PDA

Επιστροφή στο Forum : Wavetek Meterman LCR 55



billtech
11-05-08, 23:41
παιδια πηρα ενα νεο πολυμετρο για αρχη..βασικα δωρο μοθ το κανανε οι φιλοι μου..
και μετραει και πηνια...αλλα εχω μια απορια...
οταν βαλω το πηνιο..απλα το βαζω στις ακρε του πολυμετρου? η χρειαζετε και γεννητρια?
πορει να ειναι χαζη ερωτηση αλλα δεν μαρεσουν τα πηνια και δεν μετρησα ποτε.
το πολυμετρο ειναι το Wavetek Meterman LCR55.
αν μπορει καποιος να βοηθεισει

skapogr24
12-05-08, 17:22
μαζι με το οργανο μεσα στην θηκη πρεπη να εχει και ενα βιβλιαρακι.

για ριξε ενα βλεμμα.

billtech
12-05-08, 20:51
φιλε μου το κοιταξα αλλα δεν λεει τιποτα τετοιο...αμα ειχε θα ρωτουσα?δεν εχει ομως το ατιμο

babisko
12-05-08, 21:46
Λογικά πρέπει να συνδέσεις το πηνίο στους ακροδέκτες και να το μετρήσεις επιλέγοντας την ανάλογη κλίμακα, όπως όταν μετράς πυκνωτές. Δεν χρειάζεται καμμιά γεννήτρια ή άλλος εξοπλισμός. Αν δεν έχεις το manual μπορείς να το κατεβάσεις από εδώ (http://www.tequipment.net/pdf/Wavetek/LCR55_Manual.pdf)
Από μια γρήγορη ματιά που έρριξα, θα πρέπει να συνδέεις μικρόυς πυκνωτές/πηνία στους ακροδέκτες Cx/Lx και τους μεγάλους πυκνωτές ή πηνία μετράς με τους ακροδέκτες, αφού τους τοποθετήσεις στις θέσεις Hi - Lo (κόκκινο - μαύρο) και φυσικά τον επιλογέα στν αντίστοιχη θέση.

Απόσπασμα από το Manual (σελίδα 14)

INDUCTANCE MEASUREMENT
❶ Connect the red test lead to the HI(+) input and the black test lead to the Lo(–)
input. ❷ Set the function/range switch to the inductance range that gives the best
resolution. ❸ Apply probe tips to the inductor leads ❹ Read the inductance value
on the display. If “OL” appears in the highest range, the inductor is too large to be
measured.
Note 1: Small value inductors can also be measured by inserting their leads
directly into the Cx/Lx slots in the meter.
Note 2: The inductance range is protected by a 0.1A/250V fast blow ceramic
fuse. If fuse blows, replace with same (see Battery and Fuse Replacement).

billtech
13-05-08, 01:39
να σου πω αληθεια δεν σκεφτηκα να το κατεβασω αυτο...νασε καλα φιλε μου...σε ευχαριστω