PDA

Επιστροφή στο Forum : Iντερνετ pstn και αποσυνδεση



epistimon
18-04-08, 01:19
παιδια στην pstn συνδεση που εχω (στο εξοχικο) μολις αναβω ή σβηνω ενα φως με αποσυνδεει!Με ενα φως(της κουζινας) το κανει αλλα οχι παντα...Πολυ παραξενο.Πως το εξηγητε?[/img]

john-k
18-04-08, 02:56
μαλλον ο διακοπτης της κουζινας ειναι για την γραμμη του τηλεφωνου! :hammer: :hammer: :hammer: :psonio: :psonio: :hammer: :hammer: :hammer: :head: :head: :head: :head: :head:

radioamateur
18-04-08, 04:23
Μυρίζομαι ghost!

http://www.oklibrary.org/ghostbusters.jpg

Αυτό σου κάνει τη λαδιά!!! :psonio:

JIM_6146B
18-04-08, 09:13
παιδια στην pstn συνδεση που εχω (στο εξοχικο) μολις αναβω ή σβηνω ενα φως με αποσυνδεει!Με ενα φως(της κουζινας) το κανει αλλα οχι παντα...Πολυ παραξενο.Πως το εξηγητε?[/img]


Παρεμβολές της τηλεφωνικής γραμμής απο την ΔΕΗ ( σπινθηρισμός διακόπτη ) με συνέπεια να μην μπορεί το modem να διορθώση το λάθος ( παρεμβολή ) και κόβει την σύνδεση .

GEWKWN
18-04-08, 11:16
παιδια στην pstn συνδεση που εχω (στο εξοχικο) μολις αναβω ή σβηνω ενα φως με αποσυνδεει!Με ενα φως(της κουζινας) το κανει αλλα οχι παντα...Πολυ παραξενο.Πως το εξηγητε?[/img]


Παρεμβολές της τηλεφωνικής γραμμής απο την ΔΕΗ ( σπινθηρισμός διακόπτη ) με συνέπεια να μην μπορεί το modem να διορθώση το λάθος ( παρεμβολή ) και κόβει την σύνδεση .
Καλα γινεται κατι τετοιο ?
Δηλαδη για καθε τρυπανι πρεπει αν το πλισιασουμε σε ενα modem
να ριχνει την συνδεση

chip
18-04-08, 12:18
Δες μήπως με άλλο λαμπτήρα (Πχ εξοικονόμισης ενέργειας) διορθωθεί το πρόβλημα? (ελπίζωντας σε λιγότερες παρεμβολές).
(Το μυαλό μου πάει οτι χρησιμοποιείς λαμπτήρα φθορισμού με σταρτερ οπότε... ίσως πρέπει να αλλάξεις φωτιστικό....)
Μήπως περνάνε καλώδια ΟΤΕ μέσα από τις σωληνώσεις για καλώδια ΔΕΗ? (πράγμα που δεν επιτρέπεται και για λόγους ασφαλείας)
Μήπως (αφου είναι και εξοχικό) είναι γραμμή με φερέσυχνο? (νομίζω χρησιμοποιούνται ακόμα) οπότε πιθανόν να μπάζει θόρυβο στο φερέσυχνο.... Ίσως ένα φίλτρο στην τροφοδοσία του φερέσυχνου να διορθώσει το πρόβλημα.
Ίσως ακόμα μια αλλαγή στο Modem του υπολογιστή να σε γλιτώσει από παραξενιές του στο θόρυβο...

epistimon
18-04-08, 13:07
Ο λαμπτηρας ειναι οντως φθορισμου με σταρτερ.Επισης παρατηρω οτι το κανει και στο φως της σκαλας που ειναι με χρονοδιακοπτη(σαν τις πολυκατοικιες).Modem ειχα δανειστει ενος φιλου αλλα παλι τα ιδια.....Μηπως να βαλω κανενα πολυπριζο (σταθεροπιητη) που εχουν και υποδοχη για τηλεφωνικο καλωδιο μπας και γλιτωσω τιποτα?

Τι ειναι το φερεσυχνο?Πρωτη φορα το ακουω.

plouf
19-04-08, 01:28
φερεσυχνα υπαρχουν ακομα αρκετα.....

ειναι μια τεχνολογια του ΟΤΕ οπου σε μια γραμμη χωριζε σε καναλια 0-4κhz 4-8khz 8-12khz....
και περνουσε πολλα νουμερα/γραμμες απο το διιο φυσικο καλωδιο

ως αποτελεσμα εχεις κακη ποιοτητα γραμμης , δεν μπορεις να βαλεις ψηφιακές ευκολίες/ISDN ούτε ADSL
(ακόμα και αν το υποστηρίζει το κέντρο σου)

εδω ΜΕΝΙΔΙ παντως υπάρχουν αρκετά δυστηχώς...

Fxristost
19-04-08, 12:05
Φίλε epistimon δυστυχώς δε γνωρίζω τo πρόβλημα (κ γω οποθέτω οτι φταίει το starter)
αλλά φαντάσου να συνέβαινε το αντίστροφο απ' οτι τώρα. Δηλαδή να έκανες conncect με το modem
και να άνοιγαν και τα φώτα...! :P

epistimon
19-04-08, 15:54
Δεν νομιζω να εχει φερεσυχνο η γραμμη μου.Η γραμμη μου δεν πρεπει να ειναι κακης ποιοτητας γιατι εκτος απο τις αποσυνδεσεις με το φως δεν κανει τιποτα αλλο.Και απο ταχυτητα ειναι αρκετα καλη για pstn(55 kbit/sec) και download 5-6.Κατι παιζει με τα καλωδια της ΔΕΗ και παρεμβαλλουν στο σημα του τηλεφωνου....

babisko
19-04-08, 20:28
Δεν νομιζω να εχει φερεσυχνο η γραμμη μου.Η γραμμη μου δεν πρεπει να ειναι κακης ποιοτητας γιατι εκτος απο τις αποσυνδεσεις με το φως δεν κανει τιποτα αλλο.Και απο ταχυτητα ειναι αρκετα καλη για pstn(55 kbit/sec) και download 5-6.Κατι παιζει με τα καλωδια της ΔΕΗ και παρεμβαλλουν στο σημα του τηλεφωνου....

Σωστά νομίζεις, αποκλείεται να είσαι σε PCM (και όχι φερέσυχνο, όπως αναφέρεται, γιατί τα φερέσυχνα τα έχει καταργήσει ο ΟΤΕ εδώ και πολλά χρόνια και στην θέση τους χρησιμοποιεί PCM = Pulse Code Modulation), για τον λόγο ότι αφού συνδέεσαι με 55 kbps, η γραμμή σου είναι άψογη. Αν ήσουν σε PCM αμφιβάλλω αν μπορούσες να συνδεθείς στο internet και αν συνδεόσουν η μέγιστη ταχύτητα που θα είχες θα ήταν το πολύ 14,4 kbps.
Εγώ πιστεύω ότι η τηλεφωνική σου γραμμή είναι πολύ κοντά σε καλώδια της ΔΕΗ, ίσως και μέσα στον ίδιο σωλήνα με καλώδια 220V (μέσα στο σπίτι σου εννοώ), με αποτέλεσμα να έχεις μεγάλο θόρυβο την στιγμή που αναβοσβύνεις κάποιες ηλεκτρικές συσκευές, ειδικά τις λάμπες φθορισμού. Δοκίμασε να βάλεις ένα καινούργιο κομμάτι τηλεφωνικό καλώδιο από την είσοδο του σπιτιού σου (εκεί που συνδέεσαι στον ΟΤΕ) μέχρι το PC σου, εννοείται αφήνοντας την εσωτερική τηλεφωνική εγκατάσταση στον αέρα και πες μας αν αποσυνδέεσαι πάλι με το αναβοσβύσιμο των φώτων.

JIM_6146B
19-04-08, 21:35
Η γνώμη μου είναι

α) ελεγχος γείωσης του σπιτιού απο Ηλεκτρολόγο που να ξέρει ( γίνεται με όργανο ) .

β) έλεγχος αν το PC γειώνεται σωστά και γενικότερα να υπάρχει σωστή γείωση με τον πίνακα του σπιτιού από όπου πέρνεις παροχή ΔΕΗ για τον εξοπλισμό Πληροφορικής που έχεις απο Ηλεκτρολόγο που να ξέρει ( γίνεται με όργανο ).

γ) Τοποθέτηση φίλτρου παρασίτων (σαν αυτά που έχουν τα τροφοδοτικά των PC) στο σημείο που πέρνει ο εξοπλισμός πληροφορικής 220Volt ΔΕΗ ( modem - pc κ.λ.π ) .

γ) Χρήση για καλώδιο του ΟΤΕ UTP cat5e και πάνω και αλλαγή διαδρομής του μακρια απο ΔΕΗ . Απαγορευεται οτι περισευει απο το καλώδιο του ΟΤΕ να το κανουμε κουλούρα .

δ) Αν έχεις μεγάλο μήκος καλωδίου ΟΤΕ μέσα στο σπίτι βρές τον πιο σύντομο δρόμο και με το λιγότερο μήκος καλωδίου .

ε) Να έχεις Υπομονή

dovegroup
19-04-08, 22:27
Η τηλεφωνική σου γραμμή δεν έχει καμμία σχέση με το δίκτυο της ΔΕΗ, αν είχε ο ηλεκτρολόγος σου θα ήταν πόλύ βαθιά μέσα.
Τα ark περνάνε μέσα απο την τροφοδοσία του Η/Υ σου, δοκίμασε να βάλεις πρίζα (είχε ο ΟΤΕ) που διαθέτει πυκνωτή & προστατεύει απο υπερτάσεις.
Επίσης δοκίμασε να συνδέεσε καλώντας σε Pulse Mode αυτό το ρυθμίζεις μέσα στις ρυθμίσεις του Modem στο Dial, είναι αρκετά πιό αναίσθητο σε τέτοιες καταστάσεις.

babisko
20-04-08, 08:11
Η τηλεφωνική σου γραμμή δεν έχει καμμία σχέση με το δίκτυο της ΔΕΗ, αν είχε ο ηλεκτρολόγος σου θα ήταν πόλύ βαθιά μέσα.

Μην το λες, μην το λες... :wink: :wink:
Έχω δει τόσα πολλά, που δεν αποκλείω τίποτε σ' αυτόν το τομέα. Όσο για το αν θα ήταν βαθιά μέσα, κυκλοφορούν και αυτοί ανάμεσά μας ανενόχλητοι.


Τα ark περνάνε μέσα απο την τροφοδοσία του Η/Υ σου, δοκίμασε να βάλεις πρίζα (είχε ο ΟΤΕ) που διαθέτει πυκνωτή & προστατεύει απο υπερτάσεις.

Οι πρίζες αυτές προστατεύουν τον τερματικό σου εξοπλισμό σε περίπτωση υπερτάσεων από καταιγίδες και οι οποίες μπορούν να έρθουν από την γραμμή του ΟΤΕ, η οποία γραμμή λόγω του μεγάλου μεγάλου μήκους της, μπορεί να λειτουργήσει σαν κεραία λήψης. Χρησιμοποιούνται για προστασία του τερματικού εξοπλισμού και όχι για καταστολή του θορύβου, στον οποίο πολύ μικρή αν όχι μηδενική επίδραση μπορούν να έχουν.


Επίσης δοκίμασε να συνδέεσε καλώντας σε Pulse Mode αυτό το ρυθμίζεις μέσα στις ρυθμίσεις του Modem στο Dial, είναι αρκετά πιό αναίσθητο σε τέτοιες καταστάσεις.

Μα ο άνθρωπος δεν λέει ότι δεν μπορεί να συνδεθεί, αλλά συνδέεται κανονικά και με το αναβοσβύσημο των φώτων αποσυνδέεται. Και μάλιστα με πολύ καλή ταχύτητα όπως λέει παραπάνω (55kbps). Η ρύθμιση Pulse Mode ή Tone Mode έχει να κάνει αποκλειστικά μόνο με τον τρόπο που μια συσκευή θα δώσει εντολή στο τηλεφωνικό κέντρο για τον αριθμό που θέλει να καλέσει το modem, από την στιγμή που κληθεί ο αριθμός, καμμιά σχέση δεν έχει η επικοινωνία με τον τρόπο κλήσης.

Εγώ εξακολουθώ να πιστεύω ότι το πρόβλημα προέρχεται από παράσιτα τα οποία μπαίνουν στην τηλεφωνική γραμμή μέσα στο σπίτι του από το ηλεκτρικό δίκτυο του σπιτιού του.

JIM_6146B
20-04-08, 09:02
Περί Γειώσεων . είναι θέμα πολύ μεγάλο ..... και τα μάτια μου έχουν δεί πολλά .

Οταν έχουμαι πολλές παρεμβολές απο την ΔΕΗ σε συσκευές , ειδικά σε εξοπλισμό πληροφορικής από άλλες συσκευές που είναι συνδεδεμένες στην ΔΕΗ κ.λ.π το πρώτο πράγμα που γίνεται είναι ο έλεγχος γειώσεων ......

Και φίλτρα παρασίτων να μπούν στις μπρίζες ΔΕΗ επειδή γειώνονται πάντα , δεν θα δουλέψουν αν η γείωση δεν είναι σωστή .

Αν τώρα έχουμαι παρεμβολές και σε άλλες συσκευές πχ στερεοφωνικό , τηλεόραση κ.λ.π πχ όταν ξεκινάει το ψυγείο κλπ
πιστέυω πως σίγουρα κατι παίζει με την ηλεκτρολογική εγκατάσταση του σπιτιού . :D

Για το modem δοκίμασε απο φίλους και άλλα modem διαφορετικής εταιρείας που είναι λίγο πιο αναίσθητα στις παρεμβολές .

antonis
20-04-08, 11:11
ισως καλωδια ΟΤΕ και ΔΕΗ περρνανε μαζι στο ιδιο καναλι η πολυ κοντα.
ισως αποφευχθει βαζοντας φιλτρο σε σειρα της πριζας του τυλεφωνου με το modem αλλα και φιλτρο σε σειρα με την πριζα ρευματος και υπολογιστη μερικα ups συνδιαζουν αυτα τα δυο φιλτρα.

drPanos
21-04-08, 13:31
φιλε epistimon η μπριζα που τροφοδοτεί το modem είναι κοντά στον διακόπτη ?????????

jimk
21-04-08, 13:59
φιλε αμα ειναι μοντεμ οχι adsl modem βαλε ενα τηλ στην γραμμη το modem sou και δοκιμασε να δεις τι κανει οταν ανοιξεις τα φωτα αμα περναει τιποτα απο την γραμμη....
παλια ειχα ενα προγραμμα για το μοντεμ μου που σε περιπτωση κοβοντουσαν τα data το κραταγε live μεχρι να ξανασυνδεθει δεν εκανε αποσυνδεση πχ απο παρασιτα,για ψαξε στο δυκτιο ισως βρεις κατι.μακαρι να το ειχα να στο εστελνα

jimk
21-04-08, 14:12
για δοκιμασε αυτο http://www.filedudes.com/stay_live_2000-download-36082.html

gsmaster
21-04-08, 14:26
Λοιπόν το θέμα καθαρίστηκε απο τα άσχετα μηνύματα.

Δεν υπάρχει λόγος να εκνευριζεστε, και να χαλάτε τη ζαχαρένια σας, όταν έχετε διαφωνία με κάποιον, πείτε το ήρεμα γιατί οι φωνές και τα νεύρα ανεβάζουν την πίεση και έρχεται πάσχα, και θέλουμε να φάμε και αρνάκι.....

Ας συνεχιστεί η δημόσια συζήτηση ήρεμα.



ΥΓ.: Αν έχετε να πείτε κάτι μεταξύ σας πείτε το με ΠΜ.

epistimon
21-04-08, 15:35
φιλε epistimon η μπριζα που τροφοδοτεί το modem είναι κοντά στον διακόπτη ?????????

το μοντεμ ειναι εσωτερικο.Το pc βρισκεται αρκετα μακρια απο την πριζα(της κουζινας) που δημιουργει το προβλημα.[/img]

epistimon
21-04-08, 15:42
jimk θα το δοκιμασω!

epistimon
21-04-08, 15:47
Λοιπόν το θέμα καθαρίστηκε απο τα άσχετα μηνύματα.

Δεν υπάρχει λόγος να εκνευριζεστε, και να χαλάτε τη ζαχαρένια σας, όταν έχετε διαφωνία με κάποιον, πείτε το ήρεμα γιατί οι φωνές και τα νεύρα ανεβάζουν την πίεση και έρχεται πάσχα, και θέλουμε να φάμε και αρνάκι.....

Ας συνεχιστεί η δημόσια συζήτηση ήρεμα.



ΥΓ.: Αν έχετε να πείτε κάτι μεταξύ σας πείτε το με ΠΜ.

Ποιος εκνευρισμος?Ενα σχολιο εγινε μονο για το nick μου.Μαλλον εχω χασει επεισοδια.Τελος παντων...καλα εκανες και καθαρισες το θεμα.Οποιος εχει προβλημα με το nick κτλ ας μου στελνει πμ να το συζηταμε. :D

epistimon
21-04-08, 15:56
gsmaster ενα ενδιαφερον ποστ που εκανε ο φιλος sakis και εξηγουσε για το πως θα ελεγχω τα καλωδια στον κατανεμητη νομιζω γιατι σβηστηκε?Ας εσβηνες τα σχολια που ηταν εκτος θεματος μονο.

Υ.Γ Μη παρεξηγηθω. :)

gsmaster
22-04-08, 01:01
Γράφτηκαν αρκετά μηνύματα που πιθανότατα δεν έχεις δει, στα οποία η συζήτηση ξέφυγε αρκετά και τα μηνύματα έπρεπε να αφαιρεθούν.

Όποιο μέλος θεωρεί ότι έσβησα κάποιο μήνυμά του το οποίο ήταν χρήσιμο, μπορεί ελεύθερα να το ξαναγράψει, αλλά με ηρεμία και επιχειρήματα.


Ευχαριστώ.

JIM_6146B
22-04-08, 08:08
Είπες οτι έχεις εσωτερικό modem .

Γιατί δεν δοκιμάζεις ενα άλλο Modem φιλου σου εξωτερικο που εγκαταστάτε εύκολα ώστε να αποκλήσεις τυχόν δυσλειτουργία του εσωτερικού σου modem ?

************************************************** ***********************************************

Ενημερωτικά :

A)

Δες στο http://www.forthnet.gr/templates/faq.aspx?c=10001821

και στην ερώτηση " Γιατί συνδέομαι στο Internet και μετά από λίγο η σύνδεσή μου διακόπτεται; ¨"

" Το γεγονός αυτό μπορεί να οφείλεται είτε σε κακή ποιότητα τηλεφωνικής γραμμής είτε σε κακή λειτουργία του modem "......


B) Περί : " modem PSTN "

Δες και ελώ http://www.in.gr/Articles/Article.asp?ArticleId=26741&CurrentTopId=26542&IssueTitle=RAM+135

"........Το 56K λοιπόν είναι πολύ θεωρητικό........."

Γ) Περί : " Πρωτοκολλων PSTN "
Δές και εδώ http://www.in.gr/Articles/Article.asp?ArticleId=26740&CurrentTopId=26542&IssueTitle=RAM+135

".......τουλάχιστον τα 33,6K τα πιάνει σίγουρα......."


Δ) Περί : " MODEM TUTORIAL PSTN "

Δές και εδώ http://www.geocities.com/simonportal/Various/modem_tutorial.html


Ε) Περί : "ADSL Θέμα: Θόρυβος στην γραμμή. ΒΟΗΘΕΙΑ!!" .

Δές και εδώ http://www.adslgr.com/forum/archive/index.php/t-11651.html

" ....Έτσι έφερα καινούριο (εξωτερικό) καλώδιο από τον κατανεμητή....... Ακόμα υπαρχει ο θόρυβος ......."
"....Αν βάλατε UTP 6αρι τότε τουλάχιστον θωρακίστηκες απο Η/Μ παρεμβολές και σίγουρα εσύ είσαι οκ........"
"..... Παιδιά πήρα καινούριο μόντεμ, όλα δουλεύουν ΤΕΛΕΙΑ....."


ΣΤ) Περί : "Είναι για ADSL Θέμα: Έξυπνη πατέντα για μείωση θορύβου "

Δές και εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=191820



************************************************** ***********************************************

Φίλε μου αυτά τα λίγα απο εμένα ... :D

ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ .

sakis
22-04-08, 11:37
θα με αναγκασεις να παω στα χανια για πασχα .....παντως καλο ειναι αυτο απο μια μερια ....εισαι εξαιρετικα επιμονος ....μακαρι την επιμονη σου αυτη να τη διοχετευσεις σε γονιμα πραγματα στο μελλον....

ευτυχισμενος ο καινουργιος Πασχας σε ολα τα παιδια του φορουμ !!!!!!

jimk
22-04-08, 15:09
ΔΕΝ ΦΤΙΑΧΝΟΥΜΕ ΕΝΑ ΠΟΣΤ ΜΕ (ΔΙΑΞΙΦΙΣΜΟΥΣ)ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΜΕ ΕΥΧΕΣ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ Η ΙΣΤΟΡΙΑ

ΑΝΤΕ ΚΑΥΛΟ ΠΑΣΧΑ!! :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P

eebabs2000
24-04-08, 23:05
......ΑΝΤΕ ΚΑΥΛΟ ΠΑΣΧΑ!!
Ευχαριστούμε!

sakis
30-04-08, 21:05
καλο πασχα

οτι θελεις μπορω να σου πω παρε με τηλ η απλα κανε ενα πμ και απο μεριας μου στη διαθεση σου