PDA

Επιστροφή στο Forum : HELP! Κύκλωμα σύνδεσης κινητήρα 12VDC σε έξοδο plc 0-10V



kopsas
08-02-08, 11:45
Καλησπέρα σε όλους!
Θα ήθελα να μου προτείνεται ένα κύκλωμα για την οδήγηση ενός κινητήρα από μια αναλογική θύρα των 0-10V του plc που διαθέτω!
Δοκίμασα το παρακάτω κύκλωμα αλλα δυστυχώς ο κινητήρας δεν είχε στροφές μέχρι τα 1,3V και μέχρι τα 2V είχε τέρμα στροφές! Αυτό λογικά συμβαίνει διότι σ' αυτά τα Volt ο κινητήρας παίρνει το επιθυμητό ρεύμα, έτσι ώστε να έχει τις μέγιστες στροφές του. Πως μπορώ να μεγαλώσω στην ουσία αυτήν την κλίμακα του ρεύματος που έχει στα 1,3V - 2V και να το κάνω να την έχει στα 0-10V? Εγώ θέλω να ανεβαίνουν σταδιακά οι στροφές του κινητήρα από 0-10V!
Το κύκλωμα είναι αυτό http://www.imageshack.gr/files/doto693mnv3hnz2skc03_thumb.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=doto693mnv3hnz2skc03.jpg).
Αν συνδέσω απευθείας τον κινητήρα στην έξοδο του plc, δεν βγάζει καθόλου τάση η έξοδος, λογικά επειδή δεν μπορούν να κινήσουν τον κινητήρα τα λίγα mA της εξόδου! To ενδεχόμενο να μην λειτουργεί η αναλογική θύρα του plc μου, απορρίπτεται διότι χωρίς να συνδέσω τον κινητήρα η τάση αυξομειώνεται κανονικά στα άκρα της εξόδου. Μόλις συνδέσω τον κινητήρα δείχνει 0V.
Επειδή αυτό το πράγμα πρέπει να έχει γίνει μέχρι την Δευτέρα που μας έρχεται, παρακαλώ βοηθήστε με όσο πιο γρηγορα μπορείτε!
Ευχαριστώ πολύ για την προσοχή σας!

chip
08-02-08, 12:25
Κατ αρχήν μη ξανασυνδέσεις απ' ευθείας τον κινητήρα στο PLC γιατί μπορεί να το κάψεις (αν δεν έχει προστασία βραχυκυκλώματος)
Μία λύση είναι να πειραματιστείς με τελεστικό ενισχυτή ισχύος (σαν το L165)
Μία άλλη λύση είναι να δημιουργήσεις PWM με ανάλογη διάρκεια με τα βόλτ που θα δίνεις και η έξοδος του PWM να πήγαινει σε τρανζίστορ ισχύος που θα ελέγχει τον κινητήρα.
Ίσως και στα datasheet του 555 να έχει παραδείγματα για δημιουργεία PWM
Βέβαια να ξέρεις οτι σε καμία περίπτωση δεν θα πάρεις στροφές ανάλογες με την τάση που θα δίνεις (ιδιαίτερα όταν θα βάζεις φορτίο)
Για να πάρεις στροφές ανάλογες χριεάζεσαι ελεγτή κινητήρα (κατι σε PID ελεγκτή) ή έστω ένα απλο feedback ρεύματος.

th_shak
08-02-08, 13:25
Ο μόνος και σωστός τρόπος να ελέγξεις τις στροφές ενός DC κινητήρα είναι με παλμούς PWM και αν έχεις ανάδραση στο κύκλωμά σου ακόμα καλύτερα. Δες αν το PLC που έχεις έχει κάποια έξοδο με PWM.

chip
08-02-08, 14:12
Στους DC κινητήρες η τεχνική PWM συνιθύζεται γιατί βοηθάει στον έλεγχο (πιστεύω κυρίως στο κόστος των κυκλωμάτων παρά στη βελτίωση του ελέγχου) όμως δεν πρέπει να ξεχνάμαι οτι οι PWM παλμοί έχουν υψηλή συχνότητα και υψηλό ρεύμα οπότε μακροχρόνια φθείρουν τα καρβουνάκια (αφου δημιουγεί πολλούς μικρούς σπινθηρες το PWM)

DT200
08-02-08, 15:40
Για εμένα αν δεν έχεις ιδιαίτερες απαιτήσεις στον έλεγχο των στροφών μπορείς να το κάνεις
με τον τρόπο που έχεις σκεφτεί , αλλά όχι με το κύκλωμα που δείχνεις ,διότι αυτό το κύκλωμα
είναι κύκλωμα διακόπτη αλλά αν πάρεις όλο αυτό το κύκλωμα και το βάλεις ανάμεσα στο + και το
μοτέρ τότε ανάλογα με την τάση που θα δίνεις στα τρανζίστορ θα έχεις και αναλογική έξοδο από τα τρανζίστορ προς το μοτέρ
(το μοτέρ θα πρέπει να είναι συνέχεια στο -)

Το μειονέκτημα είναι ότι η μέγιστη τάση εξόδου είναι 1 βολτ μικρότερη από την τάση
εισόδου στην βάση του τρανζίστορ και ότι το τρανζίστορ ισχύος θα ζεσταίνεται αρκετά στις χαμηλές ταχύτητες

kopsas
08-02-08, 19:15
Για εμένα αν δεν έχεις ιδιαίτερες απαιτήσεις στον έλεγχο των στροφών μπορείς να το κάνεις
με τον τρόπο που έχεις σκεφτεί , αλλά όχι με το κύκλωμα που δείχνεις ,διότι αυτό το κύκλωμα
είναι κύκλωμα διακόπτη αλλά αν πάρεις όλο αυτό το κύκλωμα και το βάλεις ανάμεσα στο + και το
μοτέρ τότε ανάλογα με την τάση που θα δίνεις στα τρανζίστορ θα έχεις και αναλογική έξοδο από τα τρανζίστορ προς το μοτέρ
(το μοτέρ θα πρέπει να είναι συνέχεια στο -)

Το μειονέκτημα είναι ότι η μέγιστη τάση εξόδου είναι 1 βολτ μικρότερη από την τάση
εισόδου στην βάση του τρανζίστορ και ότι το τρανζίστορ ισχύος θα ζεσταίνεται αρκετά στις χαμηλές ταχύτητες

Μπορείς να γίνεις λίγο πιο σαφής, γιατί δεν κατάλαβα πως ακριβώς πρέπει να συνδέσω το κύκλωμα...? Ανέβασε ένα σχέδιο αν σου είναι εύκολο!
Ευχαριστώ εσένα και τους υπόλοιπους για τις απαντήσεις σας!

DT200
11-02-08, 09:29
έτσι.

kopsas
11-02-08, 10:30
Μέχρι στιγμής έχω κάνει το παρακάτω κύκλωμα μετά από πειραματισμούς!
http://img208.imageshack.us/img208/2426/91328640pz6.th.jpg (http://img208.imageshack.us/my.php?image=91328640pz6.jpg)
Βάζοντας μία αντίσταση 10Ω κατάφερα να ξεκινάει η κίνηση του κινητήρα από τα 2 Volt. Με την 1Κ ξεκινούσε από τα 3 και κάτι αν θυμάμαι καλά! Το μόνο "λάθος" που γινόταν με τα 10Ω αντίσταση, ήταν ότι αν ανέβαζα αρκετά τις στροφές του κινητήρα και κατόπιν τις έριχνα, ενώ το ποτενσιόμετρο που χρησιμοποιώ (το οποίο διαβάζεται από μια είσοδο του Plc και βγάζει σε μία έξοδο ίδια τάση μ' αυτή του ποτενσιομέτρου), ήταν τερματισμένο στο 0, περνούσαν κάποια Volt (περίπου 1.9), τα οποία κινούσαν τον κινητήρα. Βάζοντας τον πυκνωτή 22 nF, κατάφερα να αποτρέψω αυτό το πρόβλημα!
Πώς μπορώ να βάλω στο ήδη υπάρχον κύκλωμα, μία τάση offset 2Volt, για να έχω την επιθυμητή έξοδο; Θέλω ο κινητήρας μου να ξεκινάει από τα 0.5 Volt και όχι απ' τα 2 Volt που ξεκινάει τώρα! Μήπως αυτή η τάση επηρεάσει τις στροφές του κινητήρα στα "πολλά" Volt; Δηλαδή, μήπως ο κινητήρας έχει maximum στροφές στα π.χ. 8Volt αντί στα 10Volt;
Ευχαριστώ για το χρόνο σας!

DT200
12-02-08, 09:03
Το πρόβλημα είναι ότι το κάθε τρανζίστορ για να άγει θέλει 0,7 βολτ και εσύ έχεις δύο,
άρα, πρέπει να δώσεις 1,4 βολτ και μετά θα αρχίσει να γίνετε κάτι.

Για την ερώτηση σου δεν έχω κάποια σωστή απάντηση, που να σε καλύπτει
από τα 0,5βολτ αλλά και να εκμεταλλεύεσαι το φάσμα των 0-10 βολτ.

Καλή συνεχεία !