PDA

Επιστροφή στο Forum : Δεν ανοίγει ο υπολογιστής...



manos_3
07-01-08, 17:38
Γεια σας.Τελευταία ο υπολογιστής μου όταν ανοίγει φορτώνει κανονικά μέχρις ότου βγάλει το logon των XP και αυτή τη γραμμή φόρτωσης.Μετά εμφανίζει μία μαύρη οθόνη και το κόκκινο φως που είναι πάνω στο κουτί που δείχνει την λειτουργία του σκληρού δίσκου δεν ανάβει καθόλου.Με ασφαλή λειτουργία τον άνοιξα και του έκανα "Επαναφορά συστήματος" αλλά σε κανονική λειτουργία πάλι δεν ανοίγει.Τι λέτε να φταίει;

P@s@ris!
07-01-08, 17:56
κάνε ένα φορμάτ να βρείς την υγειά σου.....
προσωπικά και εγώ για φορματ πάω.... :idea: :idea: :idea:

manos_3
07-01-08, 18:01
Ναι αλλά τόσα αρχεία που έχω που θα τα βάλω;;;

Marconi+
07-01-08, 18:22
Ναι αλλά τόσα αρχεία που έχω που θα τα βάλω;;;

ΣΕ ΕΝΑΝ ΔΕΥΤΕΡΟ ΣΚΛΗΡΟ ΔΙΣΚΟ….

manos_3
08-01-08, 14:19
Ναι αλλά αφού δεν ανοίγει το pc πως θα τα περάσω;;;

Marconi+
08-01-08, 14:32
Ναι αλλά αφού δεν ανοίγει το pc πως θα τα περάσω;;;

Με ασφαλή λειτουργία που λέει!!!

sakis
08-01-08, 14:39
αν το μηχανημα εχει ας πουμε μια βλαβη στο τροφοδοτικο ....ΤΙ ΣΤΟ ΚΑΛΟ ΘΑ ΒOΗΘΗΣΕΙ ΤΟ ΦΟΡΜΑΤ ????

οποτε καλε μου φιλε ακου μια πρωτη λυση ειναι να μπεις στο βιος την ωρα που ξεκιναει το μηχανημα να δεις αν οι τασεις που εχει εκει ειναι αποδεκτες .......ανοχες τις ταξης 10-20% ειναι αποδεκτες

μετα ..... θα μπεις σε safe mode και θα δεις απο το device manager να καποια απο τις συσκευες σου εχει καποιο προβλημα επισης θα κανεις ενα ελεγχο εαν οι συσκευες σου cd rom dvd rom flooppy κλπ δουλευουν δεν xρειαζεται να τρεχουν απλα να λειτουργουν ....... επισης οτι περιφεριακα πραγματα που εχεις usb κλπ τα ξηλωνεις για την ωρα μεχρι να δεις πως πανε τα πραγματα ....

αφου κανεις ολα αυτα και δεδομενο οτι απο την μητρικη σου δεν παιρνεις τιποτα σφυρηγματα του στυλ δεν δουλευει το ενα η το αλλο .......

κατεβαζεις σε ενα νετ καφε το avg free antivirus της grisoft το εγκαθιστας αφου πρωτα εχεις ξηλωσει οποιοδηποτε αλλο antivirus εχεις το αναβαθμιζεις και το τρεχεις ( ολα αυτα απο safe mode )

κατα 99% εχεις η βλαβη σε καποια συσκευη και σου κολλαει το μηχανημα στην εκιννηση η εχεις κατεβασει καποιον virus ο οποιος σου κανει ζημια στην διαδικασια εκιννησης ......
αυτα τα ωραια και επισης οταν τελειωσεις τραβα και ενα spyboot το οποιο ειναι και αυτο free για τα spyware και καθαρισες ......

και δυο συμβουλες ...αμα εχεις norton internet sequrity κλπ .....κανει παρα πολυ καλο προσαναμα ειδικα αμα εχεις τζακι στο σπιτι .......

μπορεις να ακολουθησεις την δικια μου αποψη μπορει να ακολουθησεις και καποια αλλη ....παντα μια την καθε φορα !!!!!

regards sakis

manos_3
09-01-08, 11:59
Ξαναπέρασα τα XP και στο στάδιο της εγκατάστασης των συσκευών(33 λεπτό) κόλλησε.Μετα αναγκάστηκα και έσβησα τον σκληρό και τον ξαναφορμάρησα για να βάλω τα XP αλλά και πάλι κολλάει στο 33 λεπτό της εγκατάστασης.Τι να κάνω τώρα πια;

manos_3
09-01-08, 12:04
Α και κάτι άλλο.Σε κάποιο σημείο της εγκατάστασης μου πέταξε μια μαύρη οθόνη με ένα μήνυμα: "Το αρχείο pciide.sys είναι κατεστραμένο".

johny16
09-01-08, 16:16
προβλημα πρεπει να εχει ο σκληρος δισκος πιστευω εγω διοτι οταν ειναι το προβλημα στο λογισμικο λιγο πολυ με ενα φορμαρισμα η ενα fdisk στην χειροτερη περιπτωση ειναι οκ. εκτος και αν εχει να κανει με την μητρικη.

ice25
09-01-08, 19:36
πρόβλημα ο σκληρός??τι συσκευές έχεις πάνω??βάλε μονό τα απαραιτιτα.κατεβασε και ένα τεστ μνήμης κανε ενα τεστ να δεις αν δουλεύει σωστά.και μετά μόνο με τα απαραίτητα ξαναπερνα τα xp .εμένα μου κανε τα ίδια χαζά και είχε πρόβλημα η μνήμη που ειχα στο bank2.και εξάλλου αφού μπαίνει σε safe mode μια χαρά είναι.βγάλε μη απαραίτητα προγράμματα.βγάλε drivers και ξαναβαλτο μπρος.δες και ποια προγράμματα φορτώνει στο msconfig.απο επέλεξε τα όλα...αν κάνουμε κατευθείαν φορματ και αλλάζουμε δίσκους καήκαμε...


άλλαξε το cd απο το οποίο κάνεις εγκαταστ..

Πάνω κάτω όσα είπε και o Sakis.τα έγραψε ποιο ωραία...εγώ στα γραπτά μια ζωή χάλι μαύρο

sakis
10-01-08, 00:38
αλλα δεν πειραζει ....εκανες φορματ σε ενα μηχανημα το οποιο εχει καποιο αλλο προβλημα ......

δεν πειραζει και εγω την εχω πατησει απο τα λαθη μας μαθαινουμε ολοι ......

ice25
10-01-08, 00:52
συμφωνώ και πάλι.πόσα άχρηστα φορματ έχω κάνει εγώ στα νιάτα μου. :D 8)

manos_3
10-01-08, 09:27
Ναι αλλά αφού έκανα format και σβήστηκαν όλα πως θα μπω;

lordi
10-01-08, 11:09
Ένα χρόνο περίπου πρίν είχα το ίδιο πρόβλημα! Η οθόνη δεν έδειχνε αναλύσεις πάνω απο 800x600 και άρα κατα την εκκίνηση των XP έμενε μαύρη!Αντίθετα σε safe mode ήταν μια χαρά! Άρα μάλλον η οθόνη σου ή η κάρτα γραφικών φταίει! Μην βιάζεσαι ποτέ να κάνεις format !! Δυστυχώς δεν σε πρόλαβα!!
Βέβαια αυτο που λές με την νέα εγκατάσταση με προβληματίζει αλλά έπρεπε πρώτα απ όλα να τον δοκιμάσεισ σε μια άλλη οθόνη!

sakis
10-01-08, 12:17
η ολη φαση ........ μετα το φορματ ερχετε και η αλλαγη οθονης !!!!!!!!!

αντε να σε κερασω αλλο ενα τιπ παρα πολλες φορες η καρτα γραφικων μια και κουβαλαει αρκετα χοντρο βυσμα και καλωδιο στην εξοδο της κουνιεται απο τη θεση της ...... επισης παθαινει και κατι αλλο χαρντγουερικο οι επαφες που εχει απο κατω ( παρα πολλες και απο την μια και απο την αλλη πλευρα ) πιανουν μακα η τελος παντων δεν εχουν καλη επαφη .... για να λυθει αυτο το μονο που πρπει να κανεις ειναι να βγαλεις την καρτουλα και να παρεις μια γομα για στυλο να τριψεις λιγακι τις επαφες και να την φυσσηξεις και ξανα μεσα .........

αυτα ...αντε και καλα κουραγιαααααααααα

manos_3
10-01-08, 20:44
Έβγαλα την κάρτα γραφικών και έβαλα την onboard και τώρα δουλεύει μια χαρα...Ευχαριστώ...