PDA

Επιστροφή στο Forum : Τοποθέτηση βάσης TV LCD σε τοίχο από τούβλα...



Γιώργος Ανώνυμος
25-03-08, 16:17
Συνάδελφοι,

μετά την ικανοποίηση ότι έκανα την τέλεια επιλογή ακολούθησε η ψυχρολουσία...

Πρώτη γραμμή στο user manual της βάσης η προειδοποίση πως η βάση είναι σχεδιασμένη για χρήση σε ξύλινους τοίχους με μεταλλική υποδομή (συνηθίζεται στην Αμερική απ'όπου και η προέλευση της βάσης) μόνο και πως ο τοίχος θα πρέπει να αντέχει 5 φορές το βάρος της TV και της βάσης μαζί(!).

Έχουμε και λέμε: 40 κιλά η TV και 15 κιλά η βάση, σύνολο: 55 κιλά.
5 φορές τα 55 κιλά μας κάνουν: 275 κιλά!!!
Να ληφθεί υπόψη πως η βάση έχει τη δυνατότητα να μετακινεί την TV (δηλ. τα 40 κιλά της) μέχρι και 50 εκατοστά μακριά του τοίχου!!!

Ο τοίχος: κλασσικός Ελληνικός με απλό κόκκινο τούβλο, πιθανά και λίγο αποδυναμωμένος στο όριο του στο πάνω δοκάρι, όπου ο ηλεκτρολόγος είχε 'φάει' περί το μισό τούβλο για να περάσει καλώδια!!!

Αναρωτιέμαι υπάρχει περίπτωση να τοποθετηθεί με ασφάλεια εκεί ή το εγχείρημα εγκαταλείπεται μετά δακρύων και η βάση επιστρέφεται?

By the way, ποιό το βάρος των εξωτερικών μονάδων κλιματσιστικών 9.000-12.000 BTU? Βέβαια αυτά στους 10 πόντους από τον τοίχο και όχι μισό μέτρο της TV.

Έμπειροι εγκαταστάτες τις γνώμες σας παρακαλώ. Προσωπικά καμμία εμπιστισύνη στο τούβλο ως υλικό αλλά και τις συνθήκες που έχει χτιστεί στον ενδιάμεσο τοίχο του σπιτιού μου.

Ευχαριστώ για τυχόν απαντήσεις
Γιώργος

PCMan
25-03-08, 16:40
Να πεις στην τηλεόραση σου να κάνει δίαιτα :lol: :lol: :lol:

Περα απ'την πλάκα
Έχουμε μια tv κρεμασμένη σε τούβλα αλλα όλα μαζί σύνολο δεν ξεπερναν τα 25 κιλά.
Δεν νομίζω να χεις πρόβλημα γιατί λογικά η βάση σου θα χει πολλές βίδες...

Γιώργος Ανώνυμος
25-03-08, 16:59
Μου αρέσουν οι ψωμομένες και τα πιασίματα...

Ποιά 25 κιλά μου λές, έγραψα 55 κιλά από τα οποία τα 40 κιλά μισό μέτρο από το τοίχο, οπότε στον τοίχο μπορεί και να ζυγίζουν 90 (λόγω μοχλού)!!!

Εγκαταστάτες μου!!! Καλοί μου άνθρωποι!!! (Από Θ-B)
Kυρίες μου!!! (Άσχετο, από Blackman)

Χρόνια πολλά στους εορτάζοντες...

xifis
25-03-08, 21:09
τα κλιματιστικα που ειναι 9-12000 ΒΤU ζυγιζουν 30-45 κιλα περιπου.κ δεν ειναι εξισου μοιρασμενο το βαρος.

ice25
25-03-08, 21:18
εξαρτάτε σε τι επιφάνεια θα μοιραστεί η δύναμη?

πόσο απέχουν οι βίδες (στριφωνια) μεταξύ τους?


αν πας πχ αυτά τα 55 κιλά να τα βιδώσεις σε μια βάση που στηρίζετε σε μια επιφάνεια 15Χ15 με 4 βίδες και βάλεις και το "μοχλο" ε την έκατσες την βάρκα

εάν η βάση είναι 50Χ50 ε εκεί μαλών είσαι οκ.

βεβαία μην ξεχνάς και τους σεισμούς?μην έχουμε κανα 4 R και παει τζαμπα η tv λόγο ταλαντώσεων

sigmacom
26-03-08, 01:39
Ομοιοπαθής! Την ήθελα σε ύψος 1.65 από το πάτωμα.

Αφού κι εγώ απέρριψα το σενάριο να βασιστώ στα τούβλα, αναζήτησα επιδαπέδια βάση-κολώνα.
Δεν ήθελα το κλασσικό έπιπλο-τζαμαρία-κολώνα, ήθελα σκέτη κολώνα με επιδαπέδια βάση.
Ήταν πολύ πιο δύσκολο απ' όσο νόμιζα. Μετά κόπων και βασάνων, βρήκα μια στα 600 EUR!
Δε σφάξανε είπα, κι έκανα μια πολύ ωραία δικιά μου με μερικές επισκέψεις σε μηχανουργεία και επινικελωτήριο...

stom
27-03-08, 08:29
Τυπικα τα καθετα θερμοσιφωνα τα κρεμανε σε τοιχους στα μπανια.
Συνηθως ειναι 80 λιτρα. 80 κιλα το νερό και σιγουρα αλλα 30-35 το θερμοσιφωνο εχουμε γυρω στα 110 κιλα, στηριγμενα με 4 8ρια κοινα ουπα..
Υπαρχουν και ενισχυμενα ουπα απο σκληρό πλαστικό, καθως και μεταλλικα.
Λογικα με 8 τετοια ουπα πρεπει να εισαι ενταξει.... (με την προυποθεση οτι η πατουρα της βασης πανω στον τοιχο ειναι σχετικα μεγαλη..)
Ο ξυλινος τοιχος που βαζουν στους αμερικανικους τοιχους ειναι μαλλον χειροτερος απο το ελληνικο τουβλο...

Γιώργος Ανώνυμος
31-03-08, 16:36
Τελικά άλλαξα τη βάση με τραπέζι...

Ο κατασκευαστής Sanus αναφέρεται σε wood studs δηλαδή ξύλινα πλαίσια στηριγμένα σε κιλοδοκούς αν το λέω σωστά δηλαδή μεταλλικούς κατακόρυφους δοκούς πάνω στους οποίους κρατιέται η ξύλινη επένδυση.

Πάντως η βάση δεν έχει μεγαλύτερο μήκος του μισού μέτρου με πολλαπλές τρύπες, οπότε το βάρος το αναλαμβάνει μία σχετικά μικρή επιφάνεια του τοίχου.

Η αλήθεια είναι ότι η κατασκευή με... ψάρωσε με μία 42-άρα TV βάρους 39 κιλών να μπορεί να περιστρέφεται σε βραχίονα (στιβαρό μαύρο 15 κιλών) 50 πόντους από τον τοίχο. Η γυναίκα μου τα πήρε... κρανίο!!! Ανεξάρτητα όμως δεν θα μπορούσα εύκολα να εμπιστευτώ το τούβλο καθότι κατά βάση είναι σαθρό υλικό !!!

Δυστυχώς οι υπερβάσεις είναι δύσκολες και ισχύει ότι για να κάνεις υπέρβαση επί δύο (χ2) πρέπει να επενδύσεις πενταπλά (χ5) και βάλε...

Και η 42άρα Full-HD κατέληξε 32άρα HD-Ready...

Τουλάχιστον δεν θα κυνηγάω το HITECH για καμμιά ταινία FullHD, πάνε και τα αεροπλανοφόρα με το φορτίο τους...

Χαιρετισμούς
Γιώργος

ΓΙΩΡΓΟΣ papa
04-04-08, 20:22
KANE THN EGKATASTASH XRHSIMOPIONTAS PERASTES BIDES (NTIZES) ME KONTRA MIA METALIKI PLAKA STIN PISO PLEYRA TOY THXOY.
GEORGE PAPA...

Δεν επιτρέπονται τα greeklish, επεξεργάσου το μήνυμά σου και γράψτο με ελληνικούς χαρακτήρες.