαίρεται, θα ήθελα να ρωτήσω για το φωτορυθμικό που έχει το site, οι λάμπες στην έξοδο αναβοσβήνουν όλες μαζί, έτσι δεν είναι? Θα ήθελα να βρω ένα κύκλωμα που να αναβοσβήνουν 4 λάμπες, κάθε φορά και διαφορετική, με την ένταση του ήχου του ηχείου, έχει κανείς στο νου του κανένα κύκλωμα? Σκεφτόμουν να φτιάξω 4 κυκλώματα σαν αυτό του site και να έχω διαφορετική ρύθμιση ποτενσιομέτρου σε κάθε κύκλωμα, αλλά σ' αυτήν την περίπτωση θα ανάβουν πολλές λάμπες μαζί για δυνατό ήχο. Μήπως γίνεται να φτιάξω κάτι σαν crossover αλλά αντί για ηχεία να βάλω ρελέ που να αναβοσβήνουν τις λάμπες?

PiCBuRn3r
18-12-07, 13:18
Αυτό μάλλον που θες μπορείς να το κάνεις με αυτό (http://hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=439) το φωτορυθμικό που υπάρχει στο site (για το ίδιο λέμε :) ).
Σε κάθε κανάλι έχει R-C φίλτρο για μπάσα, πρίμα, mid κλπ.

Επιστήμων
19-12-07, 19:06
fkdpbpar πολύ μακάβριο :shock: το βιντεάκι .

fkdpbpar
20-12-07, 16:39
Τελικά έφτιαξα το ασύρματο φωτορυθμικό του site με επιτυχία, θα ήθελα να ρωτήσω αν αντί για το μικρόφωνο μπορώ να συνδέσω το φωτορυθμικό κατευθείαν στα ηχεία? Επιστήμων, ποιο βιντεάκι απ' όλα?

PiCBuRn3r
20-12-07, 18:47
Τελικά έφτιαξα το ασύρματο φωτορυθμικό του site με επιτυχία, θα ήθελα να ρωτήσω αν αντί για το μικρόφωνο μπορώ να συνδέσω το φωτορυθμικό κατευθείαν στα ηχεία? Επιστήμων, ποιο βιντεάκι απ' όλα?

Δεν μπορείς κατευθείαν γιατί το κύκλωμα δεν είναι απομονωμένο από τα 220Volt...

fkdpbpar
21-12-07, 00:28
Ευχαριστώ, μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει την λειτουργία των θυρίστορ TIC106 στο συγκεκριμένο κύκλωμα? Για να μαθαίνουμε κιόλας :wink:

fkdpbpar
23-12-07, 12:04
:?: :?: :?:

Nemmesis
23-12-07, 13:51
απο τα λιγα που ξερω εγω αυτα μπορω να σου πω... αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος παλαιοτερος... και επειδη μια εικονα = 1000 λεξεις