PDA

Επιστροφή στο Forum : Negative Ion Generator-Γεννήτρια αρνητικών ιόντωνΞ



patridas595
26-03-08, 23:27
Ξέρει κάποιος πώς λειτουργεί αυτό?

http://www.smartkit.gr/details2.php?lang=1&wh=1&the1id=1&the2id=6&the3id=40&theid=40&open1=1&open2=6&open3=&thepid=213

Τι είναι τα πορτοκαλί ακριβώς?Κανονικά δεν θα έπρεπε κάπου το κύκλωμα να καταλήγει σε βελόνες για τον ιονισμό του αέρα?Αξίζει η αγορά του?Τώρα που έρχεται η άνοιξη και ταλαιπωρούμαι από μία αλλεργία θα βοηθήσει καθόλου?Ευχαριστώ προκαταβολικά.

antonis_x
27-03-08, 00:10
αν παρατηρησεις καλυτερα εκει που λεει πανω στην πλακετα 3,4 και 5 ειναι κολλημενες 3 βελονες.τα πορτοκαλι ειναι πυκνωτες και τα μαυρα διοδοι. Το κυκλωμα αυτο ειναι ενας πολλαπλασιαστης τασης.ενα συνηθισμενο κυκλωμα ιονιστη μπορεις να δεις εδω: www.emanator.demon.co.uk/bigclive/ioniser.htm
αποτελειται απο 'βαθμιδες' πυκνωτων και διοδων.καθε βαθμιδα ανορθωνει την ταση και την προσθετει σε δυο σειρες πυκνωτες.η ταση εξοδου ειναι πολ/σια της ανορθωμενης τασης εισοδου και αναλογη του αριθμου των διοδων που υπαρχουν στον πολ/στη-ιονιστη.
για τις ευεργετικες δυνατοτητες του δεν ξερω,αλλοι λενε οτι βοηθαει σε χωρους με σκονη ή καπνο,αλλοι οτι δινει στο χωρο μια μυρωδια σαν αυτη που εχει το φθινοπωρο στα πρωτοβροχια,αλλη στη διαθεση.δλδ πολλα λεγονται,προσωπικα δεν ξερω.λεω να φτιαξω κι εγω εναν για να δω αν εχει(και τι) αποτελεσματα στο δωματιο μου που ειναι και μικρο.(βασικα καιρο λεω να φτιαξω εναν αλλα δεν εχει τυχει ακομα)

patridas595
28-03-08, 09:19
Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου :D .Την ίδια σελίδα την είχα βρεί κι εγώ προτού κάνω το post αλλά το σχηματικό είναι υπεραπλουστευμένο.Το θέμα είναι να κάνουμε ένα σχηματικό το οποίο να έχει σωστές προδιαγραφές(να μην είναι επικίνδυνο) και το υλοποιήσουμε.π.χ Πόσους πυκνωτές πρέπει να βάλουμε κ πόσες διόδους? :?

antonis_x
28-03-08, 18:11
δεν ειναι υπεραπλουστευμενο επειδη ετσι το εκανε αυτος.ολοι οι ιονιστες ετσι ειναι.ειναι στανταρ κυκλωμα πολλαπλασιαστη.οι αντιστασεις στην εξοδο ειναι για τον περιορισμο του ρευματος(μην τυχον και γινει κανενα ατυχημα).εχω δει παρομοιο σχηματικο δημοσιευμενο και σε περιοδικο με πυκνωτες 15nf/630v και διοδους 1Ν4007.Με 19-20 διοδους και εισοδο 220Vac θα χεις στην εξοδο περιπου 6kv.
Θα κοιταξω να βρω καποιο σχηματικο στο αρχειο μου και θα στο στειλω,αλλα μην περιμενεις να δεις διαφορες απο αυτο που υπαρχει στο παραπανω λινκ.

eebabs2000
02-04-08, 16:35
Μπορείς να δεις και εδώ ένα κύκλωμα... http://users.otenet.gr/~athsam/air_ionizer.htm