PDA

Επιστροφή στο Forum : τετραγωνισμος σηματος



pit21
04-04-08, 22:11
γεια σε ολους! :)

θελω να κανω ενα σημα που μοιαζει με τριγωνο κ ημιτονοειδες μαζι να το κανω τετραγωνικο παλμο.ξερω οτι παρομοια δουλεια κανει το schmitt trigger αλλα εγω θελω να το τετραγωνιζει περνοντας ενδιαμεσες τιμες(κ φυσικα τις αρνητικες τασες να τις αγνοει).
δλδ αν εχεις ενα ημιτονο 2V να σου βγαλει ενα παλμο 2V
0V ---------------------------> 0V
5V ---------------------------> 5V
ελπιζω να εγινα κατανοητος κ να ειναι ευκολο το κυκλωμα :D

chip
05-04-08, 09:50
Ακριβώς όπως το θες δεν μπορεί να γίνει...
Σκέψου ένα σήμα που περνά από το μηδέν και είναι Px στα 0,1V . τότε το κύκλωμα αντιδρά και βγάζει ένα παλμό (τετράγωνο). Δεν είναι όμως δυνατόν να ξέρει σε τι πλάτος θα έφτανε αυτό το σήμα που επεξεργάσζεται για να βγάλει ίδιο πλάτος με το τελικό. Δηλαδή δεν ξέρει αν από τα 0,1 θα συνέχιζε εως τα 2 ή έως τα 5V. για να έχει ο παλμός αυτό το πλάτος.
Θα μπορούσε να γίνει αν υπήρχε και κάποια άλλη παράμετρος πχ οτι έχει συγκεκριμένη μορφή και συχνότητα ή οτι είναι συμμετρικο και προηγείται η αρνητική ημιπερίοδος... Όμως γενικά θα ταν δύσκολο κύκλωμα εκτός και είχε χαμηλή συχνότητα η κυματομορφή και γινόταν με ψηφιακο κύκλωμα (πχ μικροελεγκτή)

antonis_x
05-04-08, 10:27
σε τι το χρειαζεσαι αυτο αν επιτρεπεται?

pit21
05-04-08, 11:32
εχω ενα αισθητηρα που οταν το πιεζεις βγαζει ενα μικρο περιεργο σημα.τελος παντων το εχω συνδεσει σε ενα AVR κ χρησημοποιω το ADC για να στειλω το ποσο δυνατα παλεται.το προβλημα ειναι πως δεν υπαρχει ουτε ακριβεια.δλδ αν το χτυπισω την 1η φορα με μια α' δυναμη δεν ειναι σιγουρο οτι οταν το χτυπησω πιο δυνατα θα δωσει μεγαλυτερο αριθμο με το ADC κ ηθελα να τετραγωνισω το σημα για να εχω σιγουρα αποτελεσματα!εχετε καμια εναλλακτικη λυση?

xifis
05-04-08, 16:24
αν χρησιμοποιουσες καποια διαταξη πολλαπλασιασμου του σηματος αισθητηρα με μια γνωστη τετραγωνικη κυματομορφη,να κανεις κατι σαν PCM δηλαδη,κ κβαντισμο.αλλα αν καταλαβα καλα,προκειται περι πιεζοηλεκτρικου αισθητηρα?καποια γεφυρα δεν θα βοηθουσε?

pit21
05-04-08, 22:55
φιλε xifis μακαρι να καταλαβαινα πολλα απο αυτα που λες αλλα δυστυχως δεν καταλαβα τπτ γιατι ειμαι κ αρχαριος!παντως ναι προκειται για πιεζοηλεκτρικο...κ οταν λες γεφυρα?τι εννοεις?

iakovos
06-04-08, 22:35
φιλε μου μπορεισ να το κανεις με ενα τελεστικο ενισχυτη του τυπου 358 κοιταξε το!

pit21
07-04-08, 19:47
μπορεις να μου δωσεις λιγα παραπανω στοιχεια για αυτο το πραματακι?σε ευχαριστω πολυ!