PDA

Επιστροφή στο Forum : Κόψιμο πλακέτας



georgemailo
30-03-08, 12:25
Καλημέρα σας! Έχω μια πλακέτα μεγέθους Α4 και με παιδεύει απίστευτα στο κόψιμο!!! Εσείς πως κόβετε τις πλακέτες σας;;;

dj kostas
30-03-08, 13:34
φιλε georgemailo . για να απαλαγης μια και μια απο το κοψιμο της πλακετας (επειδη και εγω ειχα το ιδιο προβλημα) πανε παρε μια σεγα απο σιδερικα και ενα πριονακι με μικρα δοντια και το κοψιμο οποιασδηποτε πλακετας θα γινεται το πολυ σε ενα λεπτο.

dj kostas
30-03-08, 13:35
οταν λεω πριονακι ενοω αυτο που βιδωνει στη σεγα

Τρελός Επιστήμονας
30-03-08, 17:35
Εγώ τις κόβω με μικρό σιδεροπρίονο (σέγα) αφού πρώτα τις μαρκάρω επάνω στην τομή και τις στηρίξω με ξυλουργικούς σφιχτήρες στον πάγκο.

P@s@ris!
30-03-08, 17:45
εγώ τις κόβω με το dremelaki.....παλιά τις έκοβα με σεγα....τώρα με το dremel πάει σφαίρα..και ευθεία....

Τρελός Επιστήμονας
30-03-08, 17:48
Χρησιμοποιείς κάποιο εξάρτημα πχ τροχό;

P@s@ris!
30-03-08, 18:09
ναι...έχει μικρούς δίσκους κοπής....

steliosm
30-03-08, 21:00
Θυμάσαι μήπως τον κωδικό του τροχού που χρησιμοποιείς?

P@s@ris!
30-03-08, 23:08
δες εδώ....http://www.dremeleurope.com/dremelocs-gr/Category.jsp;jsessionid=4AED201767A605AED3C1745F36 79C06A?&ccat_id=504
συνήθως χρησιμοποιώ τους 540 , 420

PCMan
31-03-08, 00:19
Εχει απαντηθεί ήδη σε άλλο θέμα αυτή η ερώτηση.

weather1967
06-11-08, 23:46
Αυτο ακριβώς χρησιμοποιώ και εγώ Δημήτρη ,και μαλιστα σήμερα σέ ενα δεύτερο Radar ηλεκτρικών εκκενώσεων πού κατασκευάζω.




Εγώ τις κόβω με μικρό σιδεροπρίονο (σέγα) αφού πρώτα τις μαρκάρω επάνω στην τομή και τις στηρίξω με ξυλουργικούς σφιχτήρες στον πάγκο.

gep58
07-11-08, 00:08
Να δώσω μια ιδέα
γι΄αυτούς που δεν έχουν ιδιαίτερα εργαλεία για τη κοπή πλακέτας.

Ένας εύκολος τρόπος είναι να την χαράξεις με κόφτη χαρτιού μπρός-πίσω πλευρά αρκετές φορές με προσοχή γιατί κόβει δεν αστειεύεται!
Χρησιμοποίησε κάποιο μεταλλικό χάρακα για το ίσιο της ιστορίας.
Μετά φέρνεις τη χάραξη στην άκρη του πάγκου, κρατάς το πίσω μέρος και πιέζεις προς τα κάτω αυτό που προεξέχει. Κράκ...
Αν είσαι τελειομανής καθαρίζεις τα όποια γρέζια με την ανάποδη πλευρά του κόφτη.

gep58

babisko
07-11-08, 07:43
...
Αν είσαι τελειομανής καθαρίζεις τα όποια γρέζια με την ανάποδη πλευρά του κόφτη.

gep58

Ή με μια πλατιά λίμα

geoper2
07-11-08, 11:42
hmm με το dremel ? :confused1: δεν το εχω επειχηρησει θα το προσπαθησω και αυτο !!
μεχρι τωρα με το πριονακι το κοβω

P@s@ris!
09-11-08, 00:37
hmm με το dremel ? :confused1: δεν το εχω επειχηρησει θα το προσπαθησω και αυτο !!
μεχρι τωρα με το πριονακι το κοβω


δοκιμασέ το..ειναι σούπερ....

PCMan
09-11-08, 01:25
Και βάλε και μια μάσκα και γυαλιά :001_tongue:

Μαχαίρι και πάλι μαχαίρι..

savnik
09-11-08, 10:42
Μαχαίρι και πάλι μαχαίρι..
Και οταν ειναι και καινουργιο κοβει σαν ξυραφι

P@s@ris!
09-11-08, 12:54
xexexexexe καλό είναι να βάζουμε γυαλιά..όταν κόβουμε..
εγώ πάντα βάζω..έχω φάει θραύσμα στο μάτι...πικρα..
για το μαχαίρι δεν αντιλέγω...
έτσι έκοβα και εγώ..μαχαίρι μπρος ,πισω και μετά στην άκρη του γραφείου..

PCMan
10-11-08, 16:30
..Οχι δεν λέω για τέτοιο μαχαίρι.
Αυτό που λέω είναι μεγάλο και βιδωμένο στον πάγκο. Η δουλειά του είναι να κόβει σίδερα.

dovegroup
10-11-08, 20:49
..Οχι δεν λέω για τέτοιο μαχαίρι.
Αυτό που λέω είναι μεγάλο και βιδωμένο στον πάγκο. Η δουλειά του είναι να κόβει σίδερα.
Γκιλοτίνα μετάλλου εννοείς...:001_smile: φθηνή και καλή

savnik
10-11-08, 20:57
..Οχι δεν λέω για τέτοιο μαχαίρι.
Αυτό που λέω είναι μεγάλο και βιδωμένο στον πάγκο. Η δουλειά του είναι να κόβει σίδερα.
Ακριβως τετοιο μαχαιρι.

PCMan
11-11-08, 04:10
Δεν ξέρω πως λέγεται. Πάντως έχει έναν μεγάλο μοχλο(γύρω στο 1 μέτρο) και δύο πλάκες όπου η μία είναι βιδωμένη στον πάγκο και η άλλη κουνιέται μαζί με τον μοχλό. Και στις δύο πλάκες υπάρχει βιδωμένο απο ένα μαχαίρι στην κάθε μία.

Αν κρεμάσω απλά το χέρι μου στον μοχλό, η πλακέτα κόβεται σαν βούτυρο και ολόισια :D

Τρελός Επιστήμονας
11-11-08, 09:59
Στη δουλειά μου υπάρχει ένα τέτοιο εργαλείο βιβλιοδεσίας (γκιλλοτίνα) και κόβει πακέτα χαρτιού. Θα το δοκιμάσω και για πλακέτες.

P@s@ris!
16-11-08, 00:53
έχω τέτοιο...ψαλίδι....που κόβει και φύλλα λαμαρίνας...

electrifier
21-11-08, 08:50
Ένας εύκολος τρόπος είναι να την χαράξεις με κόφτη χαρτιού μπρός-πίσω πλευρά αρκετές φορές με προσοχή γιατί κόβει δεν αστειεύεται!

Μετά φέρνεις τη χάραξη στην άκρη του πάγκου, κρατάς το πίσω μέρος και πιέζεις προς τα κάτω αυτό που προεξέχει. Κράκ...
Αν είσαι τελειομανής καθαρίζεις τα όποια γρέζια με την ανάποδη πλευρά του κόφτη.

gep58
Αυτό έκανα πάντα! :biggrin:

Βασικά, από τη μία πλευρά μόνο τη χαράζω (από τη μη επιχαλκωμένη). Δεν χρειάζεται πολύ χάραγμα, ίσα να γίνει πιο ασθενής εκεί σε αντοχή ώστε μόλις
ασκήσεις λίγη δύναμη να κοπεί με τη μία. Πολύ εύκολο. βέβαια κάποτε έπεσε στα χέρια μου μια σκληρή (εποξική που λένε, δε θυμάμαι αν το λέω καλά) που δεν έσπαγε με τίποτα, αλλά ήταν περίπτωση.

chip
21-11-08, 09:36
καλύτερα να μην χρησιμοποιήσεις γκιλοτίνα χαρτιού για πλακέτα. Η πλακέτα είναι σκληρό υλικό και ενδεχωμένος να της στομώσης. (το έχω δει να γίνεται)
Αν βέβαια "προσέξεις" και δεν την στομόσεις σύντομα θα φθήρεις το μαχαίρι και δεν θα κόβει γιατί η πλακέται έχει ίνες γυαλιού που είναι πολύ σκλήρό υλικό και το γδέρνουν (το μαχαίρι).

dikos
21-11-08, 12:39
καλύτερα να μην χρησιμοποιήσεις γκιλοτίνα χαρτιού για πλακέτα. Η πλακέτα είναι σκληρό υλικό και ενδεχωμένος να της στομώσης. (το έχω δει να γίνεται)
Αν βέβαια "προσέξεις" και δεν την στομόσεις σύντομα θα φθήρεις το μαχαίρι και δεν θα κόβει γιατί η πλακέται έχει ίνες γυαλιού που είναι πολύ σκλήρό υλικό και το γδέρνουν (το μαχαίρι).
Και εγώ συμφωνώ, με τίποτα μην χρησιμοποιήσεις γκιλοτίνα χαρτιού, ο καλύτερος τρόπος είναι να χαρακτεί με κόφτη (ξυράφι) και απο τις δύο πλευρές.:001_cool: