PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανεμιστήρας κάτω από σώμα καλοριφέρ



Edison
12-03-08, 15:05
Αν και στο τέλος του χειμώνα θέλω να ρωτήσω εάν ξέρετε αν θα κερδίσω κάτι τοποθετώντας κάτω από τα κλασσικά σώματα καλοριφέρ ανεμιστήρα. Κάπου, κάποτε, απο κάποιον άκουσα ότι ζεσταίνει πιο γρήγορα το σπίτι. Ισχύει κάτι τέτοιο?

πετρος647
12-03-08, 17:17
καλή ιδεα !!!

P@s@ris!
12-03-08, 17:48
μμμμμμ..με έβαλες σε σκέψεις...
κοίτα....αν το καλοσκευτούμε απλά...ο κρύος αέρας έρχεται από κάτω....αν τον επιταγχύνουμε με τον ανεμιστήρα...θα ζεσταθεί και θα ανεβεί προς τα επάνω ζεσταίνοντας το δωμάτιο πιο γρήγορα...

ειναι σωστό κάτι τέτοιο????

GEWKWN
12-03-08, 19:05
Το θεμα ειναι λιγο συνθετο.
1)υποθετω οτι μενεις σε πολυκατοικια
-Αν η πολυκατοικια εχει "ωρες λειτουργιας" τοτε με μια πιο
βεβηασμενη απαγωγη θερμοτητας απο το καλοριφερ σιγουρα κερδιζεις.
Αν εχεις "ωρομετρητη" τοτε η καλυτερη σου ειναι να χρισιμοποιει και αλλος
-την θερμοτητα απο τον καυστηρα εκεινη την στιγμη για να "κλεβεις" απο αυτον
καποια ποσοτητα θερμοτητας. Αυτο συνβαινει λογο της κοιτης ηλεκτροβανας που
υπαρχει στον καυστηρα.
- Αν το συστημα τωρα εχει θερμιδομετρητη δεν κερδιζεις τιποτα, διοτι αυτα που μετραει
ειναι :
# θερμοκρασια εισοδου
# θερμοκρασια εξοδου
# νερο που περασε ( παροχη )
αρα απο τα δυο πρωτα δεν κερδιζεις τπτ.
2)Σε ενα διαμερισμα τωρα αν βαλεις ενα ανεμιστηρα για να εχεις παραπανω απαγωγη
θερμοτητας το νερο που θα ξαναπηγαινει για θερμαση θα καταναλωνει παραπανω ποσοτητα
καυσιμου για να ξαναπαρει την θερμοκρασια που πρεπει.
Αν δεν κανω λαθος απο την εξισωση η ενεργια που απαιτηται για να ανευει ενα βαθμο το νερο
ειναι πιο μικρη οσο ανεβαινει η αρχικη θερμοκρασια.
ετσι ειναι μια μεση λυση για την σχεση καυσιμο-θερμοκρασια.

εν κατακλειδι βαλε μονο αν δεν εχεις θερμοδο μετρητη.

ignatios67
12-03-08, 19:45
Εγώ αυτό κάνω και έχω δει μεγάλες διαφορές τις μέρες που έχω η όχι σε λειτουργία τον ανεμιστήρα

Edison
12-03-08, 22:36
δηλ. πόση διαφορά έχεις δει και τι είδους ανεμιστήρα έχεις? Η ιδέα μου ήρθε όταν είδα στην Ασημακόπουλο τους μεγάλους ανεμιστήρες που έχει.
Εχω αυτονομία με ωρομετρητή οπότε δεν νομίζω ότι θα "κλέβω" κάποιον, ίσως ανεβάσω την απόδοση έτσι.

vaioskal
12-03-08, 23:03
Αυτό που θέλεις να κάνεις είναι αυτό ακριβώς που κάνουν και οι κατασκευαστές καλοριφέρ στα συστήματα Fancoil.
Η ταχύτητα μεταφοράς της θερμοκρασίας ανάμεσα σε δύο υλικά (σώμα καλοριφέρ και αέρας στην προκειμένη περίπτωση) εξαρτάται από την διαφορά θερμοκρασίας αυτών των σωμάτων.
Κανονικά ο αέρας που έρχεται σε επαφή με το σώμα του καλοριφέρ αρχίζει να ζεσταίνεται και όσο περισσότερο ζεσταίνεται τόσο πιό δύσκολη είναι περεταίρω αύξηση της θερμοκρασίας του.
Ταυτόχρονα ο αέρας αποκτώντας μεγαλύτερη θερμοκρασία γίνεται ελαφρύτερος και κινείται προς τα πάνω με αποτέλεσμα νέα μάζα αέρα με χαμηλότερη θερμοκρασία να έρχεται στην θέση του για να ζεσταθεί.
Τοποθετώντας τώρα έναν ανεμιστήρα στη βάση του καλοριφέρ επιταχύνεις την παραπάνω διαδικασία φέρνοντας συνεχώς σε επαφή με το σώμα του καλοριφέρ, αέρα χαμηλότερης θερμοκρασίας ο οποίος έχει την δυνατότητα να απορροφήσει ποιό γρήγορα θερμότητα από αυτό.
Το αποτέλεσμα είναι να πετυχαίνεις ποιό γρήγορη θέρμανση ενός χώρου.
Επιπλέον το παραπάνω σου προσφέρει καλύτερη οικονομία με τις προϋποθέσεις που έγραψε παραπάνω ο GEWKWN (όντως το σύστημα "κλέβει")

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
13-03-08, 08:02
Το έχω κάνει και εγώ :twisted: Εβαλα δύο ανεμιστηράκια σε κάθε σώμα τα οποία τα συνέδεσα μέ έναν θερμοστάτη τον οποίο βίδωσα στην θέση της κάτω τάπας του σώματος (είναι θερμοστάτης ψυγείου υδραυλικού). Οπότε "ανάβει" στους 45° και κλείνει στους 40°. Αν έχεις ωρομετρητή, πράγματι "κλέβει", διότι ζεσταίνεις τον χώρο σε λιγότερο χρόνο. Ειναι σαν να έχεις μεγαλύτερα σώματα. Ομως παίδες, αυτά τα πράγματα δεν τα λέμε παραέξω για να μην μας πάρουν χαμπάρι :twisted:

chip
13-03-08, 11:32
Θα δεις πολύ μεγάλη διαφορά... και φυσικά είναι παράνομο!!! γιατί θα κλέβεις θερμότητα από το σύστημα....
Δηλαδή το ποσοστό σου (σε χρήματα) ανάλογα με τις ώρες που ανάβεις βγαίνει έχοντας υπολογίσει οτι έχει κάποια δεδομένα σώματα που αποδίδουν στο περιβάλλον συγκεκριμένο ποσό θερμότητας... πράγμα που το αλλάζεις με τον ανεμιστήρα!

JIM_6146B
13-03-08, 12:20
Αυτό ισχύη μόνο σε καλοριφερ τύπου με κυψέλες σαν το κλιματιστικό .

Τώρα

α) το νερό μεσα στα κλασικά σώματα έχει μια θερμοκρασία πχ είσοδο 60 βαθμούς και τρέχει με μια ορισμένη ταχύτητα τέτοια ώστε να φτάσει τους 60 βαθμούς σε κάποιο χρόνο και να θερμανθεί ο αέρας μέσα στό σώμα και να ανέβει .

β) Αν έχουμε ενα κουβά κρύο νερό ( ο αέρας του δωμάτιο μας ) και τον αναμήξουμε με 1 λιτρο βραστό νερό ( ο αέρας του θερμαντικού σώματος μας ) θα δούμε θα ζεσταθεί λίγο και αν συνεχίσουμε να ρίχνουμε ενα λίτρο νερό βραστό τελικά θα το κάνουμε βραστό το νερού του κουβά . Αντίθετα αν ρίχνουμε χλιαρό νερό ποτέ δεν θα φτάσουμε την θερμοκρασία του βραστού νερού .

Αν βάλουμε ανεμιστήρες στα κλασικά σώματα δεν θα πετύχουμε πολλά γιατί η ανάμηξη του αέρα του δωματίου γίνεται με χλιαρό αέρα , τα καλσικά σώματα είναι σχεδιασμένα για φυσική ροη του αέρα μέσα τους ώστε να φτάνει την θερμοκρασία νερού έτσι όταν περνάς με βία τον αέρα δεν προλαβένει να ζεσταθεί και στην ουσία ανακατέβεις τον αέρα του δωματίου με χλιαρό αέρα και ποτέ δεν θα φτάσεις σε υψηλές θερμοκρασίες που έφτανες πρίν βάλεις τους ανεμιστήρες .
Μόνο σε σώματα με κυψέλες γίνεται το οποίο απο την κατασκευάστρια εταιρεία έχονυ τους ανεμιστήρες .
Η ταχύτητα κυκλοφορίας του ζεστού νερού στα΄σε αυτά τα σώματα είναι μεγάλη (δυνατότερη κυκλοφορικτές) και τροφοδοτούνται πάντα με σωλήνα πάνω απο 1/2 ιντσας .

Επίσης θα έχεις κίνηση ζεστού αέρα , θα νιώθεις ότι έχει ζέστη αλλά θα έιναι σαν τα αερόθερμα κλέινεις και αμέσως κρυώνει το δωμάτιο . Τα καλοριφέρ εκτός του ότι ζεσταίνουν των αέρα είναι και θερμοπομποί ζεστένουν και τα γύρω αντικείμενα άρα όσο πιο ζεστά μπορούν να γίνουν τόσο καλύτερα .

Αυτά τα λίγα απο εμένα και πολλά μπορούν να υποθούν για την θέρμανση χώρου .

Edison
13-03-08, 14:45
Πέτρο είπες θερμοστάτη ψυγείου υδραυλικού; σε τι διαφέρει από άλλους θερμοστάτες;
Εγώ τους ανεμιστήρες που είδα ήταν καμιά 30 πόντοι σε μήκος. Τέτοιους έχεις κι εσύ?

Πάντως νομίζω ότι δεν κλέβω, απλά ανεβάζω την απόδοση γιατί αν ένας έχει εμπόδια πάνω από το σώμα δεν έχει υψηλή απόδοση.

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
14-03-08, 08:22
Αυτό ισχύη μόνο σε καλοριφερ τύπου με κυψέλες σαν το κλιματιστικό .

...

Επίσης θα έχεις κίνηση ζεστού αέρα , θα νιώθεις ότι έχει ζέστη αλλά θα έιναι σαν τα αερόθερμα κλέινεις και αμέσως κρυώνει το δωμάτιο . Τα καλοριφέρ εκτός του ότι ζεσταίνουν των αέρα είναι και θερμοπομποί ζεστένουν και τα γύρω αντικείμενα άρα όσο πιο ζεστά μπορούν να γίνουν τόσο καλύτερα .

Αυτά τα λίγα απο εμένα και πολλά μπορούν να υποθούν για την θέρμανση χώρου
... .

Η απαγωγή θερμότητας από έσα σώμα καλοριφέρ στο χώρο γίνεται ουσιαστικά με δύο τρόπους.
1) Με ακτινοβολία
2) Με συναγωγή (δηλαδή με την κυκλοφορία του αέρα μέσα στο σώμα)
Ο τρόπος με αγωγιμότητα δεν παίζει διότι ο αέρας είναι κακός αγωγός της θερμότητας.
Βάζοντας, λοιπόν, ανεμιστήρες, αυξάνεις την μετάδοση θερμότητας με συναγωγή (λειτουργία fan coil). Αν έχεις δύο θερμόμετρα επαφής (ή ένα θερμόμετρο λέιζερ, που είχα δανειστεί εγώ και κάνει ακαριαία μετρηση θερμοκρασίας στο σημειο που σημαδεύεις) μπορείς να μετρήσεις την διαφορά θερμοκρασίας του νερού εισόδου και εξόδου από το σώμα, με ή χωρίς τους ανεμιστήρες. Με την χρήση ανεμιστήρων υπάρχει αρκετή διαφορά.

Στα αερόθερμα είναι διαφορετικό, κλείνοντάς το δεν υπάρχει πηγή θεμότητας, ενώ το σώμα του καλοριφέρ, έχει μια σεβατή ποσότητα ζεστού νερού μέσα του όταν αυτά κλείσουν.



Πέτρο είπες θερμοστάτη ψυγείου υδραυλικού; σε τι διαφέρει από άλλους θερμοστάτες;
Εγώ τους ανεμιστήρες που είδα ήταν καμιά 30 πόντοι σε μήκος. Τέτοιους έχεις κι εσύ?

Οι θερμοστάρες μοιάζουν με μία τάπα με σπειρωμα, όπως είναι οι θερμοστάτες που είναι βιδωμένοι στο ψυγείο του αυτοκινήτου για να παίρνει μπροστά το βεντιλατέρ. Εγώ χρησιμοποίησα από ψυγείο υδραυλικού διότι είναι χαμηλώτερης θερμοκρασίας (45°) και το σπείρωμα είναι 1/2'' και ταιριάζουν στην κάτω τάπα του σώματος. Το μέγεθος δεν ξεπερνάει του 3 πόντους σε μήκος και 3 πόντους σε διάμετρο. Οι ανεμιστήρες που έβαλα είναι σαν αυτούς που έχει ο Η/Υ σε μέγεθος 10χ10 πόντους. Σε κάθε σώμα έβαλα 2 ανεμιστήρες. Χωνεύονται μια χαρά κάτω από τα σώματα πάνελ που έχω.



Πάντως νομίζω ότι δεν κλέβω, απλά ανεβάζω την απόδοση γιατί αν ένας έχει εμπόδια πάνω από το σώμα δεν έχει υψηλή απόδοση.
Σίγουρα κλέβεις, διότι σκέψου οτι αντί να παίρνεις νερό θερμοκρασίας 85° και να επιστρέφεις 70°, με ανεμιστήρες το επιστρέφεις πιο κρύο πχ 60°. Αρα ο λέβητας θα καταναλώσει παραπάνω καυσιμο για να ξαναζεστάνει το νερό στους 85°. Είναι σαν να βάζεις μεγαλύτερα σώματα στο χώρο σου. Θα μου πείς οτι έτσι ο χώρος ζεσταίνεται σε λίγότερο χρόνο οπότε είναι το ίδιο. Ναι ομως θα έχεις λιγότερες ώρες λειτουργίας, και στην περίπτωση των ωρομετρητών, κλέβεις από τους υπόλοιπους. Οταν όμως έχεις θερμιδομετρητές, απλά είναι το ίδιο, είτε με ανεμιστήρες είτε όχι. Απλά κερδίζεις χρόνο στο να ζεστάνεις το σπίτι σου. Η ενέργεια που θα καταγραφεί από τους θερμιδομετρητές θα είναι ή ίδια, δίοτι το σύστημα λαμβάνει υπόψην του την παροχή νερού, την θερμοκρασία εισόδου νερού και θερμοκρασία εξόδου νερού, οπότε ουσιαστικά μετράει ενέργεια που καταναλώνεις.

skapogr24
23-04-08, 19:54
το εχω κανη , εχει αρκετη διαφορα και σε θερμοκρασια δωματιου και σε χρονο.

ta03
26-04-08, 04:03
Δεν τα λεγατε αυτα μερικους μηνες πριν; :)

chip
26-04-08, 09:58
Το είχαμε πει!
(όπως και το οτι είναι παράνομο)

skapogr24
27-04-08, 19:54
Δεν τα λεγατε αυτα μερικους μηνες πριν; :)

δεν ρωταγες πριν μερικους μηνες :wink:

babis_net
30-09-14, 21:46
Aν και ειναι αρκετα πάλοιο το θεμα ηθελα να ρωτησω αν πραγματικα αξιζει σε μια μονοκατοικια να το κανω

ninolas
30-09-14, 22:25
Aν και ειναι αρκετα πάλοιο το θεμα ηθελα να ρωτησω αν πραγματικα αξιζει σε μια μονοκατοικια να το κανω
το μόνο που θα κερδίσεις είναι ότι θα θερμαίνετε ο χώρος γρηγορότερα

babis_net
01-10-14, 09:50
το θεμα ειναι αν μεν ναι θερμαινετε ο χωρος πιο γρηγορα αλλα ξοδευει πιο πολυ πετρελαιο γιατι αν συμβαινει αυτο δεν αξιζει.Απο την αλλη ειδα οτι πιο πάνω ο φιλος οτι εβαλε τους ανεμιστηρες απο κατω ενω εδω το πουλανε απο πανω

http://www.amazon.co.uk/Radfan-Low-Power-Radiator-Fan/dp/B00GR0STTG

τι ειναι πιο καλο?Απο κατω ετσι οπως το καταλαβαινω θα δινει μεγαλη ενταση στον αερα που θα περναει απο μεσα αλλα θα ψυχει πιο γρηγορα το σωμα με συνεπεια το νεο που κυκλοφορει απο μεσα
αν μπει ο ανεμιστηρας απο επανω απλα θα ρουφαει πιο γρηγορα τον αερα που διαπερνα το σωμα...μπερδεμα

.::Nikos::.
01-10-14, 13:43
Γιατί να καίει παραπάνω πετρέλαιο ρε παιδιά αφού εφόσον το ζεστάνεις το σπίτι, θα σταματήσει ο λέβητας από τον θερμοστάτη του χώρου οπότε δε θα λαμβάνει υπόψιν του την θερμοκρασία του νερού που θα ρίχνεις εσύ πιο γρήγορα.

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
01-10-14, 14:04
το θεμα ειναι αν μεν ναι θερμαινετε ο χωρος πιο γρηγορα αλλα ξοδευει πιο πολυ πετρελαιο γιατι αν συμβαινει αυτο δεν αξιζει.Απο την αλλη ειδα οτι πιο πάνω ο φιλος οτι εβαλε τους ανεμιστηρες απο κατω ενω εδω το πουλανε απο πανω

http://www.amazon.co.uk/Radfan-Low-Power-Radiator-Fan/dp/B00GR0STTG

τι ειναι πιο καλο?Απο κατω ετσι οπως το καταλαβαινω θα δινει μεγαλη ενταση στον αερα που θα περναει απο μεσα αλλα θα ψυχει πιο γρηγορα το σωμα με συνεπεια το νεο που κυκλοφορει απο μεσα
αν μπει ο ανεμιστηρας απο επανω απλα θα ρουφαει πιο γρηγορα τον αερα που διαπερνα το σωμα...μπερδεμα

Από πλευράς απόδοσης είναι το ίδιο, είτε τραβάει είτε σμπρώχνει αέρα. Ομως το σύστημα που παραπέμπεις έχει το πλεονέκτημα οτι κατευθύνει τον αέρα προς τα εμπρός, όποτε δεν μαυρίζουν οι τοίχοι πάνω από το σώμα του καλοριφέρ.


Γιατί να καίει παραπάνω πετρέλαιο ρε παιδιά αφού εφόσον το ζεστάνεις το σπίτι, θα σταματήσει ο λέβητας από τον θερμοστάτη του χώρου οπότε δε θα λαμβάνει υπόψιν του την θερμοκρασία του νερού που θα ρίχνεις εσύ πιο γρήγορα.
Είναι απόλυτα σωστό αυτό που λές!!!

vasilllis
01-10-14, 23:02
το θεμα ειναι αν μεν ναι θερμαινετε ο χωρος πιο γρηγορα αλλα ξοδευει πιο πολυ πετρελαιο γιατι αν συμβαινει αυτο δεν αξιζει.Απο την αλλη ειδα οτι πιο πάνω ο φιλος οτι εβαλε τους ανεμιστηρες απο κατω ενω εδω το πουλανε απο πανω

http://www.amazon.co.uk/Radfan-Low-Power-Radiator-Fan/dp/B00GR0STTG

τι ειναι πιο καλο?Απο κατω ετσι οπως το καταλαβαινω θα δινει μεγαλη ενταση στον αερα που θα περναει απο μεσα αλλα θα ψυχει πιο γρηγορα το σωμα με συνεπεια το νεο που κυκλοφορει απο μεσα
αν μπει ο ανεμιστηρας απο επανω απλα θα ρουφαει πιο γρηγορα τον αερα που διαπερνα το σωμα...μπερδεμα

κοιτα πως εχει το πραγμα.Υποτιθεται καποιος μηχανικος εχει κανει μια μελετη να περνανε χ λιτρα ζεστου νερου απο το καλοριφερ για να φτανει στους 70 ή 80 βαθμους αυτο.Ο δε κατασκευαστης λεει οτι το εργαλειο του (βλ.σωμα καλοριφερ) στους 70 ή 80 βαθμους αποδιδει ψ θερμιδες στους 60 1/3 ψ και παει λεγοντας.
Οποτε αν αυτο γινοταν σε μια πολυκατοικια που εχει μεγαλους κυκλοφορητες ισως το σωμα να ειχε μεγαλυτερη ισχυ.


Γιατί να καίει παραπάνω πετρέλαιο ρε παιδιά αφού εφόσον το ζεστάνεις το σπίτι, θα σταματήσει ο λέβητας από τον θερμοστάτη του χώρου οπότε δε θα λαμβάνει υπόψιν του την θερμοκρασία του νερού που θα ρίχνεις εσύ πιο γρήγορα.
γιατι Νικο για να σταματησει ο λεβητας λογω του θερμοστατη χωρου θελει θερμοτητα,η θερμοτητα ειναι ενεργεια ,ενεργεια απο το πουθενα δεν βρισκεις αρα θα την μετατρεψεις αρα εσυ θα μετατρεψεις στην προκειμενη περιπτωση το πετρελαιο σε θερμοτητα αρα 1 πετραλαιο =1 θερμοτητα 2 πετρσλαια=2 θερμοτητες.