PDA

Επιστροφή στο Forum : διαμορφωση στην ταλαντωση



FMTRIKALA
12-05-08, 12:47
λεω να φτιαξω στα μεσαια ενα μηχανημα που στην ταλαντωση θα εχει μια 6V6 και να την διαμορφωσω απο ανοδο και στην εξοδο να βαλω 2 EL519.θα εχω προβλημα εαν διαμορφωσω απο την ταλαντωση και οχι τις EL519 που θα ειναι σαν τελικο σταδιο απο την ανοδο????

FMTRIKALA
13-05-08, 01:55
κανεις που να ξερει?????????????????

phoenix_2007
13-05-08, 08:31
Από ταλάντωση αν διαμορφωσεις θα έχεις πρβλ γιατί η ταλάντωσή σου πρέπει να παράγει τέλειο ημιτονοειδές σήμα χωρίς παραμορφώσεις για να μην έχεις... "παρατράγουδα" (εφόσον βέβαια ο ενισχυτής ισχύος σου δηλ οι 2 EL519 ενισχύουν σε τάξη C). Από "ταλάντωση" μπορείς να διαμορφώσεις μόνο αν ο ενισχυτής ισχύος σου λειτουργεί σε τάξη ΑΒ1 (μιλάμε τοτε για "λίνεαρ", το οποίο βέβαια έχει άλλη κυκλωματική διάταξη) και τότε θα έχεις ενίσχυση ήδη διαμορφωμένου σήματος, αλλά με πολύ μικρότερη ισχύ εξόδου απ'ό,τι στην τάξη C.

phoenix_2007
13-05-08, 09:04
Παρακαλώ να διαγραφεί τo παρόν από τους συντονιστές του forum

itta-vitta
13-05-08, 11:05
Όπως είπε και ο Βαγγέλης για να διαμορφώσεις από ταλάντωση πρέπει η έξοδος να λειτουργεί σε διάταξη γραμμικού ενισχυτή και πιο συγκεκριμένα να οδηγείται από κάθοδο με διαμορφωμένο σήμα.

Τρελός Επιστήμονας
13-05-08, 11:22
Την ταλάντωση δεν την διαμορφώνουμε αλλά την απομονώνουμε με μπάφερ. Αν διαμορφωθεί η ταλάντωση, εμφανίζεται το πρόβλημα της ταυτόχρονης διαμόρφωσης κατά πλάτος και συχνότητα, οπότε η διαμόρφωση "ξεφεύγει" στην μια από τις δυο πλευρικές. Καλύτερα να διαμορφώνεις μια άλλη ενδιάμεση βαθμίδα και οι επόμενες να λειτουργούν γραμμικά, όπως ανέφεραν οι προλαλήσαντες.

itta-vitta
13-05-08, 13:35
Δεν ήμουν λεπτομερής. Θα κατασκευάσει ένα αυτοταλάντωτο το ο οποίο θα λειτουργεί και θα διαμορφώνει κατά τα γνωστά και θα οδηγήσει το λίνεαρ.

Giannis511
13-05-08, 14:19
Mπορει να γινει αλλα οι 519 πρεπει να διαμορφωθουν απο καθοδο, λειτουργωντας σε γραμμικη ταξη ενισχυσης (ΑΒ1 αν θυμαμαι σωστα).Απο κει και περα πρεπει να λαβεις υπ'οψην σου οτι ο συντελεστης αποδοσης πεφτει περιπου στο 40% η και λιγοτερο, δηλαδη καταναλωνεις 100 βατ για να παρεις κατι λιγοτερο απο 40, σε αντιθεση οταν κανεις back to back διαμορφωση στην βαθμιδα εξοδου με συντελεστη αποδοσης 70% για τις κλασσικες διαταξεις σε ταξη C.

Παρατηρω οτι δεν ασχολειται κανεις με εναλλακτικα ειδη διαμορφωσεων. Ενδεικτικα αναφέρω την heising (απο σκρην - διαμορφωτης ρευματος)....

Γιώργος Ανώνυμος
14-05-08, 09:52
Αν δεν κάνω λάθος, σε άλλο φόρουμ είχε αναφερθεί ότι ο Playboy χρησιμοποιεί διαμόρφωση από σκρην για τις 30x813! Γνωρίζει κάποιος τα υπερ-κατά αυτού του τύπου διαμ/σης και το βαθμό απόδοσης?

Χαιρετώ

Πέτροs
14-05-08, 14:43
Αποσπάσματα από ενα παλιό βιβλίο...

itta-vitta
14-05-08, 15:04
Από ποιό βιβλίο είναι;

Πέτροs
14-05-08, 15:10
Στοιχεία Ραδιοηλεκτρολογίαs.
Χρήστοs Παπακίτσοs.

ReFas
14-05-08, 20:29
Αν δεν κάνω λάθος, σε άλλο φόρουμ είχε αναφερθεί ότι ο Playboy χρησιμοποιεί διαμόρφωση από σκρην για τις 30x813! Γνωρίζει κάποιος τα υπερ-κατά αυτού του τύπου διαμ/σης και το βαθμό απόδοσης?

Χαιρετώ

Γεια σου Γιωργο...

Ολοι οι αλλοι τρόποι διαμόρφωσης εκτος απο ανοδου, συμπεριφέρονται σαν "λινεαρ" ... έχουν δηλαδή χαμηλό βαθμό απόδοσης.
Η διαμόρφωση απο σκριν είναι καλύτερη απο θέμα ποσοστού και ποιότητας απο τις αλλες εναλλακτικές, ο βαθμος απόδοσης όμως παραμένει χαμηλός αν θέλουμε υψηλό ποσοτό διαμόρφωσης... επίσης σταθεροποιημένη αρνητική τάση στο οδηγό (σε αντίθεση με τη διαμόρφωση απο άνοδο που καλό είναι να έχουμε πόλωση απο αντίσταση).
Πλεονέκτημα είναι η μικρή ακουστικη ισχύς που απαιτείται και για αυτό έχει χρησιμοποιηθει για πομπούς βραχέων μεγάλης ισχύος για να γλυτώσουν τον τελικο ακουστικο...
Με ιδόμορφες συνδεσμολογιες όμως για να έχουν και μεγαλύτερο βαθμό απόδοσης "σαν" να είναι σε ταξη C, ο ποιο γνωστος του doherty.

Τρελός Επιστήμονας
14-05-08, 23:08
Βρε "αρεφάκια", πού στο καλό ξέθαψες την τοπολογία Doherty; Είμαι περίεργος να μας γράψεις σε ποιο βιβλίο τη διάβασες. Επίσης, θα έχει πολύ ενδιαφέρον να δοκιμάσει κάποιος ένα linear σε τοπολογία Doherty. Πρόκειται για αρκετά μεγάλο "παλούκι"!

ReFas
15-05-08, 15:01
Για Doherty και για άλλες τοπολογίες linear υψηλής απόδοσης στα βιβλία του F.E.Terman… Radio Engineer’s Handbook, Electronic and Radio Engineering (ποιο καινούρια έκδοση αυτό).
Από αυτά προέρχεται και αυτό που έγραφα για τα οδηγά που θέλει πόλωση με αντίσταση και όχι τροφοδοτικό σε βαθμίδα με διαμόρφωση πλάτους από άνοδο.
Αναφορά επίσης γίνεται και στο Radio Frequency Transmission Systems του J.C. Whitaker και μια μικρή στο Reference Data for Engineers.

Επίσης έχω και την πρώτη αναφορά του Doherty για την τοπολογία του όπως δημοσιεύτηκε το 1936 στο συνέδριο του IRE (σαν τεχνικός της Bell Telephone Laboratories).

Εγώ πάντως αναφερόμουν όχι καθ'αυτό για το λινεαρ αλλά για τη μετέπειτα «μετατροπή» της Continental (νομίζω είχε αποκτήσει τα δικαιώματα του κυκλώματος Doherty ) που διαμόρφωνε από σκριν… αν ψάξεις ίντερνετ πιθανόν βρεις κάτι.
Κάποια στιγμή το σκεφτόμουν να το δοκιμάσω, θυμάμαι είχα βρει και τρόπο να «βλέπω» την ρύθμιση στη φάση των κυκλωμάτων αλλά δεν προχώρησα σε δοκιμή.
Στο μέλλον και αυτό…

Τρελός Επιστήμονας
15-05-08, 15:21
Υπάρχει και μια σοβιετική τεχνολογία (biharmonic) που με υπέρθεση της θεμελιώδους και της 3ης αρμονικής οδηγεί σχεδόν παλμικά τη λυχνία εξόδου. Ο βαθμός απόδοσης είναι περίπου 90%. Η διαμόρφωση γίνεται από την άνοδο. Στην έξοδο με κυματοπαγίδα αφαιρεί την 3η αρμονική.

FMTRIKALA
15-05-08, 20:19
ευχαριστω για το ενδιαφερον ολων.ολοι λετε για λινεαρ σε ταξη c,α και τα λοιπα.σχεδιο δεν βλεπω να τα εφαρμοσω!!!

ReFas
17-05-08, 00:23
Υπάρχει και μια σοβιετική τεχνολογία (biharmonic) που με υπέρθεση της θεμελιώδους και της 3ης αρμονικής οδηγεί σχεδόν παλμικά τη λυχνία εξόδου. Ο βαθμός απόδοσης είναι περίπου 90%. Η διαμόρφωση γίνεται από την άνοδο. Στην έξοδο με κυματοπαγίδα αφαιρεί την 3η αρμονική.

Είσαι σίγουρος οτι είναι σοβιετική τεχνολογία; γιατι τους έχω λίγο για αντιγραφείς τους φίλους μας...
Μάλλον λές για κάτι τέτοιο, δες εδω (http://www.nrcdxas.org/articles/bta5t/)
απο ότι έχω καταλάβει πρώτη δημοσίευση ήταν απο κάποιον της Marconi... Tyler, V.J., "A New High-Efficiency High-Power Amplifier," Marconi Review, Vol. 21, No. 130, 3rd Quarter 1958, pp. 96-109
Αν έχεις κάτι παραπάνω για το multiharmonic και τους σοβιετικούς μας το λες.

Για τον φμτρικαλα... φιλε αυτο που ρώτησες για διαμόρφωση απο ταλάντωση... δε μου φαίνεται και μένα καλή ιδεα όπως σου απάντησαν...
Τωρα αν θες κάτι άλλο γίνε πιο συγκεκριμένος αν θες...τι ακριβώς θέλεις να κάνεις.
Εγω απο ότι κατάλαβα θες να αποφύγεις να έχεις τελικό διαμόρφωσης;

Τρελός Επιστήμονας
17-05-08, 11:16
Φίλε Refa, η τοπολογία που σου είπα είναι παρόμοια με την αμερικανική αλλά το πρώτο συντονισμένο κύκλωμα βρίσκεται στην άνοδο της οδηγήτριας αντί στην κάθοδο της εξόδου (ο αντιγραφέας τροποποιεί την ιδέα και την πλασάρει για δική του). Αναφέρεται στο σοβιετικό βιβλίο Radio Transmitter Design του Shahildyan το οποίο διάβασα κάποτε στη βιβλιοθήκη του Ευγενίδειου Ιδρύματος. Στην ίδια βιβλιοθήκη διάβασα και για το κύκλωμα Doherty από τον Terman και από ένα άλλο βιβλίο που δεν θυμάμαι τα στοιχεία του. Δυστυχώς άφηνε σκοτεινό το σημείο εκεί που θα έπρεπε να αναλύσει την ύπαρξη της στροφής φάσης κατά 90 μοίρες στον έναν από τους δυο ενισχυτές του Doherty αλλά η απορία μου λύθηκε ψάχνοντας στο κείμενο της παραπομπής. Όσο για τις αντιγραφές, θα επανέλθω δριμύτερος όταν θα έχω χρόνο με παραδείγματα αντιγραφέα-εφευρέτη όπως οι Marconi-Tesla, Bell-Meucci, Armstrong-Levy, Morse-Veil και άλλοι. Αλήθεια γνωρίζετε για το έργο του πατρός και υιού Terman; Αν θέλετε, μπορώ να σας γράψω δυο λόγια...