PDA

Επιστροφή στο Forum : ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ DARTS



socrates82
21-03-08, 03:37
Γεια σας. Λοιπον είπα να κάνω μια ερώτηση για ενα κύκλωμα που θα με ενδιεφερε να κατασκευάσω. Λοιπον το hobby μου εκτος απο τα ηλεκτρονικα ειναι τα darts. Το παιχνιδι είναι ως εξης: κάθε παικτης ξεκιναει απο 501 και προσπαθει να μηδενισει το σκορ του (αφαιρεση δηλαδη καθε φορα).

Θεωρια ηλεκτρονικων δεν γνωριζω καθόλου γιαυτο θα ήθελα να ρωτησω πόσο δύσκολο είναι να φτιάξει κάποιος ένα κύκλωμα που:

α) να έχει 11 push buttons (0,1-9 και ένα "enter")
β) να έχει δύο οθόνες display μια για καθε παίκτη και να ξεκιναει απο 501 και να κανει την αφαιρεση καθε φορα ποθ θα πατιεται το εντερ
γ)Aν έχουμε ενα τετοιο κυκλωμα και έχει μικρα display (κανει περιπου 100€) μπορει κάποιος να βγάλει τα μικρά και να βάλει μεγάλα και να τα βάλει σε άλλο κουτι? (ένα τετοιο μεγαλο κανει περιπου 350€!!!!)

eebabs2000
21-03-08, 22:58
Το κύκλωμα γίνεται αλλά εννοείτε ότι θα πρέπει να μπορείς να κατασκευάσεις ένα κύκλωμα αν κάποιος σου το δώσει. Με μικροελεγκτή θα γινόταν πιο εύκολα...

socrates82
22-03-08, 01:08
Αν βρω καπου το κυκλωμα έστω και με στυλο που λέμε, μπορω να το περασω στο εαγλε και να φτιαξω το κυκλωμα και μετα ολα ειναι οκ. Απλα επειδή δεν έχω γνώση ηλεκτρονικ΄'ων δεν ξέρω να κατασκευασω εγω το θεωρητικο.

lynx
22-03-08, 03:13
Οτι θελει το παιδι!!! :D

http://home.versatel.nl/edithenwilliam/william/darts.htm

αρκει να μην εχεις μεγαλες απαιτησεις γιατι δεν γινεται να στο εχουμε ετοιμο ακριβως στα μετρα σου. 8)

αν θες μεταφραση... use this:

http://babelfish.altavista.com/

chip
22-03-08, 09:25
πάντως για το μόνο που δεν έχει να ανησηχεί είναι το κόστος αφού θα του κοστίσει λιγότερο από 30 εύρω (χωρίς το κουτί) είται με μικρά είτε με μεγάλα... (Ε οκ ίσως τα διπλά αν τα display είναι τέρατα... πρέπει να μας πει πόσο μεγάλα είναι τα display που θέλει...)

socrates82
23-03-08, 02:40
Καλα πλάκα με κάνετε????? Είστε φοβεροι. Εριξα μια γρηγορη ματια γιατι ειμαι κομματια και είδα ότι έχει πολλά παραπάνω από ότι ζητούσα!!!! Το κόστος και με μεγάλα display δεν νομιζω να ξεπερνάει συνολικά τα 100€ που είναι και το ανώτερο όριο που έχω βάλει. Έτσι και αλλιώς απλα την δουλειά θα κάνω εγώ (τα χρήματα θα ταπληρώσει το μαγαζί που έχουμε για έδρα). Αν διαβασα καλά ομως χρειαζεται να προγραμματίσω το ολοκρηρωμένο! Δεν έχω ιδέα πως γίνεται αυτό. Θα το ξαναδιαβάσω όμως και θα ρωτήσω ξανά. Άντε και απο την καινούρια σεζόν που ελπίζω να το έχω έοιμο θα σας κερασουμε και μπυρίτσα στην έδρα μας. Ευχαριστώ πάρα πολύ παιδιά!!!!!!!!!!!! :D :D :D

lynx
23-03-08, 02:54
ο προγραμματισμος μην σε απασχολει... ριξε μια ματια εδω. :wink:

http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewforum.php?f=23

μολις φτιαξεις μια προγραμματιστηρια αγοραζεις και τον microcontroller (PIC 16F84Α) περιπου 4.50 ευρω μετα κατεβαζεις το mpasm δωρεαν απο την Microchip για να μετατρεψεις το αρχειο ASM του site σε ΗΕΧ μορφη και μετα αναλογα τον προγραμματιστη που εχεις επιλεξει θα χρησιμοποιησεις μια εφαρμογη για να περασεις το HEX αρχειο στον microcontroller.


εχε υποψην σου οτι δεν γνωριζω ποσο καλα δουλευει η κατασκευη του site που σου εδωσα!
αν θες απεφηγε τον JDM programmer.