PDA

Επιστροφή στο Forum : ενισχυτής RF - πληροφορίες



kx18
05-05-08, 17:20
Ψάχνω πλήρες & αξιόπιστο σχεδιο (ηλεκτρονικό σχέδιο & τυπωμένο) ενισχυτή RF 10-100 MHz ,με μετασχηματιστη 180 μοιρες.
ειναι μια εργασια αυτη κ πρεπει να την παραδωσω πολυ συντομα και δεν ξερω και παρα πολλα!!!!
Ευχαριστώ πολυ!!!

kostas30
05-05-08, 17:40
:shock: :?: :o :-k :thinking: αν δεν ξερεις πολλα γιατι ασχολησε με τετοιου ειδους πραματα φιλε μου??



παντα φιλικα.

kx18
05-05-08, 18:09
nomizeis oti to thelo!!!!!
einai i ptixiaki mou ayti!!!!! k den mporw na brw ena sxedio!!!!

lynx
05-05-08, 20:50
μου φενεται πρεπει να διαβασω μπας......... και καταφερω να περασω κανενα ΑΕΙ/ΤΕΙ για να καταλαβω πως γινεται να περνετε πτυχιο και
να μην ξερετε τιποτα! :roll: δηλαδη τι νοημα εχει εταιριες σαν την vodafone να ζητανε αποφοιτους τει/αει για το τεχνικο τους τμημα και εσεις να μην εχετε ιδεα απο RF?

ζω στον κοσμο μου εγω...

RFΧpert
05-05-08, 22:21
Δεν ντρεπεστε? Πως τον αποπηρατε ετσι τον ανθρωπο? Ενω ολοι οσοι ρωτατε εδω μεσα αδιαννοητα διαμαντια κατι φορες εχεται πρωτα πεταξει τα οποιαδηποτε πτυχια σας και μη, και παραιτηθηκατε απο καθε προσπαθεια να βρειτε κατι :!:

Φιλε ενα καλο διαβασμα χρειαζεται παντως, ετσι για να παρεις ρε παιδι μου το πτυχιο σου τουλαχιστον με μια καλη πτυχιακη που θα ξερεις τι εγραφε.
Ριξε λοιπον λιγο χρονο εδω:

http://www.communication-concepts.com/application_notes.htm

sv9cvk
05-05-08, 22:45
και συγκεκριμενα http://www.communication-concepts.com/appnotes/AR305Sharp300.pdf και http://www.communication-concepts.com/appnotes/AR313300Sharp.pdf
ΒΥΕ

Τρελός Επιστήμονας
05-05-08, 23:28
Επειδή και εγώ υπήρξα φοιτητής και, μάλιστα, δύο φορές, θα είχα να παρατηρήσω τα εξής:

1. Στη φοιτητική μας πορεία η πτυχιακή μας εργασία είναι καλό είτε να εκφράζει τα ιδιαίτερα ενδιαφέροντά μας είτε να είναι η πιο εύκολη που μπορούμε να πάρουμε (αν δεν έχουμε ήδη αναπτύξει κάποια συγκεκριμένα επιστημονικά ή τεχνολογικά ενδιαφέροντα). Στην πρώτη περίπτωση η σύνταξη της εργασίας μας θα είναι πολύ ευχάριστη και θα αποκομίσουμε και γνώσεις στην πορεία. Στη δεύτερη περίπτωση θα ξεμπερδέψουμε γρήγορα και χωρίς ιδιαίτερη ταλαιπωρία με θέματα που δεν γνωρίζουμε. Αργότερα μπορεί να έρθουν με τη σειρά τους τα ερευνητικά μας ενδιαφέροντα ή αναγκαστικά θα εξειδικευθούμε πάνω στο επάγγελμά μας και θα αποκτήσουμε γνώσεις όταν πιάσουμε δουλειά.

2. Ο υπεύθυνος καθηγητής είναι υποχρεωμένος να δίνει πληροφορίες, να γνωρίζει το θέμα της εργασίας και να υποστηρίζει επιστημονικά τους φοιτητές του. Αν είναι άσχετος, τότε μάλλον δεν θα μπορεί να αξιολογήσει σωστά ούτε και την τελειότερη εργασία.

3. Όσο κακό πράγμα είναι η ημιμάθεια, άλλο τόσο κακή είναι και η συνήθεια να είμαστε απόλυτοι στις κρίσεις μας. Μόνο δυο αλάθητοι υπάρχουν στο σύμπαν. Ο ένας είναι ο Θεός και συνήθως Του προσάπτουν λάθη αλλά Αυτός ξέρει τι κάνει διότι είναι Δημιουργός... Ο δεύτερος είναι ο τεμπέλης διότι αυτός δεν δουλεύει, πώς είναι λοιπόν δυνατόν να κάνει λάθη; Χαχαχά!
Λοιπόν, πειραματιστείτε άφοβα (όχι όμως με οτιδήποτε είναι επικίνδυνο) και μην παρεξηγείτε τους ημιμαθείς. Δεν φταίνε πάντα αυτοί αλλά κυρίως το βρωμο-σύστημα που τους κατάντησε έτσι. Κάποτε όμως φταίνε και αυτοί... Αν δείτε τι γίνεται σε εταιρείες σαν και αυτές που προαναφέρατε, θα φρικάρετε! Και τα μεγαλύτερα προβλήματα δεν τα προκαλούν οι ημιμαθείς μόνο αλλά κυρίως οι πονηροί που τους ενδιαφέρει μόνο το κέρδος και τίποτε άλλο. Συγνώμη αν σας κούρασα. Τώρα σας αφήνω και πάω να διαβάσω -επιτέλους- ηλεκτρονικά.