PDA

Επιστροφή στο Forum : Taylor



baladofatsas
24-01-08, 17:13
Αδερφια μια μικρη βοηθεια!
Ξερει κανεις να μου πει ποιος ειναι επιτελους αυτος ο τυπος του Taylor?????
Διαβαζω ενα βιβλιο μαθηματικων, ολα στηριζονται πανω σ' αυτον και δεν τον αναφερει πουθενα!!

socrates82
24-01-08, 18:53
Hi. Για τι χρήση τον θές τον τύπο? Ρωτάω για να μην σε μπλέξω με κανένα μακρυνάρι και δεν το χρειαζεσαι σε αυτή τη μορφή!!!! Αλήθεια ποιά βιβλία μαθηματικών αναφέρονται σε αυτόν χωρίς να τον έχουν?

baladofatsas
25-01-08, 13:51
Λεγεται "Εφηρμοσμενα Μαθηματικα" (Α.Μπρατσος)
Εχει μεσα της Παναγιας τα ματια, και οταν πρωτομπαινει στο κεφαλαιο του Taylor γραφει "μεθοδος Euler". ....απο τον τυπο του Taylor προκυπτει.....

socrates82
25-01-08, 14:53
Το βιβλίο αναφέρεται σε διαφορικές εξισώσεις? Είναι μεμονομένο μάθημα ή έχεις κάνει σε κάποια άλλα εξάμηνα και άλλα μαθηματικά? Λογικά θα το έχει σε κάποιο απο τα βιβλία που έχεις είδη κάνει. Για να μην το έχει ή θα θεωρεί ότι το έχεις διδακτεί για να φτάσεις να κάνεις τα εφαρμοσμένα μαθηματικά ή ότι δεν το χρειάζεσαι για την συνέχεια στο Euler (για την εφαπτομένη μιλάς?) που θα είναι για κάτι πολύ εξειδικευμένο. Αν όχι δες τις εικόνες΄. Είναι για πολλές και μία μεταβλητή. Αυτά από εμένα και αν θες κάτι μου λες.

baladofatsas
25-01-08, 15:30
Σ' ευχαριστω πολυ φιλε μου που μπηκες στον κοπο!! Θα την παλεψω!
Καλη επιτυχεια σε οσους δινουν μαθηματα σ' αυτην την εξεταστικη!

socrates82
25-01-08, 16:20
Τιποτα. Χαρά μου. Τι μάθημα δίνεις σε ποιά σχολή είσαι? Θες καμία πρόταση για βιβλίο?