PDA

Επιστροφή στο Forum : ΖΗΤΑΩ ΕΜΠΕΙΡΟ ΣΧΕΔΙΑΣΤΗ PCB



sakis
18-12-07, 11:18
ο υποψηφιος πρεπει να εχει
πολυ καλη γνωση οποιου σχεδιαστικου προγραμματος pcb
σχετικα καλη γνωση κυκλωματων ενισχυτων ταξης ΑΒ
χρηση εξαρτηματων smd στις κατασκευες του
σχετικη γνωση τροφοδοτικων smps
δυνατοτητα reverse engineering ετοιμου προιοντος
και φυσικα μετατροπη σχηματικου σε pcb

το project αυτο ειναι μοναδικο (Η απασχοληση δεν ειναι μονιμη ) αλλα η εμπορικη του αξια ειναι τεραστια και τα οικονομικα μεγεθη ειναι ασυληπτα μια και μιλαμε για παγκοσμια αποκλειστικοτητα

οσοι πιστευουν οτι εχουν τις αναλογες ικανοτητες μπορουν να μου γραψουν και φυσικα να με καλεσουν

22940-91111 6944879399 Σακης Πετροπουλος

chip
18-12-07, 12:04
Φίλε Saki
δεν ξέρω αν αυτά που ψάχνεις μπορώ να στα καλύψω,
όμως γνωρίζω άριστη σχεδίαση πλακετών με Orcad (έχω εμπειρία σε σχεδίαση πλακετών από 1-4 Layer με πολλές εκατοντάδες VIA και χιλιάδες συνδέσεις μεταξύ εξαρτημάτων)
Φυσικά τέτοιες πλακέτες χρησιμοποιούν SMD εξαρτήματα οπότε και αυτό είναι δεδομένο,
Δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία σε κατασκευή ενισχυτών όμως πιστεύω οτι γνωρίζω τις αρχές σχεδίασεις όπως χρήση κατάλληλων εξαρτημάτων θερμική σύζευξη βαθμίδων και ανάγκη για αναίρεση μαγνητικών πεδίων που δημιουργούν τα υψηλά ρεύματα (που αν δεν αναιρεθούν μπορούν να επιρεάσουν τη λειτουργία των τρανζίστορ λόγω φαινομένου Hall)
Δεν έχω κατασκευάσει ποτέ SMPS που να πηγαίνει στη πρίζα αλλά μόνο παλμοτροφοδοτικά ανύψωσης και μείωσης τάσης όμως έχοντας ασχοληθεί με αυτά καθώς και με έλεγχο κιντητήρων ισχύος (~1KW) πιστεύω οτι θα μπορούσα να αντιμετωπίσω πολλά απο τα προβήματα αυτών...
Το reverse engineering πιστεύω οτι είναι στους περισσότερους που ασχολούνται στα ηλεκτρονικά στα ενδιαφέροντα θέματα αφού ειναι άκρως διδακτικό. Συνεπώς εντος κάποιων πλαισίων θα μπορούσα να το αντιμετωπίσω με μόνο περιορισμό το θέμα νομιμότητας... δηλαδή να μην ξεφεύγει το τελικό προιόν από τα θέματα καταπάτησης κάποιας πατέντας...
Φυσικά το να δεις κάτι πως το κάνει κάποιος άλλος είναι αυτονόητο και δε νοήται σχεδιαστής-μηχανικός που δεν θα κοιτάξει να πάρει ιδέες από άλλους ...
Βέβαια αν όλα τα παραπάνω πληρούν αυτο που ψάχνεις θα πρέπει να λάβεις υπόψην οτι βρίσκομαι πολύ μακρυά από την Αθήνα και οτι δεν θα μπορέσω να ασχοληθω με αυτο το Project πριν το Φλεβάρη (εκρεμεί η ολοκλήρωση άλλου Project)

sakis
18-12-07, 12:11
δεν υπαρχει καποιο θεμα νομιμοτητας σε ολη αυτη την φαση ....ακολουθουμε την πεπατημενη αλλα πραγματα ειναι που κανουν το προιον μοναδικο
στειλε εαν θελεις ενα μαιλ με τα στοιχεια σου ειτε τωρα ειτε οταν εισαι ετοιμος για δουλεια και μου λες να σου δωσω οποτε μπορεις ενα σχηματικο για να δω και εγω καποιο δειγμα του τι μπορεις να κανεις

( σε προσωπικο μαιλ μπορω να σου δωσω να κανεις μια "ασκηση''κατα τη γνωμη μου πολυ απλη για να δουμε αν μπορουμε να κανουμε δουλιτσα μαζι )

ευχαριστω για το ενδιαφερον

best regards sakis

tao
24-12-07, 22:51
Για σας και από εμένα θα ήθελα να βοηθήσω και εγώ αν μπορώ αλλά μου έχει γεννηθεί η εξής απορία τι είναι αυτό το project που το κάνει τόσο μοναδικό και η εμπορική του αξία είναι τεράστια και τα οικονομικά μεγέθη είναι ασύλληπτα και μιλάμε για παγκόσμια αποκλειστικότητα νομίζω ότι είναι ένα εύλογο ερώτημα που θα γεννήθηκε στον καθένα μας θα ήθελες να μας διαφωτίσεις λίγο? σε ευχαριστώ φιλικά Μάνος

sakis
26-12-07, 14:06
χρονια σου πολλα ..... Ναι φυσικα θα μπορουσα να σε διαφωτισω οπως ειπες και πολυ μαλιστα οχι μονον λιγο σχετικα με την ιδεα μου.....η οποια ειναι εξαιρετικα απλη οπως ας πουμε μια εφευρεση που εγινε πριν απο αρκετα χρονια και ελυσε απιστευτα προβληματα αν και πολυ τελικα απλο .....το ουπα ας πουμε ....εξαιρετικη ιδεα δεν βρισκεις ????

φυσικα μια τετοια ιδεα σαν την δικια μου δεν θα ηταν κατι το οποιο θα εγραφα στο φορουμ ετσι για πλακα....θελω να πω οτι μια και ειναι κατι σχετικα απλο να φτιαξεις γιατι να το γραψω ετσι απλα στο φορουμ και καποιος να ξεκινησει να κατασκευασει την ιδεα μου πριν απο εμενα ??? Λογικο δεν βρισκεις ?????

για να προστατευσω την ιδεα μου ο μονος τροπος ειναι η να την κατασκευασω μονος μου η απλα να την "δωσω" να την κατασκευασει καποιος αλλος αφου υπογραψει καποια σχετικη ρητρα η αν την δωσω να την κατασκευασουν πολλοι ( σε κομματια ) και εγω να κανω το τελικο μονταρισμα για να μην καταλαβει κανεις τι θελω να κανω ......

ειναι λιγακι μπερδεμενο ...επισης για μια τετοια ιδεα να διαθεσεις 10-15.000 ευρω να πας ενα ταξιδακι κινα να το δωσεις εκει να στο φτιαξουν ειναι μαλλον δεδομενο οτι την αλλη μερα ολη η κινα θα κατασκευζει ενα προιον ιδιο με το δικο σου αν οχι καλυτερο και σιγουρα φτηνοτερο .....

Οποτε με λιγα λογια μια ιδεα που μπορει να εμπλεκει αρκετα λεφτα και να εχει παγκοσμια αποκλειστικοτητα ( ακομα και αν ειναι το ουπα !!!!! ) καλο θα ηταν να προστατευτει με καποιο τροπο δεν το βρισκω ιδιαιτερα φρονιμο απο μερους να μου να την διαθεσω σε εναν αγνωστο αν και μπορει να εχει τις καλυτερες των προθεσεων ...

ευχαριστω ....

Nemmesis
26-12-07, 15:08
σωστος sakis... tao και εγω εχω αυτο το εύλογο ερώτημα αλλα ξερω οτι λογικα δεν θα επερνα απαντιση για αυτο και δεν ρωτησα

tao
26-12-07, 22:22
Σωστά τα λες φίλε μου αν και νομίζω ότι αν μας έλεγες ότι ήθελες να φτιάξεις ένα εξάρτημα το οποίο θα με βοηθήσει να βιδώσω μια βίδα σε έναν τοίχο δύσκολα θα καταλαβέναμε ότι εσύ έχεις ανακαλύψει το ουπα. Αν και το εξάρτημα είναι σχετικά απλό. Αν μας έλεγες ότι έχεις βρει έναν τρόπο να τηλεμεταφέρεις πράγματα δεν θα μπορούσε κανένας να το φτιάξει απλά και μόνο ακούγοντας το. Αυτό που θα ειθελα να ακούσω είναι ξέρετε έφτιαξα μια συσκευή που την βάζεις στην πρίζα και κάνει αυτό τίποτα περισσότερο. Έμπαση περιπτώσει αν έχεις ανακαλύψει κάτι το οποίο είναι έτσι όπως μας τα λες θα σου έλεγα να κάνης τις εξής κινήσεις θα βρεις έναν δικηγόρο του λες το σενάριο σου και καταθέτης τα σχέδια σου για να έχεις στα χέρια σου ένα χαρτί ( δίπλωμα ευρεσιτεχνίας ) που θα λέει ότι εσύ είσαι αυτός που το σκέφτηκες και το έφτιαξες πρώτος άρα δεν μπορεί να σου το πάρει κανένας και αν της να είσαι ακόμη πιο σίγουρος κάνεις ακόμα δυο πράγματα βάζεις τα σχέδια σου σε έναν φάκελο με ημερομηνία τα στέλνεις συστημένο με παραλήπτη εσένα και δεν το ανοίγεις απλά το έχεις μέχρι που να χρειαστεί και η τελευταία κίνηση πας στην εθνική τράπεζα νοικιάζεις μια θυρίδα βάζεις μέσα την ηδέα σου την κλίνεις κρατάς την αποδίδει που λέει πότε έχεις βάλει κάτι μέσα και μετά είσαι άρχοντας με τέτοιες αποδίδεις δεν θα σου την κλέψει ποτέ κανένας και αν το κάνει δεν θα χρειαστεί να κάνεις κάτι θα σε πληρώνουν και εσύ θα κάθεσαι.