PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με φωτοευαίσθητη πλακέτα



georgemailo
14-05-08, 11:42
Καλημέρα σας! Χθες αγόρασα μια φωτοευαίσθητη πλακέτα διαφορετικής μάρκας από ότι μέχρι τώρα. Αρχικά χρησιμοποιούσα μία με προστατευτική ταινία χρώματος σκούρο μπλε και αυτή που έχω τώρα στα χέρια μου έχει γαλάζιο (μάρκες ακριβώς δεν ξέρω). Την εκθέτω σε UV κλπ κλπ και όταν πάω να κάνω εμφάνιση με NaOH εμφανίζεται το κύκλωμα αλλά παρόλο αυτά υπάρχει μία μπλε στρώση που υποθέτω ότι πρέπει να περιμένω έως ότου να φύγει τελείως. Όμως αν περιμένω τότε θα μου χαλάσουν οι διάδρομοι :? [Υποθέτω ότι αν την αφίσω δεν θα μπορέσω να κάνω αποχάλκωση.] Επίσης με νερό δεν μπορώ να την απομακρύνω. Μήπως τελικά δεν λέει και πολλά η συγκεκριμένη μάρκα. Έχει κανείς τίποτα να σχολιάσει???

tasosmos
14-05-08, 12:39
Κοψε μερικα μικρα κομματακια και δοκιμασε μεχρι και την αποχαλκωση: 1)με την στανταρ διαδικασια που χρησιμοποιεις και αφηνει την μπλε στρωση που λες 2)να το εκθεσεις αρκετο περισσοτερο χρονο, 3)να το αφησεις περισσοτερο χρονο στο διαλυμα εμφανισης/ λιγο πιο πυκνο διαλυμα.

Αν δουλεψει το 1ο προφανως εισαι οκ, 2ο ή 3ο κανεις επιπλεον δοκιμες με ενδιαμεσους χρονους μεχρι να πετυχεις το ιδανικο.
Αν δεν δουλεψει τιποτα κατα πασα πιθανοτητα ειναι ληγμενες ή χρειαζονται καποιο αλλο χημικο/μηκος κυματος λαμπας για επεξεργασια.

georgemailo
14-05-08, 18:40
Θα δοκιμάσω και ελπίζω να βγάλω τελικά άκρη.

tzitzikas
14-05-08, 19:17
Κοψε μερικα μικρα κομματακια και δοκιμασε μεχρι και την αποχαλκωση: 1)με την στανταρ διαδικασια που χρησιμοποιεις και αφηνει την μπλε στρωση που λες 2)να το εκθεσεις αρκετο περισσοτερο χρονο, 3)να το αφησεις περισσοτερο χρονο στο διαλυμα εμφανισης/ λιγο πιο πυκνο διαλυμα.

Αν δουλεψει το 1ο προφανως εισαι οκ, 2ο ή 3ο κανεις επιπλεον δοκιμες με ενδιαμεσους χρονους μεχρι να πετυχεις το ιδανικο.
Αν δεν δουλεψει τιποτα κατα πασα πιθανοτητα ειναι ληγμενες ή χρειαζονται καποιο αλλο χημικο/μηκος κυματος λαμπας για επεξεργασια.

:ok: σωστος ο asosmos αν θε κοψεις σε κομματακια μια νεα πλακετα δε θα βαλεις ακρη.

georgemailo
14-05-08, 20:08
Έκανα πολλές δοκιμές χωρίς αποτέλεσμα! Κάτι τρέχει με το φωτοευαίσθητο. Ότι και να κάνω μένει περιττό φωτοευαίσθητο το οποίο δεν επιτρέπει να γίνει σωστή αποχάλκωση. Αν περιμένω να φύγει και αυτό τότε θα χαλάσουν και οι διάδρομοι!!! Τελικά θα ψάξω να βρω πλακέτες της μάρκας που έπαιρνα από την αρχή.

thanos
15-05-08, 00:22
Κατι παιζει με τους χρονους εκθεσης ή με την ισχυ της λαμπας σου. Πιθανο η πλακετα να εχει παχυτερο στρωμα φωτοευαισθητου και η UV δεν περναει μεχρι κατω...
Δοκιμασε βαζοντας στον ηλιο ενα μικρο κομματακι αυτη την εποχη τρια λεπτα πρεπει να ειναι ΟΚ.

tasosmos
15-05-08, 01:26
Έκανα πολλές δοκιμές χωρίς αποτέλεσμα! Κάτι τρέχει με το φωτοευαίσθητο. Ότι και να κάνω μένει περιττό φωτοευαίσθητο το οποίο δεν επιτρέπει να γίνει σωστή αποχάλκωση. Αν περιμένω να φύγει και αυτό τότε θα χαλάσουν και οι διάδρομοι!!! Τελικά θα ψάξω να βρω πλακέτες της μάρκας που έπαιρνα από την αρχή.

Αφου την εχεις παρει ηδη δεν χανεις τπτ να κανεις μερικες δοκιμες (εκτος απο λιγο χρονο και τα χημικα).

Βαλε μικρα κομματια πχ 1χ2εκ και κανε τις δοκιμες που σου ειπα παραπανω, αστο αρκετα μεγαλυτερο χρονο απ'οσο αφηνεις το κανονικα προκειμενου να βγαλεις ακρη, σε πρωτη φαση μην σε νοιαζει για το αν θα βγει το κυκλωμα η οχι, απλα κοιτα να γινει αποχαλκωση.
Αν ειναι καλη η διαφανεια στην λαμπα δεν εχει προβλημα και μιση ωρα να το αφησεις ενω στο καυστικο νατριο το φωτοευαισθητο ειναι σταθερο για ~5 λεπτα.

btw τι λαμπες χρησιμοποιεις και τι περιεκτικοτητα στα διαλυματα? Μηπως πηρες καινουργια χημικα και σου εδωσαν κατι αλλο αντι για NaOH ή εχει γινει καποιο αλλο μπερδεμα?
Επισης κοιτα μηπως βρεις την μαρκα της φωτοευαισθητης η καποιο αλλο στοιχειο σχετικα.


@thanos στον ηλιο αν θυμαμαι καλα απο παλιοτερες δοκιμες που ειχα κανει θα χρειαστει αρκετα περισσοτερο απο 3 λεπτα και το αποτελεσμα θα ειναι αμφιβολου ποιοτητας...

georgemailo
16-05-08, 00:07
Οι λάμπες που χρησιμοποιώ είναι διακοσμητικές λάμπες για υπολογιστή που εκπέμπουν και UV. Είναι 4 λάμπες και τις έχω μέσα σε ένα παλιό scanner. Συνολικά είναι 18Watt. Όσο για την μάρκα της πλακέτας ρώτησα και δεν ξέραν τι μάρκα είναι. Πάντως για τις πλακέτες που χάλασα τζάμπα τις καθάρισα και έβαλα καινούργιο φωτοευαίσθητο με σπρευ. Είμαι περίεργος αν θα δουλέψει! Επίσης σίγουρα θα δοκιμάσω και αυτό με τον ήλιο για να δω αν φταίνε οι UV. Τέλος τα χημικά είναι μια χαρά. Τα ίδια είχα χρησιμοποιήσει και με προηγούμενες πλακέτες διαφορετικής μάρκας.

manos_3
16-05-08, 13:02
Φίλε εφόσων έχεις ελεύθερη ενέργεια "τον ήλιο" γιατι χρησιμοπιείς λάμπες?Εγώ την δουλειά αυτή την κάνω με τον ήλιο και ειδικά το μεσημέρι σε λίγα δευτερόλεπτα η εμφάνιση πραγματοπιείται άψογα.

thanos
16-05-08, 14:36
Ιουλιο μηνα μεσημερι σε 45 δευτερα κανεις την καλυτερη εκθεση ομοιομορφη και τελεια! Αλλα το χειμωνα...αστο καλυτερα.

georgemailo
18-05-08, 12:32
Όπως σας είπα για τις πλακέτες που έχασα άδοξα πήρα φωτοευαίσθητο υλικό σε σπρευ και χθες το βράδυ έκανα την πρώτη δοκιμή. Μπορώ να πω ότι το αποτέλεσμα ήταν αρκετά καλό αλλά σε ορισμένες περιοχές είχε συγκεντρωθεί περισσότερο φωτοευαίσθητο και δεν μπορούσε να απομακρυνθεί. Δεν πτωούμε όμως. Θα δοκιμάσω πάλι και αύριο με διάφορες παραμέτρους για να δω τι παίζει. Πάντως κάνοντας μερικούς υπολογισμούς υπολόγισα ότι το φωτοευαίσθητο για κάθε πλακέτα 10x15εκ κοστίζει γύρο στα 0.25ευρώ. Οπότε με μία απλή πλακέτα ίδιου μεγέθους βγαίνει αρκετά φθηνότερα από ότι οι έτοιμες φωτοευαίσθητες πλακέτες ;-)

tasosmos
18-05-08, 13:07
Ναι αλλα οι ετοιμες φωτοευαισθητες εχουν στανταρ ομοιομορφη επιστρωση, επισης οι απλες παιζει να ειναι και στραβωμενες/γραντζουνισμενες στην μερια του χαλκου οποτε εχεις χαλια αποτελεσμα.

lazarost
25-05-08, 12:27
Καλημέρα και καλώς σας βρήκα.
Λοιπόν το ίδιο πρόβλημα το έχω και εγώ με τις συγκεκριμένες πλακέτες.
Άλλες φόρες δεν γίνετε δουλειά και άλλες φορές αντί για το κύκλωμα γίνετε πουά……
Από ότι μίλησα με το μαγαζί που τις προμηθεύομαι μάλλον είναι πρόβλημα από τον κατασκευαστή όποτε αν μου βγει καλώς ……διαφορετικά την καθαρίζω με ασετόν πρώτα , μετά την τρίβω με σύρμα κατσαρόλας ψιλό και μετά από όλα αυτά την περνώ με ένα σπρέι για να γίνει πάλι φωτοευαίσθητη ……..