PDA

Επιστροφή στο Forum : Με τι καθαρίζετε τα ποτενσιόμετρα?



patridas595
25-03-08, 23:25
Εγώ χρησιμοποίησα αντισκωριακό Wurth σε ένα 50KΩ που έχει το remote από τα ηχεία και δουλεύει άψογα καλύτερα από ποτέ.Αγόρασα όμως κι ένα καθαριστικό επαφών με λάδι.Εσείς?

Τρελός Επιστήμονας
26-03-08, 00:23
Αν το ποτενσιόμετρο δεν είναι πολύ βρώμικο, ρίχνω σπρέι καθαρισμού με λίγο λάδι, οποιαδήποτε μάρκα και περιστρέφω τον άξονα μερικές φορές. Η καλύτερη μάρκα σπρέι ήταν η Philips αλλά δεν γνωρίζω αν υπάρχει ακόμη. Αν το ποτενσιόμετρο είναι πολύ βρώμικο, πρώτα το φυσάω με σπρέι πεπιεσμένου αέρα και μετά χρησιμοποιώ το σπρέι με λίγο λάδι. Έχω χρησιμοποιήσει και αντισκωριακό με επιτυχία. Το σπρέι με πολύ λάδι είναι μάλλον ακατάλληλο.

xifis
26-03-08, 21:03
WD40 ειχα προχειρο σε μια στιγμη που χρειαστηκε,κ το ψεκασα με αριστα αποτελεσματα.ηταν ενα διπλο σε ηχειακια υπολογιστη απο αυτα που γυρνανε αργα.

sakis
02-04-08, 18:05
δεν κανει μεγαλε μου αφηνει κατλοιπα μεσα συν οτι το τοσο πολυ λαδι που εχει λειτουργει σαν μαγνητης για την σκονη ..... σε λιγο καιρο θα εχεις τα ιδια προβληματα αν οχι χειροτερα ...

nitako
03-04-08, 06:58
Πιστεύω το καλύτερο ειναι μετά απο το ψεκασμα να περασθεί με σπρει αερα ετσι για να στεγνωσει.

panos_panopoulos
15-04-14, 12:56
Για να ξεθάψω λίγο το θέμα αυτό.
Με τι σπρέι να ψεκάσω τα ποτενσιόμετρα του ηλεκτρονικού γκαζιού του αυτοκινήτου της εικόνας;

50532

Όπως βλέπουμε είναι 4πλό ποτενσιόμετρο. υπάρχουν: σπρέι επαφών, Wd40 ακόμη και λαδάκι Singer 10sae... που στο στερεοφωνικό δούλεψε τέλεια και αυτό.

kplgr
15-04-14, 13:13
Εγώ αντί για WD-40, το οποίο το έχουμε κάνει σαν το Windex για όσους θυμούνται το γάμος α λα ελληνικά, θα πρότεινα το CRC 226 για ηλεκτρονικο-ψεκάσματα..

Τώρα το που μπορείτε να το βρίσκετε, αξιόπιστα, είναι ένα θέμα βέβαια.. Πολλές φορές μια το βρίσκω, δυο δεν υπάρχει :biggrin:


ΥΓ. Για τον φίλο με το ποτενσιόμετρο από το αμαξάκι, εφ'όσον η επιφάνεια είναι εύκολα προσβάσιμη, λίγο καθάρισμα με ισοπροπυλική αλκοόλη πρώτα δεν θα έβλαπτε..

SeAfasia
15-04-14, 13:20
τη σειρά της cramolin δλδ contact και contact cleaner και το cleaner με το λαδι

betacord85
15-04-14, 13:21
50533 philips...μακρια απο wd40 και λαδι μηχανης αυτοκινητου...

panos_panopoulos
15-04-14, 13:22
ΥΓ. Για τον φίλο με το ποτενσιόμετρο από το αμαξάκι, εφ'όσον η επιφάνεια είναι εύκολα προσβάσιμη, λίγο καθάρισμα με ισοπροπυλική αλκοόλη πρώτα δεν θα έβλαπτε..
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση Κώστα για αυτό έθεσα το ερώτημα με την συν. εικόνα, το γνώριζα θα ήξερε κάποιος μυημένος να πει περισσότερα, όσο για τις αντιπροσωπείες δεν ξέρουν τι τους γίνεται απλά λένε πλέρωσε μια 400αρα να βάλεις καινούριο γκάζι...


τη σειρά της cramolin δλδ contact και contact cleaner και το cleaner με το λαδι

Ευχαριστώ Κώστα δεν την έχω ακουστά αλλά ευκαιρία να τη δω την εταιρεία αυτή.



50533 philips...μακρια απο wd40 και λαδι μηχανης αυτοκινητου...

Να βγαίνει ακόμη το phillips Μπάμπη. Ούτε εμένα μου αρέσει το WD40 για αυτό ρώτησα για καλύτερα.

betacord85
15-04-14, 13:35
5053450535 στην αγορα πλεον υπαρχουν αυτα...3 με 4 ευρω...

Muttley Black
15-04-14, 13:52
50536

Αν θέλετε δοκιμάστε το, είναι εκπληκτικό.

geostrom
15-04-14, 18:37
H ισοπροπυλικη μου εχει σωση ποτενσιόμετρα απο 40ρα κονσολα που κανενα σπρεη δεν κατάφερε , και το βασικότερο πριν 2 χρονια και ακόμα μια χαρά απλά θέλει επανάληψη και υπομονή.

ggr
15-04-14, 20:44
5053450535 στην αγορα πλεον υπαρχουν αυτα...3 με 4 ευρω...

Και μου φαινονται ακριβως ιδια με τα αντιστοιχα της philips , καθως τα χρησιμοποιουσα παλιοτερα που κυκλοφορουσαν.

Στο θεμα μας τωρα, γενικα αν εχει φθαρει ο γραφιτης δεν το σωζει τιποτα το ποτενσιομετρο.
Αν ειναι πολυ βρωμικο (πχ οξειδωσεις) η μονη λυση ειναι η συσκευη υπερηχων, που ομως ειναι κατι το απλησιαστο για τον καθενα μας.
Απο κει και περα για μενα το καλυτερο καθαρισμα ειναι με ενα απολιπαντικο σπρει, καλο φυσημα με αερα και υστερα λιγο καθαριστικο επαφων με λιγο λαδι και παλι φυσημα, ετσι ωστε να μεινει πανω ελαχιστο λαδι.

panos_panopoulos
15-04-14, 21:27
Να ρωτήσω τώρα κάτι αφελές γιατί ισοπροπανόλη (ισοπροπυλικη αλκοόλη ~= 13ευρω το λίτρο) δηλαδή και όχι αιθανόλη (καθαρό οινόπνευμα) το μόνο που ίσως υποπτεύομαι είναι πως έχει η ισοπροπανόλη καθαρότητα 99,5% ενώ η αιθανόλη η φθηνή 96%

Papas00zas
15-04-14, 21:30
TESLANOL KONTAKT και ELEKTRO FEINREINIGER από την ίδια εταιρία. Για ποτενσιόμετρα είναι άριστα.

betacord85
16-04-14, 00:38
μπορεις βεβαια να το καθαρισεις και με χιλιαρι γιαλοχαρτο οπως κανανε παλια οι δηθεν ηλεκτρολογοι-(βαζω πλακακια βαφω οτι θες γενικα μαστορας του κ@λου)και ομως ο γραφιτης δεν εφευγε απτα καιμενα τα alps...

Panoss
16-04-14, 09:55
Να ρωτήσω τώρα κάτι αφελές γιατί ισοπροπανόλη (ισοπροπυλικη αλκοόλη ~= 13ευρω το λίτρο) δηλαδή και όχι αιθανόλη (καθαρό οινόπνευμα) το μόνο που ίσως υποπτεύομαι είναι πως έχει η ισοπροπανόλη καθαρότητα 99,5% ενώ η αιθανόλη η φθηνή 96%

Απ' ό,τι έχω καταλάβει η τιμή της ισοπροπυλικής αλκοόλης ποικίλει, την έχω βρει σε φαρμακείο 4 ευρώ το λίτρο και σε αποθήκη χημικών 20 ευρώ (ή 27, δεν θυμάμαι ακριβώς, μάλλον απ' το σοκ :lool:) το λίτρο! (τελικά 'φαρμακείο' αποδείχτηκε η αποθήκη! :lool:)
Μάλλον η διαφορά πρέπει να 'ναι στην καθαρότητα, τώρα για τα ηλεκτρονικά ποια είναι η καταλληλότερη δεν ξέρω.

mariosinsuex
16-04-14, 10:17
Για ένα περίεργο λόγo δε μπορώ να ανεβάσω φωτό..........

Είναι ότι καλύτερο έχω χρησιμοποιήσει.....

http://www.duecielectronic.it/index2.php?lang=eng&menu_1=prodotti&cat=pulizia&menu_2=G-20

http://www.duecielectronic.it/index2.php?lang=eng&menu_1=prodotti&cat=pulizia&menu_2=G-22

http://www.duecielectronic.it/index2.php?lang=eng&menu_1=prodotti&cat=pulizia&menu_2=F-02

(isopropyl alcohol 11€ τα 3 λίτρα,από γνωστό έμπορο του Πειραιά).

geostrom
16-04-14, 12:07
H καθαρότητα της ισοπροπυλικης αλκοόλης ειναι 99,9 % .
Η περιεκτικότητα της σε νερό ειναι 0,0% , και εκεί ειναι η διαφορά απο το οινόπνευμα .

Panoss
16-04-14, 13:09
Όλες έχουν αυτή την καθαρότητα;
Τότε γιατί έχουν τόσο μεγάλη διαφορά στην τιμή από μαγαζί σε μαγαζί;

geostrom
16-04-14, 13:34
Αναφέρομε στην φαρμακευτικη , της άλλες δεν το έχω ψάξει να δω οπότε δεν ξέρω να σου πω , λογικά πάνω στην συσκευασια αναγράφει χαρακτηριστικά .

Panoss
16-04-14, 14:40
Η φαρμακευτική έχει 4 ευρώ το λίτρο, είναι η φτηνότερη δηλαδή.
Αν η φτηνότερη έχει τόσο μεγάλη καθαρότητα, τότε δεν υπάρχει λόγος να υπάρχουν οι υπόλοιπες.
Μάλλον δεν πρέπει να 'χει τόση καθαρότητα η φαρμακευτική.

lepouras
16-04-14, 18:05
το καθαρό οινόπνευμα σε σύγκριση με όλα τα άλλα έχει να κάνει καθαρά σε θέμα φόρων(πολύ υψηλή φορολογία και έλεγχο) για να μην συμφέρει να φτιάχνονται ποτά με αυτό. οτιδήποτε άλλο που περιέχει πρόσθετα ή είναι ακατάλληλο για τέτοια χρήση(ποτά) έχει χαμηλότερη τιμή.

geostrom
16-04-14, 18:12
Η φαρμακευτική έχει 4 ευρώ το λίτρο, είναι η φτηνότερη δηλαδή.
Αν η φτηνότερη έχει τόσο μεγάλη καθαρότητα, τότε δεν υπάρχει λόγος να υπάρχουν οι υπόλοιπες.
Μάλλον δεν πρέπει να 'χει τόση καθαρότητα η φαρμακευτική.

Εγώ θυμαμαι και την πήρα πολύ ακριβότερα και αν κοιταξεις στην φώτο εχει όση καθαρότητα λέω .
50571

panos_panopoulos
16-04-14, 19:46
Η φαρμακευτική έχει 4 ευρώ το λίτρο,
Αν θέλεις δείξε μας μια φώτο της γιατί δεν είναι εποχές για Χ3 σε τιμή. όσο για το αν είναι τελείως άνυδρη έχουμε υγρασία αέρα 80-90% εδώ :-)

sakisr
16-04-14, 21:58
Εγω σε πολυ δυσκολες καταστασεις που δε βρισκω ποτενσιομετρο για αντικατασταση ριχνω λιγο W5 και αφου το δουλεψω αρκετα μεχρι να στρωσει το ψεκαζω με σπρευ αιθερα για πολλαπλασιαστες και πλατινες (ντιστριμπιτερ) αυτοκινητου .Καθαριζει αψογα.
Αλλιως σε απλες συντηρησεις λιγο αερα ή σπρευ με λιγο λαδι.

john_b
16-04-14, 23:00
H ισοπροπυλικη έχει ημ. λήξης όπως είδα στην εικόνα. Ισχύει κάτι τέτοιο;

geostrom
16-04-14, 23:23
απο wiki <<χρησιμοποιείται ως βιομηχανικός διαλύτης χαμηλού κόστους, και ως καθαριστικό ιδιαίτερα στην περίπτωση ηλεκτρονικών συσκευών, όπως ακροδέκτες κυκλωμάτων, μαγνητικές ταινίες, κεφαλές οδηγών δισκέτας και οθόνες υπολογιστών. Ως αντιψυκτικό, ως πρώτη ύλη της φαρμακευτικής βιομηχανίας, αντισηπτικό και για την παραγωγή διάφορων προπυλεστέρων. Τέλος, χρησιμοποιείται ως πρόσθετο, διαλύτης-φορέας (http://el.wikipedia.org/w/index.php?title=%CE%94%CE%B9%CE%B1%CE%BB%CF%8D%CF% 84%CE%B7%CF%82-%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AD%CE%B1%CF%82&action=edit&redlink=1) (carrier solvent) σε πολλά αναψυκτικά.>>

και εφόσον χρησιμοποιείτε στην φαρμακευτική βιομηχανία σαν πρώτη ύλη πρέπει να εχει και ημερομηνια λήξεως , ληγμένο αντισηπτικό δεν θα χρησημοποιουσα πχ .

SeAfasia
17-04-14, 07:42
κοίτα εδώ:
http://www.stavrianos-dw.gr/product_info.php?manufacturers_id=39&products_id=2365
http://www.stavrianos-dw.gr/product_info.php?manufacturers_id=39&products_id=2366
http://www.stavrianos-dw.gr/product_info.php?manufacturers_id=39&products_id=2372
http://www.stavrianos-dw.gr/product_info.php?manufacturers_id=39&products_id=2657

Panoss
17-04-14, 13:37
Αν θέλεις δείξε μας μια φώτο της γιατί δεν είναι εποχές για Χ3 σε τιμή. όσο για το αν είναι τελείως άνυδρη έχουμε υγρασία αέρα 80-90% εδώ :-)
Μου την έβαλε ο φαρμακοποιός σε ένα μπουκαλάκι απλ'οτων 250ml, δεν γράφει κάτι στο μπουκαλάκι, δεν είναι της εταιρείας που παρασκευάζει - συσκευάζει την ισοπροπυλική αλκοόλη.