PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΙΣΘΗΤΗΡΙΟ ΟΡΓΑΝΟ ΜΕΤΡΗΣΗΣ ΥΓΡΑΣΙΑΣ ΕΔΑΦΟΥΣ



Leader_vd
21-05-08, 04:11
Γειά σας παιδιά. Μου δόθηκε απο την σχολή μου ένα κύκλωμα για σχεδίαση. Ένα αισθητήριο όργανο υγρασίας εδάφους, το οποίο όταν η υγρασία είναι μικρότερη απο κάποια επιθυμητή τιμή, θα ενεργοποιήται αυτόματα ενα ρελέ και θα ανάβει κάποιο led. Μήπως γνωρίζει κάποιος το σχέδιο για το κύκλωμα; Μπορείτε να μου στείλετε οτιδήποτε σχετικό στο: Leader_vd@yahoo.gr , ευχαριστώ!

Radiometer
22-05-08, 20:59
Nα σε ρωτήσω με ενδιαφέρει και εμένα μια τέτοια κατασκευή οπότε και ασχολούμαι λίγο τελευταία,
ήθελα να ρωτήσω σε τη μορφή θα γίνετε η απεικόνιση της υγρασίας ( μονάδα μέτρησης )
και αν σου λέει στην εργασία τη αισθητήρα θα βάλεις.

xampos
22-05-08, 22:38
το πιο απλο ειναι με τελεστικο συγριτης τασης για αισθητηρα δυο βεργεσ χαλκου μεσα στη γλαστρα οπου με ενα τριμερ ρυθμιζεις την ευαισθησια του κυκλωματος . ο τελεστικος οδηγει ενα τρανζιστορ σε συνδεσμολογια πηγης ρευματος οπου θα οδηγει το led μεσω αντιστασης και το ρελε σου .

Leader_vd
22-05-08, 22:47
Η βασική ιδέα είναι πως η συσκευή θα αποτελείται σε κατάλληλη διάταξη μεταξύ τους απο διόδους, transistors, led, αντίσταση και πυκνωτές. Για αισθητήρα της υγρασίας δεν χρειαζόμαστε τίποτα παραπάνω απο δύο απλούς ακροδέκτες του κυκλώματος οι οποίοι όταν θα έρχονται σε επαφή με το χώμα θα κλείνει το κύκλωμα λόγω της αγωγιμότητας της υγρασίας (νερού). Μια πολύ απλή ιδέα του κυκλώματος είναι η: http://www.xidas.gr/Editions/Catalogue/Gymnasio/C/Pdfs/CFisiki_GM.pdf . Οστόσο χρειάζονται κάποιες τροποποιήσεις προκειμένου να μετράμε τα επίπεδα υγρασίας (π.χ. με την προσθήκη κάποιου βολτόμετρου), αλλα και η δίοδος να φωτοβολεί απο κάποια επίπεδα υγρασίας και πάνω και όχι απλα στην παραμικρή ένδειξη υγρασίας. Αν μπορεί κάποιος να δώσει κάποια ιδέα με βάση τα ζητούμενα και το κύκλωμα του link θα είμαι υπόχρεος!

tasos987
22-05-08, 22:49
Το αισθητηριο μετρα ηλεκτρικη αγωγιμοτητα ,οι μοναδες μετρησης ειναι mS/cm (milisiemens / cm), για ετοιμες συσκευες και αισθητηρια μετρησης μπορεις να βρεις στον ημπεη :D ψαχνοντας για conductivity meter . Εγω προτεινω να δεις και εδω : www.omega.co.uk οπου εχουν μεγαλη ποικιλια, σχετικα τσιμπιμενες τιμες, πολυ καλη ποιοτητα και φοβερη εξυπηρετηση. Για κυκλωμα κατι ειχε παρει το ματι μου στο radio ham india αλλα σαν αξιοπιστια :?
Για οτι αλλο μπορω να βοηθησω εδω ειμαστε :wink:

Radiometer
22-05-08, 23:08
Και εγώ έψαξα και βρήκα πως πρέπει να βάλω για αισθητήρα δυο βέργες χαλκού,
αλλά άμα δώσουμε συνεχή τάση ( dc ) δεν θα αρχίσουν τα οξειδώνονται οι βέργες λόγω ηλεκτρόλυσης :?:
οπότε πρέπει να πάρουν εναλλασσόμενο ρεύμα.

tasosmos
22-05-08, 23:59
Και ac να βαλεις παλι θα εχεις επιφανειακη τουλαχιστον οξειδωση απο το χωμα και την υγρασια.
Ιδανικα χρειαζεται ηλεκτροδια απο ευγενες μεταλλο ή εστω επιμεταλλωμενα. Πρακτικα δοκιμασε με κανα κομματι ανοξειδωτο ατσαλι που ειναι πιο ευκολο να βρεις και πιο φτηνο.

thanos
23-05-08, 13:07
Υπαρχουν πολλοι τροποι για να προσδιορισεις την υγρασια στο εδαφος οι πιο πρακτικα διαδεδομενες
ειναι η μεθοδος με τα τασιμετρα η μεθοδος της ηλεκτρικης αγωγιμοτητας και λιγοτερο η TDR.
Tα τασιμετρα(tensiometers) με πολυ απλα λογια ειναι ειδικα διαμορφομενα μανομετρα τα οποια τοποθετουνται στο εδαφος.Κυκλοφορουν στο εμποριο εκδοσεις με ενσωματωμενο ηλεκτρικο αισθητηρα πιεσης ειναι σχετικα φτηνα και αξιοπιστα.
Για τη μεθοδο της ηλεκτρικης αγωγιμοτητας χρησιμοποιουνται δυο ηλεκτροδια απο επικασιτερομενο συρμα ενσωματομενα σε ενα πλακιδιο απο γυψο.Τα πλακιδια ονομαζονται πλακιδια Bouyoukos η αρχη λειτουργιας ειναι η ιδια με τις δυο βεργες μεσα στο χωμα το προβλημα στη δευτερη περιπτωση ειναι οτι δεν λαμβανεται υποψη το ειδος του εδαφους.Και στις δυο περιπτωσεις χρειαζεται βαθμονομηση του αισθητηρα ωστε οι τιμες της αντιστασης του να αντιστοιχουν σε περιεκτηκοτητα σε νερο.Οσον αφορα το θεμα της ηλεκτρολυσης αν το ρευμα ειναι πολυ μικρο οι βεργες θα αντεξουν για παρα πολλα χρονια.
Τα οργανα που αναφερει ο tasos987 ειναι ειδικα οργανα που χρησιμοποιουνται σε αναλυσεις νερου κτλ δεν κανουν για την περιπτωση σου.
Η TDR (time domain reflectometry) ειναι μια μεθοδος με την οποια μετραται η ταχυτητα ενος ηλεκτρομαγνητικου κυματος μεσα στο εδαφος του οποιου η διηλεκτρικη σταθερα μεταβαλλεται με την περιεκτικοτητα σε νερο.Mαλλον ειναι too much... :) .
Στο αυτο το λινκ μπορεις να δει επισης μερικα ακομη http://www.sowacs.com/sensors/index.html

Leader_vd
23-05-08, 13:42
Θα ήθελα να διευκρινήσω κάτι. Αυτο που πραγματικά με ενδιαφέρει είναι το θεωρητικό κομμάτι της σχεδίασης του κυκλώματος και έπειτα η ενδεχόμενη πρακτική υλοποίηση του. Το παρακάτω σχέδιο αποτελεί την απλή μορφή του αισθητήρα αυτού, στο οποίο απλώς φωτοβολεί το led σε περίπτωση ύπαρξης υγρασίας. Με ενδιαφέρει η σχεδίαστική τροποποίηση του παρακάτω κυκλώματος έτσι ώστε: 1ον) To led να ενεργοποιήται μόνο μέσω ενος ρελέ και μόνο στην περίπτωση που η υγρασία βρίσκεται κάτω απο τα επιθυμιτά επίπεδα που θα προκαθορίζει ο χρήστης και 2ον) αν υπήρχε και η δυνατότητα ένδειξης της των επιπέδων υγρασίας με την προσθήκη ενός οργάνου μέτρησης (π.χ. ωμόμετρου) στο κατάλληλο σημείο. Έχει κάποιος κάποια ιδέα :idea: για την τροποποίηση του κυκλώματος με σκοπό την προσθήκη των παραπάνω χαρακτηριστικών; :?: Ευχαριστώ. :D [/img]

kamakiarhs
12-09-08, 23:11
geia sas filoi moy sxetika me to thema einai h prwth fora poy grafw mias kai eimai kainoyrgios lysh sto problhma yparxei apla den xero poso eykolo einai na parageileis ta ylika kai na ta pareis ..
yparxei loipon kapois pyknwths episynaptw datasheet o opoios analoga me thn ygrasia toy xwroy alazei xwrhtikothta opote syndiasmos kapasitometroy kai pyknwth exeis ena poly kalo ygrasiometro . den einai bebaia toso aplo alla gia arxh kalo einai ..:closedeyes:



opoy yparxei problhma yparxei kai lysh ......

kamakiarhs
12-09-08, 23:19
.humirel.com h etaireia poy kataskeyazei ton pyknwth metrhshs ygrasias

FM1
13-09-08, 00:55
Φίλε Leader_vd έφτιαξα ένα κύκλωμα που ανιχνεύει την παραμικρή υγρασία αλλά και το νερό..Η ευαισθησία του είναι τόσο μεγάλη που ακουμπώντας τις επαφές στην είσοδο διεγείρεται ένα κύκλωμα συγκριτή και οδηγεί ένα 5-6VDC ρελαί..παράλληλα με το ρελαί μπορείς να βάλεις και μια δίοδο led με μια αντίσταση 390-470Ω..Ως αισθητήρα μπορείς να βάλεις απλά 2 χάλκινες βέργες:wiink:

Y.Γ Βρήκα και ένα αντίστοιχο κύκλωμα ανιχνευτή νερού-υγρασίας αλλά του λείπουν οι τιμές των στοιχείων...