PDA

Επιστροφή στο Forum : Δημιουργία άναψε-σβήσε κατανάλωσης στα 230V



beep_gr
03-02-08, 11:51
Γεια σας. Είμαι ηλεκτρολόγος και δουλεύω πάνω σε μονταρίσματα ηλεκτρικών πινάκων.
Το βασικό υλικό που δουλεύω είναι hager.

Μου δημιουργήθηκε όμως ένα πρόβλημα όταν η εταιρία σταμάτησε να παράγει μία λυχνία ράγας (μπαίνει μέσα στον πίνακα) όπου με τις κατάλληλες καλωδιώσεις, μόλις έπαιρνε ρεύμα, αναβόσβηνε μια λυχνία σε σταθερό χρόνο.

Τώρα στα χέρια μου έχω το τελευταίο κομμάτι αυτού του αυτοματισμού και μπόρεσα να το ανοίξω και να δω τι εξαρτήματα έχει με αποτέλεσμα να μπορέσω σιγά-σιγά να το αντιγράψω.

Το ερώτημα μου είναι αν ξέρετε κάποιον απλό τρόπο στο να φτιάξω έναν αυτοματισμό που θα δουλεύει στα 230V με έξοδο 230V. Αν υπάρχει κιτ, θέλω να είναι μικρό για να χωράει μέσα στον πίνακα.


Ευχαριστώ πολύ...

gsmaster
03-02-08, 15:26
Καλησπέρα και καλώς ήλθες

Αν κατάλαβα καλά θέλεις ένα σύστημα το οποίο όταν του δίνεις 220 αυτό να δίνει διακοπτόμενα 220V σε μια έξοδο.

Αυτό που προτείνω είναι.
Ένα κύκλωμα ασταθούς πολυδονητή με το 555 που τροφοδοτείται με ρεύμα απο τα 220 μέσω ενός πυκνωτή, και στην έξοδο του ένα optocoupler με zerocrossing για να ανοιγοκλείνει ένα triac.
Όλο αυτό με προσεκτική σχεδίαση πλακέτας μπορεί να χορέσει μέσα σε κουτί ράγας με τις κλασσικές διαστάσεις μια ασφάλειας 10 ή 16Α


Αν μπορείς, καλό θα ήταν να βάλεις και μια φωτογραφία απο το εσωτερικό της κατασκευής που χρησιμοποιείται μέχρι τώρα.

Πάντως παράξενο μου φαίνεται να καταργήθηκε κάποιο υλικό χωρίς να προτείνουν αντικαταστάτη.

beep_gr
03-02-08, 17:07
Καλησπέρα και καλώς ήλθες

Αν κατάλαβα καλά θέλεις ένα σύστημα το οποίο όταν του δίνεις 220 αυτό να δίνει διακοπτόμενα 220V σε μια έξοδο.

Αυτό που προτείνω είναι.
Ένα κύκλωμα ασταθούς πολυδονητή με το 555 που τροφοδοτείται με ρεύμα απο τα 220 μέσω ενός πυκνωτή, και στην έξοδο του ένα optocoupler με zerocrossing για να ανοιγοκλείνει ένα triac.
Όλο αυτό με προσεκτική σχεδίαση πλακέτας μπορεί να χορέσει μέσα σε κουτί ράγας με τις κλασσικές διαστάσεις μια ασφάλειας 10 ή 16Α


Αν μπορείς, καλό θα ήταν να βάλεις και μια φωτογραφία απο το εσωτερικό της κατασκευής που χρησιμοποιείται μέχρι τώρα.

Πάντως παράξενο μου φαίνεται να καταργήθηκε κάποιο υλικό χωρίς να προτείνουν αντικαταστάτη.

Καταρχήν, δεν έχω πολλές και καλές γνώσεις ηλεκτρονικής, ότι ξέρω είναι με ερασιτεχνική γνώση. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να μην κατάλαβα τι είπες... :(

Σου στέλνω μια φωτογραφία όπου θα διαπιστώσεις πως είναι μια λυχνία ράγας αλλά έχει στην δεξιά πλευρά της ένα ενσωματωμένο πρόσθετο αυτοματισμό όπου κάνει όλη την δουλειά.
Δυστυχώς λόγο περιορισμένου upload δεν μπορώ να σου στείλω αυτήν την στιγμή περισσότερες φωτογραφίες...

Η λυχνία που βλέπεις στην φωτογραφία χωρίς τον αυτοματισμό, τροφοδοτείται στις επαφές 1 και 3. Αυτό το μοντέλο λυχνίας έχει αντικατασταθεί με νεότερο και δεν έχουν βάλει τον αυτοματισμό για την νέα λυχνία μιας και δεν έχει χώρο για να φωλιάσει ο αυτοματισμός...


Μπορείς να μου εξηγήσεις με περισσότερες λεπτομέρειες την κατασκευή σου...

chip
04-02-08, 11:39
Εγώ πάντος δεν κατάλαβα τι κάνει....
Μου δημιουργηθηκε η εντύπωση οτι απλά αναβοσβήνει οταν παίρνει 220V.
Επίσης μία φωτογραφία θα βοηθούσε από το εσωτερικό του.

beep_gr
05-02-08, 00:32
Εγώ πάντος δεν κατάλαβα τι κάνει....
Μου δημιουργηθηκε η εντύπωση οτι απλά αναβοσβήνει οταν παίρνει 220V.
Επίσης μία φωτογραφία θα βοηθούσε από το εσωτερικό του.

Σας δίνω κάποιες άλλες φωτογραφίες...

chip
05-02-08, 01:25
Μόνο λαμπάκι αναβοσβήνει? Η έχει και έξοδο για να οδηγείς καποιο ρελέ?
Πάντως φένεται οτι το κύκλωμα βασίζεται σε diac και θυρίστορ (σχεδίαση που θυμίζει τα σχέδια από τις στροβοσκοπικές λυχνίες... γι αυτό ζήτησα να δω το εσωτερικό γιατί αυτοί οι κατασκευαστές συνήθως έτσι τα σχεδιάζουν)

beep_gr
06-02-08, 20:40
Μόνο λαμπάκι αναβοσβήνει? Η έχει και έξοδο για να οδηγείς καποιο ρελέ?
Πάντως φένεται οτι το κύκλωμα βασίζεται σε diac και θυρίστορ (σχεδίαση που θυμίζει τα σχέδια από τις στροβοσκοπικές λυχνίες... γι αυτό ζήτησα να δω το εσωτερικό γιατί αυτοί οι κατασκευαστές συνήθως έτσι τα σχεδιάζουν)

Σε αυτήν την περίπτωση αναβοσβήνει μία λυχνία χωρίς ρελέ. Μπορώ να συνδέσω μια άλλη κατανάλωση αλλά δεν νομίζω να αντέξει σε πολλά Watt...
Από ότι βλέπω πρέπει να δέχεται και 12V-60V αλλά δεν ξέρω τι κάνει (δες την πρώτη φωτογραφία).

chip
07-02-08, 09:26
Υπάρχει μπροστά μέρος που φαίνεται μόνο στην πρώτη φωτογραφία?
Το κόκκινο που φαίνεται στην πρώτη φωτογραφία είναι μόνο λαμπάκι ή μπορείς και να το γυρίσεις και να αλλάξεις το χρόνο αναβοσβήματος?

electronic
07-02-08, 09:38
Καλημέρα

Εγώ αυτό το οποίο έχω καταλάβει είναι ότι αυτο το υλικό είναι απλά ένα ενδεικτικό τάσης το οποιο αναβοσβύνει. Γιατί δεν βάζεις ένα απλό ενδεικτικό πίνακα 220volt ή 380volt ανάλογα με την τάση που δουλεύεις.

Είναι ανάγκη να αναβοσβύνει??

Γιώργος.

beep_gr
07-02-08, 23:10
Καλημέρα

Εγώ αυτό το οποίο έχω καταλάβει είναι ότι αυτο το υλικό είναι απλά ένα ενδεικτικό τάσης το οποιο αναβοσβύνει. Γιατί δεν βάζεις ένα απλό ενδεικτικό πίνακα 220volt ή 380volt ανάλογα με την τάση που δουλεύεις.

Είναι ανάγκη να αναβοσβήνει??

Γιώργος.

Σωστά κατάλαβες... Μόνο που θέλω να αναβοσβήνει επειδή θα είναι ένδειξη πως έχει απενεργοποιηθεί ο αντι-ηλεκτροπληξιακός. Είναι για περιπτώσεις SOS που δεν λειτουργεί σωστά μία κατανάλωση. Είναι για προσωρινή χρήση αλλά καλό είναι να υπάρχει...

Αυτό που θέλω είναι να μου πείτε έναν απλό αυτοματισμό για να αναβοσβήνει μια κατανάλωση.

beep_gr
07-02-08, 23:11
Υπάρχει μπροστά μέρος που φαίνεται μόνο στην πρώτη φωτογραφία?
Το κόκκινο που φαίνεται στην πρώτη φωτογραφία είναι μόνο λαμπάκι ή μπορείς και να το γυρίσεις και να αλλάξεις το χρόνο αναβοσβήματος?

Το κόκκινο είναι μόνο λαμπάκι.

gsmaster
07-02-08, 23:12
Δηλαδή θέλεις απλά μια ένδειξη? Μόνο ένα λαμπάκι που να αναβοσβήνει?

DT200
08-02-08, 09:26
Αυτό το κύκλωμα είναι ένα μικρό τροφοδοτικό που τροφοδοτεί ένα LED
το οποίο όταν πάρει τάση αναβοσβήνει μόνο του.
Τα υλικά είναι D1=1N4007, R1=150ΩΜ , R2=100ΩΜ ,
C1= Πολιαστερικός 630nF στα 300Volt , C2=470μF στα 16Volt ,
D2= δίοδος Zener που να έχει την τάση λειτουργίας του LED .

Αν έχω κάποιο λάθος στις τιμές των υλικών κάντε τις προτάσεις σας .

gsmaster
08-02-08, 16:02
Αυτό είχα κι εγώ στο μυαλό μου συνονόματε.

Πρέπει να διευκρινήσουμε ότι το led πρέπει να είναι flashing led, απο αυτά δηλαδή που αναβοσβήνουν μόνα τους.

Μερικές προτάσεις:

-Μια αντίσταση 1-2ΜΩ παράλληλα στον C1 για να εκφορτίζεται όταν βγάινει απο την τάση δικτύου, γιατί χτυπάει καλα αν το πιάσεις...

-Ο C1 δεν χρειάζεται να είναι τόσο μεγάλης τιμής 220nF το πολύ

-Η R1 να ανέβει κι αλλο η τιμή της για να περιορίζεται το ρεύμα κατα το στιγμιαίο βραχυκύκλωμα που προκαλεί ο πυκνωτής C1 όταν συνδέεται στην τάση. Επίσης με αυτές τις τιμές C1 και R1 την ζενερ δεν την βλέπω και πολύ καλα.... πόσο ρεύμα περνάει όταν είναι σβηστό το led?

-O C2 πρέπει να είναι τόσο μεγάλος?

beep_gr
09-02-08, 22:56
Είμαστε σε καλό δρόμο... Καταλάβατε τι θέλω να φτιάξω και με βοηθήσατε πολύ...
Μερικές διευκρινίσεις: Αναφέρατε πως πρέπει να είναι flashing led. Τι μπορώ να κάνω αν η λυχνία μπορεί να είναι ωμική (πυρακτώσεως) ή επαγωγική (σαν την λυχνία δοκιμαστικού κατσαβιδιού); Σε τι τάση θα λειτουργήσει η λυχνία;
Στις επαφές του D2 θα συνδέσω την λυχνία;

Περιμένω τις περαιτέρω μικρο-διορθώσεις στα εξαρτήματα και σε καμιά βδομάδα θα το φτιάξω...


Thanks...

gsmaster
10-02-08, 00:04
Όχι θα δουλεύει μόνο με led. Ίσα ίσα που το led δεν θα καεί και ποτέ.

Αλλά δεν με διόρθωσες στο 2ο μηνυμα σε αυτό το θέμα που έγραψα...

Καλησπέρα και καλώς ήλθες

Αν κατάλαβα καλά θέλεις ένα σύστημα το οποίο όταν του δίνεις 220 αυτό να δίνει διακοπτόμενα 220V σε μια έξοδο.
.......

Θα το είχαμε λύσει το θέμα στο πιτς φυτίλι.

beep_gr
12-02-08, 01:44
Όχι θα δουλεύει μόνο με led. Ίσα ίσα που το led δεν θα καεί και ποτέ.

Αλλά δεν με διόρθωσες στο 2ο μηνυμα σε αυτό το θέμα που έγραψα...

Καλησπέρα και καλώς ήλθες

Αν κατάλαβα καλά θέλεις ένα σύστημα το οποίο όταν του δίνεις 220 αυτό να δίνει διακοπτόμενα 220V σε μια έξοδο.
.......

Θα το είχαμε λύσει το θέμα στο πιτς φυτίλι.

Σωστά κατάλαβες για τον αυτοματισμό... Θέλω να παίρνει 220V και να δίνει διακοπτόμενα 220V σε μια έξοδο.
Το led στα πόσα volt να ζητήσω να δουλεύει;

gsmaster
12-02-08, 16:59
Το κύκλωμα που έβαλε ο DT200 στην προηγούμενη σελίδα απλά ανβοσβήνει ένα led.
Τα led αυτά δεν έρχονται σε διαφορετικές τάσεις. Ότι έχουν θα σου δώσουν. Συνήθως είναι 1,8 με 2,5V Για την zener παρε μια ζενερ 4,7V.

Για να το κανεις αυτό το κύκλωμα να οδηγεί και ένα φορτίο, θα πρέπει κάπως να μπεί και ένα triac.