PDA

Επιστροφή στο Forum : easypic5 της mikroe



ignatios67
31-01-08, 08:53
Έχει αγοράσει κάνεις την easypic 4 η 5 από την mikroe γιατί ενδιαφέρομαι για αυτήν
Εντυπώσεις;

DT200
31-01-08, 09:08
Έχω το easypic5 και είναι πολύ καλό !!!
στην αρχή θέλει λίγο εξάσκηση με το διακοπτάκια αλλά μετά είναι εύκολο
το προτείνω ανεπιφύλακτα !

Υ.Γ. να πάρεις και τις οθόνες για να μην τα βρεις σκούρα στην αρχή .

savnik
31-01-08, 12:07
Έχει αγοράσει κάνεις την easypic 4 η 5 από την mikroe γιατί ενδιαφέρομαι για αυτήν
Εντυπώσεις;
Εχω το easypic 4
Στο συνιστώ ανεπιφύλακτα

leosedf
31-01-08, 14:25
Εγώ έχω πάρει το EasyPIC5 και φυσάει. Πολύ ωραία κατασκευή.

angelkos
02-02-09, 18:38
Φιλε μου καλησπέρα. Ενδιαφέρομαι για την easypic5. Μου λες αν θέλεις από που την αγόρασες, (αν υπάρχει δηλαδή στην Ελλάδα ή μόνο στην Γιουγκοσλαβία) και αν μέσα στο κουτί της με τα 106€ περιλαμβάνει και τις δύο οθόνες.
Γιατί στην φωτο φαίνεται ότι περιλαμβάνει μαζί με τα βιβλία και τις δύο οθόνες.
Ευχαριστώ.

briko
02-02-09, 20:15
το πραγμα φυσαει
εχεις τον καλυτερο προγραμματιστη pic εχεις ενα παρα πολυ καλο αναπτυξιακο συστημα σε μια τιμη που δεν προκυτε να βρεις πουθενα
και σε συνδιασμο με την mikrobasic εχεις οτι θες για να μαθεις για pic
και αν δεν σ'αρεσει η mikrobasic μπορεις να προγραμματισεις απο οποιαδυποτε γλωσσα
την αγορζεις φυσικα απο Σερβια (ετσι ειναι τωρα)
οι οθονες ειναι και οι δυο εξτρα (μπορεις να τις αγορασεις και απο ebay η futurlec)

tasos987
02-02-09, 20:34
Απλα κορυφαιο.Το παιρνεις με κλειστα ματια.

angelkos
02-02-09, 22:06
Ευχαριστώ παιδιά. Με κατατοπίσατε πλήρως.

angelkos
13-02-09, 22:10
τελικά την παρήγγειλα την easypic5. πριν αρχίσω να χώνομαι στα βαθιά μήπως μπορεί να μου πει κανείς, αν υποστηρίζει γλώσσα assebly η πλακέτα ή θα χρειαστεί να κάνω αλχημείες;
Επειδή μέχρι τώρα πάλευα με έναν programmer velleman και software το mpasm.

leosedf
13-02-09, 22:20
Προγραματισμό μπορείς να κάνεις με οποιοδήποτε πρόγραμμα. Απλά της mikroe σου δίνουν και τη δυνατότητα να κάνεις απ ευθείας προγραμματισμό.
Βέβαια αν φτιάξεις κάποιο πρόγραμμα και δημιουργήσεις ένα hex αρχείο μετά μπορείς εύκολα να το περάσεις στον μικροελεγκτή μέσω του λογισμικού picflash που έχει. Οπότε με οποιοδήποτε πρόγραμμα και να θέλεις να δουλέψεις δεν έχεις πρόβλημα.

geoper2
13-02-09, 22:45
δηλαδη εαν παρεις και τις 2 οθονες θα βγει περιπου 130 ευρω?? συν τα μεταφορικα τα οποια ποσα ειναι ξερει καποιος ?
οντως παρα πολυ καλη τιμη το σκεφτομαι και εγω φιλε αν το παραλαβεις πες :wiink:

leosedf
13-02-09, 22:49
Εγώ το είχα πάρει απο έξω με 129 ευρώ με δυό οθόνες και οθόνη αφής μαζί με τα μεταφορικά. Ήρθε σε μια εβδομάδα.

geoper2
13-02-09, 23:10
οταν λες απο εξω εννοεις απο την mikroelektronika ή απο καπου αλλου ?
τα υλικα που εχει πανω ειναι καλης ποιοτητας ? πχ ειδα τα διακοπτακια
τελικα τα εχεις λειτουργησει ολα ? πχ glcd , ειναι δυσκολη ? παντως ειναι καλη περιπτωση

leosedf
13-02-09, 23:38
Απο mikroelektronika. Είναι ίσως απ τις καλύτερες ποιότητες. Πανεύκολη στη χρήση.

geoper2
14-02-09, 03:56
εγινε ευχαριστω για τις απαντησεις θα το σκεφτω και μπορει να την παρω :001_smile:

angelkos
18-02-09, 19:03
Φιλε μου την παρέλαβα. Όντως σαν κατασκευή είναι πάρα πολύ καλή. Το software που την συνοδεύει αρκετά καλό. Εγώ παρήγγειλα και τις δύο οθόνες. Μου βγήκε μαζί με τα έξοδα αποστολής 164€ και πράγματι μου ήρθε μέσα σε μια εβδομάδα. Μάλιστα με ενημέρωσαν όταν παρέλαβαν την παραγγελία μου και τα χρήματα μέσω prepaid card φυσικά. Επίσης με ενημέρωσαν πάλι όταν το πακέτο έφτασε στο δικό τους τελωνείο.
Ήδη έριξα μέσα κάποια προγραμματάκια, που είχα σε assebly και χωρίς πολλά πολλά λειτούργησε άψογα.
Είναι φοβερή βοήθεια γιατί τα έχει όλα πάνω. Φεύγεις από το βραχνά της δοκιμαστικής πλακέτας, που άλλοτε πατούσε το καλωδιάκι κλπ.
Και επίσης μπορείς να κουμπώσεις κατ΄ ευθείαν πάνω στην πλακέτα περιφεριακά.
Μέχρι στιγμής είμαι αρκετά ικανοποιημένος. Θα σου πρότεινα να την πάρεις ανεπιφύλακτα.

typografos
30-06-09, 12:46
Παλιό το post... αλλά γνωρίζει κάποιος αν πληρώσω επιπλέον κάτι για δασμούς (τελωνείο) εκτός της χρέωσης που γίνεται κατά την αγορά του easypic5 από mikroelektronika μέσω internet ?

Ευχαριστώ.

------------------------------------------------------------------------
EDIT: με αναζήτηση sto forum βρήκα απάντηση εδώ: http://www.hlektronika.gr/forum/showpost.php?p=299980&postcount=11

------------------------------------------------------------------------

HFProject
30-06-09, 22:08
Το στέλνουν σαν εκπαιδευτικό υλικό και ΔΕΝ υπάρχει τελωνείο.

electroman
30-06-09, 22:46
Εγώ στην Κύπρο παραγγέλνω για αρκετά χρόνια τώρα απο το internet και οι φόρες που χρειάστηκε να πληρώσω είναι όταν το προϊόν έρχεται εκτός Ευρώπης.

typografos
30-06-09, 22:58
Λοιπόν η αγορά easypic5 έγινε... Συνολική χρέωση ευρώ 177,80 με τα μεταφορικά.

Εοισσυνάπτω το e-mail που μου γύρισε πίσω για να δείτε τις χρεώσεις.... και για όποιον ενδιαφέρεται....

Υπ' όψιν ότι επέλεξα τρόπο αποστολής Air mail ... και .... χμ.. πήρα και μπόλικα gadjet-άκια για να' χω να παίζω. :biggrin:

Μη με παρεξηγείτε αλλά με σπίτι - οικογένεια - δουλειά δεν έχω χρόνο και χώρο για εργαστήριο για να τα φτιάχνω μόνος μου. (Δυστυχώς τα πάντα - εργαλεία, όργανα κλπ. είναι στο πατάρι, αλλά θα τα κατεβάσω...:001_cool:)

Επίσης ΔΕΝ πήρα το touch screen γιατί ποτέ δεν τα συμπάθησα...

Ακολουθεί το mail:

Contents of your purchase :

Product ID : 242
Product Description : Development board for PIC Microcontrollers
Quantity : 1

Product ID : 4
Product Description : Graphic LCD 128 x 64
Quantity : 1

Product ID : 13
Product Name : 2x16 LCD + DS1820 temp. sensor
Quantity : 1

Product ID : 388
Product Description : Serial Cable
Quantity : 1

Product ID : 232
Product Description : Light to Frequency Accessory Board
Quantity : 1

Product ID : 233
Product Description : mikroDrive Accessory Board
Quantity : 1

Product ID : 237
Product Description : Motion Sensor Accessory Board
Quantity : 1

Shipping Cost : 25.00
Total : 177.80 ( EUR )

Billing Information
(ΛΟΓΟΚΡΙΘΗΚΕ)

Shipping Information
Method : Air Mail
Address :
(ΛΟΓΟΚΡΙΘΗΚΕ)

Ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες.
Εντυπώσεις όταν το παραλάβω...

typografos
30-06-09, 23:01
Εγώ στην Κύπρο παραγγέλνω για αρκετά χρόνια τώρα απο το internet και οι φόρες που χρειάστηκε να πληρώσω είναι όταν το προϊόν έρχεται εκτός Ευρώπης.

Γιατί από Ευρώπη έρχεται το easypic5 :confused1::confused1::confused1:

Δεν έρχεται από USA ??

savnik
30-06-09, 23:34
Γιατί από Ευρώπη έρχεται το easypic5 :confused1::confused1::confused1:

Δεν έρχεται από USA ??


την αγορζεις φυσικα απο Σερβια (ετσι ειναι τωρα)
Αν διάβαζες όλα τα μυνηματα θα το εβλεπες απο που ερχεται.

typografos
30-06-09, 23:52
Αν διάβαζες όλα τα μυνηματα θα το εβλεπες απο που ερχεται.

Νίκο έχεις δίκιο !

Είχα διαβάσει όλα τα posts αλλά μπερδεύτηκα γιατί πλήρωσα με 2Checkout που έχει έδρα το Ohio USA.

Στο site της mikroElektronika στο contact βλέπω Βελιγράδι !

Πολύ μπροστά οι Σέρβοι !

Να σημειώσουμε μόνο ότι η Σερβία δεν είναι στην Ευρωπαϊκή Ένωση και τα προϊόντα περνάνε τελωνείο αλλά ισχύει αυτό που ανέφερε ο Κώστας (HFProject) πριν.

Σας ευχαριστώ και πάλι.

electroman
01-07-09, 00:31
Συγνώμη, για κάποιο λόγο νόμιζα ότι ήταν από Γερμανία!

VaGyver
01-07-09, 08:51
Φάνη, με το καλό να τα δεχθείς!

Είμαι σίγουρος (έχω και εγώ τα ίδια αλλά και κάποια άλλα, που βοηθούν να συγκρίνω) ότι θα μείνεις πολύ ευχαριστημένος.

Αν μπορώ να βοηθήσω σε κάτι (και εγώ χωρίς το touch έχω) ευχαρίστως.


Άντε και καλό παιχνίδι...

vanitas
21-05-10, 14:04
Παρήγειλλα κι εγώ την easypic5 με τα παρελκόμενα 152 euros και τα μεταφορικά 173, κάπου εκεί.
Την πάτησα όμως γιατί για να τα πάρω από το τελωνείο μου ζητάνε άλλα 180 ευρώ, 99 θέλει ο εκτελωνιστής της DHL μου είναι η μεταφορική και τα υπόλοιπα ΦΠΑ και τέλη εκτελωνισμού.
Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω, κοιτάζω τρόπο για να πάνε πίσω και βλέπουμε !!!!
Θα επανέλθω με νεότερα.

leosedf
21-05-10, 14:09
Έπρεπε να ζητήσεις απο την εταιρία να γράψει χαμηλό κόστος πάνω στο πακέτο και να χρησιμοποιήσεις απλό ταχυδρομειο. Γιατί σε εταιρίες κούριερ τα πάνε απο μόνοι τους για εκτελωνισμό ωστε να βγάλουν φράγκα.

vanitas
28-05-10, 22:47
Θα το κάνω σε επόμενη παραγγελία.
Αλλά από τη DHL πραγματικά τελείως απαράδεκτοι ζητάνε πάρα πολλά. Το καλύτερο τελικά είναι το απλό ταχυδρομείο, δεν έχω πρόβλημα να πληρώσω το ΦΠΑ ή το φόρο εκτελωνισμού αλλά η αμοιβή του εκτελωνιστή είναι εξωφρενική για ένα μικρό πακέτο...

savnik
29-05-10, 14:08
Θα το κάνω σε επόμενη παραγγελία.
Αλλά από τη DHL πραγματικά τελείως απαράδεκτοι ζητάνε πάρα πολλά. Το καλύτερο τελικά είναι το απλό ταχυδρομείο, δεν έχω πρόβλημα να πληρώσω το ΦΠΑ ή το φόρο εκτελωνισμού αλλά η αμοιβή του εκτελωνιστή είναι εξωφρενική για ένα μικρό πακέτο...
Μα αν σου ερχόταν με ταχυδρομείο δεν θα πλήρωνες τίποτα. Πάντα έτσι την πατάμε όλοι στην αρχή.

vanitas
06-06-10, 11:06
Εκανα τα πρώτα παραδείγματα, όλα πολύ εύκολα με τον compiler της C, σύνδεσα lcd 2x16 και keyboard και δουλεύουν όλα.
Αυτό που ψάχνω τώρα είναι ένα περιφερειακό για smart cards (για ηλεκτρονικές κλειδαριές σε πόρτες) , αν έχετε τίποτε υπ' όψιν για να γίνει συνεργασία με το easypic .

briko
06-06-10, 11:49
υποθετω θες κατι τετοιο

http://www.mikroe.com/eng/products/view/185/rfid-reader-board/

vanitas
06-06-10, 15:19
Ναι, αυτό έψαχνα, δεν το είχα δει στο site της microe
Ευχαριστώ

vanitas
08-06-10, 23:55
Έχω κάνει ένα project στο easypic5. Σε επόμενη φάση θα πρέπει να προχωρήσω στην κατασκευή. Υποθέτω πως θα χρειαστώ κάποιο πρόγραμμα για να σχεδιάσω την πλακέτα δίνοντας το ηλεκτρονικό κύκλωμα.
Μπορείτε να προτείνετε κάτι;
Επίσης ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχουν στο εμπόριο αντίστοιχες υποδοχές για να μπουν στην πλακέτα τα περιφερειακά που έχω βάλει στην αναπτυξιακή και πώς θα τα ζητήσω. Χρησιμοποιώ τα PORT B,C

gkaltsid
09-06-10, 15:26
αν καταλαβα καλα εκτος απο προγραματιστης ειναι και δοκιμαστης των PIC?
δηλαδη τρεχει το προγραμα του και σοθ διχνει τις λειτουργιες στην οθονη?

mariosm
09-06-10, 15:37
Αν εννοεις δοκιμαστη τον easypic5 οχι δεν ειναι.

vanitas
09-06-10, 21:25
το project είναι σχετικά απλό, βασισμένο στα παραδείγματα του microc κατά μεγάλο ποσοστό και δουλεύει. Δεν εννοώ δοκιμαστή των pic αλλά κάποιο software pcb στο οποίο σχεδιάζεις το ηλεκτρονικό κύκλωμα και σου βγάζει το τυπωμένο. Έχω δει το freePCB, απλά ρωτάω για κάτι δοκιμασμένο επειδή δεν ασχολούμαι με το είδος, περιστασιακά έχω το project.

Panoss
10-06-10, 10:12
Το Eagle (http://www.cadsoft.de/download.htm).

billy
20-06-10, 20:04
Έχω ενα easypic5 αλλά δεν το χρησιμοποίησα ποτέ γιατι τη 'γύρισα' σε ΑVR. Υπάρχει κανείς να ενδιαφέρεται ; pm me