PDA

Επιστροφή στο Forum : Θυρες φορητου σκληρου...



antonis_x
25-04-08, 23:01
Γεια.εχω μια απορια...
Εχω εναν εξωτερικο σκληρο 500gb ο οποιος εχει μια θυρα usb και 2 firewire.Ενας φιλος μου πηρε εναν εξωτερικο 1τερρα ο οποιος εχει 1usb θυρα 1eSATA και 2firewire.μετα απο αυτο κοιταξα και μερικους αλλους σκληρους σε ενα καταστημα και ειδα οτι οσοι ελεγαν οτι ειχαν και εισοδο firewire ειχαν 2 ιδιες θυρες firewire.Ξερει κανεις γιατι εχουν 2θυρες firewire και οχι μια?

otakis
29-04-08, 04:44
για να συνδέεται πάνω του η επόμενη firewire συσκευή

antonis_x
29-04-08, 11:31
Kι εμενα μου περασε απο το μυαλο αλλα γιατι να μην το κανουν και με τις αλλες θυρες(usb.esata) το ιδιο?

GEWKWN
29-04-08, 20:09
οι sata ειναι σιγουρα point to point συνδεση δεν ξερω αν αυτο υσχυει
και στις usb. αλλα λογικα θα υσχυει.

tasosmos
29-04-08, 22:22
Δεν το εχω ψαξει αλλα υποθετω επειδη εχεις μεγαλυτερο αριθμο θυρων usb σε μητρικες και τα usb hub ειναι πιο διαδεδομενα και πιο φτηνα απο τα fw.
Οι usb δεν ειναι point to point, υπαρχουν συσκευες που εχουν ενσωματωμενο hub πχ πληκτρολογια.

GEWKWN
30-04-08, 01:57
Γεια.εχω μια απορια...
Εχω εναν εξωτερικο σκληρο 500gb ο οποιος εχει μια θυρα usb και 2 firewire.Ενας φιλος μου πηρε εναν εξωτερικο 1τερρα ο οποιος εχει 1usb θυρα 1eSATA και 2firewire.μετα απο αυτο κοιταξα και μερικους αλλους σκληρους σε ενα καταστημα και ειδα οτι οσοι ελεγαν οτι ειχαν και εισοδο firewire ειχαν 2 ιδιες θυρες firewire.Ξερει κανεις γιατι εχουν 2θυρες firewire και οχι μια?
βασικα ποιος δισκος ειναι για να δουμε τι λεει στο manual του για το θεμα...

antonis_x
04-05-08, 22:11
αν δεν κανω λαθος ολοι οι BOOK εξωτερικοι δισκοι της Western Digital που εχουν και firewire, εχουν 2 firewire θυρες.
πχ:
WESTERN DIGITAL WDH1CS3200E MYBOOK HOME EDITION 320GB TRIPLE INTERFACE

WESTERN DIGITAL WDH1CS10000E MYBOOK HOME EDITION 1TB TRIPLE INTERFACE