PDA

Επιστροφή στο Forum : plc στο pc



johny16
22-02-08, 17:25
Γεια σας παιδια εχω ενα plc το logo της siemens και θελω να το κανω να εποικοινωνει με το pc το λογισμικο που ειχω ειναι το logosoft 4.0 που ειναι συμβατο με τα xp. ομως την ωρα που παταω την επιλογη να στειλω ενα προγραμματακι απο το pc στο plc μου βγαζει error και μου λεει να κοιταξω :logo connect in the correct mode , pc with logo, & correct interface selected.
Μηπως μπορειτε να μου πειτε τι ρυθμισεις πρεπει να κανω ετσι ωστε να εχω επικοινωνια του pc με το plc? ευχαριστω!

sv9cvk
23-02-08, 00:42
Εχεις βαλει την σωστη σειριακη πορτα ?
Αν δεν ξερεις ποια ειναι βαλε το στο automatic detection
Αν παλι δεν δουλευει κατι γινεται με την επικονωνια (η το καλωδιο η η σειριακη σου.......) :cry:
Τα LOGO τα δουλευω τωρα και δεκα περιπου χρονια απο την πρωτη εκδοση
Ειναι πολυ αξιοπιστα για πιο light :P εφαρμογες απο PLC :!:
Χρηστος

johny16
23-02-08, 14:03
εμ μπορεις να μου πεις πως θα το κανω αυτο που λες γιατι ειναι λιγο μπερδεμα πως θα κανω aytomatic detection? θα το κανω μεσω του logosoft η μεσω του device manager και αν ναι πως?

sv9cvk
23-02-08, 14:11
Καθολου μπερδεμα δεν ειναι
Πας απο το προγραμμα στο tools και μετα options
εκει διαλεγεις interface και βαζεις την πορτα που θες
Εχεις κολησει στο πιο απλο σημειο θα σου προτεινα να κατεβασεις αν δεν εχεις το
μανουαλ και να κατσεις να το διαβασεις ειναι πολυ αναλυτικο και θα σε βοηθησει πολυ

johny16
24-02-08, 13:19
το εκανα αυτο που λες και ολα οκ εκει ομως που παω να περασω ενα προγραμμα μου λεει οτι χρειαζομαι νεοτερη εκδοση του προγραμματος! :evil: το Logosoft comfort v4.0 μου ειπαν οτι κανει για xp τωρα αντε να δω απο που θα κατεβασω το αλλο λογισμικο!

johny16
24-02-08, 16:19
λοιπον εκανα κι αλλες ρυθμισεις οπως δλδ να βαλω στο ελαχιστο τους απομωνωτες FIFO οπως μου ειπε η λιστα προβληματων εβαλα και την ποιο παλια εκδοση την 3.1 που κανει για xp στην μια εκδοση μου λεει οτι δεν αναγνωριζει τον τυπο του Plc και να σας προλαβω λεγοντας σας οτι εβαλα το λογισμικο να ψαξει για το μοντελο του Plc αλλα και παλι τπτ δεν μου εβγαλε αυτο που εχω τωρα οσο για την καινουρια εκδοση μου βρηκε το Plc (βασικα το επελεξα εγω απο τον καταλογο που το ειχε) αλλα μου λεει οτι θελει καινουρια εκδοση. σημειωνω οτι εβαλα το προγραμμα να μου βρει interface και στις δυο εκδοσεις που το δοκιμασα αλλα μου βγαλανε την θυρα com1 πριν καν πατησω auto detection και καθε φορα που το παταγα παρεμενε πατημενο για παραπολυ ωρα χωρις να μου βγαλει κατι καινουριο.μεχρι και 2 ωρο εκλεισα περιμενοντας! grrrr

sv9cvk
24-02-08, 19:40
Κατεβασε το upgrade σε V5 απο το λινκ
http://www.automation.siemens.com/logo/html_00/support/01ToolsDownloads/upgradev5/install.html
Χωρις να απεγκαταστησεις το 4 κανε install και θα το αναβαθμισει σε 5
Ετσι μπορει να φτιαξει η κατασταση
Αν συνεχιζει το προβλημα τοτε κατι συμβαινει με τον υπολογιστη σου
Χρηστος

johny16
25-02-08, 18:05
τελικα το λειτουργισα το plc ευχαριστω πολυ για την βοηθεια και εψαχνα εψαχνα τα παντα ειχα ψαξει και με το 3.1 και το 4.0 που να φανταστω οτι ηθελε το 5.0 και οτι εχει βγει κιολας :)!

Chris Valis
27-02-08, 09:58
Κανένα μαγαζί που να έχει σε στοκ LOGO υπάρχει; Αν ναι πιο;

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
27-02-08, 10:24
Κανένα μαγαζί που να έχει σε στοκ LOGO υπάρχει; Αν ναι πιο;

Για κάνε ένα τηλέφωνο στην Θεσσαλονίκη ΝΑΖΟΣ ΑΕ 2310-785800

Chris Valis
28-02-08, 10:44
Κάτι σε Αθήνα;