PDA

Επιστροφή στο Forum : χαρτι press & peel



dj kostas
08-03-08, 20:30
μηπως ξερει κανεις απο που μπορω να προμηθευτω χαρτι press & peel ;

Nemmesis
08-03-08, 20:42
γιατι να βρεις? εγω τυπωνω σε τελειως απλο χαρτι A4 εχει ομως προβλημα οταν ειναι για σχεδια με πλατος γραμμων πανο απο 2mm

dj kostas
08-03-08, 20:53
θα το δοκιμασω αυτο που ειπες . Για να κανουμε ομως και σωστοτερες δουλειες μηπως ξερει κανεις απο που μπορω να προμηθευτω χαρτι press & peel ;

SV1EDG
08-03-08, 22:41
Παναγιώτη κάποιες ερωτήσεις:Πως καταφέρνεις και τυπώνεις ικανοποιητικά σε απλό χαρτί Α4;Πόσην ώρα ζεσταίνεις το χαρτί με την πλακέτα;Βάζεις κάποιο πανί ενδιάμεσα;Χρησιμοποιείς σίδερο ή μηχανή πλαστικοποίησης;Μαζεμένες ερωτήσεις αλλά έχω φρικάρει...τα έχω κατεφέρει μόνο χρησιμοποιώντας απλή διαφάνεια και αυτό με όχι πολύ καλά αποτελέσματα.....δοκίμασα και με χαρτί αλλά βγαίνει ξεθωριασμένα το σχέδιο.....Thanks.

Μάριος

Nemmesis
09-03-08, 10:34
λοιπον καταρχας να σου πω οτι με την μεθοδο αυτη ανετα βγαζω πλακετα για ολοκληρομενα με μεγεθος TSSOP που ειναι αρκετα ποιο μικρο απο απλα SMD...
1. τυπωνω με τον στο απλο χαρτι Α4
2. εχω ενα ψεκαστηρα απο αζαξ με λιγο ζεστο νερο... και βρεχω το χαρτι μεχρι να γινει καπως διαφανες σαν ριζοχαρτο και το βαζω πανω στη
πλακετα. το βρεχω για να κολλισει στην πλακετα και και να να σιδεροθει ποιο ευκολα...
3. εχω ενα παλιο βαμβακερο ξεσκονοπανο μεσα στο οποιο εχω βαλει την πλακετα και το χαρτη.. βρεχω λιγο το ξεσκονοπανο
4. το σιδερο ειναι στο τερμα ρυθμισμενο και παταω ΣΤΑΘΕΡΑμε αρκετη δυναμη για περιπου 15sec μετα σιγα σιγα ζεστενω ολα τα σημεια στην πλακετα
σιδερωνω μεχρη να στεγνωσει το χαρτι και αφυνω την πλακετα να κρυωσει (περριπου 3λεπτα παιρνει το σιδερομα και 1ακομη για να κρυωσει)
5. αφου εχει κρυωσει η πλακετα την βουταω σε μια λεκανιτσα με νερο και τριβω το χαρτι μεχρι να διαλιθει τελειως... και λιγο ποιο εντονο τριψιμο στα
σημειο με πολυ κοντινους αγωγους λογο του οτι αφινει καποια "μουστακια" το χαρτι.. (μερικα δευτερολεπτα)
6. στεγνωνω την πλακετα και την βουταω σε υδροχλωρικο οξυ με αρκετουτσικο καθαρο οξυζενε(πενιτρολ) και η πλακετα ειναι ετοιμη σε 20λεπτα
απο την στιγμη που τυπωθηκε το σχεδιο στο χαρτι...

τα αποτελεσματα ειναι αρκετα καλα για σχεδια με διαδρομους μεχρι 2-3mm
και αυτος ειναι ο μονο λογος που ξεκιναω και εγω τις φοτοευασθητες τωρα...

SV1EDG
09-03-08, 16:23
Παναγιώτη σ'ευχαριστώ.Η μόνη διαφορά είναι ο ψεκαστήρας του azax.Να υποθέσω ότι ψεκάζεις από την μεριά του toner (εκτύπωσης).Ισως και στο ζέσταμα.Θα ξαναδοκιμάσω με την πρώτη ευκαιρία.

Μάριος