PDA

Επιστροφή στο Forum : πως βγαίνουν τα αυτοκόλλητα?



otakis
29-01-08, 00:09
ακούγεται λίγο χαζό, αλλά ξέρουμε κάποιο υλικό για την αφαίρεση αυτοκόλλητων από πλαστικές -κυρίως- επιφάνειες (όπου πιάνουνε πολύ γερά τα μαμημένα...)?

δεν θέλω βενζίνη, οινόπνευμα ασετόν, γιατί είτε θαμπώνουνε τις επιφάνειες, είτε αφήνουν κόλλα μετά την αφαίρεση.

ευχαριστώ προκαταβολικά :)

gsmaster
29-01-08, 00:19
Μια άλλη λύση είναι σεσουάρ και προσεκτικό τράβηγμα. Το οινόπνευμα μετά είναι απαραίτητο για να φύγουν τα υπολλείματα κόλλας. Εξαρτάται πολυ και απο την ποιότητα του αυτοκόλλητου.

PCMan
29-01-08, 00:23
Σεσουαρ, ξύστρα και οινόπνευμα.
Όχι ασετον ή βενζίνη, λιώνει το πλαστικό.

thanos
29-01-08, 02:13
Αφου το ξυσεις καλα βαλε μικρη ποσοτητα λαδι και τριψε σφιχτα με το δακτυλο. :lol: :lol:

lynx
29-01-08, 04:10
εν συνεχεια με τον τροπο που υπαιδιξε ο φιλος thanos θα προτεινα να απλωσουμε λαδακι και στην υπολοιπη επιφανεια. ενω ταυτοχρονα καλο θα ηταν να επιστρατεψουμε και το αλλο χερι μας κανοντας ελαφρο μασαζ στις περιοχες που εχουμε ηδη καλυψει... εντεινοντας την προσοχη μας στα ευαισθητα σημεια!

δεν ξερω αν εχει να προσθεσει κανεις αλλος κατι...εχω ακουσει οτι και η βαζελινη κανει πολυ καλη δουλεια... εγω προσωπικα τελειωσα! 8)

Nemmesis
29-01-08, 10:00
εν συνεχεια με τον τροπο που υπαιδιξε ο φιλος thanos θα προτεινα να απλωσουμε λαδακι και στην υπολοιπη επιφανεια. ενω ταυτοχρονα καλο θα ηταν να επιστρατεψουμε και το αλλο χερι μας κανοντας ελαφρο μασαζ στις περιοχες που εχουμε ηδη καλυψει... εντεινοντας την προσοχη μας στα ευαισθητα σημεια!

δεν ξερω αν εχει να προσθεσει κανεις αλλος κατι...εχω ακουσει οτι και η βαζελινη κανει πολυ καλη δουλεια... εγω προσωπικα τελειωσα! 8)

χαχαχα... σιγουρα μιλας για τα αυτοκόλλητα??? :lol: :lol: :lol:

nitako
29-01-08, 13:19
Αν το αυτοκόλλητο ειναι χάρτινο , εγω βαζω μια βρεγμένη χαρτοπετσέτα επάνω του για κανά 10λεπτο (για να μουλιάσει)και μετα βγαίνει για πλάκα

manos_3
29-01-08, 13:51
Βρέξε ένα σφουγγάρι και βάλε απορρυπαντικό για να κάνει λίγη σαπουνάδα και πίεσε το πάνω στο αυτοκόλλητο για λίγη ώρα και κατόπιν τράβηξε...Αν και πάλι επιμένει βρέξε ένα ψιλό συρματάκι και τρίψε το...

Nemmesis
29-01-08, 14:13
Βρέξε ένα σφουγγάρι και βάλε απορρυπαντικό για να κάνει λίγη σαπουνάδα και πίεσε το πάνω στο αυτοκόλλητο για λίγη ώρα και κατόπιν τράβηξε...Αν και πάλι επιμένει βρέξε ένα ψιλό συρματάκι και τρίψε το...

νομιζω οτι ο φιλος μας το τονισε οτι δεν θελει να θαμποσει το πλαστηκο... εγω βαζω ζεστο νερο με λιγο αβα μεσα σε ενα ψεκαστικο απο το αζαξ και βρεχω για κανα 3λεπτο το αυτοκολλιτα αν ειναι χαρτινο και οτι δεν βγει το τριβω απαλα με ενα σφουγγαρακι ( το καλητερο σφουγγαρακι που βρηκα ηταν κατι ειδικα τριγωνα σφουγγαρακια που ειχε η κοπελα μου για να ξεβαφει τα ματια της μου ειπε(δεν λεω κατι βαμβακερα στρογγιλα που εχουν)... δεν ξερω πως τα λενε εγω πηρα τα δικα της ενα σακουλακι με καμια 20ρια μεσα...

papkir
29-01-08, 14:44
Υπαρχει ενα ειδικο σωληναριο γερμανικης προελευσης
DATAFLASH LABALCLENE διαβασε οδηγιες αν σου κανει
εγω το χρησιμοποιω για να βγαζω ετικετες απο φακελους
και απο πλαστικες διαφανειες

robotakias
29-01-08, 16:55
εν συνεχεια με τον τροπο που υπαιδιξε ο φιλος thanos θα προτεινα να απλωσουμε λαδακι και στην υπολοιπη επιφανεια. ενω ταυτοχρονα καλο θα ηταν να επιστρατεψουμε και το αλλο χερι μας κανοντας ελαφρο μασαζ στις περιοχες που εχουμε ηδη καλυψει... εντεινοντας την προσοχη μας στα ευαισθητα σημεια!

δεν ξερω αν εχει να προσθεσει κανεις αλλος κατι...εχω ακουσει οτι και η βαζελινη κανει πολυ καλη δουλεια... εγω προσωπικα τελειωσα! 8)

χαχαχα... σιγουρα μιλας για τα αυτοκόλλητα??? :lol: :lol: :lol:

Αυτό ακριβώς σκέφτηκα και εγώ.. Έχει λέξεις κλειδιά όπως "να απλωσουμε λαδακι", "ελαφρο μασαζ", "ευαισθητα σημεια", "και η βαζελινη κανει πολυ καλη δουλεια... εγω προσωπικα τελειωσα" που σε παραπέμπουν αλλού !!! Που να είχε το μυαλό του ο φίλος μας άραγε ??!! :D :D :!: :!: :!: \:D/ \:D/

lynx
30-01-08, 02:22
τσσσσσσσ.... πονηρα μυαλα αυτο το φορουμ! φυσικα για αυτοκολλητα μιλαω και εγω! :mrgreen:

Nemmesis
30-01-08, 11:14
χεχε... εμεις ημαστε πονηροι οκ... αλλα τη ειναι και η υπογραφη σου? :)

lynx
30-01-08, 16:39
Θα ανοιξω ενα τοπικ καποια στιγμη σημερα και θα δεις τι ειναι το πραγματικο εργαλειο του παλιου... :wink: :D
καμοια σχεση με τα εργαλεια που φανταζεσαι... 8)

σειρα σου να απολογηθεις για την υπογραφη σου... :P

Nemmesis
30-01-08, 16:54
tnks αλλα εγω προσεχω που βαζω την τσιφρα μου και το αλλο....μην γελατε...
το στιλο μου εννοω :P

musiker
21-06-10, 14:00
εγω μολις δοκιμαζω βρεγμενη χαρτοπετσετα με σαπουνι πιατων που το αδηνω πανω στο αυτοκολλητο (επιφανεια μεταλλικη πλυντηριου ρουχων) και μετα θα βαλω την σπατουλα! θα δουμε!

antonis_p
21-06-10, 14:30
Υπαρχει ενα ειδικο σωληναριο γερμανικης προελευσης
DATAFLASH LABALCLENE διαβασε οδηγιες αν σου κανει
εγω το χρησιμοποιω για να βγαζω ετικετες απο φακελους
και απο πλαστικες διαφανειες

Είπαμε δεν βγάζουμε αυτοκόλλητα από την BMW μας
με γερμανικά προϊόντα! Κάνουμε μποϋκοτάζ! :wiink:

musiker
21-06-10, 14:38
τελικα βρεγμενο χαρτι με σαπουνι και μετα σπατουλα λεπτη μεπροσοχη μη γδαρει τη ειφανεα και επισης βενινη καθαρισμου στο τελος με χαρτακι να φυγει η κολλα. ψιλοβοηθει και σφογαι πιατων με υγρο πιατων! αυτα
καλα ξεκ.....ολλήματα!:001_rolleyes::001_smile:

stathis
21-06-10, 15:23
Εγώ όταν θέλω να βγάλω κάποιο αυτοκόλητο το καίω λίγο με τον
αναπτήρα χωρίς να το κρατάω πολύ ώρα σε ένα σημείο...
Σε όλα τα σημεία και σχετικά γρήγορα για να μην αρπάξει...
Έτσι ξεπαγώνει η κόλα και μετά από λίγο βγαίνει πολύ εύκολα.
Σε περίπτωση που μείνει κόλα στην επιφάνεια θα βάλεις υγρό σαπούνι
σε ένα βιτέξ και μετά λίγο νερό,και είναι ετοιμο...

axel
21-06-10, 16:28
η καλύτερη λύση είναι πιστόλι θερμού αέρα.Ετσι ξεκολλάω κάθε χρόνο το σήμα τελών κυκλοφορίας!

Capacitor
21-06-10, 16:47
Αν και ξανανοιχτηκε μετα απο πολυ καιρο το θεμα,ας πουμε μια γνωμη.
Το καλυτερο που μπορει να χρησιμοποιηθει γι αυτη την χρηση ειναι μισο λεμονι το οποιο περιεχει οξεα και βγαζει αμεσως τα αυτοκολλητα,και γι αυτο ενα απο τα καλυτερα σπρευ στην αγορα που αφαιρει αυτοκολλητα LABEL OFF εχει σαν βαση το λεμονι.

dalai
21-06-10, 19:28
Ε αφου το ανοιξες ξανα ας το πουμε να σας λυθει και η απορια
Το καλυτερο με διαφορα ειναι.... το zipελαιο.
Ναι το υγρο για τους αναπτυρες zippo. Ισχυρο για να διαλυσει την κολλα και μαλακο για να μην χαλασει την επιφανεια.
Το μονο μειονεκτιμα ειναι οτι δεν ειναι υλικο σπιτιου και ειναι ακριβουτσικο.

lastid
21-06-10, 20:12
Μια και ξανάνοιξε λοιπόν το θέμα... :biggrin:
Για όσους επιχειρήσουν με οινόπνευμα, το μυστικό είναι να μην δοκιμάσουν αμέσως αλλά να περιμένουν 3-5 λεπτά τουλάχιστο, συμπληρώνοντας με οινόπνευμα αν χρειάζεται.