PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ ΠΟΛΥΜΕΤΡΟ...



ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤΟΡΙΑ
24-03-08, 16:57
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ...Το πολυμετρο μου ξαφνικα σταματησε να μου βγαζει ενδειξεις και μου εμφνιζει συνεχως -1!!!Δεν ειναι κανενα σοβαρο πολυμετρο(το πηρα πολυ φθηνα...)αλλα ειναι λιγο αδιανοητο να χαλασε μεσα σε διαστημα 1 εβδομαδας..Του αλλαξα την μπαταρια που ειχε μηπως υπηρχε εκει το προβλημα αλλα τιποτα...Συνεχως μου δειχνει -1..Τι μπορω να κανω εκτος απο το να παρω αλλο αφου παιζουν τρελες αφραγκιες;Ευχαριστω εκ των προτερων...

drPanos
24-03-08, 17:15
Η μια λύση είναι να του ξανά αλλάξεις την μπαταρία και η άλλη ακραία λύση είναι να το βάλεις πάνω στον πάγκο σου να πάρεις ένα σφυρί και να αρχίσεις να το κοπανάς
:x :lol:

ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤΟΡΙΑ
24-03-08, 17:18
Νομιζω οτι η δευτερη λυση ειναι και η καλυτερη αλλα λογω αφραγκιας νομιζω πως θα καταφυγω στην πρώτη αν και μολις αλλαξα την μπαταρια του με μια καινουρια καλης ποιοτητας...

drPanos
24-03-08, 18:03
και δουλεψε?

her
24-03-08, 18:07
Τον αριθμό -1 σε ποιο όργανο στο βγάζει? Αν για παράδειγμα στο βγάζει στο ωμομετρο τότε ύπαρχοι περίπτωση να φταίνε και τα καλώδια. Δηλαδή αν τα καλώδια είναι χαλασμένα δεν θα μετραει καθόλου αντίσταση και θα σου γραφεί 1. Αν το πρόβλημα είναι σε άλλο όργανο π.χ βολτόμετρο δεν νομίζω να αξίζει το κόπο τις επισκευής. Αλλά από την στιγμή που το πηρές μια εβδομάδα γιατί δεν το πας πίσω από εκεί που το πείρες?

ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤΟΡΙΑ
24-03-08, 18:14
θα το επιστρεψω πισω...το βγαζει σε ολα τα οργανα...Ευχαριστω πολυ !!
:)

drPanos
24-03-08, 18:15
τιποτα

ignatios67
24-03-08, 18:59
πάρε και το σφυρί μαζί σου

babisko
24-03-08, 19:12
Γιάννη, μην χρησιμοποιήσεις σφυρί, όταν έρθεις από εδώ, φέρτο να το ρίξουμε μαζί στην λίμνη, να δούμε αν κάνει μπουρμπουλήθρες :lol: :lol: :lol:

Σοβαρά, αφού είναι καινούργιο, επέστρεψέ το εκεί που το αγόρασες, μήπως και στο αλλάξουν.

ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤΟΡΙΑ
24-03-08, 19:26
Η αληθεια Μπαμπη ειναι πως το δοκιμασα και στο νερό στην κλιμακα των 200κΩ αλλα πάλι δεν λειτουργουσε.Εβγαζε συνεχώς μπουρμπουληθρες αλλα παρολα αυτα παρεμενε στην επιφανεια του νερου!!Σας το΄πα εγω...χαλασμενο είναι...! :roll:

xsterg
26-03-08, 01:48
αφού είναι καινούριο όπως λές επέστρεψε το στο μαγαζί που το αγόρασες και πές οτι απά έβγαλε πρόβλημα!
αλήθεια πώς προέκυψε το πρόβλημα? ξαφνικά ή μήπως από λαθασμένο χειρισμό? πχ να ήταν στο ωμόμετρο και να μέτρησες τάση.

lynx
26-03-08, 02:31
Εφοσον ηταν φθηνιαρικο δεν αξιζει να ασχοληθεις, γυρνα το πισω και παρε με τα λεφτα κατι αλλο απο το μαγαζι..
για πολυμετρο δες απο αυτην την σελιδα το προτελευταιο το οποιο ειναι value for money.

http://www.futurlec.com/Multimeters.shtml

δεν ειναι το απολυτο υπερ οπλο ομως auto ranging με καπασιτομετρο και συχνομετρο δυσκολα θα βρεις με 12Ε στην Ελλαδα.
ειναι τσεπης (σαν κομπιουτερακι..) και θα σε βολεψει να το περνεις και μαζι σου! αργοτερα βεβαια ισως κοιταξεις και για κατι
καλυτερο.