PDA

Επιστροφή στο Forum : προγραμματιστης pic με ανταπτορα σε usb θα δουλεβε?



tolis86
31-01-08, 22:27
θαθελα να φτειαξω εναν προγραμματιστη για τον pic16f628 που εχω αλλα η abit p35pro δεν εχει παραλληλη ουτε σειριακη οποτε ο μονος τροπος εκτος του να αγοραζα αυθεντικο usb programmer (πανακριβος!!) ειναι με ανταπτορα απο παραλληλη ή σειριακη σε usb....θα δουλεβε κατι τετειο?

gsmaster
01-02-08, 01:44
Όχι δεν θα δουλέψει στις περισσότερες περιπτώσεις.
Υπάρχουν δύο πιθανές λύσεις.

Α. Δες στο μανουαλ της μητρικής σου, πιθανώς να έχει σειριακή αλλά να μην την βγάζει σε βύσμα πίσω αλλά να έχει μόνο τα πινάκια σε κάποιο σημείο πάνω στη μητρική. Στο δικό μου βγάζει μία σειριακή πίσω και την δεύτερη την έχει έτσι με πινάκια.

Β. Φτιάχνεις/αγοράζεις έναν κλώνο του ICD2 ο οποίος παίζει και μέσω κανονικής USB ή και μεσω αντάπτορα usb σε σειριακό.


...κάπου είχα δει και έναν usb programmer για pic που χρησιμοποιούσε έναν 18F2550 για επικοινωνία μέσω USB...

tolis86
01-02-08, 12:08
δεν εχει καθολου....
η λυση να βαλω μια PCI σειριακη και να φτιαξω τον RDC programmer ( lik: http://feng3.cool.ne.jp/en/rcd.html )
θα δουλεβε?

th_shak
01-02-08, 16:22
δεν εχει καθολου....
η λυση να βαλω μια PCI σειριακη και να φτιαξω τον RDC programmer θα δουλεβε?

Έχω βάλει εγώ τέτοια κάρτα (με δυο σειριακές και μία παράλληλη) αλλά δεν δουλεύει γιατί η παράλληλη είναι σε μια διεύθυνση που δεν την βλέπουν τα λογισμικά προγραμματισμού (θέση 0xA400). Για τις 2 σειριακές δεν ξέρω γιατί δεν τις έχω δοκιμάσει αν και νομίζω οτι και αυτές είναι software serial ports όπως και μετατροπείς USB-Serial. Η λύση είναι να κάνεις το ICD2 clone (θα σου κοστίσει όσο θα κοστίσει και η κάρτα pci που θέλεις να πάρεις)

tolis86
01-02-08, 18:22
φτου....αυτο που φοβομουν...το icd2 clone για να τον φτιαξω και να δουλεψει χρειαζομαι προγραμματιστη για να προγραματισω τον pic....πως θα το κανω αυτο? :P

Radiometer
01-02-08, 18:36
φτου....αυτο που φοβομουν...το icd2 clone για να τον φτιαξω και να δουλεψει χρειαζομαι προγραμματιστη για να προγραματισω τον pic....πως θα το κανω αυτο? :P

αν λες για τον PIC που έχει πάνω το ICD2 clone προγραμματίζετε μόνος του μεσώ σειριακής από το πρόγραμμα.
δεν χρειάζεσαι κάποιων επιπλέον προγραμματιστή.

leosedf
01-02-08, 18:49
Χρειάζονται bootloader όμως που θα το αναγνωρίσει το MPLAB. Πρέπει να το προγραμματίσεις με ενα δανεικό προγραμματιστή. Εγώ έχω δώσει τα σχεδια της πλακέτας και απο δευτέρα βάζω τα εξαρτήματα πανω. Εχω όμως εναν PICstart για να προγραμματίσω αρχικά τους μικροελεγκτές.

gsmaster
02-02-08, 01:43
φτου....αυτο που φοβομουν...το icd2 clone για να τον φτιαξω και να δουλεψει χρειαζομαι προγραμματιστη για να προγραματισω τον pic....πως θα το κανω αυτο? :P

αν λες για τον PIC που έχει πάνω το ICD2 clone προγραμματίζετε μόνος του μεσώ σειριακής από το πρόγραμμα.
δεν χρειάζεσαι κάποιων επιπλέον προγραμματιστή.

Μήπως κάποιος σου τον έδωσε προγραμματισμένο? :P

Όπως τα λέει ο leosedf είναι, πρέπει την πρώτη φορά να περαστεί ο Bootloader για να μπορεί το MPLAB να περάσει το ανάλογο πρόγραμμα.