PDA

Επιστροφή στο Forum : Κατασκευή ενισχυτή.



power of sound
02-05-08, 02:33
Γεια σας φίλοι. Θα ήθελα βοήθεια σε κάτι που έχω σκεφτεί εδώ και πολύ καιρό. Θέλω να φτιάξω έναν ενισχυτή για το σπίτι γύρο στα 300w επειδή όπως καταλαβαίνεται και από το username έχω τρελά με την δυνατή μουσική και ιδιαιτέρα το μπάσο. Να σημειώσω ότι έχω έναν ενισχυτή 170 και είχα σκεφτεί να τον μεγαλώσω αλλάζοντας τους πυκνωτές ώστε στο μπάσο να μην πέφτει καθόλου η ισχύεις του αλλά θα έπρεπε να αλλάξω και μετασχηματιστή για να μπορούν να φορτώσουν και έτσι το παράτησα. Τώρα μου ξανά καρφώθηκε η ιδέα και είπα να την πραγματοποιήσω αν είναι εφικτή και με σχετικά μικρό κόστος. Τα χέρια μου πιάνουν αλλά θα ήθελα να μου τα εξηγήσετε όσο πιο απλά γίνεται. Ευχαριστώ εκ τον προτέρων. :lol: :lol: :lol:

eebabs2000
02-05-08, 02:48
Φίλε μου γεια σου. Δες εδώ (http://users.otenet.gr/~athsam/power_amp_300w.htm) έναν ενισχυτή 300W, τον οποίο τον έχουν δοκιμάσει κάποια παιδιά εδώ απ' το φόρουμ και δούλευε καλά. Μπορείς να δεις στο " εικόνα & ήχος " τις συζητήσεις, ψάξε το λίγο. Να ξέρεις ότι όλα γίνονται και φυσικά το κάθε πράγμα έχει το κόστος του. Οπότε πας, ρωτάς, και ότι σηκώνει η τσέπη και ανάλογα με τις ανάγκες σου, αγοράζεις... Καλές κατασκευές...

power of sound
02-05-08, 21:09
Γεια σου φίλε μου ο ενισχυτής μου φαίνεται καλώς από ότι καταλαβαίνω αλλά θα ήθελα και κάποιες παραπάνω πληροφορίες όπως ένα κατά προσέγγιση κόστος, πόσους εξόδους και εισόδους έχει και πόσο είναι η κάθε έξοδος του, σε πόσα ομ μπορεί να δουλέψει, αλλά και τα σχέδιο προστασίας DC και μαλακού ξεκινήματος θα πρέπει να φτιαχτεί και αυτό ?και τι εξαρτήματα χρειάζεται και αν αυτά μπορώ να τα βρω στο Βενιερη στο περιστέρι. Ευχαριστώ. Και κάτι άλλο γιατί έχει τρία σχέδια? :lol: :lol: :lol:

babisko
02-05-08, 22:13
Γεια σου φίλε μου ο ενισχυτής μου φαίνεται καλώς από ότι καταλαβαίνω αλλά θα ήθελα και κάποιες παραπάνω πληροφορίες όπως ένα κατά προσέγγιση κόστος, πόσους εξόδους και εισόδους έχει και πόσο είναι η κάθε έξοδος του, σε πόσα ομ μπορεί να δουλέψει, αλλά και τα σχέδιο προστασίας DC και μαλακού ξεκινήματος θα πρέπει να φτιαχτεί και αυτό ?και τι εξαρτήματα χρειάζεται και αν αυτά μπορώ να τα βρω στο Βενιερη στο περιστέρι. Ευχαριστώ. Και κάτι άλλο γιατί έχει τρία σχέδια? :lol: :lol: :lol:

1. Για το κόστος μπορείς να ρωτήσεις σε κατάστημα ηλεκτρονικών πόσο κοστίζουν τα ακριβά υλικά, τα οποία είναι τα τελικά τρανζίστορ, (περίπου 4 δολλάρια το ένα από futurlec (http://www.futurlec.com/cgi-bin/search/search.cgi) και το τροφοδοτικό (βασικά ο μετασχηματιστής τροφοδοσίας και οι πυκνωτές). Επίσης το κουτί, οι ψύκτρες των τελικών τραζνίστορ έχουν ένα υπολογίσιμο κόστος στην όλη κατασκευή του ενισχυτή.
2. Το κάθε κανάλι έχει μια είσοδο (από προενισχυτή) και μια έξοδο για ηχείο (είναι τελικός ενισχυτής και στο σχέδιο είναι το ένα κανάλι, για στερεο θα χρειαστείς δυο παρόμοια κυκλώματα τελικών ενισχυτών).
3. Στο κάτω μέρος της σελίδας (http://users.otenet.gr/~athsam/power_amp_300w.htm) υπάρχουν τα Specification του ενισχυτή, αναφέρει την ισχύ και την αντίσταση εξόδου

SPECIFICATIONS

POWER OUTPUT 200W rms/8 ohm
310W rms/4 ohm
800W rms/8 ohm (Bridge mode)
FREQUENCE RESPONSE 20HZ-20KHZ +/-0.5dB
INPUT SENSITIVITY 1V for 200W/300W
HUM AND NOISE -105dB
THD <0.1%
DAMPING FACTOR 65

4. Το soft start και την προστασία μπορείς να την κατασκευάσεις ανεξάρτητα από το σχέδιο του ενισχυτή, στο ίδιο site θα βρεις αρκετά σχέδια.
5. Ο πίνακας υλικών υπάρχει κάτω από το σχέδιο του ενισχυτή.
6. Ένα τηλέφωνο για να ρωτήσεις δεν κοστίζει και πολλά...
7. Το ένα σχέδιο είναι το θεωρητικό σχέδιο του ενισχυτή, το άλλο είναι το τροφοδοτικό και το τρίτο είναι η τοποθέτηση των υλικών πάνω στην πλακέτα. Το σχέδιο του τροφοδοτικού είναι ξεχωριστό για κάθε κανάλι και για τον προενισχυτή. Πρακτικά είναι τρία ξεχωριστά τροφοδοτικά (ακριβότερη λύση, αλλά ποιοτικότερη).

Από τις ερωτήσεις σου όμως φαίνεται ότι δεν έχει και αρκετή εμπειρία από τέτοιου είδους κατασκευές. Για τον λόγο αυτό θα σου πρότεινα να κατασκευάσεις κάτι άλλο πιο απλό για αρχή και μετά...

power of sound
03-05-08, 04:42
Κοίταξε φίλε Μπαμπη δεν είμαι και άσχετος αλλά ούτε και επιστήμονας δηλαδή να μετράω στο παλμογράφο ξέρω και πολλά άλλα. Υπάρχουν όμως κάποια που δεν τα ξέρω αλλά με μια απλή εξήγηση τα καταλαβαίνω. :wink: :wink: Εγώ βασικά θέλω κάτι εύκολο οικονομικό και δυνατό στον ήχο και πιο πολλή στο μπάσο. Όταν λες κάτι πιο απλό τι μου προτείνεις? :roll: ευχαριστώ :lol: :lol: :lol:

IOANNIS
03-05-08, 11:42
φιλε γιωργο καταρχην θα πρεπει να μας πεις, αν θελεις ο ενισχυτης να ειναι με fet η με τρανζιστορ.
επειδη λες οτι σου αρεσει το μπασο θα οδηγεις κανονικα ηχεια η subwoofer?
και τωρα οσο αφορα το κοστος, για ενα ενισχυτη 2Χ300watt, θα υπολογιζεις γυρω στα 200 ευρω το λιγοτερο!

power of sound
03-05-08, 12:25
Φίλε Γιάννη δεν ξέρω τη διαφορά με τα τρανζίστορ και τα φετ γιατί δεν ξερώ καν τι είναι το φετ. :oops: :oops: :roll: :roll: Θα οδηγήσω κανονικά woofer, αλλά μπορεί να βάλω σε αυτόν που θα φτιάξω sub και στον άλλο να αφήσω τα woofer με τα τουιτερ και να δουλεύουν και η δύο. :wink: :wink:



Και εντάξει αν είναι δύσκολη η υλοποίηση του πείτε μου τι μπορώ να κάνω ώστε να έχω ένα αρκετά δυνατό μπάσο (να μην γκρεμίσει και το σπίτι όμως αλλά για να σπάσει ένα δύο τζαμιά οκ). Ευχαριστώ.