PDA

Επιστροφή στο Forum : subwoofer test



furtune
28-12-07, 01:25
Χρονια πολλα σε ολλους. Εχω παρει εδω και καιρο ενα subwoofer με συστημα push-pull μεσα.Μεχρι τωρα "εστρωνα" τα μεγαφωνα αλλα ηρθε ο καιρος να τα τσιτοσω και λιγο. Ξερετε καμια κομματαρα που να τιναζει το subwoofer???

Nemmesis
28-12-07, 20:25
λοιπον εχω μερικα τραγουδακια για αυτον τον λογο τα εβαλα στο rapidshare για να τα κατεβασεις και να το "τσιτοσεις και λιγο" αλλα να σε ρωτησω κατι... εγω πρωτη φορα ακουω "στρωσιμο" σε ηχεια!!! :shock: :shock: :shock: το συνολακι μονος σου το
σενιαρισες? ειναι συστημα αμαξιου φανταζομαι.. ε? watt δεν μας ειπες...

οριστε...
http://rapidshare.com/files/79675256/nemmesis_ptol.rar.html



ετοιμαζω και εγω κατι με sub αλλα ακομα φοτο δεν παιζουν

furtune
30-12-07, 04:11
Βασικά οχι δεν ειναι συστημα αυτοκινιτου, ειναι για το σπιτι. Στο αμαξι δυσκολα θα βαλω ακριβα "παιχνιδια". Ξερεις αμα τα βαλεις, σιγουρα θα ειναι καποιος απ'εξω περιμενοντας να στα παρει οποτε ασ'το. Το κουτι αυτο μου το εδωσε ενας φιλος μου ετοιμο μαζι με τα crossover και εγω απλα πειρα 2 μεγαφωνα 6 inch απο 80 Watt το καθενα της Gemini (δεν ειχα παραπανω λεφτα) και το εκανα σαν καινουργιο. Τωρα για το στροσιμο που λες υπαρχει οντος. Επιδι τα μεγαφωνα, το τριγυρο ειναι απο λαστιχο, μεχρι να αποκτησει την καταλληλη ελαστικοτητα πρεπει να περασει λιγοσ καιρος ωστε να τα τσιτοσεις.

eebabs2000
30-12-07, 18:31
Παιδιά σόρυ για το άσχετο αλλά σχεδόν πάντα έχω πρόβλημα μ' αυτή τη σελίδα. Πως ανοίγουν τα αρχεία? Όταν πατάω free δε μου δίνει κωδικό για να κάνω download... Πολλοί φίλοι βάζουν αρχεία απο δώ και δε μπορώ να τα ανοίξω να βοηθήσω...

babisko
30-12-07, 18:43
Παιδιά σόρυ για το άσχετο αλλά σχεδόν πάντα έχω πρόβλημα μ' αυτή τη σελίδα. Πως ανοίγουν τα αρχεία? Όταν πατάω free δε μου δίνει κωδικό για να κάνω download... Πολλοί φίλοι βάζουν αρχεία απο δώ και δε μπορώ να τα ανοίξω να βοηθήσω...

Όταν πατήσεις free, αρχίζει να μετράει αντίστροφα κάποιος χρόνος ανάλογα με το μέγεθος του αρχείου. Όταν μηδενίσει ο χρόνος, τότε σου δίνει τον κωδικό, τον οποίο πρέπει να εισάγεις στο αντίστοιχο πεδίο. Έπειτα πατάς το κουμπί download from... και επιλέγεις αποθήκευση στον δίσκο σου. Αρχίζει το κατέβασμα του αρχείου και όταν αυτό τελειώσει ξέρεις την συνέχεια. ΠΡΟΣΟΧΗ, στους free users το rapidshare δεν δέχεται download managers, όπως flashget, internet download manager, getright κ.λ.π. Αν χρησιμοποιήσεις download manager, σαν free user, θα πάρεις ένα αρχείο με το όνομα του αρχείου που θέλεις να κατεβάσεις και επέκταση htm, με περιεχόμενο τίποτε.

eebabs2000
30-12-07, 18:56
Φίλε Μπάμπη ευχαριστώ πολύ, τα κατάφερα!

babisko
30-12-07, 19:05
Φίλε Μπάμπη ευχαριστώ πολύ, τα κατάφερα!

:D :D :D

sakis
05-01-08, 21:34
ελπιζω να με προτιμησεις και για το πρωτο σερβις..... επισης εχω μπουζι πλατινες και πολυ καλης ποιοτητας λαδακια ..... ανοιξε και κανα βιβλιο ....αμα θες ετσι για να δεις με τι υλικα κατασκευαζονται τα μεγαφωνα και αν χρειαζωνται στρωσιμο.... ειδεικα αυτο που εχεις .... gemini νομιζω ....

αντε καλα να περνας !!!!!

moutoulos
05-01-08, 21:55
... και αν χρειάζονται "στρώσιμο"....
Αφήνεις να εννοειθεί οτι δεν χρειάζονται "στρώσιμο" τα μεγάφωνα (woofer) ?.

sakis
05-01-08, 22:16
τα 29 χρονια που κανω αυτη τη δουλεια ομως εχουν σοβαρη αντιριση
ενοεις ασ πουμε οτι οταν αγοραζεις ενα συστημα 10-15000 w που κανει 40-50000 ευρα για παιξει σε μια συναυλια πρεπει να το ριξεις σε κανα γηπεδο πρωτα για να "στρωσει" και μετα να το βαλεις να τραγουδησει ας πουμε ο παπακωνσταντινου ..... τα μεγαφωνα κουμπαρε ειναι κατασκευασμενα απο αδρανη υλικα το βγαζεις απο το κουτι και το πλακωνεις μαλιοκουβαρα ...τιποτα αλλο ......

φθινουσα πορεια δηλαδη προς το χειροτερο εχουν αν εκετεθουν σε ζεστη καπνα υγρασια, τσιτες κλπ κατα τα αλλα τα χωνεις αερατα ...τιποτα αλλο .....

Nemmesis
05-01-08, 22:27
τα 29 χρονια που κανω αυτη τη δουλεια ομως εχουν σοβαρη αντιριση
ενοεις ασ πουμε οτι οταν αγοραζεις ενα συστημα 10-15000 w που κανει 40-50000 ευρα για παιξει σε μια συναυλια πρεπει να το ριξεις σε κανα γηπεδο πρωτα για να "στρωσει" και μετα να το βαλεις να τραγουδησει ας πουμε ο παπακωνσταντινου ..... τα μεγαφωνα κουμπαρε ειναι κατασκευασμενα απο αδρανη υλικα το βγαζεις απο το κουτι και το πλακωνεις μαλιοκουβαρα ...τιποτα αλλο ......

φθινουσα πορεια δηλαδη προς το χειροτερο εχουν αν εκετεθουν σε ζεστη καπνα υγρασια, τσιτες κλπ κατα τα αλλα τα χωνεις αερατα ...τιποτα αλλο .....

+1

sakis
05-01-08, 22:30
μην ξεχασω να διαφημιστω κιολας περιμενω σε λιγες μερες απο εισαγωγη .....νεα μοντελα με injection χα χα χα χα

moutoulos
05-01-08, 23:13
τα 29 χρονια που κανω αυτη τη δουλεια ομως εχουν σοβαρη αντιριση
ενοεις ασ πουμε οτι οταν αγοραζεις ενα συστημα 10-15000 w που κανει 40-50000 ευρα για παιξει σε μια συναυλια πρεπει να το ριξεις σε κανα γηπεδο πρωτα για να "στρωσει" και μετα να το βαλεις να τραγουδησει ας πουμε ο παπακωνσταντινου ..... τα μεγαφωνα κουμπαρε ειναι κατασκευασμενα απο αδρανη υλικα το βγαζεις απο το κουτι και το πλακωνεις μαλιοκουβαρα ...τιποτα αλλο ......

φθινουσα πορεια δηλαδη προς το χειροτερο εχουν αν εκετεθουν σε ζεστη καπνα υγρασια, τσιτες κλπ κατα τα αλλα τα χωνεις αερατα ...τιποτα αλλο .....

Σεβαστή η γνώμη σου.

Να διευκρινίσω κάτι, μιλάμε για μεγάφωνα που τοποθετούνται σε ηχεία, η ολόκληρα (έτοιμα ηχεία) κάποιου κόστους.
Εννοείτε δεν έχει νόημα να το κάνεις (στρώσιμο) σε ένα, πχ κινέζικο μεγάφωνο που κάνει 10ε.

Προσωπικά, ποτέ δεν μου άρεσε ο "μπακαλίστικος" τρόπος, "το βγάζεις απο το κουτί και το πλακώνεις", φαντάζομαι κανένας δεν θα το
έκανε σε ένα ζεύγος ηχείων κόστους πχ 2000ε. Εξάλου το καλό στρώσιμο της ανάρτησης αυτών, έχει να κάνει με την μακροζωία του.

Αν πάντως διαβάσεις εδώ (http://www.avclub.gr/forum/archive/index.php/t-864.html), ίσως να αλλάξεις και εσύ γνώμη.
Υπάρχουν και ξένα φόρουμ που ασχολούνται με το συγκεκριμένο θέμα.

sakis
06-01-08, 00:01
παραθετω μονο την προσωπικη μου αποψη και σε καμια περιπτωση ο τονος μου δεν ειναι επιθετικος ...... και ειδικα σε σενα γιατι σε εχω κοψει για καλο παιδι !!!!!!

Π@Π@ΡΑΚΙΑ ΜΑΝΤΟΛΕΣ!!!!!!
φυσικα εαν εχεις πληρωσει 2000 περιμενεις τα ηχεια σου να ειναι plug&play και να αποδιδουν το 100% μολις βγηκαν απο το κουτι και πιστεψε με εχω καποια ηλικια και εχω παιξει με μυρια μεγαφωνα ...το καλο στρωσιμο εχει να κανει με τα παπακια και τα αυτοκινητα στα μεγαφωνα δεν παιζει απολυτως κανενα ρολο .....

προσεξε κατι ομως ...ειδες οτι μιλησα για το 100% αυτο ειναι πολυ σχετικο και ο καθενας το εκλαμβανει με το δικο του τροπο τελος ακομα και το εργοστασιο που εφτιαξε τα μεγαφωνα εχει την δικη του αντιληψη για το ποσο και πως ειναι το 100%.....

τελος ...με αγαπη .... θα θυμισω για πολλοστη φορα ποσα ηχεια audax B&W καλα απο roister ουτε καν το συζηταω εχουν ερθει στο μαγαζι μου ...ολα αυτα παντα ημερα δευτερα επειδη το σαββατο κανανε παρτυ και μετα απο κανα μισαωρο εφη θωδη η σουλα βουρδουμπαση ειδαν το χριστο φανταρο ....αντιστοιχα 100% με ΣΠΑΝΟΥΔΑΚΗ ολα επαιξαν ντουφεκι ....οποτε τι να λεμε τωρα ......

η λογικη σου τι λεει οτι αμα μαμας σιγα στην αρχη και μετα πιο δυνατα αυτο κανει την καπο***τα πιο ανθεκτικη ?????????

τι λαλακιες ειναι αυτες αλλιως θα εγραφε στην αρχη στο κουτακι απεξω να μαματε σιγα σιγα σιγα για να στρωσει η
κα***ποτα εχω ξεραθει απο τα γελια !!!!!!

DT200
06-01-08, 00:23
saki, με μεγάλη λύπη διάβασα τα διάφορα ποστ που έκανες σήμερα σε όλα τα θέματα,
θα σε παρακαλούσα να μην είσαι απότομος , να γράφεις με σεβασμό, με ωριμότητα
να μην προσβάλλεις και να μην είσαι εριστικός.

αν νιώθεις ότι δεν μπορείς να είσαι ευγενικός με όλους εμάς
τότε διάβαζε αυτά που γράφουμε , μάθε από εμάς και κράτα
τις επιδεικτικές γνώσεις σου για πάρτι σου.

ξέρω ότι θα μου απαντήσεις , εγώ όμως δεν θα ασχοληθώ μαζί σου.
ελπίζω να συναινέσεις μαζί μου.

Nemmesis
06-01-08, 01:57
η λογικη σου τι λεει οτι αμα μαμας σιγα στην αρχη και μετα πιο δυνατα αυτο κανει την καπο***τα πιο ανθεκτικη ?????????


χαχαχα σε παω ρε μεγαλε και στο εχω ξαναπει... αλλα σε μερικους (οχι σε μενα) το γραψιμο σου μπορει να φενεται οτι δεν καθεσε σε ανετη καρεκλα και βιαζεσε να τελειωσεις με το γραψιμο για αυτο και ο τονος που γραφεις ειναι καπως φωναχτος και γρηγορος...
φιλικα παντα

PCMan
06-01-08, 02:13
sakis απλα respect :D :D :D

Η αλήθεια είναι ότι όταν πρωτο άκουσα για στρώσιμό απο ένα μαγαζί με ηχοσυστήματα εδώ, ΓΕΛΑΣΑ και ακόμα γελάω. Δεν έχει νόημα...
Ακόμα και το λινκ που δίνει ο moutoulos μας λέει στην ουσία ότι για να στρώσει το ηχείο πρέπει να κάνει πλήρεις κινήσεις μπρός-πίσω για να μαλακώσει και να κινείται πιό ελέυθερα. Με την ίδια λογική θα μπορούσε να παίζει τέρμα και τα ηχεία θα στρώσουν το ίδιο καλά αλλά με κάποιο χρόνο παραπάνω.

Συνεχίζω να το θεωρώ ανόφελο, δεν ξέρω γιατί... Παρ'όλα αυτά θα το δοκιμάσω σήμερα όλο το βράδυ(αφού δεν ακούγεται) με 10Hz στο ένα ηχείο για να μπορώ να το συγκρίνω με το άλλο, αλλά αν κάψω τον ενισχυτή μου, θα μαζέψετε όλοι € για να μου πάρετε ένα καινούριο STK4241V :lol: :lol: :lol:

:D

Παρ'επιπτώντως, δεν γράφει τίποτα τέτοιο πάνω στις καπό.....τες :lol: :lol: :lol:

gsmaster
06-01-08, 03:43
Παρακαλώ ηρεμίστε και κατεβάστε τους τόνους....

Να σας θυμίσω τα άρθρα 3 και 6 απο τους όρους πρόσβασης και χρήσης (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/rules.php)

Ευχαριστώ.

sakis
06-01-08, 14:22
ειναι περισσοτερο προς το καλαμπουρι και δεν εχω καμια κακη προθεση με κανενα απο το φορουμ δεν εχω καμια διαθεση να μπαινω σε προσωπικες αντιπαραθεσεις με κανενα .......

καμμια φορα αν ο τροπος που γραφω ειναι ασεβης ?? αγενης ?? ανωριμος??? και προσβλητικος ??? νομιζω οτι τα παραλες λιγακι .....παντως ξανατονιζω οτι η προθεση μου ειναι περισσοτερο προς χιουμοριστικη παρα κακη .....τελος παντων ο καθενας μπορει να το λαβει οπως νομιζει ..... ολοι οσοι βοηθησα με αυτα τα λιγα που ξερω καθως και ολους οσους εκραξα προσπαθωντας να αντιμετωπισω το προβλημα τους με χιουμορ .....

αυτα

sakis
06-01-08, 15:06
για να κλεισει και το θεμα με το στρωσιμο ..... αν πραγματι ηταν απαραιτητο ( κατα την γνωμη μου παντα ) στην εμπορικη αγορα που η καθε εταιρια κανει οτι μπορει για να αποδειξει οτι τα ηχεια της ειναι καλυτερα απο την αλλη εταιρια και ο σκοπος της τελικα ειναι πως θα πουλησει περισσοτερα κομματια ....δεν βρισκεις παραξενο οτι μεχρι τωρα δεν εχει βρεθει καποια εταιρια να λεει παρτε κοσμε ηχεια απο εμας γιατι τα πουλαμε στρωμενα !!!!! δεν επαιξε ..... εγω δεν ειδα ποτε κατι τετοιο ..... μετα απο την αλλη θα παραξενο θα ηταν να εχουμε και ηχεια παραγωγης ταδε χρονου κλπ ...σαν τα κρασια .....

ισως ολο αυτο να προερχεται απο καποια μανουαλ ηχειων που λενε οτι μολις αγορασατε το ηχειο αφηστε το να παιξει λιγο σιγα στην αρχη για να πιασει την αποδοση του ......( αυτο το θεωρω εξαιρετικα πιθανο σε ακριβα ηχεια οπου ολες οι μετρησεις εχουν γινει με το ηχειο ζεστο ) σημαινει οτι το πηνειο που βρισκετε μεσα στο μεγαφωνο στην ουσια ειναι και αυτο μια επαγωγικη αντισταση και φυσικα αλλαζει η θερμοκρασια την αντισταση αρα και την συμπεριφορα ολου του συστηματος και ειναι πιθανο να εννοει ο κατασκευαστης οτι ολες οι επιδοσεις ειναι στην νορμαλ θερμοκρασια λειτουργιας ....σε ολες τις περιπτωσεις παντως δεν εχει καμμια σχεση αυτο με στρωσιμο ...δηλαδη χαμηλο παιξιμο επι μακραν ......για αυτο αλλωστε σε ολα τα σοβαρα ηχεια λεει απο 25-150w δεν λεει ποτε απο 0-150 αυτο φυσικα εχει να κανει και με την ευαισθησια οτι το ηχειο δεν "ξεκιναει " σε ισχυ κατω απο 25w

το ιδιο αλλωστε ισχυει και για τους ενισχυτες κρυοι δεν δουλευουν ακομα τα συστηματα που ρυθμιζουν τα ρευματα ηρεμιας οπως επισης και παρα πολυ ζεστοι ....το ιδιο και τα ηχεια ...οσο "βραζουν" απο γκαζια τοσο χειροτερη ειναι η αποδοση τους