PDA

Επιστροφή στο Forum : ξυπνητήρι και the lights goes on and off



Vatos_locos
16-03-08, 23:26
παιδιά καλησπέρα θα ήθελα μια βοήθεια στο πώς να φτιάξω ένα κύκλωμα το οποίο θέλω από ένα ξυπνητήρι να αναβοσβήνει το φως του δωματίου,
μου ανέθεσαν αυτή την δουλίτσα για μια κηρία η οποία δεν ακούει οπότε το φως είναι ο μόνος τρόπος.
το θέμα είναι οτι ας πούμε οτι καταργούμε τον διακόπτη του δωματίου για τα φώτα και βάζουμε στην θέση του ένα ρελέ, απο εκεί και πέρα πώς ανοιγοκλείνουμε το ρελέ κάθε φορά που θα χτυπάει το ξυπνητήρι ώστε να αναβοσβήνουν τα φώτα συγχρονισμένα με τον ήχο από το ξυπνητήρι ?
σκέφτηκα από το buzzer να τριγκάρω το ρελε αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να πετύχει οπότε έρχομαι εδώ και ζητάω βοήθεια στο πώς ενώνουμε το ξυπνητήρι με το ρελέ .
αν κάποιος έχει καμιά ηδέα ας την πει μπας και το φτιάξω να ξεμπερδεύω :)
ευχαριστώ και καλός σας βρήκα

aser
17-03-08, 00:00
Και εγω βαρηκοος ειμαι, για ποιο λογο να μην χρησιμοποιει το κινητο της τηλ με την δονηση κατω απο το μαξιλαρι;

η ρολοι ξυπνητηρη με δονηση; οπως αυτο (http://www.akoh.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=16244)

Αυτο που ζητας το εχει ενας κωφος απο ενα αλλο φορουμ θα των ρωτησω και θα σου πω για την πατεντα του.

Vatos_locos
17-03-08, 00:20
καλή η ερώτησή σου αλλά ξέρεις τι λένε "ο πελάτης έχει πάντα δίκιο" οπότε αφού αυτό θέλει γιατί να μην το δοκιμάσω, βασικά το πήρα και σαν δοκιμασία μια και τώρα τελειώνω ΤΕΕ ηλεκτρονικός και "μπήκα" άνετα στην πρίζα να το φτιάξω απλά δεν ξέρω πώς θα ενώσω το ξυπνητήρι με το ρελέ :)

lynx
17-03-08, 04:28
τελειωνεις ΤΕΕ ηλεκτρονικης και ρωτας εμας? μαλλον εμεις πρεπει να σε ρωτησουμε... :D απο το buzzer να ελεγχεις το ρελε οπως ειπες με τιποτα! λογικα για το ρελε κανενα τρανζιστορακι θα βαλεις...και θα σου χρειαστει και κανενας schmitt trigger ισως? αποψη απο τους καθηγητες σου σκευτικες να παρεις? :roll:

Vatos_locos
17-03-08, 13:42
αν δεις τι μάθαμε στο TEE θα καταλάβεις γιατί δεν είμαι σε θέση να το φτιάξω :( μην νομίζεις οτι μας δείξανε πολλά πράγματα... απο τους καθηγητές και που ρώτησα δεν είχαν ιδία η απλά δεν ήθελαν να ασχοληθούν καν

th_shak
17-03-08, 14:24
Αν συνδέσεις το relay στο buzzer θα δώσεις έναν παλμό στο πηνίο του relay ο οποίος θα το αναγκάζει να ανοιγοκλείνει την επαφή του, με αποτέλεσμα τη δημιουργία τόξων και έτσι σε μια εβδομάδα το πολύ θα καεί η επαφή του relay (αν όχι κ το σπίτι). Για να ανοιγοκλείσεις τα φώτα με γρήγορο ή αργό ρυθμό είναι καλύτερα να χρησιμοποιήσεις ένα triac. Σου στέλνω ένα κύκλωμα με το οποίο μπορείς να κάνεις άνετα αυτό που θέλεις. Προσοχή όμως γιατί θα δουλέψεις με τα 200V. Αν δεν ξέρεις ή δεν είσαι σίγουρος μην το κάνεις καλύτερα.

Επιστήμων
17-03-08, 15:59
Μπορείς να πάρεις την τάση απο το μπάζερ και μέσο
ενός τρανζίστορ να οδηγήσεις ένα κύκλωμα με 555.

Απο εκεί θα ανοιγοκλείνεις έναν ρελέ ή triac .

Όσο για την κατάργηση του διακόπτη τοίχου θα σου
πρότεινα να βάλεις έναν διακόπτη τοίχου αλέ-ρετούρ
και σε συνδυασμό με τις δύο επαφές του ρελέ να
κάνεις συνδεσμολογία αλε-ρετούρ.

"Το τερπνόν με τα του ωφελίμου " !

aser
17-03-08, 19:08
Όπως ακριβώς μου το έστειλε ένας κωφός που το χρησιμοποιεί για να ξυπνάει πρωί. Απλή η κατασκευή του.

Υλικά:
1 προβολέας 500w
1 φις αρσενικό σούκο
1 χρονοδιακόπτης
1 ουπα/βίδα 10αρα
1 κουτί στερεωτικά για το καλώδιο (για τοίχο)
Καλώδιο ΝΥΜ 3 Χ 2,5αρι

Παίρνεις το προβολέα και το στερεώνεις στο τοίχο με την ουπα/βίδα και το αρσενικό φις σούκο στη άλλη άκρη του καλωδίου/προβολέα, ρυθμίζεις το χρονοδιακόπτη και βάζεις το φις και είσαι έτοιμος

Vatos_locos
23-03-08, 08:10
σας ευχαριστώ όλους παιδιά θα φτιάξω το κύκλωμα του th_shak και θα δούμε πως θα πάει :)

Vatos_locos
30-03-08, 23:59
th_shak να ρωτήσω 1-2 πραγματάκια γιατί το κύκλωμα με μπερδεύει λίγο ;

οι αντιστάσεις πόσα Watt να είναι ξέρουμε ;
Βuzzer και Buzzer VCC ;
Buzzer Gnd από πού ;
εμείς θα βάλουμε ένα απλό ξυπνητήρι βάζουμε από το ηχείο/buzzer ότι έχει τέλος πάντων εκεί;
J1 έχεις βάλει το φως έτσι δε είναι ;

ζητώ συγνώμη για την αχρηστία :) αλλά είναι το πρώτο που θα φτιάξω για ξένο άνθρωπο και δεν θέλω να τον στείλω να δει τα ραδίκια ανάποδα :p

lynx
31-03-08, 00:33
παιδια οι τιμες των αντιστασεων για το κυκλωμα που εχει δωσει ο th_shak ειναι συγουρα σωστες?! :roll:

@Vatos_locos πριν το φτιαξεις κανε λιγο υπομονη να απαντησει καποιος εμπειρος...

th_shak
31-03-08, 11:46
th_shak να ρωτήσω 1-2 πραγματάκια γιατί το κύκλωμα με μπερδεύει λίγο ;

οι αντιστάσεις πόσα Watt να είναι ξέρουμε ;
Βuzzer και Buzzer VCC ;
Buzzer Gnd από πού ;
εμείς θα βάλουμε ένα απλό ξυπνητήρι βάζουμε από το ηχείο/buzzer ότι έχει τέλος πάντων εκεί;
J1 έχεις βάλει το φως έτσι δε είναι ;

ζητώ συγνώμη για την αχρηστία :) αλλά είναι το πρώτο που θα φτιάξω για ξένο άνθρωπο και δεν θέλω να τον στείλω να δει τα ραδίκια ανάποδα :p

Καλά κάνεις και ρωτάς. Οι αντιστάσεις είναι 1/4 W και το κύκλωμα δουλεύει σίγουρα. Έχω κάνει 4 από αυτά και τα σύνδεσα με ένα μικροελεγκτή για να φτιάξω ένα απλό φωτορυθμικό για έναν φίλο μου. Όλα τα ξυπνητήρια λογικά έχουν ένα buzzer, το οποίο έχει (+) και (-). Εκεί θα συνδέσεις το κύκλωμα. Το J1 είναι για τη λάμπα και η πηγή εναλλασσόμενης τάσης είναι για τη τάση δίκιου.

Vatos_locos
01-04-08, 22:52
th_shak σε υπερευχαριστώ για άλλη μια φορά :)

Whiz και να μην δουλέψει δεν χάθηκε ο κόσμος άντε να κάνει κανένα μπαμ το σπίτι σιγά το πράμα :p