PDA

Επιστροφή στο Forum : Ασυνήθιστη αποχάλκωση!



georgemailo
23-03-08, 15:46
Καλησπέρα σας! Μήπως έχει τύχει σε κανέναν σας κατα την αποχάλκωση να σχηματίζονται πολλές φυσαλίδες μέσα στο διάλυμα HCL+peridrol ενώ παράλληλα να αργεί πάρα πολύ η αποχάλκωση;;; Είναι η δεύτερη φορά που το παθαίνω και έχω την εντύπωση ότι φταίει το peridrol. Είναι καινούργιο και είναι η δεύτερη φορά που το χρησιμοποιώ. Μήπως έκανε κανένα λάθος ο φαρμακοποιός; Μήπως η πυκνότητα του δεν είναι κατάλληλη; Περιμένω απάντηση. Η αποχάλκωση είναι σε εξέλιξη.

P@s@ris!
23-03-08, 17:46
μάλλον βάζεις λάθος αναλογία φίλε μου....
εγώ μέχρι να βρω την σωστή αναλογία Hcl + Peridrol έβρασα-έκαψα 5-6 πλακέτες.....εκεί που το διάλημα ήταν ήσυχο με την πλακέτα μέσα....ξαφνκά...άρχισε και φουρτούνιαζε, φούσκωνε..με λίγα λόγια έβραζε...ανέβασε πολύ θερμοκρασία....και ξεχίλησε...όταν ηρέμησε...έβγαλα την πλακέτα και ήταν σε σκούρο χρώμα οι χαλκοδιαδρόμοι....εννοείτε ότι αφαίρεσα το τόνερ...

georgemailo
23-03-08, 17:52
Μπαααααααα. Τελικά βρήκα τι φταίει. Έβγαλα την πλακέτα και έλεγξα με πολύμετρο να δω αν ο χαλκός είναι αγώγιμος και δεν ήταν. Προφανώς δεν έκανα καλή εμφάνιση αφού όπως φαίνεται δεν είχε απομακρυνθεί το φωτοευαίσθητο υλικό. Το ότι οι διάδρομοι όμως φαινόντουσαν σημαίνει ότι πρέπει να το αφήσω περισσότερο στο tuboflo ή να το εκθέσω περισσότερη ώρα;;;

NUKE
23-03-08, 18:11
Ουτως η αλλως δεν ειναι αγωγιμος ακομα και αν γινει καλα η αποχαλκωση.Για αυτο πρεπει να το σκουπιζουμε με λιγο οιοπνευμα για να φευγει αυτη η μπογια που εχουν μετα απο την εμφανιση της πλακετας...

Παρολα αυτα εγω πιστευω οτι το προβλημα σου ειναι οτι δεν εχεις καλο διαλλυμα ΝΑΟΗ.Φτιαξε καινουργιο...

ignatios67
23-03-08, 18:25
Άλλη περίπτωση που είχε τύχει σε μένα ήταν να είναι πολύ πυκνό το διάλυμα.
βάζοντας λίγο νερό άρχιζε η απόχαλκωση

gsmaster
23-03-08, 21:52
Ναι αν βάλεις πολύ περιδρολ και λίγο κεζαπ, γίνεται κάτι τέτοιο...

PCMan
24-03-08, 01:19
Το έχω πάθει κι εγώ κανα 5-6 φορές.
Την πρώτη φορά χέστηκα πάνω μου.... :P
Πράσινες μπρουρμπουλίθρες ξεχύλιζαν απ το κουτί σε συνδυσμό με ένα νέφος, βρώμα και έναν θόρυβο που σου έλεγε τώρα θα κάνει μπάαααμ... :lol:

Αν κατάλαβα καλά, πρέπει να φταίει η αναλογία..

georgemailo
25-03-08, 00:23
Άραγε αν κατά την εμφάνιση αφήσω την πλακέτα για περισσότερη ώρα από οσο θα έπρεπε θα υπάρξει πρόβλημα. Μάλλον στα σημεία που πρέπει να γίνει αποχάλκωση μένει ένα λεπτό στρώμα φωτοευαίσθητου και δημιουργεί πρόβλημα μετά. Λέω να αφήσω περισσότερη ώρα την πλακέτα για να σιγουρευτώ ότι δεν έχει μείνει καθόλου περίσιο φωτοευαίσθητο.

tasosmos
25-03-08, 21:12
Αν ειναι καλη η διαφανεια που χρησιμοποιεις τοτε δεν εχει προβλημα να μεινει λιγο παραπανω στα χημικα ειτε της εμφανισης ειτε της αποχαλκωσης.
Παντως κανε μερικες δοκιμες με μικρα κομματακια πλακετας και μεγαλυτερο χρονο εκθεσης στην λαμπα και βεβαιωσου οτι χρησιμοποιεις σωστη περιεκτικοτητα στα διαλυματα. (υπαρχουν αρκετες πληροφοριες σχετικα με αυτο σε παλαιοτερες συζητησεις)

thanos
25-03-08, 21:34
90% ειναι ο χρονος εκθεσης κανε αυτο που σου λεει ο tasosmos για να βρεις το σωστο χρονο εκθεσης για τη δικη σου διαταξη...Μπορεις να δοκιμασεις το διαλυμα βαζοντας μεσα ενα νομισμα 5 σεντ .Μερικες φορες το περυντρολ ''ξεθυμαινει'' αν ειναι παλιο ή αν αποθηκευτει σε ακαταλληλες συνθηκες.

georgemailo
30-03-08, 12:31
Τελικά έφτεγε η έκθεση στις UV. Έπρεπε να την αφήσω άλλο ένα λεπτό. Επίσης σκέφτηκα έναν τρόπο για να τσεκάρω ότι η πλακέτα έχει εμφανιστεί πλήρως. Μετά από το διάλυμα εμφάνισης παίρνω ένα πολύμετρο και βλέπω αν εκεί που πρέπει να υπάρχει χαλκός είναι αγώγιμο. Μόνο τότε η πλακέτα είναι εντάξει για να προχωρήσω με την αποχάλκωση!

dj kostas
30-03-08, 13:38
καλο κολπο

Τρελός Επιστήμονας
30-03-08, 17:45
Επειδή κάποτε μου παρουσιάστηκαν τα ίδια ακριβώς προβλήματα με το διάλυμα περιντρόλ-υδροχλωρικού οξέος, αποφάσισα να χρησιμοποιώ τριχλωριούχο σίδηρο (FeCl3). Πέρυσι αγόρασα ένα άλλο υλικό το οποίο είναι σε μορφή διαφανών κρυστάλλων και κάνει άριστη εργασία όταν διαλυθεί στο νερό. Δεν είναι όμως τριχλωριούχος σίδηρος αλλά κάποια άλλο άλας (μάλλον υπερθειικό .... κάτι). Οξειδώνει το χαλκό μετατρέποντάς τον σε θειικό χαλκό (γαλάζιο χρώμα μετά την αποχάλκωση). Όταν μάθω το χημικό τύπο του, θα σας το γράψω. Αλήθεια, γνωρίζετε ότι με την καινούρια ονοματολογία των χημικών ενώσεων ο τριχλωριούχος σίδηρος πρέπει να ονομάζεται "τριχλωρίδιο του σιδήρου";

georgemailo
30-03-08, 19:35
Εννοείς το Υπερθειικό Νάτριο (Na2S2O8). Το γνωρίζω αλλά εδώ στην Πάτρα είναι δύσκολο να το βρεις. Σε είδη με χημικά που ρώτησα μου είπαν 20 ευρώ το μισόκιλο. Δεν συμφέρει. Πάντως μόλις αποχάλκωσα άλλη μια πλακέτα και όλα πήγαν μια χαρά. Όπως φαίνεται έφταιγε η διάρκεια έκθεσης. Παράλληλα στο διάλυμα εμφάνισης βάζω χλιαρό προς ζεστό νερό και όλα γίνονται τέλεια!!!

Τρελός Επιστήμονας
30-03-08, 21:48
Ακριβώς! Όταν ζήτησα τριχλωριούχο σίδηρο μου έδωσαν αυτό και όταν το άνοιξα διαπίστωσα ότι δεν ήταν αυτό πού είχα ζητήσει αλλά δούλευε μια χαρά. Θέλει όμως ζεστό νερό για σωστά αποτελέσματα. Ο τριχλωριούχος είναι φθηνότερος και βρίσκεται εύκολα στα χημικά του Πειραιά.