PDA

Επιστροφή στο Forum : 2SB415



socrates82
15-01-08, 04:11
Γεια σας. Ψαχνω το τρανζιστορ 2SB415 για να φτιάξω ένα παλιό μαγνητόφωνο. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει, για το που μπορώ να το βρω ή πιό άλλο μπορώ να βάλω? Ευχαριστώ πολύ.

Τρελός Επιστήμονας
15-01-08, 13:44
Από ότι κατάλαβα από το ψάξιμο στα databooks, μάλλον πρόκειται για τρανζίστορ εξόδου. Αν είναι έτσι, βάλε στη θέση του ένα AC128 ή AC188 αλλά πρέπει να αλλάξεις και τα δύο τρανζίστορ, εφόσον είναι σε βαθμίδα εξόδου push-pull, ώστε να υπάρχει συμμετρία. Αν θέλεις, ανάφερε περισσότερες πληροφορίες.

socrates82
15-01-08, 15:12
Ευχαριστώ πολύ. Και εγώ το AC128 ειχα στο μυαλο μου αρκεί να το βρώ και αυτό! Δίνω μια εικόνα απο το σχέδιο. Τα 4 2SB415 είναι τα X104,X105,X204,X205. Ευχαριστώ πολύ

socrates82
15-01-08, 15:14
λαθος συγνωμη

Τρελός Επιστήμονας
15-01-08, 20:25
Είναι παλιά αλλά αν ψάξεις, βρίσκονται. Απέναντι από το σπίτι μου έχει μαγαζί με ανταλλακτικά και σίγουρα έχει παλιά τρανζίστορ γερμανίου.

socrates82
15-01-08, 20:38
Σε ευχαριστώ πολύ αλλά μπορείς να μου πεις που είναι το σπίτι σου? Για να βρω το μαγαζί ρωτάω βεβαια. Άντε και αν τα βρω θα σου στείλω και ένα κουτί γλυκα!!! Ευχαρτιστώ πολύ.

Τρελός Επιστήμονας
15-01-08, 21:28
Αν μένεις στην Αθήνα (στο Κλεινόν Άστυ των αρχαίων), ψάξε στο Φανό, έχει τα πάντα (σχεδόν).

sakis
15-01-08, 23:02
εαν θελεις ελα να παρεις η πες μου που εισαι να σου τα στειλω ....πριν απο ολα ομως θα ηθελα να ξερω και πως τα εφαγες αυτα η αλλιως πια ειναι η βλαβη αυτα συνηθως δεν παθαινουν με τιποτα ( εκτος απο καποιες σειρες οι οποιες ΑΚΟΥΣΟΝ ΑΚΟΥΣΟΝ !!!!!αποδειχτηκε οτι δεν ηταν στεγανες !!!!!! και επιρεαζοντουσαν πολυ απο υγρασια )

σε ολες τις περιπτωσεις αυτα που εχω ειναι σωστα και φυσικα αν ειναι για 4 κομματια θα στα δωσω freebe

regards sakis

socrates82
16-01-08, 00:35
Τρελέ επιστήμονα ευχαριστώ πολύ αλλά ο Φανος ήταν ο πρώτος που κοίταξα και δεν είχε ούτε ένα για δείγμα. Ούτε καν τα AC128, 2SB324 που τα βρήκα από αλλού. Μου είπαν πως πριν λίγες μέρες είχε περάσει ένας τύπος και τα είχε πάρει όλα. Αν είναι αλήθεια αυτό μάλλον είναι ο Σάκης (χαχαχαχαχαχα)!!!!! Σάκη έχεις αυτό που ψάχνω????? Τα έχεις δηλαδή κάπου που αν σου πώ θα μπορέσεις να μου τα δείξεις? Όσο για την προσφορά σου σε ευχαριστώ πολύ. Πες μου που είσαι και θα έρθω και με ρεβύθια στα παπούτσια αν χρειαστεί!!!!!!!!!!! Πάντα με κάποιο κόστος όμως γιατί οι καλοί λογαριασμοι.............................. Η ζημιά όταν έγινε ήμουν πολύ μικρος. Περίπου 5 ετών οπότε δεν ξέρω πως έγινε. Απο κοντά μπορώ να στο περιγράψω αν θες και να σου δείξω και τη ζημιά που είχε πάθει. Ευχαριστώ για όλα παιδια. Περιμένω με αγωνία λεπτομέριες!!!!!!!!

Τρελός Επιστήμονας
16-01-08, 13:00
Νομίζω ότι έχω κάποια παλιά που δεν τα χρειάζομαι. Στείλε pm και στο μεταξύ θα ψάξω το συρτάρι μου.