Σύνδεση

Επιστροφή στο Forum : ΚΥΚΛΩΜΑ ΦΩΤΩΝ...



stratos77
16-02-08, 11:43
φιλοι μου καλησπερα.εχω ενα σκουτερ της piaggio το οποιο εχει μονιμα τα φωτα αναμενα.θα ηθελα να μου κανετε ενα κυκλωμα ωστε να βαλω διακοπτη και την ημερα να ειναι κλειστα...

ευχαριστω πολυ...

babisko
16-02-08, 12:49
Φίλε Στράτο, έχω και εγώ ένα Piaggio Fly, του οποίου τα φώτα μένουν αναμμένα. Αυτό γίνεται διότι έτσι προβλέπει ο νόμος, ότι δηλαδή όλα τα δίκυκλα πρέπει να έχουν αναμμένα φώτα όταν κινούνται. Αυτό θα επεκταθεί και στα αυτοκίνητα που κυκλοφορούν στην Ε.Ε. (νομίζω μετά το 2010).
Τώρα για το πρόβλημά σου, όπως μου είπε ο αντιπρόσωπος της Piaggio της περιοχής μου, υπάρχει διακόπτης που μπαίνει στο τιμόνι δεξιά (πάνω από την μίζα) για να σβήνει τα φώτα. Το παρήγγειλα πριν μήνες, αλλά ακόμη έρχεται :mrgreen:

soulhealer
17-02-08, 00:20
μπορείς και να βρεις το καλωδιάκι που δίνει ρεύμα στα φώτα σου και απλά να παρακάμψεις ένα διακοπτάκι 0-1 για να κανεις δουλειά σου

P@s@ris!
17-02-08, 12:51
το έχω κάνει και εγώ σε Innova....αλλά έβαλα διακοπτάκι με δύο σκάλες....ένα για τα θέσεως ένα για τα πορείας.....
επίσεις αν θες και έχεις όρεξη να ασχοληθείς..μπορείς να το φτιάξεις και λιγο πιο ηλεκτρονικό...δλδ την μέρα να σβήνει μόνο του και το βράδυ να ανάβει μόνο του...

Nemmesis
17-02-08, 13:27
παιδια λιγο προσοχη γιατι μπορει ο κατασκευαστης να το εχει κανει να αναβουν για να εχει μια στανταρ καταναλωση... οποτε ισως χρειαζετε να βαλεις καποια βαττικη αντισταση οπως εχουν αρκετα μηχανακια... προσεχε γιατι αν οντως χρειαζετε και δεν βαλεις μπορει λογο του οτι θα ανεβει η ταση απο τα πηνια να καψεις καμια ηλεκτρονικη...

P@s@ris!
17-02-08, 13:57
μμμμμ.....μόλις πέσει λίγο το κρύο θα κατεβώ να μετρήσω......

stratos77
17-02-08, 17:51
τι να πω?δεν ξερω απλα ηθελα να το κανω με ρελε οχι σκετο διακοπτη.δεν θελω να περνει ρευμα στον διακοπτη....το ειδα σε ενα φιλο που το εχει κανει και δουλευει μια χαρα.το εχει κανα χρονο..τομα οτι πρεπει να μενουν αναμενα τα φωτα δεν με νοιαζει καθολου προς το παρον ας γινει και βλεπουμε...το προβλημα ειναι οτι με το συστημα αυτο μετα απο κανα 10 αμηνο πας για μπαταρια...οχιμονο εγω ..πολυς κοσμος...αστα

babisko
17-02-08, 18:16
Να έχεις υπόψη σου ότι το αναμμένο φως κατά την διάρκεια της ημέρας, βοηθάει τους άλλους οδηγούς να σε βλέπουν. Τώρα όσον αφορά την μπαταρία, έχω το fly περίπου 1,5 χρόνο και πάει μια χαρά, με αναμμένο το φως, τουλάχιστον μέχρι τώρα.

P@s@ris!
18-02-08, 00:06
τσέκαρε εδώ.....http://users.otenet.gr/~athsam/relay_timer_switch.htm
με το πρώτο κύκλωμα μπορείς να κάνεις το φώτα να σβήνουν μόνα τους την ημέρα και το βράδυ να ανάβουν μόνα τους ή άμα μπείς σε κανένα τούνελ...το μόνο που πρέπει να κάνεις...είναι να αλλάξεις την R1 με μια φωτοαντίσταση...εγώ το έχω κάνει....

sv9cvk
18-02-08, 02:00
Φιλε μου εγω εχω την VESPA Grandturismo 200 ειχα το ιδιο προβλημα και καποιοα στιγμη αποφασισα να κανω κατι
Προσεξα οτι ο διακοπτης των φωτων απο την μια μερια ειναι σαν να εχουν βαλει κατι για να μην πηγαινει στην πρωτη σκαλα (στο OFF δηλαδη )
ετσι αφου εβγαλα τον διακοπτη τον ανοιξα και πραγματικα εκοψα ενα κοματι πλαστικο στοπ και ο διακοπτης μου εχει τρεις σκαλες αντι για δυο!!!!
(δεν ηταν και τοσο ευκολο οσο ακουγεται ενα λαθος και πας για αλλο διακοπτη!!!!εγω παραλιγο να χασω μια μπολια μαλων εχασα αλλα εβαλα μια αλλη απο εναν μεταγωγικο διακοπτη!!!
Φυσικα η δικια μου VESPA ειναι μοντελο 3 χρονων τα καινουρια δεν ξερω αλλα νομιζω οτι αν κοιταξεις το σχεδιο των φωτων θα βρεις ακρη.
Χρηστος

tek1
04-08-09, 00:36
εχει κανενασ το ηλεκτρικο κυκλομα σε σχεδιο για ολοκλιρι την βεσπα px200e

dalai
04-08-09, 00:47
καλα ρε παιδια τσιγκουνευεστε μια λαμπα για να σας βλεπουν στο καθρευτη ολοι αυτοι οι ψυχοπαθεις με το τιμονι στο χερι ?
Μια λαμπα ειναι και καει 50 watt. Εγω οχι μονο δεν τη σβηνω αλλα βαζω και την υψηλη σκαλα τη μερα για να σιγουρευω οτι με βλεπουν.