PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα με ΟΘΟΝΗ



hle
28-03-08, 23:02
ρε μαγκες εχω ενα μικρο προβληματακι με την οθονη....
οταν βλεπω την επιφανεια εργασιας η καποια σελιδα στο νετ η γενικα κατι οτιδηποτε αλλα γενικα με ανοιχτα χρωματα η οθονη φαινετε σαν να κανει καποια "νερα" δηλαδη φαινετε σαν να κουνιετε καπως η εικονα

εχει να πει καποιος κατι?
οποιος ξερει ακουω....

hle
28-03-08, 23:03
η οθονη ειναι Lcd...

dimitris_p
29-03-08, 00:20
Δηλαδή αν κατάλαβα καλα το πρόβλημα ειναι μόνιμο και το κάνει πάντα??
2 πράγματα είναι. η έχουν πρόβλημα οι drivers στην κάρτα γραφικών (ισως και η ιδια η καρτα) η έχει πρόβλημα η οθόνη..

IOANNIS
29-03-08, 00:34
δεν ξερω αν αυτο που σου πω σε βοηθησει.... και δεν ξερω αν ισχυει σε lcd οθονη γιατι εγω εχω απο τις παλια.. :)
λοιπον κανε δεξι κλικ στιν επιφανεια εργασιας, πηγαινε ιδιοτητες, μετα settings. μετα πατα για προχωρημενους, και πηγαινε εκει που λεει monitor. εκει γραφει στα ποσα Hz εχεις την οθονη σου. αν ειναι π.χ στα 60Hz εσυ ανεβασε την στα 85Hz. αν ειναι απο εκει το τρεμουλιασμα τις οθονης θα εισαι οκ αλλιως..... :(

xifis
29-03-08, 01:28
ρυθμισε την οθονη σου στην αναλυση κ στα Ηz που λεει ο κατασκευαστης.

moutoulos
29-03-08, 01:44
δεν ξερω αν αυτο που σου πω σε βοηθησει.... και δεν ξερω αν ισχυει σε lcd οθονη γιατι εγω εχω απο τις παλια.. :)
λοιπον κανε δεξι κλικ στιν επιφανεια εργασιας, πηγαινε ιδιοτητες, μετα settings. μετα πατα για προχωρημενους, και πηγαινε εκει που λεει monitor. εκει γραφει στα ποσα Hz εχεις την οθονη σου. αν ειναι π.χ στα 60Hz εσυ ανεβασε την στα 85Hz. αν ειναι απο εκει το τρεμουλιασμα τις οθονης θα εισαι οκ αλλιως..... :(
Δεν ισχύει στις LCD - TFT. Και 60Ηz να έχουν δείχνουν σταθερά.

hle
29-03-08, 19:05
φιλε απο πανω τελικα ετσι ειναι οπως τα λεει ο ioannis ειχε δικιο τελικα νομιζω.....
τουλαχιστον ετσι ειδα εγω.

τεσπα!

ευχαριστω για την βοηθεια σας

hle
29-03-08, 19:07
δεν ξερω αν αυτο που σου πω σε βοηθησει.... και δεν ξερω αν ισχυει σε lcd οθονη γιατι εγω εχω απο τις παλια.. :)
λοιπον κανε δεξι κλικ στιν επιφανεια εργασιας, πηγαινε ιδιοτητες, μετα settings. μετα πατα για προχωρημενους, και πηγαινε εκει που λεει monitor. εκει γραφει στα ποσα Hz εχεις την οθονη σου. αν ειναι π.χ στα 60Hz εσυ ανεβασε την στα 85Hz. αν ειναι απο εκει το τρεμουλιασμα τις οθονης θα εισαι οκ αλλιως..... :(
νομιζω οτι ειχες δικιο φιλε

απλα ο λογος που συμβαινει αυτο οταν εχει μικροτερη συχνοτητα(hz) ποιος ειναι μηπως ξερεις????

ευχαριστω για την βοηθεια!