PDA

Επιστροφή στο Forum : πομπός και gps ?????



tao
29-12-07, 19:01
Ηι να κάνω πάλι μια περίεργη ερώτηση? Έβλεπα μια ταινία και από εκεί μου ηρθε η ηδέα. Υπάρχει τρόπος π.χ. να βάλω στο κατοικίδιο μου έναν πομπό (έτσι δεν λέγετε?) και να μπορώ να βλέπω μέσο gps που βρίσκετε? Γίνετε αυτό η μόνο στις ταινίες το βλέπουμε?
ευχαριστω

trelozakinthinos
29-12-07, 19:11
Γινετε και μερικοί κτηνίατροι απ όσο ξέρω το κάνουν!Με μία ένεση και μεσω ιντερνετ μπορεις και βρίσκεις πού είναι ο πιστός σου φιλος!

Marconi+
29-12-07, 19:37
Αλλά γιατί είναι πολύ πιστός δεν χρειάζεται :D :D :D :D :D :D

tao
30-12-07, 02:51
Πως γίνετε αυτό μπορεί κάποιος να μας πει από πού θα αντλήσουμε πληροφορίες?
Και αν όχι μέσο internet μέσο gps που θα το κουβαλάς μαζί σου και θα τρέχεις από πίσω του γίνετε?

MHTSOS
30-12-07, 15:16
Ψάξε στο Google για GPS GSM Tracker. Υπάρχουν πολλά που ξεκινάνε από 150 ευρώ και φτάνουν τα 800.

tao
31-12-07, 19:37
Να γίνω πιο συγκεκριμένος γιατί έχω μπερδευτεί λίγο?
Θέλω να βάλω στο σκύλο μου ένα GPS Tracking αν το λέω σωστά και κα βλέπω που πηγαίνει μέσο του δικού μου gps το mio 520c αφου το έχω που το έχω, να το κρατώ στο χέρι μου και να αναβοσβήνει το στίγμα του να το βλέπω live που πηγαίνει πιστεύω να καταλάβενετε τι λέω.
Ότι έχω δει ως τώρα είναι ένα ωραίο μηχανηματάκι το οποίο σου στέλνει της συντεταγμένες μέσο sms και μπαίνεις στο internet η τις γράφεις στο gps σου και σου λέει εκείνη την στιγμή που σου έστειλα το sms ήμουν εκεί αυτό δεν είναι και τόσο ωραίο

MHTSOS
31-12-07, 20:47
Αυτό που ζητάς δεν γίνεται. Τι δικό σου GPS (Mio) πώς θα δέχεται τα δεδομένα με τις συντεταγμένες από τον tracker που θα κουβαλάει ο σκύλος? Τα GPS Tracker στέλνουν τις συντεταγμένες μέσω του δικτύου κινητής τηλεφωνίας ή σαν SMS ή σαν δεδομένα μέσω GPRS. Οι επιλογές που έχεις είναι ή να λαμβάνεις το SMS στο κινητό σου και να βάζεις χειροκίνητα τις συντεταγμένες στο Mio (κάτι που δεν είναι και τόσο live) ή να λαμβάνεις τις συντεταγμένες σε real time στον Η/Υ σου και να βλέπεις το στίγμα στο Google Earth (κάτι το οποίο κοστίζει γιατί ο tracker στέλνει τα δεδομένα μέσω GPRS. Όμως μπορείς να το ρυθμίσεις να στέλνει το στίγμα ανά όποιο χρονικό διάστημα θες . Ανά 10 sec, ανά 30, ανά 1 λεπτό ή ότι άλλο θες.) Ελπίζω να σε κάλυψα.