PDA

Επιστροφή στο Forum : αγορά - συναρμολόγιση Υ/Η



soulhealer
12-02-08, 18:20
γεια χαρά.. θέλω να φτιάξω έναν υπολογιστή (κεντρική μονάδα μόνο) για να μπορέσω να έχο ένα καλό μηχάνημα..
υπολογίζω 300-400 ευρω.. θα φτασουν?για κάτι γρήγορο.. (δεν χρησιμοποιώ παιχνιδια ιδιαίτερα..)
τι προτείνετε?
λέω να κάνω παραγγελία μέσω διαδικτύου για μητρική , κάρτα γραφικών και επεγεργαστή..
υπάρχει κάποιο site που μπορώ να κοιτάξω? (εκτός πλαίσιο ,αναλώσιμο)

Nemmesis
12-02-08, 18:31
με 300-400 ευρο καλο μηχανιμα δεν παιρνεις... αν σκεφτεις οτι μια καλουτσικη μητρικη και επεξεργαστης θα σου βγου κανα 250ρι... χωρις να μιλαω για σοββαρα πραγματα...

NUKE
12-02-08, 19:09
Παιρνεις πολυ χαλαρα ενα πολυ καλο υπολογιστη με τοσα λεφτα.Αφου λεει χωρις οθονες,ποντικια-πληκτρολογια,ηχεια.....

www.eshop.gr

Αλλα δωσε μας περισσοτερες πληροφοριες για τι το θες....

pit21
12-02-08, 19:15
εγω εχω αμφιβολιες για το τι παιρνεις κ φυσικα το χρησημο κ το αχρηστο ειναι σχετικο.παντως προσφατα επειδη ενδιαφερομουν να παρω καινουρια κεντρικη μοναδα καπου στα 600ευρω μου εβγαινε που πιστευω οτι ειναι αρκετα λογικη τιμη!

soulhealer
12-02-08, 20:10
μια μητρική να μπορεί να αναβαθμιστεί αργότερα..
έναν επεξεργαστή core duo στα 2Ghz
ή έναν απλό στα 3.2 τουλάχιστον..
ένα τροφοδοτικό 450 βαττ και μια καρτα γραφικων της προκοπής..
ας είναι και 256..
απλά είναι τόσα πολλά στην αγορά που μπλέκομαι..
μουσική θέλω να ακούω και να βλέπω και καμια ταινία.. (λίγα πράματα και καλά)
γιατί μια φορά τα παίρνεις... (μητρική- κάρτα- επεξεργαστή)

kostas30
12-02-08, 20:49
ανετα φιλε φτιαχνεις ενα δυνατο μηχανημα με athlon η phenom με μητρικη asus μνημη 1gb μια νορμαλ καρτα γραφικων κ.τ. λ



www.eshop.gr

Τρελος Επιστημονας...
12-02-08, 21:20
μια μητρική να μπορεί να αναβαθμιστεί αργότερα..
έναν επεξεργαστή core duo στα 2Ghz
ή έναν απλό στα 3.2 τουλάχιστον..
ένα τροφοδοτικό 450 βαττ και μια καρτα γραφικων της προκοπής..
ας είναι και 256..
απλά είναι τόσα πολλά στην αγορά που μπλέκομαι..
μουσική θέλω να ακούω και να βλέπω και καμια ταινία.. (λίγα πράματα και καλά)
γιατί μια φορά τα παίρνεις... (μητρική- κάρτα- επεξεργαστή)

Αν δε θες να παιζεις παιχνιδια, τοτε με 400 ευρα μπορεις να φτιαξεις καλο συστημα (γι'αυτο που
το θες).

Απο την αλλη, μπορεις να στραφεις και στην αγορα μεταχειρισμενου (για μονοπυρηνο συστημα) που θα σε βολεψει μια χαρα, θα ειναι ιδιαιτερα δυνατο και θα ειναι ΑΡΚΕΤΑ φθηνοτερο απο αυτα που θες να διαθεσεις.

Σε κομπιουτεραδικα φορουμ, μπορεις να βρεις αρκετα τετοια συστηματα να πωλουνται (με εγγυησεις κτλ κτλ).

Nemmesis
12-02-08, 21:21
ρε παιδια δλδ αν θεωρειται καλο μηχανιμα με 300-400 ευρω τοτε αυτα με 1000-1500 που δεν θεωρουνται πισι για gamers τι πρεπει να ειναι? η νασα τα εχει αυτα? ενας φιλος μου εδωσε καπου 450 για γραφικων...
και επισης το μηχανιμα αυτο σκληρο δεν θα εχει? κανα dvd reader? εγω προσωπικα οταν βλεπω κουτια με 400-500ευρω που να λενε οτι εχουν μεσα 8800gt, core duo κτλ απλα τα αντιμετοπιζω οπως το TATA nano... η φτηνια τρωει τον παρα... εγω πριν 2 χρονια οταν πειρα ενα πισι εδωσα καπου 1500ευρα στο κουτι χωρις υδροψηξη και λαμπακια και διαφορα εφετζιδικα.. μπορω να σας πω οτι παει καλητερα απο εναν core duo που εχω τωρα τις ταξεως τον 800ευρω... αυτα απο μενα...

moutoulos
12-02-08, 22:12
ρε παιδια δλδ αν θεωρειται καλο μηχανιμα με 300-400 ευρω τοτε αυτα με 1000-1500 που δεν θεωρουνται πισι για gamers τι πρεπει να ειναι? η νασα τα εχει αυτα? ενας φιλος μου εδωσε καπου 450 για γραφικων...
και επισης το μηχανιμα αυτο σκληρο δεν θα εχει? κανα dvd reader? εγω προσωπικα οταν βλεπω κουτια με 400-500ευρω που να λενε οτι εχουν μεσα 8800gt, core duo κτλ απλα τα αντιμετοπιζω οπως το TATA nano... η φτηνια τρωει τον παρα... εγω πριν 2 χρονια οταν πειρα ενα πισι εδωσα καπου 1500ευρα στο κουτι χωρις υδροψηξη και λαμπακια και διαφορα εφετζιδικα.. μπορω να σας πω οτι παει καλητερα απο εναν core duo που εχω τωρα τις ταξεως τον 800ευρω... αυτα απο μενα...
Παναγιώτη μ'ολο το θάρρος νομίζω είσαι λάθος.
Το να δώσεις 450ε για κάρτα γραφικών το θεωρώ τρέλα, την στιγμή που τα ίδια παιχνίδια τα πάιζει και μια με 150 - 180ε.
Το θέμα είναι να ξέρεις τη θές, και οχι να ξέρουν τη πρέπει να σου πούλήσουν.
Υπάρχουν motherboard (πάντα για asus μιλάω) που κάνουν 60ε, και motherboard που κάνουν 200ε, και η διαφορά τους
μπορεί να είναι στην επεκτασιμότητα και μόνο.
Το PC που φτιάχνεις τη σήμερον ημέρα με 1500ε είναι κατηγορίας ... NASA, ενα home PC (μόνο του χωρίς περιφερειακά),
με 500ε είναι στο 90% των περιπτώσεων ΟΚ.

Και απο κει και πέρα υπάρχουν και οι "έξυπνες" αγορές ... πχ δεν χρειάζεται να πάρεις λέμε τώρα, ένα DVD R Plextor που
κάνει 60ε, την στιγμή που υπάρχει το καταξιωμένο αξιόπιστο και πάμφηνο NEC ... με 26ε ...

Πάντα φιλικά έτσι :wink:

NUKE
12-02-08, 23:21
Και απο νετ βρισκεις dvdrw με 10 ευρα.

450 για καρτα γραφικων ειναι υπερβολη.

Χαλαρα παιρνεις καλο PC.

δες και εγω μηπως βρεις τιποτα μεταχειρισμενο.Εχει και πολλα καινουργια....

http://www.insomnia.gr/forum/forumdisplay.php?f=19


Να ενα παραδειγμα για το τι μπορεις να βρεις με 500 ευρω.Εχει τα παντα!.

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=238142

soulhealer
13-02-08, 00:16
παιδια σαφώς και θα μπουν επάνω οπτικά μέσα και τα σχετικά.. αλλά αυτό που με ενδιαφέρει είναι τα μεγάλα και ακριβά κομμάτια του μηχανήματος..
δηλαδή μητρική (να ειναι επεκτάσιμη όπως είπα και στην αρχή) επεξεργαστής και μια καλή γραφικών.. δε θέλω να μπλέξω με μεταχειρισμένα
οπότε απορρίπτω αυτή την πρόταση.. άλλη φορά ίσως.. ευχαριστώ πάντως για τη λύση..

Nemmesis
13-02-08, 14:57
ρε παιδια δλδ αν θεωρειται καλο μηχανιμα με 300-400 ευρω τοτε αυτα με 1000-1500 που δεν θεωρουνται πισι για gamers τι πρεπει να ειναι? η νασα τα εχει αυτα? ενας φιλος μου εδωσε καπου 450 για γραφικων...
και επισης το μηχανιμα αυτο σκληρο δεν θα εχει? κανα dvd reader? εγω προσωπικα οταν βλεπω κουτια με 400-500ευρω που να λενε οτι εχουν μεσα 8800gt, core duo κτλ απλα τα αντιμετοπιζω οπως το TATA nano... η φτηνια τρωει τον παρα... εγω πριν 2 χρονια οταν πειρα ενα πισι εδωσα καπου 1500ευρα στο κουτι χωρις υδροψηξη και λαμπακια και διαφορα εφετζιδικα.. μπορω να σας πω οτι παει καλητερα απο εναν core duo που εχω τωρα τις ταξεως τον 800ευρω... αυτα απο μενα...
Παναγιώτη μ'ολο το θάρρος νομίζω είσαι λάθος.
Το να δώσεις 450ε για κάρτα γραφικών το θεωρώ τρέλα, την στιγμή που τα ίδια παιχνίδια τα πάιζει και μια με 150 - 180ε.
Το θέμα είναι να ξέρεις τη θές, και οχι να ξέρουν τη πρέπει να σου πούλήσουν.
Υπάρχουν motherboard (πάντα για asus μιλάω) που κάνουν 60ε, και motherboard που κάνουν 200ε, και η διαφορά τους
μπορεί να είναι στην επεκτασιμότητα και μόνο.
Το PC που φτιάχνεις τη σήμερον ημέρα με 1500ε είναι κατηγορίας ... NASA, ενα home PC (μόνο του χωρίς περιφερειακά),
με 500ε είναι στο 90% των περιπτώσεων ΟΚ.

Και απο κει και πέρα υπάρχουν και οι "έξυπνες" αγορές ... πχ δεν χρειάζεται να πάρεις λέμε τώρα, ένα DVD R Plextor που
κάνει 60ε, την στιγμή που υπάρχει το καταξιωμένο αξιόπιστο και πάμφηνο NEC ... με 26ε ...

Πάντα φιλικά έτσι :wink:

κατα αρχης δεν τηθεται θεμα στο να παρεξηγιθουμε... τουλαχιστον απο μερους μου... ο καθενας λεει οτι θελει ανετα...
τωρα οσο για το θεμα καρτας γραφικων με 450ευρω δεν ειπα εγω οτι δεν ειναι καπως υπερβολικο... απλα ειπα οτι εχουν τεραστια διαφορα με ιδια μοντελα της ταξεως 100-150 και το θεμα δεν ειναι μονο στα παιχνιδια... οταν καποιοι επαγγελματιες γραφιστες για να καπουν render σε ενα τρισδιαστατο μοντελο με απλες καρτες κανει 15λεπτα και με το ιδιο μοντελο καρτας αλλα ακριβει και επωνιμη κανει 1-2λεπτα αυτο κατι σημαινει... και ενταξη δεν ειπα να παρουμε καρτα γραφικων με 400ευρω...οσο για το dvdw που λες nec δεν τα εχω δουλεψει εγω αλλα οταν πηγα το Plextor μου για αλλαγη μεσα στην εγγυηση ειχαν μια στιβα απο lg και 6-7 nec... βεβαια εκανα η Plextor 1 μηνα να μου στειλει το new... πλεον τα πραγματα εχουν γινει οπως με τα αμαξια... δλδ μπορει ενα Hyundai να εχει οτι και ενα skoda volvo αλλα σε καμια περιπτωση δεν ειναι ιδιο πραγμα... επισης το θεμα αναβαθμηση δεν ειναι τοσο απλο οσο νομιζεις... οσο περισσοτερα δοσεις στην αρχη τοσο ποιο αργα και ποιο οικονομικα θα κανεις μια αναβαθμιση μετα...κατι ακομα βασικο ειναι και ο σκληρος και to σεβαστο ποσοστο κοστους στο pc αλλα το θεμα μας ξεφυγε...
ο φιλος μας αυτο που θελει γινεται με το ποσο που διαθετει αυτο ομως που περιπλεκει τα πραγματα ειναι οτι λεει
"μια μητρική να μπορεί να αναβαθμιστεί αργότερα..
έναν επεξεργαστή core duo στα 2Ghz
ή έναν απλό στα 3.2 τουλάχιστον..
ένα τροφοδοτικό 450 βαττ και μια καρτα γραφικων της προκοπής..
ας είναι και 256..
απλά είναι τόσα πολλά στην αγορά που μπλέκομαι..
μουσική θέλω να ακούω και να βλέπω και καμια ταινία.. (λίγα πράματα και καλά)
γιατί μια φορά τα παίρνεις... (μητρική- κάρτα- επεξεργαστή)"

Blue shark
13-02-08, 16:52
Παντως με γυρω στα 400 ε φτιαχνεις αξιοπρεπέστατο PC. Επίσης εγω πιστεύω οτι δεν χρειαζεται να δωσεις μια περιουσια για μητρικη αν δεν εχεις σκοπο να εκμεταλευτεις τα χαρακτηριστικά της,αρκει να είναι μαρκα της προκοπης βεβαια.Δλδ αν θες να φτιαξεις ενα PC me <400 τοτε δεν νομιζω οτι χρειαζεται 4 υποδοχες για μνημες.Οταν θα σου ερθει να βαλεις και αλλες δυο μαλλον τοτε θα ειίναι καλυτερο να βαλεις ddr3.Εκτος και αν εισαι overclockas οπου παμε αλλου

κουτι οτι σ'αρεσει 30 (με 50 εχει και το τροφοδοτικο)
ASUS P5B-MX 57
Intel Core 2 Duo 4500 (s775/2,20GHz) Tray 100
Μνημη CRUCIAL CT2KIT12864AA80E(2X1GB) DDR2 800MHZ 49
Asus 8500 GT Silent 512MB HDCP 75,78
Σκληρος Western Digital 160 GB (7200rpm, 8MB Cache, SATA 2) 46,51
LG DVD-ROM 16x GDR-H30NRBB (Bulk) - Black DVDROM BULK BLACK 13
Scythe Cooler Samurai Z Rev.B 22
THERMALTAKE W0061 TR2 POWER 420W 42
435
Και αν δεν σε ικανοποιει σε θεμα παιχνιδιων παιρνεις και μια 8800 gs με 170 και εισαι αρχοντας!!!

Τρελος Επιστημονας...
13-02-08, 22:40
Η συνθεση του Blue Shark ειναι μια χαρα, και το μηχανημα πολυ δυνατο (οχι για παιχνιδια παντως, εκτος κι αν μπει η 8800 οπως κι εκεινος αναφερει ή καποια αλλη καρτα πιο δυνατη απο την 8500, πχ. 8600).

Παντως, αυτο που γραφει ο soulhealer για "μια μητρική να μπορεί να αναβαθμιστεί αργότερα.. " και μπερδευει τα πραγματα
δεν εχει και πολυ νοημα...

Η μητρικη δεν παιρνει αναβαθμισεις (εκτος απο firmware update). Δηλαδη οταν καποια στιγμη η intel αλλαξει το υπαρχον socket (775), τοτε θα ειναι αδυνατο να μπουν πανω οι καινουργιοι επεξεργαστες.. μπορει να μπει δυνατοτερος της ιδιας 'οικογενειας', οπως βεβαια μπορει να γινει και με καθε αλλη μητρικη ιδιου τυπου.

soulhealer
14-02-08, 01:08
συγνώμη για την παρεξήγηση αλλά όταν μίλησα για αναβάθμιση μητρικής ,εννούσα να μπορώ να αλλάξω επεξεργαστή αργότερα τροφοδοτικό κάρτες δδρ και τέτοια...
οποσδίποτε όχι μητρική... blue shark ευχαριστώ και για την έρυνα αγοράς

moutoulos
14-02-08, 01:27
... εννούσα να μπορώ να αλλάξω επεξεργαστή αργότερα ...
Αυτό με την αναβάθμιση επεξεργαστή, είναι λίγο περίεργο.
Όταν θα κάνεις αναβάθμιση στον επεξεργαστή, θα κάνεις και στην μητρική.
Ένας επεξεργαστής που θα βγεί σε, πχ 3 χρονια δεν θα κάνει για την
μητρική που θα έχεις. Αλλά και να κάνει δεν θα τον έβαζες στην παλία
μητρική σου, γιατί θα έχουν βγεί μητρικές άλλες που θα "φυσάνε".

Η μόνη αναβάθμιση επεξεργαστή που θα ήταν λογική να κάνεις είναι
να είχες έναν ΠΧ INTEL DUAL CORE CELERON E1200 1.60GHZ LGA775 - 800 FSB και
να έβαζες έναν INTEL CORE 2 DUO E6850 3.00 GHZ LGA775 - 1333 FSB.
Αν όμως το έβαζες απο την αρχή τον E6850 ... δεν υπάρχει μετά αναβάθμιση.

djwzak
14-02-08, 04:31
Για χαρα και απο εμενα,

σου εφτιαξα και εγω μια συνθεση φιλε μου soulhealer, η οποια σε καλυπτει ανετα για 2 χρονια τουλαχιστον. Το καλο της υποθεσης ειναι οτι εδωσες κατηγορια τιμης το οποιο ειναι το πιο βασικο οταν παιρνεις οποιοδηποτε προϊον.

Οι τιμες ειναι απο το www.eshop.gr που συνηθιζω να ψωνιζω εγω και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος.


ΚΟΥΤΙΑ - CASES----(PER.700372) HEROICHI MIDI TOWER PRO CI-6A19 BLACK----------------------47.01 €
ΜΗΤΡΙΚΗ ΚΑΡΤΑ----(PER.526697) GIGABYTE GA-M61SME-S2L-------------------------------------------46.90 €
ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ------(PER.559561) AMD ATHLON 64 X2 3800+ 2.00GZ AM2 TRAY----------------------54.00 €
ΜΝΗΜΗ RAM---------(PER.554783) KINGSTON KVR667D2N5/1G 1GB PC5300 667MHZ VALUE RAM---17.95 €
ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ---(PER.512588) LEADTEK GF PX8600GT TDH 512MB PCI-E RETAIL-----------------90.00 €
DVD RECORDER-----(PER.331686) NEC OPTIARC AD-7200A BULK BLACK------------------------------24.50 €
ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ---(PER.301626) SEAGATE BARRACUDA 7200.10 ST3250310AS 250GB SATA2-----56.50 €
ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ------(PER.700415) THERMALTAKE W0101 TR2 POWER 550W----------------------------59.19 €

-------------------------------------------------------------------------------------------------------ΣΥΝΟΛΟ: 396.05€

Σου εβαλα μεσα μονο επωνυμα προιοντα και δοκιμασμενα. Επισης το συστημα ειναι αψογο και για παιχνιδια, για μουσικη, για ιντερνετ, για προγραμματα επεξεργασιας εικονων κ.λπ. Αν εχεις και καλη οθονη τοτε θα εισαι "κυριος" για αρκετο καιρο :)



Οσο για την αναβαθμιση που αναφερεις, επειδη ειμαι πολλα χρονια τεχνικος Η/Υ, να σου πω οτι δυστυχως δεν μπορεις να παρεις κατι και να πεις οτι το κραταω πολλα χρονια, διοτι το εχουν κανει ετσι το παιχνιδι οι εταιρειες, ουτως ωστε σε αναγκαζουν με τον ενα ή τον αλλο τροπο να αγορασεις το καινουργιο προϊον μετα απο 2-3 χρονια.

Και να σου φερω ως παραδειγμα την μητρικη καρτα, εστω οτι τωρα παιρνεις την ταδε μητρικη που εχει πανω οτι καλυτερο υπαρχει τωρα, SATA2, DDR3 κ.λπ. Ποιος σου εξασφαλιζει εσενα οτι σε 1 χρονο δεν θα βγαλουν το SATA3 το οποιο θα ειναι 10 φορες πιο γρηγορο απο το SATA2 ή οτι δεν θα βγαλουν DDR4-5 και θα ειναι παλι απιστευτα πιο γρηγορες απο τις DDR3?
Επισης αν παρεις π.χ μια 8800 Ultra, νομιζεις οτι δεν θα βγουν σε 1-2 χρονια πολλα παιχνιδια που θα την εχουν σαν minimum επιλογη? Και αν ακομη τα παιζει μια χαρα απο θεμα ισχυος, θα βγαλουν ενα καινουργιο βυσμα (οπως με το DVI) το οποιο θα δινει περισσοτερη ζωντανια στην εικονα, θα εχει μεγαλυτερη συχνοτητα ανανεωσης κ.λπ κ.λπ. και θα το εχουν ακομη και οι πιο φτηνες καρτες ενω η δικια σου, ναι μεν θα ειναι 8800 αλλα θα εχει το "παλιο" DVI ή VGA.

Εγω ετσι το επαθα με μια Αsus 7800GTX που πηρα τον 01/2006. Ειχα πληρωσει για αυτην 530€(!!!!) λογω του οτι ασχολουμαι με photoshop,after effects, premier, vue κ.λπ. Ε λοιπον μεσα σε 1.5 χρονο ειχαν βγει οι 7950GT με 120€!! οι οποιες πατουσαν κατω την δικια μου. Καταλαβες τωρα? :)

Ελπιζω να σε βοηθησα και συγνωμη αν κουρασα :)

antonis_p
14-02-08, 08:57
αυτη η ιστορία με τα pc
με εκανε να αρνουμαι να δωσω συμβουλες (οταν μου τις ζητουν)
γιατι η αξιολογηση ενος pc εχει γινει το πλεον υποκειμενικο θεμα.
αυτό που με εξοργιζει είναι οταν ακουω για "καλό pc"!!!
Τι παει να πει καλό pc;
Για μένα που ποτε δεν έπαιξα παιχνίδι σε pc,
καλή m/b είναι αυτή που έχει και τα γραφικά onboard
γιατί όσο τον κρατήσω, οποτε χρειαζομαι drivers
θα μπαινω στο site της εταιρίας
και θα βρίσκω ευκολότατα και γρηγορα μαζεμένους τους τελευταιους drvs.
Κατι ακόμα, με μία κορυφαια (και αχρηστη για την περίπτωση μου) κάρτα γραφικών
θα είχα μεγαλύτερες απαιτησεις σε τροφοδοτικο, ψύξη κλπ.
Ίσως και να προέκυπταν προβλήματα συμβατοτητας με την mb.

Θα ήθελα όμως ενα κουτι που να κλειδωνει από μπροστά
για να μην πατάνε οι πιτσιρικάδες το restart!!!
(Το on/off το έχω σετάρει από το power options κατάλληλα!)

Αρα η σωστότερη προσέγγιση είναι να ξεκινά κάποιος
καταγράφοντας τις ανάγκες του
και μετά να επιλέγει τα ιδιαιτερα χαρακτηριστικά.

Οι υπολογιστες πλέον (εφόσον δεν δουλευουν μονο το σαββατοκυριακο)
θεωρώ πως έχουν ασφαλες όριο ζωής τα 3 χρόνια.
Μετά κάτι θα σου την κάνει, ενας σκληρος, μια mb...
αυτός είναι ένας ακόμα λόγος για να σκεφτείς πως δεν θα το έχεις για πάντα,
και δεν αξίζει να τα χώσεις γερά.

Όλα αυτα τα χρόνια είδα πως τα ακριβότερα μηχανηματα τα αγόραζαν
οι πιο κάτω 3 κατηγορίες:
οι άσχετοι (για να βγάλουν μια ζωή)
οι πιτσιρικάδες γιατί υπήρχε ανταγωνισμος με τους φιλους (αυτοί εχουν και το option του παππου που πλερώνει!)
και οι gamers γιατί το είχαν ανάγκη.

Οι επαγγελματίες που είχαν πραγματικες ανάγκες είχαν mac!!!

Λοιπόν, οι ανάγκες πρώτα!

have a nice day!

Blue shark
14-02-08, 10:15
Παρακαλω,χαρα μου

Παντως,αυτο με την αναβαθμιση,απο προσωπικη εμπειρια δεν θα το κανεις ποτε!Η θα αλλαξεις το pc ολοκληρο η θα το αφησεις ετσι οπως εινια.Για να καταλαβεις τι θελω να σου πω,αμα καποιος αυτη τη στιγμη εχει ενα P4(478) με ενα γιγα ραμ ddr1 δεν προκειται να παει να βαλει αλλο ενα.
To 1 giga dd1 =2 giga ddr2 οσο για καρτα agp,δεν υπαρχει μεγαλη ποικιλια πλεον.Αρα προφανως καλυτερα να δωσει το pc kai να παρει ενα αλλο!!
Παντως αυτη η μητρικη και ολες οι P5b... περνουν ολους τους επεξεργαστες μεχρι 1066 fsb!!

djwzak
14-02-08, 14:30
Οι επαγγελματίες που είχαν πραγματικες ανάγκες είχαν mac!!!



Γεια χαρα φιλε Αντωνη, μου επιτρεπεις να διαφωνησω καθετα σε αυτο ε? :)

Επειδη και εγω κανω επαγγελματικα γραφιστικες εργασιες, δεν υπαρχει καμια αναγκη να εχεις Apple. Επειδη τα εχω δουλεψει αρκετα χρονια, τα Apple ειναι σαν ενα καλο pc, μη-μαϊμου, οπως IBM, HP, Compaq κ.λπ αλλα με την διαφορα οτι εχει υπεροχο design πολυ ανωτερο των προαναφερθεντων εταιριων και το interface του λειτουργικου τους επισης μπορει να το καταλαβει και ο πιο ασχετος στον κοσμο.

Απο την εμπειρια μου παλι λοιπον σου λεω οτι Apple παιρνουν οι επαγγελματιες που θελουν να βλεπουν οι πελατες τους οτι τα "σκανε" χοντρα και οτι εχουν καποιο status και κατα βαση ειναι ασχετοι γενικα με υπολογιστες, οσο και αν σου φαινεται παραξενο αυτο.

Αντιθετα ενα pc φτιαγμενο απο επαγγελματια με βαση τις αναγκες του επαγγελματια πελατη, δουλευει το ιδιο και καλυτερα μην σου πω, απο εναν Apple στα ιδια χρηματα.
Και μην νομιζεις οτι οι Apple δεν κολλανε ή δεν πετανε μυνηματα απο το πουθενα ε? μην σου πω οτι ειναι και πιο σπαστικοι απο τα MS Windows!

Εχω απειρα παραδειγματα απο προσωπικες δουλειες οπου τα pc δουλευουν σε κρισιμες εφαρμογες (ελεγχος φωτισμου σε club, ραδιοφωνικοι σταθμοι, χειρουργεια, καταγραφη ασυρματων σε αεροδρομιο, χειρισμος ρανταρ κ.λπ) και τα πανε μια χαρα, με πολυ λιγοτερα χρηματα απο εναν "μουρατο" Apple.


συγγνωμη αν βγηκα λιγο εκτος θεματος :)

Panoss
14-02-08, 15:39
Στουρνάρη, απέναντι από το Πλαίσιο, ένα μικρό μαγαζί με PC, που βγάζει μερικά πράγματα και στο πεζοδρόμιο,
πουλάει AMD και motherboard με 85 ευρώ, καινούριο, με εγγύηση.. Μου πε ότι ο επεξεργαστής αντιστοιχεί σε Intel 2.4 GHz (μονοπύρηνο υποθέτω). Δεν πρόσεξα το όνομα του μαγαζιού.

moutoulos
14-02-08, 23:37
Οι τιμες ειναι απο το www.eshop.gr που συνηθιζω να ψωνιζω εγω και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος.
ΚΟΥΤΙΑ - CASES----(PER.700372) HEROICHI MIDI TOWER PRO CI-6A19 BLACK----------------------47.01 €
ΜΗΤΡΙΚΗ ΚΑΡΤΑ----(PER.526697) GIGABYTE GA-M61SME-S2L-------------------------------------------46.90 €
ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ------(PER.559561) AMD ATHLON 64 X2 3800+ 2.00GZ AM2 TRAY----------------------54.00 €
ΜΝΗΜΗ RAM---------(PER.554783) KINGSTON KVR667D2N5/1G 1GB PC5300 667MHZ VALUE RAM---17.95 €
ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ---(PER.512588) LEADTEK GF PX8600GT TDH 512MB PCI-E RETAIL-----------------90.00 €
DVD RECORDER-----(PER.331686) NEC OPTIARC AD-7200A BULK BLACK------------------------------24.50 €
ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ---(PER.301626) SEAGATE BARRACUDA 7200.10 ST3250310AS 250GB SATA2-----56.50 €
ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ------(PER.700415) THERMALTAKE W0101 TR2 POWER 550W----------------------------59.19 €

-------------------------------------------------------------------------------------------------------ΣΥΝΟΛΟ: 396.05€

+1 απο μένα ... :wink:

marios
15-02-08, 14:44
Αντιθετα ενα pc φτιαγμενο απο επαγγελματια με βαση τις αναγκες του επαγγελματια πελατη, δουλευει το ιδιο και καλυτερα μην σου πω, απο εναν Apple στα ιδια χρηματα.
Και μην νομιζεις οτι οι Apple δεν κολλανε ή δεν πετανε μυνηματα απο το πουθενα ε? μην σου πω οτι ειναι και πιο σπαστικοι απο τα MS Windows!
Ok.... No Comments..... Μία Ερωτησούλα μόνο....
Άν έγραφες μουσική σε υπολογιστή και χρησιμοποιούσες το Reason ή το Pro Tools ή το Nuendo κ.τ.λ. και ο υπολογιστής σου ήταν το πιό
σημαντικό εργαλείο του επαγγέλματός σου θα έπαιρνες PC ή Mac???????

GEWKWN
15-02-08, 16:23
παιδια το θεμα ειναι το τι θα κανεις το pc
που θα αγορασεις.
Μια καρτα γραφικων για παραδειγμα που
κανει 450 eυro ειναι κατα την προσοπικη μου εκτιμιση
(και χωρις να θελω να πω κατι για κανενα) αγορα
αχρηστη τι να κανεις μια καρτα που μπορει να αποδωσει
χ herz σε "τρελη αναλυση" αν το μονιτορ σου δεν μπορει να τα
αποδωσει?
Τα 450 eυro που καποιος θα δωσει σε μια καρτα γραφικων για να παιζει
θα "κουμπωνουν" σε ενα μελοντικο υπολογιστη ή θα πρεπει να δωσει αλλα
τοσα για ενα καινουριο τυπο υποδοχης με αλλο προτοκολο.
Εγω εχω την αποψη οτι πρεπει να παιρνουμε οτι ακριβως χρειαζομαστε.
Για την ακριβεια το συστημα μου εχει γινει πριν απο 3 χρονια
και εχει μια μητρικη gigabyte καπως μεγαλη απο επεκτασιμοτητα,
ενα athlon xp 64 3200, 2 giga ram και μια καρτα ati με το HD2400pro( Υλοποιηση AGP!!!!!!)
για τους δισκους και τα αλλα δεν αναφερω τιποτα γιατι δεν εχει να κανει με την αποδωση
Την καρτα γραφικων την πηρα μονο και μονο για να μπορω να βαλω καποια στιγμη στο μελλον
τα Vista( οταν εχει γινει λειτουργικο).
θεωρω οτι με 300-400 ευρο παιρνεις ενα Καλο υπολογιστη χωρις φαιηλικια και κουτια και λαμπακια
και τα τρελα που δεν θα τα χρεισιμοποιησεις ουσιαστικα ποτε.

djwzak
15-02-08, 17:04
....θα έπαιρνες PC ή Mac???????

Θα εφτιαχνα ενα pc μονος μου, οπως κανω τοσα χρονια και δεν εχω κανενα προβλημα. Δεν θελω να σου κανω διαφημιση, αλλα μιας και το εφερε η κουβεντα να σου πω οτι εχω 5 πληρη Pc στην κατοχη μου, για διαφορες εργασιες. Παραδειγμα, σαν Dj, εχω ενα φορητο ΙΒΜ R32 το οποιο χρησιμοποιω σε live perfomance, σε μαγαζια, παρτυ κ.λπ με το Virtual Dj Software. Καποιες αλλες φορες το χρησιμοποιω για ελεγχο φωτορυθμικων/ρομποτικων με DMX με το Freestyler. Το εχω παρει σε beach party, σε κρυα, σε ζεστες κ.λπ,δεν με εχει εγκαταλειψει ποτε εως τωρα...
Σαν κυριο pc στο σπιτι εχω ενα ισχυρο μηχανημα που δουλευω πανω ενα σωρο προγραμματα Cubase, Photoshop, Vue, After Effects, Virtual Dj, CoreDraw Suite, Freestyler DMX, BasicStamp Programmers αλλα και παιχνιδια Battlefield, Call Of duty κ.λπ.
Δυο χρονια το εχω τωρα, δεν εχω δει ουτε μπλε οθονη ποτε, ουτε κολληματα γενικα, ουτε τιποτα μα τιποτα και δουλευω καθημερινα πανω του... Τυχη? δεν νομιζω...
Τα υπολοιπα 3 pc, ειναι παλιοτερα και τα εχω για πειραματα με softwares αλλα και κυκλωματα παραλληλης, σειριακης, ρομποτικα κ.λπ. Δεν νομιζω να παρω δικο μου Apple ποτε...



Άν έγραφες μουσική σε υπολογιστή και χρησιμοποιούσες το Reason ή το Pro Tools ή το Nuendo κ.τ.λ. και ο υπολογιστής σου ήταν το πιό
σημαντικό εργαλείο του επαγγέλματός σου θα έπαιρνες PC ή Mac???????

Εγραψα παραπανω του λογους βρε Marios... Οι αλγοριθμοι του προγραμματος ειναι οι ιδιοι ειτε ειναι σε pc, ειτε σε Apple, ειτε σε υπολογιστη της NASA! Και αν δεν με πιστευεις δες συγκριτικα σε εγκυρους ιστοτοπους για ιδιας τιμης Apple & Pc. Eπισης αν νομιζεις οτι το να γραφεις μουσικη σε studio ειναι κρισιμη εργασια και θελει υπερ-σταθερο μηχανημα, τοτε να σου θυμησω παλι τι εγραψα παραπανω:

"...Εχω απειρα παραδειγματα απο προσωπικες δουλειες οπου τα pc δουλευουν σε κρισιμες εφαρμογες (ελεγχος φωτισμου σε club, ραδιοφωνικοι σταθμοι, χειρουργεια, καταγραφη ασυρματων σε αεροδρομιο, χειρισμος ρανταρ κ.λπ) και τα πανε μια χαρα....."

Στα παραπανω πραγματικα παραδειγματα δεν επιτρεπεται να κολλησει το μηχανημα ουτε για μερικα δευτερολεπτα, αλλιως χαθηκε η υποθεση... και ομως τα pc με WinXP ή Win2000 ή καποιο linux-οειδες τα καταφερνουν απλα...αψογα!


Α, και κατι ακομη. Προσφατα ειχα παει στην Μαδριτη/Ισπανια, παρακολουθησα λοιπον ενα musical, το "We will rock you", το οποιο ηταν φοβερη παραγωγη! Και οταν λεμε φοβερη, φοβερη!! Στην σκηνη λοιπον ειχαν κατι γιγαντο-οθονες και εδειχναν διαφορα βιντεο κατα της διαρκεια της παραστασης, σε μια στιγμη λοιπον του πεταει ενα ωραιο μηνυματακι σφαλματος και μαντεψε τι συστημα ειχε....ναι ναι....ειχε Apple! Παταει λοιπον ο τυπος το ΟΚ και μετα για 1 λεπτακι δεν εδειχναν τιποτα οι οθονες, μετα αρχισε παλι η κανονικη ροη βιντεο...εριξα γελια... Οταν καποιος δεν ξερει να στηνει συστηματα δεν του φταινε ουτε τα pc, ουτε τα Apple, το μυαλο του και η ασχετοσυνη του φταιει!
Δεν φταινε δηλαδη τα pc που κολλανε ή τα WinXP που βαζουν μπλε οθονες. Φταινε ολοι οι ασχετοι τεχνικοι που βαζουν στα pc οτι hardware τους κατεβει, και μετα βριζουν τον ενα και τον αλλο. Στα Apple αντιθετα δεν συμβαινει αυτο το φαινομενο, διοτι ποιος θα παρει Apple και θα τον σκαλισει? 1 στους 2.000.000 μονο. Για αυτο αμεσως αμεσως τα Apple φαινονται σταθερα και αξιοπιστα στον κοσμο. Δεν ξερει ομως ο καθενας οτι στις πιο καιριες δουλειες τα pc εχουν αναλαβει το εργο και οχι καποιος Apple!
Μηπως οι servers που εχουν τα email, ιστοσελιδες κ.λπ ανα τον κοσμο ειναι Apple? χμμ...δεν νομιζω...καποιο pc το εχει αναλαβει αυτο ή εστω καποιος Sun server...



παλι off ειμαι μωρε? :D :shock:

moutoulos
15-02-08, 21:39
[quote=marios]
Οταν καποιος δεν ξερει να στηνει συστηματα δεν του φταινε ουτε τα pc, ουτε τα Apple, το μυαλο του και η ασχετοσυνη του φταιει!
Δεν φταινε δηλαδη τα pc που κολλανε ή τα WinXP που βαζουν μπλε οθονες. Φταινε ολοι οι ασχετοι τεχνικοι που βαζουν στα pc οτι hardware τους κατεβει, και μετα βριζουν τον ενα και τον αλλο.

Πάρα πολύ σωστά ...

marios
15-02-08, 21:45
Λοιπόν..... Έχουμε ξεφύγει απο το θέμα αλλά ας ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα... Όταν είπα για PC, εννοώ PC με Windows λειτούργικό!
Και το λέω γιατί εκεί παίζεται το σκηνικό...
Η αλήθεια είναι οτι όντως δέν θέλεις και κανένα θηρίο για να τρέξεις προγράμματα μουσικης.
Καί μιλάω για μουσική γιατί έχω παράδειγμα 3 ατόμων!
Είχαν και οι τρείς PC με Windows με όλα τα προγράμματα που είπα πρίν μεσα.
Ε λοιπον δέν μπορείς την ώρα που ηχογραφείς π.χ. να σου πετάει σφάλμα με αυτό το κλασικό και σπαστικό ήχο
και μετά να παγώνει το PC και να λές "Ωχ, τί έγινε τώρα???". Μετά απο κάμποσο καιρό παρατηρείς οτι το pc σου δέν τρέχει
και τόσο γρήγορα όσο παλιά σε σημείο να μήν μπορείς να κάνεις την δουλειά σου... Πόσοι στο forum έχουν κάνει τα άπειρα format στα windows???
Όταν ένας απο τους τρείς πήρε Mac, στην αρχή του φαινόταν το ίδιο.... Μετά όμως παρατήρησε οτι κάνεις την δουλειά σου χωρίς προβλήματα!!!!!!!
Μιλάω για μηχάνημα που ελιναι μέρα - νύχτα ΟΝ...
Δεν λεω, μηχάνημα είναι και θα παρουσιάσει όπως όλα κάποια προβλήματα κατα καιρούς. Όχι όμως με το που λύνεις το ένα πρόβλημα να εμφανίζεται αλλο!!!!!
3 χρόνια τώρα καθημερινή και σκληρή χρήση και ούτε λόγος για...... FORMAT!!! Αυτή είναι η διαφορά φίλε μου και sorry αν η γλώσσα μου φάνηκε κάπως
έντονη ή προκλητική στο προηγούμενο μου post.

Α, και κατι ακομη. Προσφατα ειχα παει στην Μαδριτη/Ισπανια, παρακολουθησα λοιπον ενα musical, το "We will rock you", το οποιο ηταν φοβερη παραγωγη! Και οταν λεμε φοβερη, φοβερη!! Στην σκηνη λοιπον ειχαν κατι γιγαντο-οθονες και εδειχναν διαφορα βιντεο κατα της διαρκεια της παραστασης, σε μια στιγμη λοιπον του πεταει ενα ωραιο μηνυματακι σφαλματος και μαντεψε τι συστημα ειχε....ναι ναι....ειχε Apple! Παταει λοιπον ο τυπος το ΟΚ και μετα για 1 λεπτακι δεν εδειχναν τιποτα οι οθονες, μετα αρχισε παλι η κανονικη ροη βιντεο...
Πόσες foto έχουμε δει στο net με γιγαντοοθόνες, οθόνες αεροδρομίων κτλ κτλ κτλ με μία ωραιότατη, μαγευτική BSOD???????

lynx
15-02-08, 22:13
μία ωραιότατη, μαγευτική BSOD???????

Best stay outdoors? :lol:

παιδια για τις μπλε οθονες του θανατου και της ζωης δεν φταινε παντα τα windows... μπορει να υπαρχει προβλημα στην μνημη...μπορει να
υπαρχει προβλημα στην μητρικη...κλπ! ομως αρκετες φορες ειναι ασυμβατοτητες και βλακειες του λειτουργικου ή και της εφαρμογης που τρεχετε.

djwzak
16-02-08, 04:04
Πόσες foto έχουμε δει στο net με γιγαντοοθόνες, οθόνες αεροδρομίων κτλ κτλ κτλ με μία ωραιότατη, μαγευτική BSOD???????

Ο Whiz με προλαβε... αλλα σου ξαναλεω, δεν φταινε τα windows, φταινε οι ασχετοι συναρμολογητες του pc που του βαζουν οτι βρουν μεσα. Αν ειχες ποτε μη-μαϊμου PC, οπως ΙΒΜ, HP κ.λπ
θα εβλεπες οτι συμπεριφερεται εντελως διαφορετικα απο ενα μηχανημα DIY.
Ολες τις μπλε οθονες τις εφαγε καποιος στο εργοστασιο συναρμολογησης, για να μην τις φας εσυ, ο πελατης. Αντιθετα, οταν συναρμολογεις μονος σου ενα pc πρεπει να εισαι διατεθειμενος να παρεις αυτο το
"κοστος" και δεν φταινε τα windows σε τιποτα.
Αν εσυ π.χ ακουμπησες την RAM με γυμνα χερια σε αγωγιμο σημειο (πολυ κλασσικο σφαλμα αρχαριων τεχνικων!) οταν την τοποθετουσες, σε καινουργιο μηχανημα και μετα σου πεταει μπλε οθονες, με επικεντρο καποιες διευθυνσεις στην RAM, τα windows τι σου φταινε τοτε? εσυ φταις που δεν εχεις εναν ESD παγκο ή ενα ESD βραχιολακι εστω. Αλλα ποσοι το προσεχουν αυτο οταν συναρμολογουν ενα pc στο δωματιο τους? χμμ...πολυ λιγοι...για αυτο ολοι βρισκουν σαν λυση το format και τα βαζουν με τα windows κιολας.
Και παλι σου λεω δεν θα κρινεις τα Apple με ενα DIY pc, θα τα κρινεις με ενα επωνυμο pc.

:) :)

Blue shark
16-02-08, 14:52
Πόσες foto έχουμε δει στο net με γιγαντοοθόνες, οθόνες αεροδρομίων κτλ κτλ κτλ με μία ωραιότατη, μαγευτική BSOD???????

Ο Whiz με προλαβε... αλλα σου ξαναλεω, δεν φταινε τα windows, φταινε οι ασχετοι συναρμολογητες του pc που του βαζουν οτι βρουν μεσα. Αν ειχες ποτε μη-μαϊμου PC, οπως ΙΒΜ, HP κ.λπ
θα εβλεπες οτι συμπεριφερεται εντελως διαφορετικα απο ενα μηχανημα DIY.
Ολες τις μπλε οθονες τις εφαγε καποιος στο εργοστασιο συναρμολογησης, για να μην τις φας εσυ, ο πελατης. Αντιθετα, οταν συναρμολογεις μονος σου ενα pc πρεπει να εισαι διατεθειμενος να παρεις αυτο το
"κοστος" και δεν φταινε τα windows σε τιποτα.
Αν εσυ π.χ ακουμπησες την RAM με γυμνα χερια σε αγωγιμο σημειο (πολυ κλασσικο σφαλμα αρχαριων τεχνικων!) οταν την τοποθετουσες, σε καινουργιο μηχανημα και μετα σου πεταει μπλε οθονες, με επικεντρο καποιες διευθυνσεις στην RAM, τα windows τι σου φταινε τοτε? εσυ φταις που δεν εχεις εναν ESD παγκο ή ενα ESD βραχιολακι εστω. Αλλα ποσοι το προσεχουν αυτο οταν συναρμολογουν ενα pc στο δωματιο τους? χμμ...πολυ λιγοι...για αυτο ολοι βρισκουν σαν λυση το format και τα βαζουν με τα windows κιολας.
Και παλι σου λεω δεν θα κρινεις τα Apple με ενα DIY pc, θα τα κρινεις με ενα επωνυμο pc.

:) :)

Μπορεις να εξηγησεις λιγο παραπανω αυτο με τις ram, δηλαδη τι πρεπει να κανουμε για να το αποφευγουμε?

electron
16-02-08, 15:29
Σχετικά με τις ram όπως και με κάθε άλλο ευαίσθητο εξάρτημα από στατικά φορτία δεν θα πρέπει να το ακουμπάμε με γυμνά χέρια.Αν αυτό γίνει, θα πρέπει από πριν να γειωνόμαστε με το ειδικό βραχιόλι που αναφέρθηκε παραπάνω.Όσον αφορά μια οικονομική πρόταση αναβάθμισης ενός Pc,θα αναφέρω ενδεικτικά την σύνθεση που έφτιαξα πρόσφατα αναβαθμίζοντας από μηδενική σχεδόν βάση τον παλιό μου desktop.

Motherboard: ASROCK 4COREDUAL-SATA2 R2.0 (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.528410) Το καλό αυτής της μητρικής πέρα από την πολύ προσιτή της τιμή,είναι οτι υποστηρίζει τόσο την παλιά γενιά δίσκων,ram και γραφικών,πράγμα πολύ σημαντικό όταν έχεις ήδη κάποια απο αυτά τα εξαρτημάτα,όσο και την νέα γενιά. 57 euro

CPU: INTEL CELERON 440 2.00GHZ LGA775 (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.555466) Μια οικονομική πρόταση επεξεργαστή που όμως δεν μπορούμε να πούμε ότι είναι ευκαταφρόνητος. Σημείωση: Έχει πλέον βγεί και αντίστοιχος celeron διπλοπύρηνος στο ίδιο κόστος. 50 euro

RAM: CRUCIAL CT2KIT12864AA667 2GB DUAL (2X1GB) PC5300 DDR2 667MHZ (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.554109) Επίσης οικονομική λύση μνήμης ddr2. 39 euro

ΔΙΣΚΟΣ: WESTERN DIGITAL 250GB WD2500AAJB CAVIAR SE ATA100 (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.303703) Εδώ επέλεξα έναν παλιό τύπο δίσκου pata απλά γιατί δεν ήθελα να μπλέξω με το στήσιμο κάποιου sata, (δημιουργία και εγκατάσταση απαραίτητων οδηγών).Κι αυτός σας πληροφορώ είναι άψογος στην δουλειά του. 63 euro

Τροφοδοτικό: SHARKOON SHA450-8P 450W ATX2 (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.804405) 42 euro
Κάρτα γραφικών άφησα αυτή που είχε το παλιό σύστημα,μια gforce fx5500 256Mb agp.Ενώ αντιγραφικό dvd,dvd rom και floppy άφησα αυτά που υπήρχαν.

Συνολικό κόστος αναβάθμισης: 251 euro

Γενικά ως σύστημα για μέση χρήση είναι πολύ καλό.Αυτά για να πέρνετε και μια ιδέα όσοι σκέφτεστε αναβαθμίσεις. :wink:

djwzak
16-02-08, 20:12
Μπορεις να εξηγησεις λιγο παραπανω αυτο με τις ram, δηλαδη τι πρεπει να κανουμε για να το αποφευγουμε?

Ναι ευχαριστως φιλε blue shark, θα σου πω 11 απλες συμβουλες συναρμολογησης pc για να μην εχεις απροβλεπτες μπλε οθονες, αλλα και γενικοτερα προβληματα.

1. Παντα ξεκινα την δουλεια με καθαρα και χωρις ιδρωτα χερια.

2. Αν εχεις μακρια μαλλια, πιασε τα κοτσο ή βαλε ενα καπελακι, σκουφακι κ.λπ (οι τριχες δεν ειναι αγωγιμες στην περιπτωση μας, αλλα μπορουν αργοτερα να πιαστουν σε κανενα ανεμιστηρακι και να μειωσουν την αποδοση του αργοτερα)

3. Καλο θα ειναι να μην φορας πουλοβερ και παρομοια πλεκτα ρουχα που μαζευουν ευκολα στατικο ηλεκτρισμο, ενα απλο φουτερ ειναι μια χαρα.

4. Ακουμπησε μια μεταλλικη επιφανεια πριν πιασεις οποιοδηποτε εξαρτημα, για να αποφορτιστεις, ή αγορασε ενα ESD βραχιολακι απο καποιο καταστημα ηλεκτρονικων για να εισαι πιο σιγουρος (δεν πρεπει να κανει πανω απο 6-7 ευρω)

5. Βγαζε το pc απο την πριζα παντα ακομη και αν πρεπει να αλλαξεις εστω και ενα jumper ή μια RAM και περιμενε μερικα δευτερολεπτα, ωστε να αποφορτιστουν οι πυκνωτες. Οχι απλα να κλεινεις τον διακοπτη πισω στο τροφοδοτικο, θα βγαζεις κανονικα την πριζα.

6. Καλος φωτισμος του χωρου εργασιας, μια λαμπα δεν κοστιζει πια και τοσο πολυ αλλα φανερωνει πραγματα που ισως μας διεφευγαν αλλιως.

7. Πιανε παντα ολα τα εξαρτηματα απο μη-αγωγιμα μερη, δηλαδη απο καποιο σημειο στα πλαγια της πλακετας συνηθως, σαν να τρως κρακερακια :)

8. Μην βγαζεις τα εξαρτηματα απο τα γκριζα αντιστατικα σακουλακια τους και να τα περιφερεις απο εδω και απο εκει εαν δεν εισαι σιγουρος οτι θα τα εγκαταστησεις αμεσως.

9. Αν καποιο εξαρτημα "ζοριζεται" να μπει στην θεση του, τοτε μαλλον κανεις κατι λαθος. Αν ειδικοτερα βλεπεις την πλακετα να κανει καμπυλη και παλι να εξακολουθει να μην εφαρμοζει, τοτε σιγουρα κανεις κατι λαθος. Συνηθως θελουν λιγο παραπανω δυναμη τα κουμπωματα των ψυκτρων στις CPU και οι RAM, αλλα και παλι χρειαζεται μεγαλη προσοχη και υπομονη.

10. Διαβαζε το εγχειριδιο χρησης σε οτιδηποτε καινουργιο αγοραζεις ή εστω το χαρτονι συσκευασιας του. Παντα θα βρεις κατι χρησιμο ακομη και αν εχεις εγκαταστησει το συγκεκριμενο προϊον 30 φορες. Οι εταιρειες αλλαζουν χαρακτηριστικα και προδιαγραφες στα προϊοντα τους χωρις πολλες φορες να αλλαξουν την εμφανιση τους.

11. Ριχνε παντα μια δευτερη ματια πριν κανεις "power on", πολλα μοιραια λαθη αποφευγονται με αυτον τον τροπο.



ευχαριστω πολυ, ελπιζω να σε καλυψα...

ειμαι εντελως εκτος, το ξερω, μην δερνετε! :lol:

Blue shark
17-02-08, 14:07
Μπορεις να εξηγησεις λιγο παραπανω αυτο με τις ram, δηλαδη τι πρεπει να κανουμε για να το αποφευγουμε?

Ναι ευχαριστως φιλε blue shark, θα σου πω 11 απλες συμβουλες συναρμολογησης pc για να μην εχεις απροβλεπτες μπλε οθονες, αλλα και γενικοτερα προβληματα.

1. Παντα ξεκινα την δουλεια με καθαρα και χωρις ιδρωτα χερια.

2. Αν εχεις μακρια μαλλια, πιασε τα κοτσο ή βαλε ενα καπελακι, σκουφακι κ.λπ (οι τριχες δεν ειναι αγωγιμες στην περιπτωση μας, αλλα μπορουν αργοτερα να πιαστουν σε κανενα ανεμιστηρακι και να μειωσουν την αποδοση του αργοτερα)

3. Καλο θα ειναι να μην φορας πουλοβερ και παρομοια πλεκτα ρουχα που μαζευουν ευκολα στατικο ηλεκτρισμο, ενα απλο φουτερ ειναι μια χαρα.

4. Ακουμπησε μια μεταλλικη επιφανεια πριν πιασεις οποιοδηποτε εξαρτημα, για να αποφορτιστεις, ή αγορασε ενα ESD βραχιολακι απο καποιο καταστημα ηλεκτρονικων για να εισαι πιο σιγουρος (δεν πρεπει να κανει πανω απο 6-7 ευρω)

5. Βγαζε το pc απο την πριζα παντα ακομη και αν πρεπει να αλλαξεις εστω και ενα jumper ή μια RAM και περιμενε μερικα δευτερολεπτα, ωστε να αποφορτιστουν οι πυκνωτες. Οχι απλα να κλεινεις τον διακοπτη πισω στο τροφοδοτικο, θα βγαζεις κανονικα την πριζα.

6. Καλος φωτισμος του χωρου εργασιας, μια λαμπα δεν κοστιζει πια και τοσο πολυ αλλα φανερωνει πραγματα που ισως μας διεφευγαν αλλιως.

7. Πιανε παντα ολα τα εξαρτηματα απο μη-αγωγιμα μερη, δηλαδη απο καποιο σημειο στα πλαγια της πλακετας συνηθως, σαν να τρως κρακερακια :)

8. Μην βγαζεις τα εξαρτηματα απο τα γκριζα αντιστατικα σακουλακια τους και να τα περιφερεις απο εδω και απο εκει εαν δεν εισαι σιγουρος οτι θα τα εγκαταστησεις αμεσως.

9. Αν καποιο εξαρτημα "ζοριζεται" να μπει στην θεση του, τοτε μαλλον κανεις κατι λαθος. Αν ειδικοτερα βλεπεις την πλακετα να κανει καμπυλη και παλι να εξακολουθει να μην εφαρμοζει, τοτε σιγουρα κανεις κατι λαθος. Συνηθως θελουν λιγο παραπανω δυναμη τα κουμπωματα των ψυκτρων στις CPU και οι RAM, αλλα και παλι χρειαζεται μεγαλη προσοχη και υπομονη.

10. Διαβαζε το εγχειριδιο χρησης σε οτιδηποτε καινουργιο αγοραζεις ή εστω το χαρτονι συσκευασιας του. Παντα θα βρεις κατι χρησιμο ακομη και αν εχεις εγκαταστησει το συγκεκριμενο προϊον 30 φορες. Οι εταιρειες αλλαζουν χαρακτηριστικα και προδιαγραφες στα προϊοντα τους χωρις πολλες φορες να αλλαξουν την εμφανιση τους.

11. Ριχνε παντα μια δευτερη ματια πριν κανεις "power on", πολλα μοιραια λαθη αποφευγονται με αυτον τον τροπο.



ευχαριστω πολυ, ελπιζω να σε καλυψα...

ειμαι εντελως εκτος, το ξερω, μην δερνετε! :lol:

Σε ευχαριστω παρα πολυ!!Μαλλον θα παρω ενα τετοιο βραχιολακι,γιατι καθε βδομαδα ολο και κατι πειραζω στο Pc μου!

Panoss
19-02-08, 13:08
Αν φοράμε λαστιχένια γάντια (αυτά τα χειρουργικά, που πουλάνε στα φαρμακεία και στα σούπερμάρκετ), δεν είμαστε 100% σίγουροι ότι τα ηλεκτρονικά δεν θα πάθουν τίποτα?

djwzak
19-02-08, 13:16
Αν φοράμε λαστιχένια γάντια (αυτά τα χειρουργικά, που πουλάνε στα φαρμακεία και στα σούπερμάρκετ), δεν είμαστε 100% σίγουροι ότι τα ηλεκτρονικά δεν θα πάθουν τίποτα?

εχμ... εγω τα φοραω πολυ συχνα διοτι παιδευομαι και με pc που εχουν απειρη σκονη και βρωμιες, αλλα καλο ειναι να αποφορτιζεσαι παλι πρωτα και αν εχεις και το βραχιολι παλι, ακομη καλυτερα, διοτι μπορει να ακουμπησει το πανω μερος του χεριου σου (αγκωνας, μπρατσο κ.λπ)

basilis_00
20-02-08, 18:20
Φιλε μπορεις ανετα να εχεις ενα pc με αυτα τα λεφτα (μοναδα μονο)....ανετα!!! Μπες e-shop.gr εχει καλες τιμες εκει. Με 400ευρω εχεις ανετα μια καλη ASUS μητρικη με 60ευρουλακια. Θα σου προτεινα ενα επεξεργαστη INTEL μονοπυρηνο με συχνοτητα 3,4GHz με 90ευρω αλλιως ενα διπυρηνο με τα ιδια τουλαχιστον 2,4GHz. Μνημες RAM με
80 ευρω εχεις 4GB με dual chanel φυσικα 2x2GB δηλαδη DDR2 667MHz μια χαρουλα ειναι πιστευω εως αρκετα extreme. Αλλιως προτιμησε 2GB τουλαχιστον αν βαλεις vista. Καρτα γραφικων αναλογα τωρα, λες οτι δεν παιζεις παιχνιδια τι οθονη ομως εχεις?? Γιατι αν εχεις τεραστια θα τρεχει μεγαλη αναληση οποτε θες τουλαχιστον με μνημη 256MB. Τιμες περιπου στα 60 ευρω. Βρισκεις αρκετα καλες. Τωρα αμα βαλεις και κατι αλλα μικρο πραγματα δεν πιστευω οτι θα περασεις τα 400ευρω. Καπου εκει θα εισαι........