PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετρητης 0-999



trelopsyxakias
30-01-08, 00:45
χαιρεται σε ολους

ψαχνω να βρω ενα σχετικα ευκολο κυκλωμα για να φτιαξω
εναν μετρητη που να μετρα απο το 0-999
και απο εναν διακοπτη καθε φορα που θα δεχεται εναν παλμο
να ανεβαινει ενα ψηφιο και με ενα αλλο διακοπτη να κανει ρεσετ.

οποιος γνωριζει κατι και εχει να προτεινει ας απαντησει

ευχαριστω :D

gsmaster
30-01-08, 01:19
0-9999 με ένα μόνο τσιπάκι ICM7217A
http://www.maxim-ic.com/quick_view2.cfm/qv_pk/1501
Μπορείς να πάρεις και δείγματα.

chip
30-01-08, 09:49
Ή αλλιώς αν δεν μπορείς να πάρεις δείγματα ICM7217A
βάλε CD40110 (προσοχή μην σου δώσουν cd4011B) που θα κοστίσει πολύ πιο φθηνά και θα το βρείς και πιο εύκολα.
Αν ούτε αύτο βρείς μετά βάζεις 3 CD4510 kai 3 cd4511

tolis86
30-01-08, 11:30
ή το πιιο απλοικο οσων αφορα τα τσιπ που θα πρεπει να χρησημοποιηθουν, 5 jk flip-flop οι j και οι k ακροδεκτες παντα στον ασο και τα q του καθε φλιπ φλοπ πανε στο ρολοι του επομενου εκτος απο το πρωτο που παιρνει το ρολοι απο σενα. προσοχη αν υπαρχουν τσιπ με ακροδεκτες αρνητικης λογικης!! ε και αν θες μετα το 999 να μηδενιζει φτιαξε μια λογικη με πυλες που αν δοσει ασο ας πουμε να δινει παλμο στο ρισετ.

chip
30-01-08, 13:25
οπς....νόμιζα οτι θέλει up down μέτρηση
Αφού θελει μόνο Up απλά 3 ολοκληωμένα cd4033 ή cd4026
και αν δεν βρει τίποτε απ αυτα
δύο ολοκληρωμένα cd4018 και 2 cd4511 (ή cd4543)
Βασικά το όλο θέμα είναι τι ολοκληρωμένα βρίσκει στην πόλη που κατοικεί.

Όπως και να έχει πάντως στην είσοδο μεταξύ διακόπτη και είσοδο clk θα χρειαστεί κύκλωμα de-bounce για να κόβει τις αναπηδήσεις του Button.

tolis86
30-01-08, 16:06
με ενα σμιτ τριγκερ καθαριζεις αν και πρωτο ετος που ειχαμε φτιαξει το μετρητη με τα jk δεν ειχαμε τιποτα για φιλτραρισμα. απευθειας απο τον διακοπτη διναμε παλμο...μια χαρα δουλεβε...:P

chip
30-01-08, 19:18
Διόρθωση
Ήθελα να πω....
2 CD4518 (ΟΧΙ 4018) και 3 (όχι 2) CD4511 ή CD4543

trelopsyxakias
30-01-08, 20:40
:D παιδια σας ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σας

θα παω αυριο σε ενα καταστημα ηλεκτρονικων και οτι βρω
απο ολα αυτα, αυτο και θα αγορασω !!!

chip
31-01-08, 09:25
Σκέφτικα άλλη μια περίπτωση μόνο με δύο ολοκληρωμένα
MC14553 (έχει τρείς μετρητές) και ένα CD4543 (κάνει την αποκοδικοποίηση BCD σε 7 segment)

trelopsyxakias
02-02-08, 02:02
:( χαιρεται και παλι παιδια
ξανα γραφω γιατι τα βρηκα λιγο μπαστουνια με τον μετρητη>
Πηγα σε οτι μαγαζια ηξερα και ρωτησα για τα τσιπακια που μου προτεινατε
αλλα το μονο που βρηκα ηταν εκεινη η λυση με τα 2 cd4518 και τα 3 cd4543
το οποιο κυκλωμα εκατσα και το εκανα πανω στην breadboard και δεν μου δουλευει
σωστα δειχνει οτι αριθμους θελει.
γι'αυτο εχω βαλει αυτες τις φωτογραφιες οι οποιες ας πουμε οτι με βοηθησαν για το κυκλωμα
αλλα επειδη ειμαι και λιγο αρχαριος δεν ξερω πως να συνδεσω τα trigger τα ρεσετ και επισης
για πολλα ποδαρακια δεν ξερω ποιο ρολο παιζουν οπως:΅latch disable - phase - blanking-clockA -clock b-
enable A - enable B.
οποιος καταλαβαινει και εχει ορεξη ας μου απαντησει
ευχαριστω πολυ
:P

trelopsyxakias
02-02-08, 02:17
Να μπορουσα να εβαζα και τις φωτογραφιες καλα θα ηταν αλλα δεν μοπρω και γιατι δεν ξερω :shock:
τελοσπαντων αμα καταλαβαινει κανεις και μπορει με καποιο τροπο να μου εξηγησει τι πρεπει να κανω
εχει καλως αλλιως δεν πειραζει θα προσπαθησω με τα flip - flop.
Που να πω την αληθεια την ιδεα που εδωσε ο tolis86 με τα 5 flip flop δεν την καταλαβα.
(αν εχεις κι εσυ ορεξη παλι απαντησε μου λιγο πιο αναλυτικα για το πως θα το συνδεσω}

αλλιως αγοραστε μου εναν μετρητη να τελειωνει η υποθεση :D

gsmaster
02-02-08, 03:02
Πάτα στο http://www.hlektronika.gr/phpBB2/templates/ca_aphrodite_lblue/images/lang_english/quick_reply.gif αυτό με το βελάκι όχι το άλλο έχει σημασία και απο κάτω απο εκεί που γράφεις έχει ένα λινκ Add image to post. Πατας εκεί και σου ανοίγει ένα παράθυρο, πατάς αναζήτηση και βρίσκεις την εικόνα που θες να ανεβάσεις και πατάς upload it και είσαι έτοιμος

trelopsyxakias
02-02-08, 08:29
ωραιος!!!
http://www.postimage.org/aV2deiLS.jpg (http://www.postimage.org/image.php?v=aV2deiLS)

http://www.postimage.org/aV2denL9.jpg (http://www.postimage.org/image.php?v=aV2denL9)

chip
02-02-08, 10:22
Ελπίζω να προλάβω να σου στείλω μέσα στο σαβατοκύριακο το σχέδιο αλλά μάλον σωστά τα έχεις κάνει απλά δεν έβαλες στην είσοδο κύκλωμα debounce και όταν πατας μία φορά το διακόπτη αυτός δείνει τυχαία πολλούς παλμούς (Απόλυτα λογικό) Αν έχεις πρόχειρο ένα 555 σύνδεσέ το... αν δεις οτι μετρά κανονικά τότε φταίει οτι χρειάζεται κύκλωμα de-bounce. Αν όχι τότε υπάρχει και άλλο λάθος.

chip
04-02-08, 11:44
Το έχω κατασκευάσει είδη σε raster το βράδυ θα ανεβάσω το σχέδιο. Χωρίς κύκλωμα debounce παντως δεν δούλευει καθόλου (κάποια ψηφία δεν εμφανίζονται ποτέ και τα άλλα μετράνε τρελά)!
Οπότε στο σχέδιο θα δείχνω και κύκλωμα debounce. Πιθανά ολοκληρωμένα για το κύκλωμα debounce
cd4093, cd40106, mc14584
cd4069

trelopsyxakias
04-02-08, 15:51
:D πραγματικα σε ευχαριστω για το ενδιαφερον.

ναι, αν μπορεις κανε μια προσπαθεια και στειλε μου το σχεδιο.
επισης προσπαθησα να κανω και κυκλωμα de-bounce με το 555 αλλα τιποτα.


λες να γινει με τα αλλα chip που μου προτεινεις....
θα περιμενω απαντηση και παλι ευχαριστω...

Επιστήμων
04-02-08, 16:17
Αυτό το debounce χρησιμοποιώ με επιτυχία .
http://www.postimage.org/PqHrkhS.jpg (http://www.postimage.org/image.php?v=PqHrkhS)

trelopsyxakias
04-02-08, 18:35
:? φιλε επιστημονα επειδη δεν τα γνωριζω και πολυ καλα.

οι πυλες αυτες σε πιο ολοκληρωμενο θα τις βρω?

chip
04-02-08, 19:41
Στο κύκλωμα που έστειλε ο επιστήμονας είναι το SN7400 όμως δεν κάνει για την περίπτωσή σου, αφού το 7400 είναι TTL ενώ τα CD4XXX είναι CMOS και είναι ασύμβατο να οδηγείς CMOS με ΤΤL
καλύτερα να βάλεις CD4011 αλλά θα κοιτάξεις το datasheet γιατί έχει άλλα ποδαράκια το cd4011.
Επίσης θα βάλεις σε κάθε είσοδο που πάει στο διακόπτη αντίσταση (10Κ) που θα πηγαίνει στο VCC
Αν δεν βρείς CD4011 μπορείς να βάλεις CD4093
ή μπορείς να βάλεις CD4001 αλλά τότε ο διακόπτης θα πηγαίνει στο VCC και η αντιστάσεις που είπα στο GND.

Αν όμως βρίσκεις μόνο SN7400 (ή 74LS00) τότε πρόσθεσε στο κύκλωμα αντίσταση από την έξοδο του 7400 (πόδι 6) μία αντίσταση 4Κ7 που θα πηγαίνει στο VCC΄οπότε έτσι θα γίνει συμβατό με CMOS. Βέβαια βάζοντας 7400 η τροφοδοσία θα είναι υποχρεωτικά 5V!

To Κύκλωμα που πρότεινε ο επιστήμωνας είναι πολύ αξιόπιστο (ίσως το πιο αξιόπιστο απ' όλα) αλλά έχει το μεινόκτημα (για κάποιους) οτι το Bouton πρέπει να είναι ON-ON Αν δεν σε πειράζει αυτό προίμησε το κύκλωμα του επιστήμωνα.
διαφορετικά κάνε αυτό που θα σου στείλω.

(λέγωντας 555 δεν εννοούσα να κάνει debounce (Που γίνεται κι αυτό) αλλά να δίνει παλμούς για να δεις αν μετράει σωστά ο μετρητής.

chip
04-02-08, 23:56
Στα σημεία ABCD συνδέεις τις αντίστοιχες εισόδους των 3 CD4543. Στο δικό μου κύκλωμα έβαλα CD4511 γιατί τα είχα πρόχειρα (δεν θυμάμαι που έχω τα CD4543) αλλά δεν υπάρχει λόγος να σου δημιουργήσει προβλήματα με το CD4543.
Παράλληλα με το διακόπτη Reset έχω έναν πυκνωτή 22nF που κάνει reset τους counter μόλις δώσεις ρεύμα (για να μην ξεκινά με τυχαία ένδειξη)
Επίσης μην ξεχάσεις να συνδέσεις τις ασύνδετες εισόδους των ολοκληρωμένων σε VCC ή στο GND.
Καλό είναι επίσης να βάλεις και κανένα πυκνωτή 100μF και 100nF στο κύκλωμα.

chip
04-02-08, 23:58
Ωχ....ξέχασα να επισυνάψω το κύκλωμα....

Επιστήμων
05-02-08, 16:00
Ο διακόπτης που έχω είναι με ελατήριο επαναφοράς .
Οπότε απλά το πατάω και επανέρχεται μόνο του εξάγοντας
έναν πεντακάθαρο παλμό !

Nemmesis
05-02-08, 17:22
Ο διακόπτης που έχω είναι με ελατήριο επαναφοράς .
Οπότε απλά το πατάω και επανέρχεται μόνο του εξάγοντας
έναν πεντακάθαρο παλμό !
μην το λες οτι εχει πεντακαθαρο παλμο...

Επιστήμων
05-02-08, 19:35
Το λέω και είμαι απόλυτος .

Νομίζω είναι ξεκάθαρο το γιατί .

chip
05-02-08, 21:05
Ο παλμός που παράγει το μπουτόν (με το ελατήριο) έχει πολλά παλμουδάκια (θόρυβο) αλλά με το κύκλωμα RS καθαρίζει πλήρως!! και επειδή το κύκλωμα δεν βασίζεται σε κύκλωμα RC αλλά σε λογικό κύκλωμα είναι απόλυτα καθαρό ανεξάρτητα από τήν ποιότητα του Bouton (βασίζεται στο γεγωνός οτι όσα SET και να κάνεις στο κύκλωμα RS η έξοδος θα πάει στο SET και θα παραμείνει εκέι και όσα RESET και να κάνεις θα πάει στο RESET και θα παραμείνει εκεί.

Nemmesis
05-02-08, 22:38
Το λέω και είμαι απόλυτος .

Νομίζω είναι ξεκάθαρο το γιατί .

και ξαναλεω μην ειναι τοσο απολυτος... ακριβως αυτο που θελεις να κανεις το εχω κανει... και εγω το ιδιο πιστευα αρκετο καιρο πριν... και ολοκαινουργιο να ειναι το μπουτον θα στο κανει... εσυ πιστευε οτι θες... παντος η καλητερη λυση δοθηκε πριν με τις 2 πυλες...
φιλικα παντα

edit... οπα σορρυ δεν προσεξα οτι εσυ εχεις το κυκλωματακι με τις πυλες...

trelopsyxakias
06-02-08, 14:19
:wink: αργησα να απαντησω γιατι ειχε πεσει δουλεια αυτες τις μερες
Σας΄ευχαριστω ολους για το τρομερο ενδιαφερον.
πιστευω οτι καποιο απο ολα αυτα που μου προτεινατε θα δουλεψει
θα δοκιμασω και θα στειλω αποτελεσμτα.

ευχαριστω και παλι... :ok:

Επιστήμων
06-02-08, 15:46
:wink: